Tuz Sağlığa Faydalı mıdır?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ders Hocası

  • Hocanın Biri
  • *******
  • Join Date: Eki 2016
  • Yer: Hatay
  • 63863
  • +526/-0
  • Cinsiyet: Bay
    • Arif Arslaner
Tuz Sağlığa Faydalı mıdır?
« : 25 Ağustos 2017, 19:23:30 »
Tuz yaygın olarak kullanılan gıdaları mevsimine göre doğal olarak oluşan bir bileşiktir.

Tadı arttırmanın yanı sıra, gıda koruyucusu olarak kullanılır ve bakterilerin büyümesini durdurmaya yardımcı olabilir.

Yine de son birkaç on yıl içinde, kötü bir üne kavuşmuş ve yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve hatta mide kanseri gibi durumlarla bağlantılı olmuştur.

Aslında, Amerikalılar İçin En Son Diyet Rehberleri, sodyum alımını 2,300 mg'ın altında sınırlamayı önermektedir.

Tuzun sadece% 40 sodyum olduğunu unutmayın, bu nedenle bu miktar yaklaşık 1 çay kaşığı (6 gram) kadardır.

Bununla birlikte, bazı kanıtlar, tuzun kişileri farklı şekilde etkileyebileceğini ve bir zamanlar inandığımız gibi kalp hastalığına pek fazla etkisi olmayabileceğini gösteriyor.

Bu makale, tuzun sizin için gerçekten kötü olup olmadığını belirlemek için araştırmaya derinlemesine bakacaktır.

[b]Tuz, Vücutta Önemli Bir Rol Oynar[/b]

Tuz, aynı zamanda sodyum klorür olarak da bilinir, sağlıkta önemli bir rol oynayan iki mineral olan% 40 sodyum ve% 60 klorürden oluşan bir bileşiktir.

Sodyum konsantrasyonları vücut tarafından dikkatle düzenlenir ve dalgalanmalar negatif yan etkilere neden olur.

Sodyum, kas kasılmalarına karışır ve ter veya sıvı kayıpları atletlerde kas krampına katkıda bulunur.

Ayrıca sinir fonksiyonunu korur ve hem kan hacmi hem de kan basıncını sıkı bir şekilde düzenler.

Klorid, diğer yandan, kandaki sodyumdan sonra en çok bulunan ikinci elektrolittir.

Elektrolitler, vücut sıvısında bulunan, elektrik yükü taşıyan ve sinir uyarılarından sıvı dengesine kadar her şey için gerekli olan atomlardır.

Düşük klorür seviyeleri, kandaki karbondioksitin birikmesi ve kanın daha asidik hale gelmesine neden olan solunum asidozisi adı verilen bir duruma neden olabilir.

Her ne kadar bu minerallerin her ikisi de önemlidir, araştırmalar bireylerin sodyumdan farklı tepki gösterebildiklerini göstermektedir.

Bazı insanlar yüksek tuzlu bir diyetten etkilenmese de, başkalarına yüksek tansiyon veya sodyum tüketimi artışı ile şişkinlik yaşayabilirsiniz.

Bu etkileri yaşayanlar tuza duyarlı olarak kabul edilir ve sodyum alımını diğerlerinden daha dikkatli takip etmeleri gerekebilir.

[b]    Özet:[/b]
    Tuz kas kontraksiyonlarını, sinir fonksiyonlarını, kan basıncını ve sıvı dengesini düzenleyen sodyum ve klorür içerir. Bazı insanlar, yüksek tuzlu bir diyetin etkilerine karşı diğerlerinden daha duyarlı olabilir.

[b]Yüksek Tuz Miktarı, Mide Kanseri İle İlişkili[/b]

Bazı kanıtlar artan tuz alımı, artmış bir mide kanseri riski ile bağlantılı olabilir.

Bunun nedeni, yüksek mide kanseri riski ile ilişkili bir bakteri türü olan Helicobacter pylori'nin büyümesini arttırması olabilir.

2011 yılında yapılan bir çalışmada 1.000'in üzerinde katılımcı üzerinde durulmuş ve yüksek bir tuz alımının mide kanseri riski yüksek olduğu bildirilmiştir.

268.718 katılımcıyla yapılan bir diğer büyük inceleme, tuz alımının yüksek olanların, tuz alımı düşük olanlara kıyasla% 68 daha fazla mide kanseri riski taşıdıklarını ortaya koydu.

Bununla birlikte, bu çalışmaların sadece mide kanseri ve yüksek tuz alımı arasında bir ilişki olduğunu belirtmek önemlidir. Yüksek tuzlu bir diyetin gelişimine aslında katkıda bulunup bulunmadığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekir.

  [b] Özet:[/b]
    Artan tuz alımı, bu ilişkiyi anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, artmış mide kanseri riski ile ilişkilendirilmiştir.