Ana Sayfa

Reklam

İnanç, Maneviyat ve Aile

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı D®agon


 • Her Şey Senin Rızan İçin Allah'ım.
 • *
 • Cinsiyet: Bay
 • Yer: Ankara
 • 11500
 • Reklam
  Bu Konu Faydalı mı?
 • +523/-0
  • bilyonmu
İnanç, Maneviyat ve Aile
« : 09 Eylül 2017, 13:28:50 »
İnanç veya maneviyat, bir aile biriminin temel taşı olabilir. Bununla birlikte, sivil ailelerin çoğunun, dini toplulukları ya da benzer zihniyetli grup içinde istikrarın yararına olduğu durumlarda,i aileler, hayatlarının içinde ve dışında sürekli bir insan akışı yaşamaktadır.

Bu, aktif görevde iken imanınıza dayanmanın imkânsız olduğu anlamına gelmez. Aslında, Ortak Hizmetler Destek Psikolojik Sağlık Programı, ruhsal sağlıklılığın  ailelerimizin genel sağlığı için ne kadar önemli olduğunu çokça vurgular.

Maneviyat çeşitli biçimlerde sınıflandırılabilir ve kelime (veya kavram) farklı ailelere farklı şeyler ifade edebilir. Maneviyat bir din veya ahlak felsefesine bağlı olabilir veya tamamen bağımsız olarak var olabilir.

Sizinle özdeşleştiğiniz inanç ya da manevi her ne olursa olsun,i hayat boyunca ilerlediğinizde bu inancı büyütmek için bir plan geliştirmek sizin ve ailenin refahı için önemlidir.
 
Neden Önemlidir?

Maneviyat birçok insana anlam ve amaç duygusu sunabilir. Stresli zamanlarda veya olaylarda bir rahatlık ve güç kaynağı olabilir. Siz (bir yetişkin olarak) hayatın daha zorlu ve stresli yönleri olan dağıtımlar, uzun mesafeler, TSSB, yaralanma ve kayıp gibi bazı sorunlarla baş ederseniz, bu son derece değerli olabilir.

İnanç temelli gruplar veya manevi odaklı kuruluşlar, arkadaşlarından, akrabalarından ve hatta ailenin diğer üyelerinden ayrılmış kişilere ve ailelere topluluk duygusu sağlamaya yardımcı olabilir.

İnanç ve ruhsal sağlık özellikle çocuklar için yararlı olabilir. Örneğin, çocuğunuza birkaç yılda bir arkadaşlarına veda etmek, konuşlandırıldıktan sonra yeniden bütünleşme yapmak ve bir ebeveynin yaralanmalarına uyum sağlamak gibi zorlu durumlarda baş etmelerine yardımcı olacak değerli araçlar verebilir.

Ayrıca, evliliğinizde ek istikrar sağlayabilir ve ailenin zihinsel ve fiziksel sağlıklı olmasını etkileyebilecek kararlar vermek için bir platform görevi görebilir.

Destek Bulma

İmanınız dahilinde bir destek grubu veya akıl htifi bulmak, ruhsal yolculuğunuzu olumlu bir büyüme deneyimi haline getirmek için uzun bir yol kat edebilir. Destek grupları, ailelerin duygularını ve mücadelelerini üstlenmelerine yardımcı olabilecek dua, teşvik ve bakış açısı sunabilir.

üyeler ve aileleri bağımsız bir "benim yapabileceğim" tutumu benimseme eğilimindedir. Ordu hizmet memurlarında, eşlerde ve çocuklarında sıklıkla bulunan bu esneklik, ailelerinin genel sağlığı için harika bir yarar olabilir. Ama neden orada duruyorsun? Şefkatli ve anlayışlı bir destek grubu bulma, ailenin daha etkili bir şekilde baş etmesine yardımcı olabilir.

Gazi İşleri Daire Başkanlığı, özelliklei üyelerin ve ailelerinin destek gruplarına ve manevi liderlere seçtikleri inancıyla bağlanmasına yardımcı olacak çeşitli kaynakları sunmaktadır. Bir papazın nasıl bulunacağı, grup namaz toplantıları ve meditasyon konularında rehberlik ederek, imanınızın diğer üyeleriyle bağlantı kurmanın yollarının eksikliği yoktur.

