Başarı ve mutluluğa açılan kapı

 • 1 replies
 • 2812 views

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Etkinders

 • ***
 • 178
 • +37/-0
Başarı ve mutluluğa açılan kapı
« : 11 Nisan 2008, 22:08:35 »İÇİNİZDEKİ DEV: BAŞARI VE MUTLULUĞA AÇILAN KAPI

"Sonsuza kadar yaşayana zaman her şeyi öğretir!"

Og Mandino

Sonsuza kadar yaşayamayacağımızı hepimiz biliyoruz.
O halde öğreneceklerimizi şimdi öğrenmeye, öğrendiklerimizİ şimdi uygulamaya ne dersiniz?

Bakış açınızı genişletin.

 Aynı yöne bakmaktan yorulmadınız mı?,
Küçük ayrıntıları atlamayın, farkı yaratacak olan onlar değil midir?


Yenilmek için doğmadınız!

 Zaman zaman yenilgilerle de karşılaşmamız mümkündür elbette. "Mesele düşürülüp düşürülmediğinde değil, yeniden ayağa kalkıp kalkamadığındadır.
Başarı orada çok yakınınızda sizi bekliyor. Sizin onu farketmenizi, onun için bir şey yapmanızı bekliyor. Bakmazsanız göremezsiniz ki!

Kapıyı açın!

Kapıyı aralayın, kapıyı açın. Bu kapı eskinin deneyimleriyle size yeni ufuklar sunacak olan bir kapıdır. O kapıyı açmanız gerektiğine inandığınızda sizi durdurabilecek hiçbir şey yoktur. Kapı istediği kadar sağlam olursa olsun yine de açılır, yeter ki siz isteyin. Hırsıza açılan kapı neden bize açılmasın ki. Yeter ki açmak isteyinLinkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap
 
Kaydettiniz mi?

Arşivleme alışkanlığımızı iyi geliştirmediğimiz için bir çok şeyi kaydetmiyoruz ve bu da bizim aynı şeyi defalarca aramamıza neden oluyor. Kaydetmek için sadece belleğimize güvenmememiz gerekiyor. Cebimizde sürekli bir kalem ve not alacak kağıtlar olmalı. Ajanda taşımayan bir kişi, ajandaya not alma becerisini kazanmamış bir kişinin işi kolay değildir. Kaydetmezseniz, kaybedersiniz.
 
Problem varsa çözecek olan sizsiniz!

 Problemin olduğunu kabul etmezseniz, problemi çözemezsiniz. Önce kabul etmek, zorluk derecesini tahmin etmek ve çözüm için elimizdekilerin neler olduğunu saptamak, ve çözmemiz gereken ilk sorunun hangisi olduğuna karar vermemiz gerekir. Daha sonra da bildiklerimizi soruna uygulayarak problemi çözmemiz gerekir. Sizinle ilgili problem varsa, bunu çözecek olan başkası değil, sizsiniz.

Danışmanınız var mı?

Yoksa hemen bulun!
Herşeyi kendi başımıza çözmemiz mümkün olmayabilir. Çevremizde bize yardımcı olmaya hazır binlerce, onbinlerce, milyonlarca danışman geziyor. Size yardımcı olacak olan danışmanı bulmak ve ona danışmak sorumluluğu size aittir. Danışmanınız varsa ona sorun, yoksa danışmanınızı bulun.

 

Her yerde öğren, herkesten öğren, her şeyden öğren!

Kimin öğrencisi olduğunuz da çok önemlidir. Öğretmeninizin sizi geliştirmek için sürekli kendisini geliştiren biri olması durumunda işiniz daha kolaylaşacaktır. Her zaman öğretmen rolünü oynamanıza gerek yok, öğrenciliğin de tadına varın. Zaten herkes birbirinin hem öğrencisidir, hem de öğretmeni.

Durumdan vazife çıkartın!

İyi bir eylem adamı olmak için iyi bir gözlemci, izleyici ve harekete geçici olmanız gerekir. Tanımlanmış ve sınırları çizilmiş bir iş yerine zaman zaman kendinizi şaşırtma pahasına da olsa yeni önermelerde bulunun. Size iş buyurulmasını beklemeyin. Yapılacak o kadar çok şey var ki, sizin yapmanızı, sizin farketmenizi bekliyor. İşiniz mi yok, kendinize iş çıkartın. Paranız mı yok, para kazanın, dostunuz mu az, yeni dostlar bulun.


