KPSS Hakkında Genel Bilgiler

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şeyma©

• Yer: İzmir
  • 3454
  • +402/-0
    • Uyanan Gençlik
KPSS Hakkında Genel Bilgiler
« : 15 Şubat 2010, 15:39:03 »
[color=red]KPSS NEDİR?[/color]

Kısa adı KPSS olan Kamu Personeli Seçme Sınavı kamudaki personel ihtiyacını karşılamak amacıyla ilk kez 1999 yılında DMS (Devlet Memurluğu Sınavı) olarak

gerçekleştirildi. Daha sonra sınavın adı KMS (Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı) ve en sonunda da KPSS olarak değiştirildi.

[color=red]KPSS NASIL UYGULANMAKTADIR?[/color]

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), birçok devlet kurumuna memur ataması yapmak için gerçekleştirildiğinden, sınava farklı alanlardan giren adaylar için farklı

uygulamalar yapılmaktadır. Genel anlamda KPSS ile girilebilen 3 tür kadrodan söz edilebilmektedir:

• A Grubu Kadrolar

• B Grubu Kadrolar

• Öğretmenlik Kadroları

Bu kadrolara atanmak isteyen her KPSS adayının cevaplamakla yükümlü oldukları farklı testler bulunmakta olup ileriki bölümlerde bu testler detaylı olarak açıklanmıştır.

[color=red]KPSS-A NEDİR?[/color]

KPSS-A Kadroları; müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı başta olmak üzere üst düzey memurluk kadrolarından oluşmaktadır. A grubu kadrolara alımlar her yıl yapılmaktadır. ÖSYM’nin sınav sonucunda belirlediği 120 farklı puan türünden kurumun kendi seçtiği puan türüne göre alımlar gerçekleşmektedir.

[color=red]KPSS-B NEDİR?[/color]

KPSS-A Kadroları dışında kalan kadrolardır. B grubu kadrolara alımlar 2 yılda bir (çift yıllarda) yapılmaktadır. Lisans mezunlarına yönelik B grubu kadrolar için P3,

ön lisans mezunlarına yönelik B grubu kadrolar için P93, ortaöğretim mezunlarına yönelik B grubu kadrolar için P94 puan türü ile alım gerçekleştirilmektedir. Mühendis,

tekniker, teknisyen, memur, psikolog, mimar, veteriner vb. tüm kadrolar KPSS-B grubu kadrolarda yer almaktadır.

[color=red]KPSS-ÖĞRETMENLİK NEDİR?[/color]

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen öğretmen atamalarında KPSS P 10 puan türü kullanılmaktadır. Adayların her yıl yapılan Genel Kültür – Genel Yetenek ve

Eğitim Bilimleri sınav sonuçlarına göre P 10 puanları oluşturulmaktadır.

[color=red]KPSS’NİN UYGULANIŞI[/color]

2013-KPSS Lisans (6-7 Temmuz 2013)Cumartesi sabah, Cumartesi öğleden sonra, Pazar sabah ve Pazar öğleden sonra olmak üzere dört oturumda, 81 il merkezinde ve Lefkoşa’da yapılmaktadır. Sınavda çoktan seçmeli sorulardan oluşan testler uygulanmaktadır. Genel Kültür – Genel Yetenek Sınavı 120 sorudan (60 Genel Yetenek – 60 Genel Kültür), Eğitim Bilimleri Sınavı 120 sorudan, Yabancı Dil sınavı 60 sorudan ve Alan Bilgisi sınavlarının her biri 40’ar sorudan oluşmaktadır.

