8.sınıf Türkçe - Kelimede Anlam Testleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uyanan Gençlik

• Yer: HATAY
  • 7462
  • +547/-0
8.sınıf Türkçe - Kelimede Anlam Testleri
« : 15 Şubat 2014, 21:23:08 »
1. (1)Ülkenin kuzeyindeki kısmı, yağmur ormanları ve şelâlelerle kaplıyken hemen kuzeybatısında ise yüksek dağlar ve karlı doruklar dikkat çekiyor. (2)Ülkenin belki de 20. yüzyıla en yakın bölgesi, başkent Buenos Aires ve civarı. (3)Batıda ise tepeleri buz kaplı And dağları, volkanik göller göze çarpıyor. (4)Güneyinde ise Antartika’ya yakın olduğunuzu hissediyorsunuz.
Numaralandırılmış cümlelerden hangisi paragrafın düşünce yapısını bozmaktadır?

A) 1
B) 2
C) 3
D) 4

2. Şiir yazıldığı dilin içindedir.Tercüme sevilen şair hemen hemen yoktur, eğer varsa şiiri için değil düşüncesi için sevilir. Bunun tek istisnası çok büyük bir yeteneğin, bir tür dehanın eline geçmiş olmasıdır. Haygram’ın İngilizce’de Fitz Gerald’ı,Türkçe’de Yahya Kemal’i bulması gibi bir tesadüf olsun.Bu parçadan aşağıdakilerden hangisi çıkarılamaz?

A) Büyük şairler kendi dillerinde şiir yazmaya özen göstermişlerdir.
B) Çevirileri beğenilen şiirler pek azdır.
C) Tercüme şiirler başarılıdır.
D) Şiir çevirisinde ancak büyük yetenekler başarılı olmuştur.

3. Ben, kendimi görüşüme uymayan düşüncelere katlanmaya ve karşı çıkmamaya alıştırdım. Hatta “şüphe yok ki”, “muhakkak ki”gibi kesin yargılarda bulunmaktan çekiniyorum. Onları yerine “zannederim”, “aklımda kaldığına göre”, “tahmin ettiğime göre”gibi ifadeleri kullanmaya başladım. Başkaları bir düşünce ileri sürdüğü zaman onun yanlış olduğunu bilsem de hemen açık bir tartışmaya girişmem. Bu zevkten mahrum ederim kendimi. Bu özelliğim bana, herkesle rahat konuşabilme şansı kazandırıyor. Bu sayede sözlerim itiraz görmeden kabul ediliyor ve dinleyenler üzerinde iyi bir etki bırakıyor. Böylece başkalarının yanlışlarını düzeltme fırsatı da buluyorum.
Parçaya göre aşağıdakilerden hangisi yazarın özelliklerinden biri değildir?

A) kesin ifadeler kullanmaktan kaçınma
B) Benimsemediği düşüncelere hoşgörülü yaklaşma
C) Yanlışları acımasız bir dille eleştirme
D) Başkalarının yanlışlarını düzeltmeye çalışma

4. Büyük sanatçı, öbür insanlardan üstün demeyelim, ama muhakkak ki başka bir yaratılıştadır. O, günlük olayların yüzeydeki görüntülerinin altında başka şeylerden esinlenip çağrışımdan çağrışıma sıçrayabilen insandır. Kimsenin farkına varmadığı bir dalga uzunluğu ile temas hâlindeki bir medyuma benzer. Ne yapacağını kendinden çok etkisi altında kaldığı güç belirler gibidir.
Parçada “büyük sanatçı”nın hangi özelliğine değinilmemiştir?

A) Diğer insanlardan farklı yönlerinin olduğuna
B) Görülemeyeni algılamaya çalıştığına
C) Sanatçıların olayları basit ele aldığı
D) Yapacaklarını etkisinde kaldığı gücün belirlediğine

5. (I) Son çıkardığınız şiir kitabı elimde.
(II) Yine pek cicili bicili bir kapağı var.
(III) İlk şiirinizi okudum da sanki, Orhan Veli veya Cahit Sıtkı’yı okur gibi oldum.
(IV) Doğayı yine eşsiz bir şekilde betimlemişsiniz.
(V) Azıcık ölçü ve uyağa da dikkat etseymişsiniz.
Parçada numaralanmış cümlelerin hangilerinde olumlu ya da olumsuz olduğu belli olmayan değerlendirmeler söz konusudur?

A) I ve II
B) II ve IV
C) III ve V
D) IV ve I

6. Cuma günü Bursa’daydım. Ulucami’den Setbaşı’na doğru yürürken bu şehri düşündüm. Havasında ve suyunda bilmediğimiz bir güzellik, yolu buraya düşenleri büyülüyordu.
Yukarıdaki parçada yazara hâkim olan duygu aşağıdakilerden hangisidir?

A) Hayranlık
B) . Özlem
C) Karamsarlık
D) Sevinç

7. Yaptığı iyilikleri başkaları duysun, kendisine daha fazla değer verilsin diye yapan, ismi dillerde dolaşmak şartıyla iyilik yapan adamdan pek hayır gelmez.
Yukarıdaki parçada insanın hangi özelliği eleştirilmektedir?

A) Vurdumduymazlığı
B) Sitemkarlığı
C) Makam düşkünlüğü
D) Şöhret tutkusu

8. ……………… Çok sıcak ya da çok soğuk havalar, kısacası hava koşulları, insanların sığınacak bir yer bulma ihtiyaçlarının doğmasına yol açmıştır.Parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi getirilemez?

