Bilinci kapalı kişide ilkyardım

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Black_house

• Yer: A'raf şehri
  • 4502
  • +462/-0
  • Sen, Seni Sevdiğinle Bil Ey Can! "O" Seninledir.
    • Uyanan Gençlik
Bilinci kapalı kişide ilkyardım
« : 13 Kasım 2010, 18:56:03 »
İnsanlar çevrelerindeki uyarıları beş duyu (görme işitme koklama tatma dokunma duyuları) ile algılayıp olaylara uygun tepki gösterirler; örneğin ağrılı uyaranları uzaklaştırmayı sağlayan refleksler gibi. Çimdiklediğiniz kişi hemen tepki olarak elinizi uzaklaştırmaya çalışır.

Oysa bilinci kapanmış hastalarda beş duyu ile algılama ortadan kalkar. Derin uyku halindeki bilinci kapanmış hasta ağrılı uyaranlara bile tepki veremez. Bu nedenle bu durumdaki kişiler bir çok bakımdan tehlike altındadır. Bilinç kaybına neden olabilecek yüzlerce nedenden hangisi sebep olursa olsun koma kişinin en çok yardıma muhtaç olduğu bir durumdur.

[b]Bilinci kapalı kişi:[/b]

* Yardım isteyemez.
* Dikkatli değerlendirilmeyecek olursa hastanın öldüğü sanılabilir.
* Nedene yönelik tahmin hayat kurtarıcı olabilir.
* Kolayca zarar görebilir
* Solunum yolu tıkanabilir.
* Hasta kusabilir ve kusmuk soluk yolunu tıkayabilir.
*Gözünü yabancı cisimlerden korumasını sağlayan refleks mekanizması ortadan kalkmıştır.
* Öğürme refleksi ya da öksürük mekanizması çalışmayabilir.

[b]BİLİNCİ KAPALI HER KİŞİNİN SOLUNUM YOLUNUN KAPALI OLDUĞU KABUL EDİLMELİDİR.[/b]

Bu durumda ABC kontrol edilir. Soluk yolunun açıklığının devamı sağlanır. Bilinç kaybının çeşitli nedenleri olabilir; kafaya gelen darbeler beyindeki kanamalar iltihaplar (menenjit vs) tümörler bazı ilaçların veya alkolün aşırı alınması siroz üremi diyabet (şeker hastalığı) vs.

[b]İlkyardım:[/b]

* ABC sürekli kontrol edilir (gerekiyorsa suni solunum kalp masajı yapılır )
* Soluk alıyorsa koma pozisyonunda yatırılır
* Hastaneye götürülür
* Bilinci kapalı kişilerin üzerine soğuk su dökülmesi şamarlanması sarsılması (özellikle beyin kanaması veya kafa travmasında) tehlikeli olabileceğinden bu gibi davranışlardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

[b]Komanın nedenini teşhis etmeye yardımcı olabilecek özellikler:[/b]

- Nefesi ALKOL kokuyorsa alkol komasında olabilir
- Nefesi ASETONveya ÇÜRÜK ELMA gibi kokuyorsa şeker koması (hiperglisemi diyabet) olabilir.
- Eğer hastanın cebinde tegretol dilantin gibi epilepsi ilaçları varsa veya içtiği biliniyorsa epileptik koma olabilir.
- Hastanın cebinde veya çevrede boş ilaç şişesi varsa ilaç zehirlenmesi akla gelebilir.
- Hastanın kollarında iğne izleri varsa aşırı doz uyuşturucu kullanımı söz konusu olabilir.