[color=blue]KPSS - A[/color]

KPSS-A Kadroları; müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı başta olmak üzere üst düzey memurluk kadrolarından oluşmaktadır. A grubu kadrolara alımlar her yıl yapılmaktadır. ÖSYM’nin sınav sonucunda belirlediği 120 farklı puan türünden kurumun kendi seçtiği puan türüne göre alımlar gerçekleşmektedir. A grubu alımlarda bazı kurum ve kuruluşlar sadece KPSS sonuçlarına göre atama yapmaktadır. Bu tür atamalarda KPSS, bir seçme sınavı niteliği taşımaktadır. Bazı kurumlar içinse KPSS’ den alınan puanlar KPSS A grubu kadrolara atanmak için yeterli olmayıp kurum içi sınavlara girmenin bir önkoşuludur. Bu kurumlar kendi yapacağı yazılı ve/veya sözlü sınavlarla alınacak kadroları belirlemektedir. Bu tür atamalar için KPSS bir eleme sınavı niteliği taşımaktadır.

1. KPSS A kadrolarına atanmak için hangi testler cevaplandırılmalıdır?

KPSS A kadrolarına başvuran adayların Genel Yetenek – Genel Kültür testlerinin yanı sıra alan bilgisi testlerinden tamamını ya da bir kaçını (başvuru yapmayı düşündükleri kurum ya da kuruluşların puanlarındaki ağırlıklara göre) ve yabancı dil sınavını cevaplandırmaları gerekebilmektedir.

2. KPSS A grubu atamalarda hangi puan türleri kullanılmaktadır?

ÖSYM KPSS atamalarında kullanılmak üzere 120 farklı puan türü belirlemiş olup bu puan türlerinin çoğu A grubu atamalar için belirlenmiştir. İlgili kurum ve kuruluş ile atama yapılacak kadroya göre bu puan türleri ve testlerin ağırlıkları değişebilmektedir. Hangi puan türü ile hangi kurumlara atamaların yapıldığını ve testlerin puan türlerindeki ağırlıklarını KPSS KADROLARI ve PUAN TÜRLERİ bölümünden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

3. KPSS A kadrolarına atanmak için girilmesi gereken KPSS sınavları hangi tarihlerde yapılmaktadır?

A grubu kadrolar için KPSS 6-7 Temmuz 2013 tarihlerinde yapılacaktır.

4. KPSS-A kadrolarına fen edebiyat fakültesi ya da mühendislik fakültesi mezunları başvurabilir mi?

2000’li yıllara kadar KPSS-A kadrolarına ağırlıklı olarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sosyal Bilimler Fakültesi ve Hukuk fakültesi mezunları başvurabilmekteyken KPSS’nin merkezi olarak düzenli bir şekilde her yıl yapılmasıyla beraber başvurabilecek bölümlerde artış oldu. Örneğin bazı kamu kurumları mühendislik fakültesi mezunlarının (AB Genel Sekreterliği) kimileri Fen/Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarının (DİE) kimileri de Tabip, Diş Tabibi, Eczacı, Kimyager veya Kimya Mühendislerinin (Sağlık Bakanlığı) başvurularını kabul etmeye başlamıştır. Başvuruya açık bölüm sayısı artmış olsa da uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı, kontrolör yardımcısı ve denetmen yardımcısı kadrolarına ağırlıklı olarak İİBF, SBF ve Hukuk Fakültesi mezunları arasından başvuru kabul etmektedir. Mühendislik, mimarlık, fen/fen edebiyat, tıp gibi diğer bölümlerden başvurular alınmaya devam etse de bu durum genel yapı içinde oldukça sınırlıdır.

5. KPSS A kadroları için atamalar hangi yıllarda yapılmaktadır?

KPSS-A kadrolarına alımlar her yıl yapılmaktadır. Bu yüzden de KPSS-A kadrolarına başvuracaklar KPSS-B kadrolarına başvurmayı düşünenlerin aksine her yıl KPSS’ ye katılabilirler.  Kamu kurum ve kuruluşları ile bu kurum ve kuruluşların hangi puan türü ile alım yaptıkları aşağıdaki listede yer almaktadır. Puan türleri zaman zaman değiştirilebilmekte olup adayların bu kurum ve kuruluşların web sitelerinden bilgileri güncel olarak kontrol etmeleri gerekmektedir.