Bedeli ödenmeden elde edilen "başarı" gerçek başarı değildir!

Terlemeden, yorulmadan elde edilen başarı gerçek başarı değildir. Hiçbir gerçek başarı da rastlantıların eseri değildir. Sadece kendiniz için değil, insanlık için güzellilikler yaratarak elde edilen başarının peşinde olun. Başarı tek başına para, şöhret veya mevki sahibi olmak değildir. Hakkedilerek kazanılmış para, şöhret ve makamların peşinde olmalıyız. Başkasının mutsuzluğu pahasına elde edilen başarı sizden uzak dursun, siz de ondan uzak durun.

Kişisel tarihinize sahip çıkın!

Kendinize saygı duyabileceğiniz bir geçmiş armağan edin, arkadaşlarınıza da, anne babalarınıza da, eşlerinize de, çocuklarınıza da. Kişisel tarihinizi başkaları değil siz yazın. Aynaya baktığınızda gözlerinizin içine bakabilin.

Vazgeçilmez olun!

Kendinizi her zaman değerli kılın ki, kimse sizden vazgeçemesin. İşe biri alınacaksa o kişi siz olmalısınız. Eğer sizi işe almamışlarsa, o kişiler ileride pişman olsunlar. Kimse sizi işten atamasın, atarlarsa onlar pişman olsunlar. Becerilerinizi her zaman geliştirir ve ait olduğunuz yere, kuruma sunarsanız kimse sizden vazgeçemez.

Değerinizi yüze katlayın!

Değerinizi hergün artırın, yeni yolar keşfedin, yeni şeyler bulun, yeni şeyler öğrenin. Değerinizi her gün yüze katlayın. Bunu yaptığınız, bunun için çaba gösterdiğiniz zaman bunun hayal olmadığını, mümkün olduğunu göreceksiniz.
 

Yapılacak bir şey varsa, siz yapın, bugün yapın, doğru yapın!

Kullanılmayan, insanlığa sunulmayan bilginin ne anlamı olabilir ki? Bir şey yapılacaksa siz yapın. Yapılacak şeyi ertelemeyin, bugün yapın. Yapılacak şeyi doğru yapın. Başkasından beklerseniz bir türlü istediklerinize ulaşamazsınız. Sizin yapmayı düşünmediğiniz şeyi onlar neden yapsınlar ki? Ama siz yaparsanız, mutlaka fark edilecektir.

 Aklınızdan geçenleri okumalarını beklemeyin!Akıldan geçenleri okuyabilecek bir makine henüz icat edilmedi. Ne demek istiyorsanız, onu deyin. Herkes her olaya kendi gözlükleriyle bakar, bu da bir ölçüde doğaldır. İçinizde kalmasın söyleyin, hatta yazın.

 
Yaşamı bir proje, kendinizi de mimar olarak görün!

Yaşamı bir proje olarak görün ve projede kendi üzerinize düşenleri yapın. Yaşam projesi iç içe binlerce, milyonlarca, milyarlarca projeden oluşmaktadır. Hiçbir şey gereksiz ve boşuna değildir. Siz de gereksiz be boşuna değilsiniz. Her şeyin anlamı var, sizin de. Büyük projelerde yer alın.

"Herkes kendi geleceğiniz mimarıdır" İngiliz Atasözü

Hedefinizi netleştirin.

Hedefleriniz belirgin olmalı ki ona doğru yürüyebilin. Yürümek yetmez diye düşünüyorsanız koşabilirsiniz de. Ama belirlenmemiş bir amacın peşinden koşarsanız, o amaca ulaşıp ulaşmadığınızı bile bilmeden yaşarsınız. Belirgin bir yaşamı sürmek- fark edilen belirgin biri olmak istiyorsanız yaşamınızın amcanı, gerçek amacını saptayın ve ancak ondan sonra harekete geçin.

Sıradanlığı kabul etmeyin!

Sıradanlığı kabul etmeyin, özgün olun, özgür olun. Fark yaratan bir kişiliğe sahip olmak için gereken bedelleri ödediğiniz zaman, istediğiniz bütün kapıların size açılacağını unutmayın. Dünyadan bu güne kadar milyarlarca kişi geldi geçti ama bizim aklımızda yer edenler sıradanlığı kabul etmeyenlerdir.

Bugün harekete geçin!

