Isının yayılma yolları nelerdir?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uyanan Gençlik

• Yer: HATAY
  • 7462
  • +547/-0
Isının yayılma yolları nelerdir?
« : 28 Mayıs 2018, 08:56:38 »
- İletim
- Konveksiyon
- Işıma

[color=red][b]Isının iletim yolu ile yayılması,[/b][/color] birbirine çok yakın olan madde atom ve moleküllerinin titreşim hareketini birbirine aktarması ile gerçekleşmektedir. Bu şekilde ısı aktarımı ancak taneciklerin birbirine
çok yakın olduğu, katı hâldeki maddelerde gerçekleşir.
Isı iletimi katı maddeler için ayırt edici bir özelliktir.

Sıcak süt dolu bardağa soğuk metal bir kaşık konulduğunda başlangıçta soğuk olan kaşığın sap kısmı, bir süre sonra ısınır ve tutulamayacak hâle gelebilir. Bunun sebebi ısının kaşığın bir ucundan sapına kadar iletim yolu ile yayılmasıdır.

[color=red][b]Isının konveksiyon yoluyla iletimi [/b][/color]ısı enerjisi yüksek taneciklerin düşük taneciklerle yer değiştirmesi şeklinde gerçekleşir. Bu olayın sebebi, sıcaklığı artan madde moleküllerinin hacminin genişlemesi
ve bunun sonucunda da özkütlelerinin azalmasıdır.

Isı alan maddenin taneciklerinin arasındaki boşluk ve dolayısıyla maddenin hacmi artar. Oda konveksiyon yoluyla ısınır.

[color=red][b]Isının Işıma Yolu ile Transferi[/b][/color]
Isı enerjisinin ışınlarla dalgalar hâlinde yayılması olayına ışıma ya da termal ışıma denir.

Bir kamp ateşinin yakınında durulduğunda ateşe dönük olan taraf daha fazla
ısınır. Bunun sebebi kamp ateşine dönük tarafın termal ışımaya maruz kalmasıdır. Az miktardaki ısı, iletim ve konveksiyon yoluyla iletiliyor olsa da
ısınma, ışıma yoluyla sağlanır.