KPSS-P1 Rekabet Kurumu

KPSS-P1 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası-Denetçi Yardımcısı

KPSS-P1 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası-Eğitim Araştırmacısı

KPSS-P1 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası-Uzman Yardımcısı

KPSS-P3 Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü

KPSS-P4 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı -Stajyer Kontrolör

KPSS-P4 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı -Tüketici ve Rekabet Uzman Yardımcısı

KPSS-P4 Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı

KPSS-P5 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi)

KPSS-P5 Kamu İhale Kurumu

KPSS-P6 Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) (Uzman Hukukçu Yardımcısı)

KPSS-P6 Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) (Uzman Yardımcısı)

KPSS-P6 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığı

KPSS-P7 Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı (Teknik)

KPSS-P8 Kültür ve Turizm Bakanlığı

KPSS-P8 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı-Müfettiş Yardımcısı

KPSS-P12 Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı-Müfettiş Yardımcısı (Teknik)

KPSS-P13 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (İş Teftiş Kurulu Başkanlığı) İş Müfettiş Yardımcısı (Teknik)

KPSS-P17 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı)

KPSS-P18 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı)

KPSS-P21 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı)

KPSS-P21 Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı)

KPSS-P22 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı)

KPSS-P23 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı)

KPSS-P24 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı)
KPSS-P25 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı)

KPSS-P30 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı (Hazine Uzman Yardımcısı)

KPSS-P34 Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı (Merkez)

KPSS-P34 Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı (Taşra)

KPSS-P35 BAĞ-KUR Genel Müdürlüğü

KPSS-P36 Dışişleri Bakanlığı -Aday Meslek Memuru

KPSS-P37 İçişleri Bakanlığı-Kaymakam Adayı

KPSS-P39 Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü-Stajyer Muhasebat Kontrolörü

KPSS-P40 Maliye Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı-Maliye Müfettiş Yardımcısı

KPSS-P42 Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü-Devlet Malları Uzman Yardımcısı

KPSS-P42 Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü-Milli Emlak Denetmen Yardımcısı

KPSS-P42 Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü -Milli Emlak Uzman Yardımcısı

KPSS-P43 Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü-Muhasebe Uzman Yardımcısı

KPSS-P43 Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü-Devlet Muhasebe Uzman Yardımcısı

KPSS-P43 Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü-Muhasebe Denetmen Yardımcısı

KPSS-P44 Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı

KPSS-P44 Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü

KPSS-P45 Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (Tapu ve Kadastro Denetmen Yardımcısı)

KPSS-P46 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (İş Teftiş Kurulu Başkanlığı) İş Müfettiş Yardımcısı (Sosyal)

KPSS-P47 Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı

KPSS-P48 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Dış İlişkiler ve Yurtdışı İşçi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

KPSS-P49 Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü –Gelir Uzman Yardımcısı

KPSS-P49 Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü Vergi Denetmen Yardımcısı

KPSS-P49 Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü – Devlet Gelir Uzman Yardımcısı

KPSS-P51 Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı – Müfettiş Yardımcısı

KPSS-P51anayi ve Ticaret Bakanlığı Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü – Stajyer kontrolör

KPSS-P53 Kültür ve Turizm Bakanlığı

KPSS-P54 Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu – Hesap Uzman Yardımcısı

KPSS-P56 Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü – Devlet Bütçe Uzman Yardımcısı

KPSS-P57 Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü Gelirler Kontrolörleri Başkanlığı – Stajyer Gelirler Kontrolörü

KPSS-P58 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı(Hazine Uzman Yardımcısı (Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri)

KPSS-P58 Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı

KPSS-P58 Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı

KPSS-P59 İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı

KPSS-P62 Kamu İhale Kurulu

KPSS-P64 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Avrupa Birliği Koordinasyon Genel Müdürlüğü

KPSS-P67 Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı-Müfettiş Yardımcısı ( İdari)
KPSS-P68 Dışişleri Bakanlığı- Aday İdari Memur

KPSS-P69 Dışişleri Bakanlığı- Aday Haberleşme Teknik Personeli

KPSS-P70 Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı Müfettiş Yardımcısı

KPSS-P77 Telekomünikasyon Kurumu- Telekomünikasyon Uzman Yardımcısı (GİH)