"Ertelemek insanın doğasında var" diye düşünebiliriz. Bu doğru değil. Ertelemek bazı insanların doğasında vardır. Siz bazılarından mısınız, bazılarından olmayı mı tercih ediyorsunuz? Siz "O" olun, herhangi biri değil "Birisi" olun. Olmak istiyorsanız harekete geçmeniz gereken an şu andır. Yarın değil, öbür gün değil. Kendinize ve insanlığa güzel bir gelecek armağan etmek istiyorsanız "ŞİMDİ" harekete geçin.

 

Hakkınızı savunun!

Sadece kendimize karşı değil, bizden önce gelenlere ve bizden sonra gelecek olanlara karşı da sorumluluğumuz var. Kendi hakkını savunamayan başkalarının haklarını da savunamaz.


Vazgeçmeyin!

Zaman zaman zorluklarla karşılaştığımızda hemen bir vazgeçme eğilimine gireriz. Çünkü kolay olan vazgeçmektir. Fakat hedefimize giden yolda, amaçlarımıza ulaşabilmek için kararlı bir şekilde, ısrarcı bir biçimde oyunun içinde kalmalıyız. Yeni yöntemler denediğimizde belki de sorunu çözebileceğiz. Belki yeni danışmanlıklar aldığımızda sorunu çözebileceğiz. Vazgeçmek te bir yöntemdir ama tüm seçenekleri denedikten sonra ve iyice karar verdikten sonra başvurulması gereken bir yöntem.

Ağlayacağınız kaç omuz var?

İnsan tek başına her şeyin üstesinden gelemez, diğerleriyle yaşamak zorundadır. Sizi anlayacak, sırlarını açabileceğiniz kaç kişi var? "Dostum" diyebileceğiniz kaç kişi var?
 
Her zaman anlaşılmayı beklemeyin!

Bir yazar "Anlaşılmak bir lükstür." der. Her zaman başkasının sizi anlamasını beklerseniz, herkesin sizi anlamasını beklerseniz hiçbir şey yapmamanız ve sürekli beklemeniz gerekir. Tarihteki ünlü kişileri, icat yapan bilim adamlarını ve ünlü sanatçıları düşünün; anlaşıldılar mı acaba? Ya da ne zaman anlaşıldılar?

Bugün değilse ne zaman?

Sen değilsen kim?

Sürekli ertelemek size ne kazandırabilir ki? Nasıl olsa yapacaksan, şimdi yap. Yapılması gereken şeyi yapabileceklerden biri de sensen, sen yap! Başkası ya yapar, ya yapmaz... O halde sen yap ki başarmanın haklı gururunu da öncelikle sen taşı.
"Bundan öncekiler önsözdü!" diyerek;

bugünün bundan sonraki ömrünüzün ilk günü olduğunu...

ve

yapabiliyorken dans etmeyi  UNUTMAYIN!


*

Çevrimdışı ...katre...

 • ....€vindar....
 • ****
 • 828
 • +30/-0
 • Cinsiyet: Bayan
 • !!!..GOD IS THE LIGHT..!!!
Ynt: Başarı ve mutluluğa açılan kapı
« Yanıtla #1 : 06 Ağustos 2008, 10:30:37 »
 okk aarroo 103

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

  Konu / Başlatan replies Son İleti
0 replies
1843 views
Son İleti 17 Aralık 2010, 15:51:20
Gönderen: Black_house
0 replies
2942 views
Son İleti 28 Ocak 2011, 19:02:53
Gönderen: busegül
0 replies
1582 views
Son İleti 13 Ağustos 2011, 20:45:22
Gönderen: Leb-i Damla
0 replies
1796 views
Son İleti 14 Şubat 2012, 21:11:21
Gönderen: busegül
0 replies
1396 views
Son İleti 25 Şubat 2013, 10:36:26
Gönderen: Nadya
0 replies
1419 views
Son İleti 28 Kasım 2013, 21:39:04
Gönderen: D®agon
0 replies
1422 views
Son İleti 08 Ekim 2016, 18:12:13
Gönderen: Uyanan Gençlik
0 replies
135 views
Son İleti 16 Nisan 2018, 09:01:42
Gönderen: busegül
0 replies
305 views
Son İleti 19 Mayıs 2018, 15:55:35
Gönderen: Uyanan Gençlik
0 replies
124 views
Son İleti 07 Kasım 2018, 08:04:07
Gönderen: Ders Hocası