7. Sınıf Sosyal Bilgiler MEB Yayınları Ders Kitabı Cevapları - Sayfa 38

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ders Hocası

• Hocanın Biri
  • Yer: Hatay
  • 63863
  • +526/-0
    • Arif Arslaner
Aşağıda verilen ifadelerden doğru olanların başına “D”, yanlış olanların başına “Y” yazınız. Yanlış olduğunu düşündüğünüz ifadelerin altındaki boşluğa doğrusunu yazınız.
( Y ) 1. İnsanlarla iletişim kurmak sadece yazı yolu ile mümkündür.
( D ) 2. Konuşurken sesimizin tonunun sürekli aynı düzeyde olması dinleyicinin dikkatinin dağılmasına neden olur.
( D ) 3. Akıllı işaretler, izleyeceğimiz programın yaş grubumuza uygunluğu konusunda bizi uyarır.
( D ) 4. Herkes özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir.
( Y ) 5. Suç işlenmesini önlemek amacıyla mahkeme kararı olmadan bir kişinin evi aranabilir.

Cevap:
Aşağıda verilen kelimeleri kullanarak cümlelerdeki boş bırakılan yerleri doldurunuz.
(medya, beden dili, RTÜK, özel hayat, olumlu, olumsuz, tekzip, sansür)

Cevap:
1. Yayın kuruluşunun düzeltme haberi yayınlamasına……..tekzip…………..adı verilir.
2…………….RTÜK………radyo ve televizyon yayınlarını denetleyen kurumdur.
3. Etkili iletişim için konuşmalarımızı……..beden dili….………..ile desteklemeliyiz.
4. Öğüt verme ve nutuk çekme iletişimimizi………….olumsuz………yönde etkiler.
5. Gazete, televizyon, Genel Ağ gibi kitle iletişim araçlarının tümünü kapsayan terime denir.

Aşağıdaki soruların doğru cevaplarını işaretleyiniz.

1. Okuldan eve dönerken arkadaşı Mithat ile karşılaşan Hatice, gülümseyerek “iyi günler” demiş ve arkadaşına nereye gittiğini sormuştur. Mithat’ın verdiği cevapları dinlemeden, ona hoşça kal bile demeden yoluna devam etmiştir.
Siz Hatice’nin yerinde olsaydınız olumlu iletişim kurarken nasıl davranırdınız?
A) Arkadaşımın verdiği cevabı dikkatle dinler ve ondan ayrılırken vedalaşırdım.
B) Hiç selam vermeden yoluma devam ederdim.
C) Arkadaşımın söylediklerine önem vermezdim.
D) Arkadaşıma sürekli kendimden bahsederdim.

Cevap: A