Gönderen Konu: Uzun Yaşamın Sırları  (Okunma sayısı 3965 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı D®agon

• Ezberletmez Öğretir
  • Administrator
  • Süper Mega üye
  • +524/-0
    • Arif Hocam
Uzun Yaşamın Sırları
« : 15 Ocak 2014, 13:07:10 »
[img]http://www.uyanangenclik.com/gallery/1_15_01_14_12_42_13.jpeg[/img]

Ömrünüzü on yıl uzatabileceğinizi söylesem ne dersiniz?
Uzun ve sağlıklı yaşam bir rastlantı değildir. İyi genlerle başlar, ama iyi alışkanlıklara da bağlıdır. Uzmanların açıklamalarına göre, doğru bir yaşam biçimi benimserseniz, on yıl kadar daha uzun yaşayabilirsiniz.

Peki, uzun ve sağlıklı yaşamın formülü nedir?
Son yıllarda araştırmacılar insanların dikkat çekici ölçüde uzun bir yaşam sürdüğü bazı bölgelere odaklandı. Bir ekip Sardinya'nın (İtalya) dağ köylerinde, insanların uzun bir yaşam sürdüğü ve 100 yaşına ulaşan erkeklerin oranının hayret verici derecede yüksek olduğu bir yer buldu.

Bir diğer ekip Okinawa Adası'nda (Japonya) dünyanın en uzun ömürlü insanları arasında yer alan bir grubu inceledi. Ve Loma Linda'da (ABD) araştırmacılar, Amerika'nın uzun yaşam şampiyonları arasında sayılan Yedinci Gün Adventistleri adlı tarikattan bir grup üzerinde çalışmalar yaptı. Bu üç bölgede yaşayanlarda yüz yaşını aşanların oranı yüksek; bu insanlar dünyanın diğer gelişmiş ülkelerinde ölümcül olan hastalıklardan sadece bir bölümüne yakalanıyor; daha uzun ve sağlıklı yaşıyor.

Sonuç olarak bu insanlar "en doğru alışkanlıkları" edinmenizi öneriyor. Gerisi ise size kalmış.

1. Stresinizi azaltın: Kronik stres vücuttaki hücrelerin ömrünü kısaltır. Sonuç olarak önce hücreler, sonra dokular ve daha sonra organlar ölmeye başlıyor. Stresi azaltırsanız daha iyi uyursunuz, gözlerinizin altındaki torbalar ve kırışıklıklar azalır. Stresi azaltmak için egzersiz yapmanız önemlidir. Egzersiz kendinize olan güveninizi arttırır, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

2. Egzersiz yapın: Yaşlanma belirtilerinden en belirgin olanı ise kambur duruş ile el ve ayaklardaki titremedir. Kas kaybı, kas liflerini kontrol eden motor nöronların ölümü sonucunda gerçekleşiyor. Yüzümüzdeki derinin altındaki kas liflerini kaybedince de dokular sarkıyor. Kas kaybını önlemek için uzmanlar haftada en az 2 ya da 3 kez egzersiz yapmanızı öneriyor.

3. Güneşten kaçının: Güneşten gelen ultraviyole radyasyona ihtiyacımız var. Çünkü UV ışınları, melatonin üretiminde kullanılan A vitamini üretimini harekete geçiriyor. Melatonin seviyesinin düzensiz olması durumunda İnsanlar depresyona giriyor. Çok fazla UV ışığı, kolajen ve elastin tarafından oluşan diğer yaşlanma belirtilerini ve buruşuklukları hızlandırabilir.

4. Dengeli ve iyi beslenin: Bazı yiyecekler İçeriğindeki maddelerden dolayı yaşlanma süreciyle mücadele ediyor. Antioksidan içeren gıdalar, serbest radikalleri dengeleyerek etkisiz hale geliriyor. C ve E vitamini, beta karoten yiyecekler yiyerek fazla antioksidan tüketirseniz serbest radikallerin hücresel yapıya zarar verme ihtimali azalır. Uzmanlar, renkli sebzeler, alabalık, somon gibi yiyeceklerin yer aldığı antioksidan bakımından zengin bir beslenme programı tavsiye ediyor.

5. Sigarayı bırakın: Cildiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri sigarayı bırakmak olmalı. Eğer günde yarım paket sigara içerseniz, bir an önce cilt bakımınıza özen göstermelisiniz. Sigara cilt dokularına esneklik sağlayan tabakada bulunan kalojen ve elastine zarar veriyor. Bu ise cildin sarkmasını ve buruşmasını hızlındırıyor.

Ayrıca sigara içmek, cilt hücrelerine ve besin taşıyan kan damarlarını daraltıyor.

64 yaşında kolon kanserine yakalanan Breuning, verdiği demeçte tedavi sürecinin ardından bu hastalığı yendiğini söylemiş fakat sağlığına asıl etki eden unsurun beslenme düzeni olduğunun altını çizmişti. İşte 108 yaşında kalça kemiğini kırdıktan 21 gün sonra ayağa kalkan Breuning'den uzun yaşamak için tavsiyeler:

Günde 2 öğün yemek yiyorum, akşam yemiyorum.
* Her gün mutlaka meyve yiyorum.
* Kahvaltıda yumurta ve kızarmış ekmek yiyorum.
* Kahvaltıda aşırı yemiyorum.
* Bol su içiyorum.
* Spor yapamazsam mutlaka çıkıp yürüyorum.
* Kahvaltıda 1.5 fincan ve öğle yemeğiyle 1 fincan kahve içiyorum.
* Her gün 06.30'da uyanıyorum. 07.30'da kahvaltı yapıyorum.
* Bol su içiyorum.* Spor yapamazsam mutlaka çıkıp yürüyorum.
* Kahvaltıda 1.5 fincan ve öğle yemeğiyle 1 fincan kahve içiyorum.
* Her gün 06.30'da uyanıyorum. 07.30'da kahvaltı yapıyorum.
* Uzun yıllar boyunca hergün bir bebek aspirini aldım.
* Herkes kilosuna dikkat etmeli. Hayatım boyunca 59 kiloda kaldım.
* Zihnimi çalıştırmak için radyo dinliyorum.
* Hayat felsefem “Dünyaya ölmek için geliyoruz. O zaman ölmekten korkmamalıyız” oldu.
* uzun yaşamın sırrını sıkıntıları büyütmemesine bağladı.

Voiser