KPSS-P78 Telekomünikasyon Kurumu- Telekomünikasyon Uzman Yardımcısı (THS)

KPSS-P82 Başbakanlık Gümrük Müsteşarlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü

KPSS-P84 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı- Stajyer Kontrolör (İdari)

KPSS-P84 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı- Tüketici ve Rekabet Uzman Yardımcısı (İdari)

KPSS-P88 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Hazine Uzman Yardımcısı (Uluslararası İlişkiler)

KPSS-P88 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı- Avrupa Topluluğu Uzman Yardımcısı

KPSS-P89 Çalışma ve Soysak Güvenlik Bakanlığı( Teftiş Kurulu Başkanlığı)- Bakanlık Müfettiş Yardımcılığı

KPSS-P89 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı- Kontrolör Yardımcısı

KPSS-P92 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Hazine Uzman Yardımcısı (Matematik)

KPSS-P92 Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Hazine Uzman Yardımcısı (Ekonometri)

KPSS-P95 Başbakanlık

KPSS-P96 Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı ( Dış Ticarette Standardizasyon Denetmen Yardımcısı)

KPSS-P100 Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı (Stajyer Dış Ticaret Kontrolörü)

KPSS-P103 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığı

KPSS-P104 Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanlığı

KPSS-P105 Maliye Bakanlığı Araştırma,Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı- Maliye Uzman Yardımcısı

KPSS-P106 Maliye Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı- Avrupa Birliği Uzman Yardımcısı

KPSS-P107 Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü- Stajyer Milli Emlak Kontrolü

KPSS-P108 Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı (Dış Ticaret Uzman Yardımcısı)

KPSS-P109 Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü

KPSS-P110 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü)

KPSS-P111 Sosyal Güvenlik Başkanlığı

KPSS-P112 Sosyal Güvenlik Başkanlığı

KPSS-P113 Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü

KPSS-P114 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığı)

KPSS-P115 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Çalışma Genel Müdürlüğü)-Çalışma Uzman Yardımcılığı

KPSS-P116 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi)

KPSS-P117 Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı-Müfettiş Yardımcısı

KPSS-P118 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı) (Başkanlık Sigorta Müfettiş

Yardımcısı)

KPSS-P119 Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası-Araştırmacı

KPSS-P120 Sanayi ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü- Stajyer Kontrolör( İdari)

İstenilen puan türünde değişiklik olabileceğinden ilgili kamu kuruluşlarının internet sitesine girerek bilgiyi onaylamanız gerekmektedir.

[color=blue]KPSS B[/color]

Önceki bölümde belirtilen KPSS-A kadroları dışındaki her kadro KPSS-B kadrosudur. Kaymakam adaylığı, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı gibi kadroların dışındaki her kadro KPSS-B kadrosudur. Mühendis, tekniker, teknisyen, memur, psikolog, mimar, veteriner vb. tüm kadrolar KPSS-B grubu kadrolarda yer almaktadır. Bu kadrolara ilk defa atanacak personelin ÖSYM tarafından yapılacak KPSS’ ye girerek ÖSYM tarafından ilan edilecek KPSS Tercih Kılavuzunda yer alan kamu kurum ve kuruluşlarına ait boş kadrolardan durumlarına uygun olanları tercih etmeleri halinde, puanları ve tercihleri çerçevesinde adı geçen Kurumca bilgisayar ortamında yerleştirme işlemleri yapılmaktadır.

1. KPSS B kadroları için her yıl alım yapılmakta mıdır?

KPSS-B kadrolarına alımlar sadece çift yıllarda yapılmaktadır. 2014 yılında da B grubu kadrolar için alım yapılacak olup, bu kadrolara başvurmayı düşünen adaylar 2014

KPSS’ ye katılmak durumundadırlar.

2. KPSS B kadrolarına atanmak için hangi testler cevaplandırılmalıdır?

KPSS B kadrolarına başvuranlar sadece Genel Yetenek – Genel Kültür testlerini cevaplandırmakla yükümlüdür. Yabancı dil sınavı isteğe bağlıdır.

