'Selma ve Gölgesi' isimli eserin yazarı kimdir?

  • 0 replies
  • 1022 views

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Bilgecan

  • *
  • 3279
  • +520/-0
  • Cinsiyet: Bay
  • 1 Soru - 1 Cevap
'Selma ve Gölgesi' isimli eserin yazarı kimdir?
« : 16 Mayıs 2016, 13:24:27 »a ) Ömer Seyfettin
b ) Peyami Safa
c ) Sait Faik Abasıyanık
d ) Halide Edip Adıvar


CEVAP: Peyami Safa

Büyük bir yazarın yazdığı bir polisiye roman kadar haz veren bir kitap bulmak okuyucu için pek kolay değildir. İnsanların her zaman merakını ve ilgisini çeken 'öldürme' eyleminin kanlı geçitlerinde dolaşır, olayların akışıyla heyecanlanır, planların şeytaniliğiyle ürperirken, usta bir kalemin anlatımından da bir katilin gölgelerle dolu iç dünyasına sızarsınız.

Hareket, hem katille kurbanları arasında hem de katilin kendi ruhunda birbirlerini izleyerek sürer.

Peyami Safa'nın 'Server Bedi' takma adıyla yazdığı bu kitapta üstelik bizim edebiyatımız hatta belki de dünya edebiyatı için bir ilk vardır bu kitapta. Kitabın sırrı da bu 'ilk'te gizlidir.

Cinayet mi intihar mı olduğu anlaşılmayan peşpeşe ölümler ve bunları anlatan insan duygularına hakim, parlak üsluplu değerli bir yazar.

İyi bir okuyucu için zevk ve ürperti dolu bir ziyafet bu.
Tadını çıkarmaya bakın.

'Selma ve Gölgesi' KİTAP öZETİ

Vapura bindiklerinde Nevzat, Ankara’ dan gelen arkadaşı Halim’ i sevgilisiyle - Selma - tanıştırmak için onun yalısına götürüyordu. Vapurda kadını çok sevdiğini fakat kadının başından geçen olayların, yani babasının, iki kocasının ve beslemesi olan küçük kızın intiharının onu çok korkuttuğunu anlatıyor. Bu konuşmanın ardından Selma’ nın adını nasıl duyduğunu ve nasıl tanıştığını ona anlatıyor.

Vapurdan inip Selma’ nın evine gittiklerinde Halim yalı ile Selma arasında kısa bir bağlantı kurar. Halim, Selma ile karşılaşınca biraz şaşkınlık ile Selma ile tanışır. Selma ile Halim arasında şiirden konu açıldı ve konuşmaya başlarlar. Bir süre sonra Selma’ nın evine Salim Bey ve eşi gelir. Salim bey evin kapısının önünde yaralı bir köpek olduğunu söylediğinde Selma heyecanlı bir şeklide dışarı çıkar. Bir süre sonra Selma neşeli bir biçimde içeriye girerek köpeğin öldüğünü söyler. Selma ile Halim arasında köpek hakkında bir konuşma geçmesi üzerine Selma Halim’ e köpeği göstermek bahanesiyle evinin yanındaki harabe bir köşke götürür. Burada bir süre durduktan sonra Halim’ e birkaç şiir okuttuktan sonra iki gün sonra gelmesini ve bunu kimseye söylememesini söyler. Daha sonra bu yerden ayrılırlar ve tekrar eve dönerler ve köpeği bulamadıklarını söyler.

Eve geldiklerinde Nevzat ile Salim Bey münakaşa ediyorlardı. Bir süre sonra Nevzat saatine baktıktan sonra son vapura yetişmek için evden ayrıldı. Nevzat ile birlikte Salim Bey’ de ayrıldı. Bahçeye çıktıklarında Salim Bey etrafına bakındı ve köpeğin cansız yattığını gördü. Yanına gittiğinde köpeğin başı taşla ezilmişti ve bu olay üzerine bir süre kendi aralarında tartıştılar.

Nevzat ile Halim vapura yetişmek için yola çıktıklarında vapura gelesiye kadar hiçbir şey konuşmadılar; fakat Halim’ in içinde Selma’ nın onu evine çağırmasıyla ilgili bir huzursuzluk vardı. Vapura bindiklerinde Nevzat ilk önce Salim Bey hakkında biraz düşüncelerini söyledi ve daha sonra Halim’ den Selma hakkındaki düşüncelerini söylemesini istedi. Halim ilk öncelerde Nevzat’ ın duymak istediği şeyleri söyledi; fakat bir süre sonra Selma’ nın kendisini gizlice yalıya davet ettiğini söyledi. Buna karşılık Nevzat hiçbir tepki vermeyerek bunu normal karşıladı ve bunun nedenini kendisini daha iyi tanımak için Halim’ e birkaç soru soracağını söyledi. Halim ise çağırma nedenin bu olduğuna inanmıyordu ve karışık duygular içine girmişti. Fakat Nevzat ısrarla Selma’ nın ona söylediği günde oraya gitmesini söyler.

Halim iki gün sonra yalıya gider. Kapıdan içeriye girdiğinde üzerinde korku duygusu hâkimdir. Daha sonra Selma geldiğinde salona geçtiler ve bir süre sessiz kaldıktan sonra Halim, Selma’ ya şiir okumaya başlar. Bir süre sonra Selma aniden Halim’ den gitmesini ve bir hafta sonra tekrar aynı gün gelmesini istedi. Selma’ nın hareketlerine bir anlam veremeyen Halim onun hakkında bilgi toparlamak için o gece arkadaşı Şerif’ te kalmaya karar verdi. O gece Şerif’ in evine gitti ve onunla hem Selma hem de Nevzat hakkında konuştular.

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

  Konu / Başlatan replies Son İleti
0 replies
2698 views
Son İleti 04 Ocak 2011, 10:28:09
Gönderen: busegül
0 replies
4586 views
Son İleti 21 Ocak 2011, 23:43:01
Gönderen: D®agon
0 replies
2578 views
Son İleti 20 Şubat 2011, 10:08:42
Gönderen: busegül
0 replies
2618 views
Son İleti 14 Mart 2011, 20:59:14
Gönderen: busegül
0 replies
1322 views
Son İleti 20 Kasım 2011, 17:30:02
Gönderen: busegül
0 replies
5879 views
Son İleti 30 Kasım 2011, 20:08:50
Gönderen: busegül
0 replies
1115 views
Son İleti 12 Mayıs 2013, 14:45:16
Gönderen: busegül
0 replies
1151 views
Son İleti 27 Ocak 2015, 09:52:37
Gönderen: Bilgecan
0 replies
146 views
Son İleti 11 Mayıs 2018, 18:06:36
Gönderen: Uyanan Gençlik
0 replies
211 views
Son İleti 15 Mayıs 2018, 14:48:07
Gönderen: Uyanan Gençlik