Bir Soygun olayı - Suçlu kim?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kardelen

• Yer: Hatay / İskenderun
  • 3198
  • +238/-0
Bir Soygun olayı - Suçlu kim?
« : 29 Mayıs 2016, 15:25:34 »
Sabah saat 11'i biraz geçerken Handan hanımın ihbari ile Polis ve ambulans Haluk bey'in evine ulaştılar.
Ekipler olay yerine vardıklarında aldığı darbe nedeniyle Haluk Bey'i evin salonunda kafası kanlar içerisinde tekerlekli sandalyesinin önünde yerde yatar şekilde buldular. Haluk bey ağır yaralı şekilde hastahaneye kaldırılırken, polis hemen olayla ilgili soruşturmaya başaldı. Ve başlangıçta şu bilgileri elde etti.

Haluk bey eşini ve çocuğunu 2 yıl önce bir trafik kazasında kaybederken kendiside bu kazadan dolayı tekerlekli sandalyeye mahkum kalmıştı. Kazadan sonra Haluk bey  dükkanını ve evini satarak kendisine tek katlı bir ev alıp artan parayla da geçimini sağlamaya başlamıştı.

Polisler olayı çözebilmek için Haluk beye yakın oturan ve evin işleri ile ilgilenen Handan hanım,
Her sabah Haluk beyin gazetesini ve diğer isteklerini getiren bakkalın çırağı Metin,
Aynı bahçeyi  paylaştıkları komşusu Suat bey,
Ve Haluk beyin evine 1 saat uzaklıkta oturan kardeşi Kemal bey ile görüşmelere başaldı.

- Handan hanım, ne zamandır Haluk beyin ev işleri için yardımcı oluyorsunuz?
- Yaklaşık 2 yıldır.
- Hangi saatler arasında Haluk beyin evinde oluyorsunuz?
- Her sabah saat 9 gibi Haluk beyin evine gelirim. Kahvaltısını hazırlarım. Yatağını ve odasını topladıktan sonra akşam  yemeğinide hazırladıktan sonra mutfağa bırakır ve evden çıkarım.
- Bu sabah burada mıydınız?
- Hayır gelmedim. Haluk bey dün gece 11 gibi cep telefonundan  beni arayıp yine elektriğin kesildiğini söyledi.
Geçen hafta içerisinde de 2 kez elektirk kesilmişti. Elektrikçi çağırıp yaptırmıştık. Ben bir ihtiyacı varsa yanına gidebileceğimi söyledim. Ama gerek olmadığını söyledi. O zaman yarın size gelirken elektrikçiye haber veririm dedim. Ama kendisi kabul etmedi. Birazdan kardeşini arayacağını sorunu tam olarak çözmesi için sabah buraya gelmesini isteyeceğini yarın onunla birlikte olacağından benim sabah gelmeme gerek olmadığını haber verme maksadıyla beni aradığını söyledi. Son olarakta şarjım çok az kaldı kapatıyorum, iyi geceler deyip telefonu kapattı.
- Peki neden öğle eve geldiniz?
- Beni sabah 11'e yakın Haluk beyin kardeşi aradı. Abisinin gece kendisini aramış olduğunu yeni fark ettiğini, abisinin telefonunun şuan kapalı olması nedeniyle ulaşamadığını benim abisinden haberim olup olmadığını sordu.
Bende dün geceki konuşmamızı aktarınca kendisi telaşlandı. Hemen yola çıkacağını söyledi. Ama çok meraklandığı için  benim hemen eve gidip abisini kontrol etmemi rica etti.

Sıra Kardeşi Suat Beyin sorgusuna gelmişti:
- Abinizle en son ne zaman görüştünüz?
- Abimle haftada birkaç kez telefonla görüşürüz. Vakit buldukçada yanına uğramaya çalışırım. En son 2 hafta önce yanına gelmiştim. Dün gecede beni telefondan aramış  ama dün çok hastaydım. Akşam erkenden yattım.
Cevapsız aramayı sabah uyanınca fark ettim.
- Abinizi geri aradınız mı?
- Evet aradım ama telefonu kapalıydı. Bende endişe ederek abime yardımcı olan Handan hanımı aradım. Eve gidip gitmediğini sordum. Bana dün geceki abimle konuşmasından bahsetti. Bende bir sıkıntı  olabileceğini hissettim. Hemen yola çıktım. En kısa zamanda haber alabilmek için Handan hanımında eve gitmesini rica ettim.
- Handan hanımı yardım için Haluk beymi bulmuştu?
- Hayır ben buldum.
- Haluk beye yardım etmeden önce Handan hanımla tanışıklığınız var mıydı?
- Ben elektrik mühendisiyim. Handanhanımda annesi felç geçirene kadar bizim firmada temizlik işlerine bakardı. Annesi bakıma muhtaç hale gelince işten ayrılıp annesinin yanına taşındı. Annesinin evide abimin evine çok yakındır. Bende abim  buraya taşınınca kendisine abime yardımcı olup olamayacağını sordum. Kendiside severek kabul etti.

