Bambu Nasıl Yetiştirilir?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı busegül

• Yer: Adana
  • 20005
  • +360/-0
  • Allah birdir ve Muhammed (s.a.v.) onun elçisidir.
    • Uyanan Gençlik
Bambu Nasıl Yetiştirilir?
« : 24 Ocak 2013, 09:58:30 »
Epeydir bambu bakımını araştırıyorum, bulduklarımı bambu severlerle paylaşmak istedim.

[img]http://uyanangenclik.com/resimler/bitki/bambu.jpg[/img]

Topraksız, sadece vazo içine iri çakıl taşlarıyla sabitlenir ve vazoya içme suyu doldurulur.
Bitkinin suyu ara sıra değiştirilir. Bu şekilde yıllarca yaşar ve büyür.
Oda sıcaklığı idealdir. Gölgeyi sever.Yapraklarına sık sık su püskürtülür. Büyümesi yavaştır. Her ay 2- 2,5 cm uzar. Bitkinin suyuna herhangi bir besin ilave edilmesi uygun değildir. Kesilmiş dalı suya konduğunda kolayca köklenir. Uzak Doğu ülkelerinde şans getirdiğine inanılan şans bambusunun önemli günlerde hediye edilmesi adet olmuştur. Ee nerede Çin işi Japon işi, orada ben  vvv

Şans bambusu bakımı kolay ve dayanıklı bir bitkidir çubuk şeklinde kafasında burgulu olanları dışı renkli bir Cam vazo da olmalıdır, çünkü bambunun suyunu değiştirmemelisiniz hep üstüne ilave ederek bakımını yapınız suyun rengi biraz yeşil olacaktır, ama zaten bataklık bitkisidir onun bu ortam çok hoşuna gidecektir.

15 günde bir suyunu tamamen boşaltıp tazeleyebilirisiniz. Güneş veya soğuğa karşı dayanıklıdır kendini dış etkenlere karşı koruyabilen bir bitkidir. Diğer piramit ve değişik dekordaki bambuları da suyunu hep üstüne ilave ederek sulayınız dışındaki süngerden suyunu çekecektir. Eğer çiçekleriniz oasis adı verilen çiçek süngerleri içinde geldiyse yeteri kadar su koymayı unutmayın. Oasis çiçeğin ömrünü uzatan bir maddedir. Bambununuzu kesinlikle budamayın bu onun sararıp ölmesine yol açar. Çinli kardeşlerimize göre yapraklarını kesmek bolluk ve bereketin azalmasına yol açarmış. Kesmek yerine elinizle koparmanız tavsiye ediliyor.

[color=red]Şans bambusu dili![/color]

Şans bambularının birkaçının bir arada bulundurulmasının anlamları vardır.

2 sap: Aşk
    3 veya 6 tane sap: Mutluluk
    5 veya 7: Sağlık
    8 sap: Servet
    9 sap: İyi bir gelecek
    21 sap: Bir çok nimet

[img]http://uyanangenclik.com/resimler/bitki/bambu1.jpg[/img]