Uyanan Gençlik

Mikrodalga fırının kullanımı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı busegül

  • *******
  • Join Date: Mar 2008
  • Yer: Adana
  • 20005
  • +360/-0
  • Cinsiyet: Bayan
  • Allah birdir ve Muhammed (s.a.v.) onun elçisidir.
    • Uyanan Gençlik
Mikrodalga fırının kullanımı
« : 15 Şubat 2011, 12:49:37 »
Mikrodalga fırının kullanımı teknolojinin sunduğu yenilikler sayesinde mutfakta işler daha kolay ve zevkli hale gelir.

Az zaman harcayarak mükemmel lezzetler yaratmamızı sağlayan ürünlerden biri de mikrodalga fırınlardır. Farklı bir pişirme tekniğine sahip bu fırınlar ile ilgili bilmek istedikleriniz.Fırının nem oranını artırmak için, içine su dolu bir bardak koyun.

Nasıl pişirir?

Mikrodalga fırın, su moleküllerinin yer değiştirmesi yöntemiyle pişirme sağlar. Yani yiyecekleri ne kızartır, ne de haşlar. Lezzeti yoğun olarak korumak için yiyecekler ağızları kapalı olarak pişirilmelidir.

Tarifler nasıl uygulanır?

Geleneksel bir tarifi mikrodalga fırında pişirmek istediğinizde, tarifte verilen pişme süresini 1/2  oranında azaltın ve pişerken sürekli kontrol edin.

Yemekler nasıl renklendirilir?

Mikrodalga fırında pişen yemeğe renk ve tat katmak için üzerine biraz kırmızı biber veya kavrulmuş toz ceviz serpin. Tatlılar için kavrulmuş toz badem, esmer şeker veya tarçın da kullanabilirsiniz.

Ne tür kaplar kullanılır?

Seramik ve porselen yerine cam veya plastik kaplar tercih edilmelidir.

Yiyecekler nasıl konur?

Mikrodalgada pişireceğiniz yiyecekleri önce dilimleyin ve ince kısımları ortaya gelecek şekilde kaba dizin. Böylece yiyeceklerin her tarafının eşit pişmesini sağlamış olursunuz.

Uygun kabı seçmek

Mikrodalga fırında kullanacağınız kabın uygun olup olmadığını test etmek için, kabın ortasına soğuk su dolu bir bardak yerleştirip, fırını da en yüksek devrine getirin. 2 dakika ısıtıp bekleyin. Su kaynarken bardak ılık olmalı, fakat kap soğuk kalmalıdır. Eğer kap ısınmış ise mikrodalga fırın için uygun değil demektir. Hiçbir zaman metalik veya metal dekorlu kap ve alüminyum folyo kullanmayın.

Fırının kapasitesini artırmak

Fırın kapasitesini artırmak için özel yükselticiler kullanabilirsiniz. Böylece aynı anda 2 ayrı yemeği pişirmeniz mümkündür. Ancak ısıyı daha yüksek tutmak ve pişme sırasında tabakların yerini değiştirmek şarttır.

Yemeğin pişip pişmediğinden emin olun.Servis yapmadan önce bir bıçağın ucu ile yemeğin iyi ve eşit pişip pişmediğini kon-trol edin.Meyva, sebze, et veya balık da olsa, dilimlerin en ince kısımlarının kabınızın ortasına gelmesine dikkat edin.

Kaynak: Mutfak Rehberi

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
2926 Gösterim
Son İleti 21 Aralık 2012, 11:04:38
Gönderen: busegül
0 Yanıt
2447 Gösterim
Son İleti 15 Ocak 2013, 18:09:36
Gönderen: D®agon
0 Yanıt
4207 Gösterim
Son İleti 08 Ekim 2014, 13:30:16
Gönderen: Uyanan Gençlik
0 Yanıt
1958 Gösterim
Son İleti 21 Şubat 2015, 09:51:59
Gönderen: Uyanan Gençlik
0 Yanıt
5748 Gösterim
Son İleti 22 Şubat 2015, 15:06:24
Gönderen: Uyanan Gençlik