Bulunduğunuz yere yakın inanç temelli organizasyonların bazılarını ziyaret etmenize ve bunları tanımanıza büyük yararlar da olabilir. Askerlik göreviniz bittikten sonra, birkaç yılda bir taşımak zorunda kalsanız bile, tüm ülkede (ve potansiyel olarak ötesinde) çok büyük bir "kilise ailesiyle" karşılaşabilirsiniz. Bu dostluklar, yaşam boyunca yaşadığınız tüm değişiklikler boyunca çok değerli olabilir

Kendi başınıza büyüme

İnanç ve maneviyat, bütün ailenizi kıstıran şeyin önemli bir parçası olmasına rağmen, çok kişisel şeylerdir. Bu nedenle papazınıza, papazınıza, rahipinize veya diğer manevi liderinize ulaşmak iyi bir fikirdir. Endişelerinizi ve ihtiyaçlarınızı ifade etmek için güvenli bir alana ihtiyacınız var. Birey olarak size yardımcı olan her şey ailenize de yardımcı olacaktır.

Kendi manevi yaşamınızda ve inancınızda kendinizi istikrarlı ve güvenli hissettiğiniz bir yere erişmek, ailenizdeki herkesin kendi manevi büyümesini nasıl ele aldığına dair bir tonlamaya yardımcı olabilir.

Burada önemli olan şey, imanın ve / veya maneviyatın neye benzediğine dair kendi tanımınızı ortaya çıkarmak için biraz zaman ayırmaktır. Bazı insanlar bunu yoga, egzersiz, meditasyon ya da kendi kendine bakım başka bir tür dayanarak kendi başınıza yapabilir. Diğerleri, rehberlik yapmaya yardımcı olabilecek bir danışman veya hesap verebilirlik ortağıyla daha rahattır. Burada doğru ya da yanlış hiçbir şey yoktur; tamamen size kalmış.

 
Bir Aile Olarak Büyüyen

İnanç ve maneviyat söz konusu olduğunda ailenizdeki herkes aynı sayfada olmayacak. Şansınız, aileniz kariyeriniz boyunca ilerlediğiniz gibi hayatınızın en tutarlı parçası olacaktır. Bu nedenle, her zaman saygılı olmak ve başkalarının görüşlerini anlamak önemlidir.

Araştırmalar, çocuklarda esneklik ve yakın ilişkileri ve istikrarı arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. Her şey ailenin etrafında değiştiğinde, üzerine inşa edilmesi gereken ortak zemin bulma. 

Şu konular da ilginizi çekebilir:

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
1924 Gösterim
Son İleti 19 Haziran 2010, 21:45:39
Gönderen: D®agon
0 Yanıt
1706 Gösterim
Son İleti 10 Haziran 2011, 21:49:48
Gönderen: Black_house
0 Yanıt
312 Gösterim
Son İleti 08 Nisan 2017, 17:13:54
Gönderen: Ders Hocası
0 Yanıt
233 Gösterim
Son İleti 08 Nisan 2017, 17:20:31
Gönderen: Ders Hocası
0 Yanıt
180 Gösterim
Son İleti 08 Nisan 2017, 17:21:16
Gönderen: Ders Hocası
0 Yanıt
187 Gösterim
Son İleti 08 Nisan 2017, 17:22:10
Gönderen: Ders Hocası
0 Yanıt
261 Gösterim
Son İleti 08 Nisan 2017, 17:22:55
Gönderen: Ders Hocası
0 Yanıt
172 Gösterim
Son İleti 16 Ekim 2017, 11:06:51
Gönderen: Ders Hocası
0 Yanıt
185 Gösterim
Son İleti 08 Kasım 2017, 11:14:49
Gönderen: Ders Hocası
0 Yanıt
185 Gösterim
Son İleti 24 Kasım 2017, 12:57:15
Gönderen: Ders Hocası