Bilmiyorlar.... Bilselerdi....

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı samurai

• ROOT
  • Yer: İsKeNdErUn
  • 242
  • +6/-0
Bilmiyorlar.... Bilselerdi....
« : 31 Temmuz 2008, 18:25:14 »
[b] Zülkarneyn Aleyhisselam ordusuyla gece yolda giderken ordusuna 'ayağınıza takılan şeyleri toplayın' diye emir verir. Ordu bu emri duyunca; içlerinden bir grup:

-'Çokyürüdük, çok yorgunuz. Gece vakti bir de ayağımıza takılan şeyleritoplayarak boşuna ağırlık mı yapacağız. Hiçbir şey toplamayalım'diyerek hiçbir şey toplamıyorlar.

İkinci grup ise:
-'MademKomutanımız emretti, birazcık toplayalım, emre muhalefet etmeyelim.Zira ordunun komutanına itaat etmek gerekir.' diyerek az bir şeytopluyorlar.

Üçüncü grup ise:
-'Komutanımızbir şeyi boşuna emretmez. Muhakkak bildiği bir şey vardır. Bir hikmetemebnidir' diyerek bütün abalarını ağzına kadar doldururlar.

Sabaholduğunda bir de bakıyorlar ki, meğer bir altın madeninden geçmişlerde, ayaklarına değen şeylerin altın olduğunun farkına varamamışlar.Bunu anlayınca, hiç almayan birinci grup:

-Ah niçin almadık! Nasıl dinlemedik komutanımızın sözünü. Keşke alsaydık! Bir tane bari alsaydık' diyerek pişman oluyorlar.

Az alan ikinci grup ise:
-'Ah ne olaydı da biraz daha fazla alsaydık. Ceplerimizi, abalarımızı hınca hınç doldursaydık' diye sitem ediyorlar kendilerine.

Çok alan üçüncü grup ise:
'Keşkegereksiz, lüzumu olmayan eşyalarımı atsaydım, daha çok toplasaydım. Herşeyimizi doldursaydık, daha fazla alsaydık' diyerek, fazla almalarınarağmen üzülüyorlar.

İşte bu misalde olduğu gibi, Ahirette bütün insanlarda bunun gibi ağıtlarda bulunacak.

Kafir olan:
- 'Keşkeiman etseydik, keşke inansaydık da hiç olmasa Cehenneme girdikten sonraiman etmemiz sonucunda Cennete girseydik,ebedi cehennemdenkurtulsaydık.'

Mü'min, fakat az sevabı olan:
-'Keşke biraz daha sevap işleseydim de, biraz daha ikrama mazhar olsaydım.'

Mü'min, çok sevabı olan ise;
-'Ahne olaydı da Makamımı biraz daha yükseltecek bir vakit daha namazkılsaydım, biraz daha fazla sadaka verseydim, oruç tutsaydım, birazdaha sevap işleyecek ameller yapsaydım...' diyeceklerdir.

Rabbim bu misallerden ders alıp, Ahirette pişman olmayacağımız ameller işlemeyi nasip eylesin....[/b]

Çevrimdışı kardelen

• Yer: Hatay / İskenderun
  • 3198
  • +238/-0
Ynt: Bilmiyorlar.... Bilselerdi....
« Yanıtla #1 : 31 Temmuz 2008, 18:54:14 »
[b] aarroo kardeşim.Eline sağlık. okk allks[/b]

Çevrimdışı ...katre...

• ....€vindar....
  • Yer: Düşlerin Yeşermeye Başladığı Sınır Şehrinden....
  • 828
  • +30/-0
  • !!!..GOD IS THE LIGHT..!!!
Ynt: Bilmiyorlar.... Bilselerdi....
« Yanıtla #2 : 05 Ağustos 2008, 14:10:23 »
[color=purple][b]ALLAH razı olsun paylaşımınız için...[/b][/color]