Bakkalın çırağı Metin sorguya alındı:
- Her gün geliyormusun Haluk beyin yanına?
- Evet, her sabah 8 gibi Haluk beyin evine gelirim.
- Sütü ve gazeteyi sen mi kapıya astın?
- Evet
- Nerden biliyordun bunları istediğini?
- Haluk beye her gün sütünü ve gaztesini getiririm. Bazı zamanlarda başka isteği olduğunda saat 8 olmadan bakkalı arayıp isteklerini iletir.
- Her zaman kapıya mı asarsın isteklerini?
- Hayır hep kendisine veririm. Ama bugün 3-4 kez zile bastım kapı açılmadı. Hatta yan dairedeki komşu zilin sesinden rahatsız olduğu için dışarı çıkıp bana kızdı. Bendemalzemeleri kapıya asıp dükkana geri geldim.

Sıra son şüpheli komşusu Suat beyde:
- Haluk beyle en son ne zaman karşılaştınız?
- 2 gün önce akşam üzeri alışveriş yapmak için evden çıktığımda kendisi bahçede oturuyordu. Selamlaşıp hal hatır sormuştum.
- Bugün öğleden önce evde miydiniz?
- Evet. Ben gece bekçisi olarak çalışıyorum. Genelde sabah 8 gibi işten ayrılıp eve gelirim. Eve gelir gelmezde hemen bir şeyler atıştırıp ytağa girer 2-3e kadar uyurum.
- Bugün dikkatinizi çeken farklı bir şey oldu mu?
- Hayır. Sadece tam yatıp uykuya dalacakken bakkalınçırağı Haluk beyin zilini defalarca çalınca, kapıyı açıp kendisini biraz azarladım. Daha sonra uykuya daldım. Handan hanımın bağrışıylada buraya koştum.

Polis eve arka bahçedeki camdan girildiğini ve evdeki paranın çalındığını tespit etti.
Elindeki bilgileri ve görüşleri değerlendiren polisler, şüphelendikleri 2 kişiyi gözaltına alıp çapraz sorgulamaya başladılar. Uzun uğraşlar sonucunda bu iki kişi suçuberaber işlediklerini itiraf ettiler.

Peki suçlular kim? Polisler onları nasıl tespit etti?

[b]CEVAP:[/b]
Soruşturma sonunda Suat ve Metin olayın nasıl gerçekleştiğini anlattılar:
İkisinin amacı aslında evdeki paraları alabilmekti. Bunun için Suat gece yarısı arka pencereden Haluk beyin evine girecek Metinde dışarıda gözcülük yapacaktı. Suat penceren eve girdi tam paraları alıp çıkacakken Haluk beyi karşısında görünce panikleyip kafasına vurdu. Öldüğünü düşünüp hemen dışarı çıktı ve dışarıda onu bekleyen Metin'e durumu anlattı. Yakayı ele vermemek için yarın nasıl bir plan uygulayacaklarını ayak üstü kararlaştırdılar.

Peki polisler onların suçlu olduğunu nasıl anladı?

Haluk beyin ihtiyaçlarını getiren Metin sabah 3-4 kez zile bastığını kapının açılmadığını hatta yan komşu Suat beyinde bundan rahatsız olduğunu söylemişti. Haluk beyin komşusu da onu doğrular bir şekilde konuşmuştu. Ancak ikisinde bilmediği bir gerçek vardı.
Haluk beyin evinde elektrik kesikti. Evin elektriği kesik olduğuna göre zilin çalışmaması gerekiyordu. İşte bu hataları onları ele verdi.