Allah'ın ilk yarattığı şey "nur"dur

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Black_house

• Yer: A'raf şehri
  • 4502
  • +462/-0
  • Sen, Seni Sevdiğinle Bil Ey Can! "O" Seninledir.
    • Uyanan Gençlik
Allah'ın ilk yarattığı şey "nur"dur
« : 11 Nisan 2009, 22:53:44 »
[b]Allah'ın ilk yarattığı şey "nur"dur

Allah'ın ilk yarattığı şey nurdur ve kalemdir...
Bu iki haber, şu rivayetlerle beraber okunmalıdır:"Adem su ile balçık arasındayken, ben peygamber idim."

Efendimiz, nurunun her şeyden "önce" ve bedeninin "sonra" yaratılması bakımından, başla sonu birleştiren, cem makamında bir kişilik olarak sıfatlanır.

"Sen olmasaydın, kainatı yaratmazdım!" kutsi haberi de bu kozmik tasviri tamamlar.

O, dünyanın ve varlığın gözbebeğidir.

Kainat ağacının meyvesidir.Ağaçtan amaç meyvedir, var olandan gaye de O'dur.

O hem kamil kadim insandır. Rahmet suretinde yaratılan insan'ı ve insanlığı Efendimiz temsil eder.

O, ilk insanlıktır. İnsanın kadim halidir. O'nun hali, ebedi çocukluğa benzer. Çocuğun biatı tazedir, O'nun kokusu tüter üzerinde, Efendim iz yağmura benzer şair bu yüzden O'nu yağmurla anlatır. Bir gün yağmur yağarken altında bir süre ıslanır, soranlara, "O'nun biatı tazedir" der.
O'nun bağlılığı her dem tazedir.

"Ben günde yetmiş defa istiğfar ederim buyurmuştur. (Sahih-i Buhari, Daavat, 3,Sünen-i Tirmizi, Tefsir 3251.)" . Bu O'nun, Allah'a seyrinde günde yetmiş ayrı manevi yetkinlik düzeyine uğramasındandır.

Yüceli her manevi mekanetten sonra, bir önceki geri olduğundan istiğfar eder...

Yoksa ismet sıfatıyla nitelenmiştir, masumdur, korunmuştur.

O yine şairin ifadesiyle "seçilmiş inci" dir. Beşerdir evet. Ama bizim gibi değildir. Elmasta taştır, kömür de...

Ama elmas ile kömür arasında köken ismi benzerliği dışında en küçük bir ortaklık yoktur. O yetimdir; O'nun sahibi O'dur; mürebbisi, Rabbidir; O'nu O terbiye etmiştir.Kendi öğretisi için seçmiştir o yetimi... İnsanlığa kılavuz, var olana temsilci, kainata göz bebeği kılmıştır.

Söz, O'nun la güzelleşir Molla Cami'nin dediği gibi.

O'na dair sözlerin, en güzelini söyleyen Şeyh Galib'e söz bırakıyorum.

"Sultan-ı rüsül, şah-ı mümeccedin efendim
Bi-çarelere devlet-i sermedsin efendim
Divan-ı ilahide ser-amedsin efendim
Menşur-ı amrüke müeyyedsin efendim"

Sen Ahmed ü Mahmud'u Muhammedsin Efendim
Haktan bize Sultan-ı müeyyedsin efendim.

Sadık Yalsızuçanlar[/b]