Cevabı Yunus Emre Olarak Kullanılan Sorular

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gece_mavisi

• Yer: Bursa
  • 3684
  • +299/-0
    • Uyanan Gençlik
Cevabı Yunus Emre Olarak Kullanılan Sorular
« : 20 Ocak 2011, 08:43:39 »
1- 1240 yılında Eskişehir'in Sivrihisar ilçesinde doğdu. Hacı Bektaş Veli, Mevlana gibi alimlerle aynı asırda yaşadı. Taptuk Emre'nin dergâhında bir süre hizmet etti. Hakkında bilgi verilen kişi aşağıdakilerden hangisidir?

2- 'Ben yürürem yane yane/Aşk boyadı beni kane/Ne akılem ne divane/ Gel gör beni aşk neyledi...' dizeleri kimindir?

3- Düşünürlerden hangisi Anadolu Selçuklu döneminde yaşamıştır?

4- Türküye dönüşen "Ben yürürüm yane yane / Aşk boyadı beni kane / Ne akilem ne divane / Gel gör beni aşk neyledi" dizeleri kime aittir?

5- Aşağıdakilerden hangisi halk şairidir?

6- "Ne akilem ne divane, gel gör beni aşk neyledi'' dizeleri kime aittir?

7- İlahi türünün edebiyatımızdaki en önemli temsilcisi kimdir?

8- "Ne akilem ne divane / Gel gör beni aşk neyledi" dizelerinin sahibi kimdir?

9- Dağlar nice yüksek ise, yol anın üstünden geçer özdeyişi kime aittir?

10- 'İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir' sözüyle tanınan ünlü tasavvuf şairi kimdir?

11- 'Mal sahibi mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi, malda yalan mülkte yalan , var birazda sen oyalan' sözü kime aittir?

12- "İlim, ilim bilmektir / İlim kendin bilmektir / Sen kendini bilmezsen / Ya nice okumaktır" dizeleri hangi şairimizindir?

13- "Hakkı gerçek sevenlere, cümle alem kardeş gelir" dizesi hangi tasavvuf şairine aittir?

14- MFÖ Grubu'ndan dinlediğimiz, "Biz dünyadan gider olduk, kalanlara selam olsun" dizeleriyle anımsanan şarkının sözleri kime aittir?

15- "Gönlüm düştü bu sevdaya / Gel gör beni aşk neyledi" dizeleri kime aittir?

16- Tanzimat edebiyatı içinde yer alamayacak isim hangisidir?

17- Hangisi, Anadolu'da Türkçe şiirin öncüsü olup, Vahdet-i Vücud öğretisiyle de anılan tasavvuf şairidir?

18- "Âşık olan miskin olur / Hak yoluna teslim olur" dizeleri hangi ozanımıza aittir?

19- 'Ecel büke belimizi/ Söyletmeye dilimizi/ Hasta iken halimizi/ Soranlara selam olsun' dizeleri aşağıdaki halk ozanlarından hangisine aittir?

Hepsinin Cevabı: [b]Yunus Emre [/b] bow3