A) Evler neyden yapılmıştır?
B) Sizce neden evlerde yaşıyoruz?
C) Evler bizim büyük bir ihtiyacımızdır.
D) Evler bizim için gereklidir.

9. “Okumak, insanı konuşurken ve yazarken başarılı kılar. İnsanın duygu ve hayal dünyasını zenginleştirir. İnsanı bilgi sahibi yapar. Bir insan, kişiliğini ve dünyaya bakış açısını okuyarak oluşturur. “
Yukarıdaki parçanın konusu aşağıdakilerden hangisidir?

A) Okumanın yararları
B) Bilgili olmak
C) Kişiliğin oluşması
D) Okuma ve hayal kurma

10. Sanatçının yaşamı, hiç bitmeyen bir kendinden veriştir. Sanatçı, yazmak, çizmek, uğraşmak için hayatta kalma gücünü kendine ayırdıktan sonra geri kalan her şeyini karşılıksız olarak insanlık uğruna harcar, yaratacağı eserin kendisini birçok şeyden mahrum edeceğini bilse bile.
Paragrafta vurgulanmak istenen düşünce aşağıdakilerden hangisidir?

A) Sanatçının görevi, insanlara yaşama sevinci aşılamaktır.
B) Sanatçı yaşamı boyunca insanlık için çalışır.
C) Sanatçı, ortaya çıkardığı eserlerle geçimini sağlar.
D) Her sanatçının yaşama bakış tarzı farklıdır.

CEVAPLAR:

1. b 2
2. c Tercüme şiirler başarılıdır.
3. c Yanlışları acımasız bir dille eleştirme
4. c Sanatçıların olayları basit ele aldığı
5. a I ve II
6. a Hayranlık
7. d Şöhret tutkusu
8. a Evler neyden yapılmıştır?
9. a Okumanın yararları
10. b Sanatçı yaşamı boyunca insanlık için çalışır.

Çevrimdışı Uyanan Gençlik

• Yer: HATAY
  • 7462
  • +547/-0
Ynt: 8.sınıf Türkçe - Kelimede Anlam Testleri
« Yanıtla #1 : 15 Şubat 2014, 21:24:34 »
1. Şiir, yaşayan ve yaşayacak olan bir dille yazılırsa gerçek bir sanat eseri olur ve ölümsüzlüğe hak kazanır. Her gün değişen bir dille şiir yazmaya çabalayan, kayan bir arazi parçası üstüne bina yapan mimarlara benzer.
Yukarıdaki parça aşağıdaki sorulardan hangisinin cevabı olabilir?

A) Ne zaman şiir yazılmalıdır?
B) Şiir nasıl yazılmalıdır?
C) Şiirin konusu ne olmalıdır?
D) Kimler şiir yazmalıdır?

2. En uzun ömürlüler en çok yaşayanlar değil, evirip çevirip hayatlarından en çok meyve almasını bilenlerdir? Bu ölçüye göre yüz yaşında kısa ömürlüler olabileceği gibi, on beş yaşındayken, ancak binlerce yılda elde edilebilecek bereketle, başı göklere ulaşmış olanlar da bulunabilir.
Yukarıdaki parçaya getirilebilecek en uygun başlık aşağıdakilerden hangisidir?

A) Hayat Gerçeği
B) Başarının Sırrı
C) Verimli Yaşamak
D) Mutlu yaşamak

3. Geç kalmıştı. İstasyona yetiştiğinde terden sırılsıklam olmuştu. (I) Zar zor kendini trene attı, yorgunluktan gözleri kapanıyordu. (II) Hop oturup hop kalkıyor, arkadaşlarının trene yetişmesini bekliyordu. (III) Başını cama dayadı, bir müddet dışarıyı seyretti. (IV) Tatlı tatlı esnedi, trenin hareketiyle birlikte gözlerini kapadı.
Parçada, numaralanmış cümlelerden hangisi konunun akışını bozmaktadır?

A) .I
B) II
C) III
D) . IV

4. 1. Bu bakımdan günlükler anılara göre inandırıcıdır.
2. Anılar yaşandıktan sonra yazılır.
3. Anılarla günlükler arasındaki en mühim fark budur.
4. Günlükler ise yaşarken oluşturulur.
Yukarıdaki cümlelerle bir parça oluşturulduğunda hangisi en sonda yer alır?

A) 1
B) 2
C) 3
D) 4

5. 1.İkisi de dil cinayetidir. 2. Toplu iğne çalanla milyarları çalanın ortak adının hırsız olması gibi… 3. Dil hatalarının azı çoğu olmaz. 4.Bir kelimeyi yanlış kullanmakla, Türkçeyi topyekün inkâr etmek arasında bir fark yoktur. Yukarıdaki cümlelerle bir parça oluşturulduğunda sıralama nasıl olmalıdır?

A) 1-2-3-4
B) 2-4-3-1
C) 3-2-4-1
D) 4-2-1-3

6. Yağmurun yağdığı ılık günleri
Severim annemin ninnisi gibi
Kendimle baş başa cam arkasında
Damlaların dinlerim yorgun sesini
Yukarıdaki parçada hangi duyguya yer verilmemiştir?

A) Yalnızlık
B) Pişmanlık
C) Sevgi
D) Hüzün

CEVAPLAR:

1. b Şiir nasıl yazılmalıdır?
2. c Verimli Yaşamak
3. b II
4. a 1
5. c 3-2-4-1
6. b Pişmanlık