Eldiven - Ansiklopedik Bilgi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı D®agon

  • Ezberletmez Öğretir
  • *******
  • Join Date: Mar 2008
  • Yer: Ankara
  • 11642
  • +524/-0
  • Cinsiyet: Bay
    • Arif Hocam
Eldiven - Ansiklopedik Bilgi
« : 26 Eylül 2014, 18:39:26 »
Alm. Handschuh (-e pl) (m) Fr. Les gants (m.pl.), İng. Gloves.
Elleri soğuktan, sıcaktan, zararlı şeylerden korumak için veya başka maksatlarla giyilen deri, kumaş, örgü ve süngerden yapılan el giyeceği, ellik.

Eldivenin kaynağının İran olduğu söylenir. Yedinci yüzyılda eldiven, lüks eşyalar arasına girmiş, bilhassa imparatorların kullandığı inci ile işlenmiş, mücevherlerle süslenmiş olanları dikkat çekmiştir. Yalnız bunlar baş parmağı ayrı, dört parmağı aynı yere sokulan eldiven şeklindeydiler. Ayrı parmaklı eldivenler ise, 12. yüzyılda yaygınlaşmıştı. Bunlarda umumiyetle işleme hâkim olup, kimisi kürklü, kimisi ipekli işlenmiştir. Yaptıkları işlere göre bâzı insanlar köpek ve geyik derisinden eldiven, soylu kişiler ise ipek ve kadife eldiven kullanmışlardır. On altıncı yüzyılda ise ipek, sırma, gümüş işlemeli, parmaktaki yüzükleri belli edecek şekilde delikli olanlar moda olmuştur.

Türklerin bulunduğu yörelerin soğuk olması sebebiyle eldiven, onlar tarafından, çok eski zamanlardan beri kullanılmaktaydı. Kuzu postu ve yün örgü olarak yapılanların pekçok çeşidi vardı. Renkli renkli, işlemeli olanları, kabarık tüylüleri günümüzde bilhassa, Doğu Anadolu köy ve kasabalarında çok kullanılmaktadır. Anadolu köylüleri eldivene “elcik, ellik, eleçek, elçimek” adlarını da verirlerdi.

Eldiven soğuktan korunmanın yanında, boksta, ev ve endüstri işlerinde çok kullanılmaktadır. Boks müsâbaka ve idmanlarında kullanılan eldivenler başka başkadır. Cerrâhîde kullanılanlar ameliyat ve diğer tıbbî işlerde kullanılır. Ayrıca ev hanımları tarafından günlük işlerde kullanılanları da vardır.

Eldivenler; yün, ipek, naylon, deri ve kauçuktan yapılır. Deriler; kuzu, oğlak, koyun derileri veya güderileştirilmiş alageyik, köpek ile dağ keçisi derileridir.

Çelik eldiven
Genellikle kasap ve veterinerlerin koruma amaçlı kullandığı bir iş güvenliği ekipmanıdır.

Kasaplar çoğunlukla; karkas olarak adlandırılan ve tek parçadan oluşan gövdenin kesilmesi ya da buna benzer et parçalarının kuşbaşı,pirzola, vb. etlerin doğranması, kemiklerden ayrıştırılması aşamasında bıçağın etten kurtularak elde yaralanmaya sebep olmaması için kullanılır.

Paslanmaz çelik halkalardan özel dokuma (belli bir kurala göre iç içe geçirme)yöntemi ile imal edilir.

Çalışma şekillerine göre bilekte, dirsekte ve omuzda biten modelleri vardır.

Veterinerler ise hayvan muayenelerinde (kedi, köpek, vb.) hayvan ısırmalarını en az hasarla atlatabilmek için kullanılır.