3. KPSS B kadrolarına atanmak için hangi puan türleri kullanılmaktadır?

KPSS B kadroları için gerçekleştirilen atamalarda önlisans mezunu adaylar için P 93, ortaöğretim mezunu adaylar için P 94 ve lisans mezunu adaylar için P 3 puan türleri kullanılmaktadır.

4. Bir mühendis hem KPSS-A’ya hem de KPSS-B’ye başvurabilir mi?

KPSS-B kadroları ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yoluyla atama yapılmak için ilana çıkılan kadrolardır. KPSS’ ye girerek genel kültür ve genel yetenek testlerine katılan tüm adaylar KPSS-B kadrolarına başvurabilirler. Kaymakam adaylığı, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı kadrolarına başvurabilmek için KPSS’ nin genel kültür-genel yetenek oturumunun dışında Pazar günü yapılan alan bilgisi sınavlarına (İktisat, Muhasebe, Maliye vb) katılmak gerekmektedir. Sadece lisans mezunlarının katılabileceği bu sınavın haricinde de kadronun açıldığı kamu kurumu tarafından yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınavda da başarılı olmak gerekmektedir.

Ancak bu kadrolara kimlerin başvurabileceği kurum tarafından ilan edilmektedir. Bu ilanda mühendislik ya da fen edebiyat fakültesi mezunlarına da yer verilmiş ise kişi

ilana çıkan kadroya başvurabilir.

[color=blue]
KPSS ÖĞRETMENLİK[/color]

Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen ihtiyacını karşılamak amacıyla her yıl Ağustos ayında öğretmen ataması yapılmaktadır. Önceki yıllarda farklı dönemlerde de öğretmen atamaları yapılmış olmasına karşın MEB bundan böyle tek atama dönemi olacağını belirtmiş olup uygulamanın bu şekilde devam edeceği ifade edilmiştir. Öğretmen atamaları her yıl KPSS sonuçlarına göre yapılmaktadır. Öğretmen adayların atanabilmek için Genel Yetenek – Genel Kültür testinin yanı sıra eğitim bilimleri testini de cevaplandırmaları gerekmektedir. Öğretmen olarak atanmak isteyen KPSS adaylarının P 10 puan türünde branşlarına yönelik olarak istenen puanı aldıktan sonra öğretmen atamalarına başvurması gerekmektedir.

1.Öğretmen olarak atanmak için hangi KPSS oturumlarına katılmak gerekir?

Öğretmen olarak atanmak isteyen KPSS adayları 6 Temmuz 2013 Cumartesi günü sabah gerçekleştirilecek olan Genel Kültür – Genel Yetenek oturumuna ve aynı gün

öğleden sonra gerçekleştirilecek eğitim bilimleri oturumlarına katılmalıdırlar.

2.Öğretmen atamaları için taban puan var mıdır? Hangi puan türü kullanılmaktadır?

Öğretmen atamaları için P 10 puan türü kullanılmaktadır. Her branşın taban puanı, atama döneminde bakanlıkça ilan edilmektedir. Bu taban puanlar genel olarak ataması yapılacak öğretmen sayısına ve branşa bağlı olarak değişmektedir.

3. Fen-Edebiyat vb. fakültelerden mezun olanlar pedagojik formasyonu nasıl alacaklar?

Fen-Edebiyat vb. fakültelerin mezunları pedagojik formasyonu üniversitelerin ilgili enstitülerinde açılan 1.5 yıllık Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans

Programını (sertifika programı) bitirerek almaktadırlar. (Bu programların hangi üniversitelerde açıldığına ilişkin bilgiler YÖK-Eğitim-Öğretim Dairesi Başkanlığından sorulabilir.)

4. Orta Öğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans programları nasıl açılmaktadır?

Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programları üniversitelerin talebi üzerine Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının onayı ile açılmaktadır. Bu programlar, varsa Eğitim Bilimleri Enstitülerince yoksa Sosyal ya da Fen Bilimleri Enstitülerince yürütülmektedir.

