Uyanan Gençlik

Miraç Kandilinde Oruç Tutmanın Sevabı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı busegül

  • *
  • 19485
  • 334
  • Cinsiyet: Bayan
  • Allah birdir ve Muhammed (s.a.v.) onun elçisidir.
    • Uyanan Gençlik
Miraç Kandilinde Oruç Tutmanın Sevabı
« : 05 Haziran 2013, 14:05:03 »
Mirac gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirmeli. hadis-i şerif 'te buyuruluyor ki :

• (Recebin 27. günü oruç tutana, 60 yıllık oruç sevabı verilir.)

 [İ. Gazali, Ebu Musa el Medeni]

• Receb büyük bir aydır. Allah bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutana, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur.
7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır. On gün oruç tutana, Allah istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, “Geçmiş günahların affoldu” der. Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti. (Taberânî)

• Kim Receb ayında, takva üzere bir gün oruç tutarsa, oruç tutulan günler dile gelip “Ya Rabbi onu mağfiret et” derler. (Ebû Muhammed)

• Hz. Aişe ( r.a ) validemiz, “Resûlullah, pazartesi ve perşembe günleri oruç tutmaya çok önem verirdi.” buyuruyor. Çünkü Hadis-i Şerifte, “Ameller Allahü teâlâya pazartesi ve perşembe günleri arz edilir. Ben de amelimin oruçlu iken arz edilmesini istiyorum.” buyururdu. (Tirmizî)

• Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar Cehennemden uzaklaşır. (Ebu Yala)

• “Receb-i Şerîf’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur.” buyuruyorlar. (Camiu-s sağir)

• İbn-i Abbas -radiyAllahu anh- Hazretleri: “Resulullah -sallAllahu aleyhi ve sellem- Recep ayında bazen o kadar çok oruç tutardı ki, biz O’nu hiç iftar etmeyecek zannederdik. Bazen de o kadar çok iftar ederdi ki, biz O’nu hiç oruç tutmayacak zannederdik.” buyurmuştur. (Müslim)

Rasûlüllah (s.a.s) efendimiz şöyle buyurmuştur:
• "Cennette bir ırmak vardır; bu ırmağın adı: Receb'dir. Sütten daha beyaz, baldan daha tatlıdır.Bir kimse, receb ayında bir gün oruç tutar ise, Allah-ü Têâlâ, kendisine o ırmaktan içirir. "(enes b. malik)

Peki arkadaşlar cennete giremeyen bu ırmakdan içebilirmi? Demekki 1 gün takva üzere sadece Allah(CC) rızası için oruç tutsak cennete girecez inşAllah. Recep ayının bitmesine az bir süre kaldı. Yukardaki arkadaşın ve benim yazdığım hadisleri okuyup, müjdeye inanarak Allah(CC) rızası için takva üzere en azından 1 gün oruç tutalım.

Güzel arkadaşım bu hadislerden sonra kafanda soru işareti kalmamıştır umarım.
Çünki en iyi ve en güzeli muhakkak ki alemlerin efendisi peygamberimiz (S.A.V) söylemiştir.

Miraç Kandili yani recep ayının 27 nci gecesi tüm islam alemine hayırlara vesile olsun inş.
Sorunu geç fark ettim eğer bu yazıyı miraç kandilinden sonra okursan bir gün sonrada oruç tutabilirsin yani recep ayı Allah(c.c)' ın ayıdır.
Bu ayda bir gün oruç tutmanın fazileti yukarıda zikredilmiştir.

Not:
Cuma günü tek olarak oruç tutmak, bazı âlimlere göre mekruhtur.
Cumartesi günü oruç tutmak ise bütün âlimlere göre mekruh olduğu için, bu mübarek gün cumaya rastladığı zaman, orucu perşembe veya cumartesi ile birlikte tutmak iyi olur.
Cumartesi gününe rastlarsa, Cuma ile cumartesi veya cumartesi ile Pazar günü beraber tutmak gerekir.

Tags:
 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
2 Yanıt
1888 Gösterim
Son İleti 11 Aralık 2016, 11:32:43
Gönderen: Şeyma©
1 Yanıt
2380 Gösterim
Son İleti 10 Mayıs 2013, 17:33:57
Gönderen: busegül
0 Yanıt
1050 Gösterim
Son İleti 05 Haziran 2013, 11:41:16
Gönderen: busegül
0 Yanıt
1238 Gösterim
Son İleti 05 Haziran 2013, 11:48:27
Gönderen: busegül
0 Yanıt
1071 Gösterim
Son İleti 12 Haziran 2014, 15:48:15
Gönderen: D®agon