5. Orta Öğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisans programına başvurabilmek için hangi şartlar taşınmalıdır?

Önkoşul olarak Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programına başvurabilmek için; üniversitelerin en az 4 (dört) yıllık lisans düzeyinde bir programından mezun olmak gerekmektedir. Bununla beraber programı açan üniversite belirlediği not ortalaması barajı ile de (4 lük sistemde 2,5 veya 100’lük sistemde 65 vb.) başvuruları alabilmektedir.

6. Hangi programlardan mezun olanlar hangi öğretmenlik branşı için başvurabilmektedir?

MEB-Talim ve Terbiye Kurulunun 12.07.2004 tarih ve 119 sayılı Kararı ile yeniden belirlenen “Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarında Öğretmen Olarak Atanacakların Atamalarına Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yüksek Öğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esaslar “.Eki çizelgede hangi programlardan mezun olanların hangi branşlara öğretmen olarak atanabileceği gösterilmiş bulunmaktadır.(Söz konusu Karar eki çizelge www.meb.gov.tr adresinden Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı sitesine girilerek duyurular bölümünde görülebilir.)

7. Pedagojik Formasyonu olmayan Fen-Edebiyat mezunları öğretmen olarak atanabilirler mi?

MEB-Talim ve Terbiye Kurulu’nun 12.07.2004 tarih ve 119 sayılı Kararı ile yeniden belirlenen “Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumlarında Öğretmen Olarak Atanacakların  tamalarına Esas Olan Alanlar ile Mezun Oldukları Yüksek Öğretim Programları ve Aylık Karşılığı Okutacakları Derslere İlişkin Esasların 9. maddesinde “Bu Esasların 7 ve 8’inci maddelerinde belirtilen nitelikleri taşıyan potansiyel adaylarla ihtiyacın karşılanamadığı atama dönemlerinde sınırlı olmak ve belirtilen nitelikleri taşıyan adayların atanmalarından sonra gelmek koşuluyla, ek çizelgede yer verilen yüksek öğretim programlarından mezun olanlardan Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik  ormasyon Programını tamamlamış olanlar, KPSS den 75 ve daha yukarı puan aldıklar takdirde, pedagojik yönden eksikleri tamamlatılmak üzere alan öğretmenliklerine  tanabilirler. Bu şekilde öğretmenliğe atananların Pedagojik Formasyon eğitimleri adaylık dönemi içinde gerçekleştirilir” denilmektedir.

8. Pedagojik formasyonu olmayan fen-edebiyat mezunları özel kurs veya dershanelerde görev alabilirler mi?

Pedagojik formasyonu olmayan fen-edebiyat mezunları özel dershanelerde Uzman Öğretici adı altında görev yapabilmektedirler.

9. Öğretmen yetiştirme sisteminde herhangi bir öğretmenlik sertifi ka programı var mı?

1998-1999 öğretim yılında yeni öğretmen yetiştirme sisteminin uygulamaya girmesiyle birlikte, orta öğretime öğretmen yetiştiren Pedagojik Formasyon programı uygulamadan kaldırılmış yerine Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı geliştirilmiştir. Bunun yanında, İngilizce öğretmen açığının kapatılabilmesi amacıyla sistemde sadece İngilizce Öğretmenliği Sertifika Programı uygulaması sürdürülmektedir.

[color=red] KPSS BÖLÜMLERİ UYGULANMA GÜN VE SIRASI[/color]

[u]C u m a r t e s i  [/u]                                                    [u]  P a z a r[/u]

[color=blue]Sabah                            Öğleden Sonra                    Sabah                    Öğleden Sonra[/color]

- Genel Yetenek                        - Eğitim Bilimleri                  - Hukuk                      - Çalışma Eko. ve Endüstri İlişkileri
- Genel Kültür                                                                    -  İktisat                    - Ekonometri
- Yabancı Dil                                                                        - İşletme                    - İstatistik
                                                                                          - Maliye                      - Kamu Yönetimi 
                                                                                          - Muhasebe                - Uluslararası İlişkiler