Beyin kanamas - Ansiklopedik Bilgi

  • 0 replies
  • 1345 views

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimiçi D®agon

  • Her Şey Senin Rızan İçin Allah'ım.
  • *
  • 11539
  • +523/-0
  • Cinsiyet: Bay
    • bilyonmu
Beyin kanamas - Ansiklopedik Bilgi
« : 04 Ağustos 2014, 18:27:27 »Alm. Hirnblutung, Fr. Hemorragie cérekralé  İng. Brain bleeding.
Beyin damarlarının yırtılması dolayısıyla beynin içinde veya dışına yakın bir yerde ani kan toplanması.


BT ile çekilmiş bir spontan intrakranial kanama

Beyin kanaması, beyni besleyen damarlardan bir veya birkaçından dışarı kan sızması sonucu, kanla beslenen bölgenin çalışamaz duruma gelmesidir. Bu durum aniden oluşabilmektedir ve genellikle yüksek tansiyon hastalarında görülebilmektedir. Beyin kanamasi sonucu hastada felç, inme meydana gelebilmektedir.

İlk yardımda beyin kanaması teşhisi
Kişinin beyin kanamasını ihtimalini teşhisi ederken;
Genelde beyin kanamasında, beynin sol tarafında meydana gelen bir hasar sonucu; Kişi konuşma, konuşulanı anlama, okuma veya yazma gibi lisan kabiliyetlerini kaybeder.

    Gülümsemesini, Tebessüm etmesi istenir (Eğer yapamazsa felç olmuş olabilir)
    Bir cümle kurmasını söylerler (Örnek: "Bugün çok güzel bir gün" gibi)
    Her iki kolunu birden kaldırması gerekir,
    Dilini dışarı çıkartmasını istemek. (Eğer dil yamulmuşsa felç geçirdiğine işarettir.)

Beyin damarlarının geçirgenliğinin artması beyin kanamasına sebeb olabilir. Bir darbe gelmesi sonucu orta büyüklükte beyin damarlarından birinin yırtılmasından da beyin kanaması husule gelebilir. Kan, kafatası kemiği ile dış beyin zarı arasında toplanırsa, dıştan beyin ve beyin sapını sıkıştırır.
Dış beyin kanamasının sonucunda şuur bozukluğu ve nabız yavaşlaması, ayrıca solunum felci görülür.

Bundan başka beyin kanamasının kafa içine toplandığı tarafta gözbebeği büyümesi de olur. Bu tip kanamalarda hasta birdenbire şuurunu ve iradi hareketlerini kaybederek komaya girer. Yüzü kırmızı, baş ve gözler beyinde afetin olduğu tarafa çevrilidir. Hastanın şahdamarına sokulan bir iğneden boya verilerek çekilen röntgen filimleri ile kanamanın olduğu taraf tesbit edilebilir.

    Beyin kanamalarını iki ana gurupta inceleyebiliriz;

Beyin içine olan kanamalar
Beyni besleyen damarların cidarının yırtılması sonucu, kanın beyin içine sızması ve beyin dokusunu tahrip etmesidir. Beyin damarları yaş ilerledikçe yıpranırlar ve elastik özelliklerini kaybederler. Bu nedenle özellikle tansiyon yüksekliği olan yaşlı insanlarda sıklıkla yırtılarak beyin kanamaları oluştururlar. Hastaların bir tarafları felç olur. Ayak ve el (tutulan tarafda) tamamen veya kısmen felç olur. Ayrıca konuşma merkezinin tutulduğu durumlarda hasta konuşamaz. Genç yaşlarda beyin damarlarının civarının zayıflaması sonucunda balonlaşması ve bu balonlaşan kısmın yırtılması neticesinde beyin kanaması oluşabilir. Damarlarda oluşan bu balonlara "anevrizma" adı verilir. Anevrizma rüptürü, yani anevrizma yırtılması her yaşta görülebilir. Önceden tespit edilmeleri mümkündür. Kasıktan girilerek yapılan beyin anjiyosu sayesinde beyin damalarında oluşmuş ve henüz patlamamış durumda olan Anevrizmalar tespit edilebilir. Tıpkı kalp anjiyosunda olduğu gibi beyin anjiyosunda da bazı riskler söz konusudur. Anjiyo esnasında beyin damarlarında bulunan Anevrizmaların patlama riski bulunmaktadır.

Patlamadan tespit edilmiş Anevrizmaların tedavisi mümkündür. Tedavide Endovascular coiling (baloncuk içinine yerleştirilen platin sarmal)dediğimiz yöntem kullanılmaktadır. Hastanın kasığından sokularak damar boyunca ilerleyen plastik bir tüp, Anevrizmaya kadar iletilir. Baloncuğun merkezine ulaşıldığında platin kıl, tüp içerisinden baloncuğun içinde bükülüp sarmal bir top oluşuncaya kadar söz konusu sarmal büyütülür. Top şeklini alan platin sarmal baloncuğu tamamen kaplayınca electrolytic ayırma dediğimiz bir süreçle tüpün içinde bulunan kıl (micron ebetlarındaki tel) ile bağı kopartılır. Buradaki temel amaç baloncuğun içini doldurarak, damar içinde akan kanın baloncukla olan irtibatı kesip bypass etmesini sağlamaktır. Sarmalın platin tel ile yapılmasının sebebi, operasyon sırasında kullanılan ve bu tip operasyonları mümkün kılan eş zamanlı x-ray cihazı tarafından sarmalın izlenebilmesi sağlamaktır. Söz konusu teknolojiye verilen isim ise Detachable Platinum Coil Technology'dir. Hastaların ölüm veya hasar riski bir senelik döneme bakıldığında %22,6'nin altındadır ki bu risk açık beyin ameliyatı ile baloncuğa metal klips takılmış hastalarınkinden daha azdır. Söz konusu tedavi dünya çapında 125.000 den fazla hasta üzerinde büyük bir başarı oranı ile uygulanmıştır. İyileşme dönemi açık ameliyat geçirmiş hastalarda 1 seneyi bulmasına rağmen, bu yöntemle tedavi görmüş kişilerde bu sürenin 27-30 gün gibi kısa sürdüğü gözlenmiştir.

Beyin dışına olan kanamalar
Genelde travmalar sonucunda oluşurlar. Beynin üzerinde duramater denen bir zar vardır. Bu zarın üstünde bulunan damarlar travma neticesinde kırılan veya çatlayan kafatası kemiklerinin zedelemesi ile kanama yapabilirler. Oluşan kanama beyin zarı duramater ile kafatası kemikleri arasında birikir ve beyinin sıkışmasına neden olur. Ameliyat edilmezse beyin ölümü husule gelir ve hasta ölür. Bu kanamalara epidural hematom adı verilir. Şiddetli travmalarda beynin üzerindeki damarlarda zedelenebilir. Bu damarlardan sızan kan duramater (Beyin zarı) altında birikerek yine beyinin sıkışmasına neden olur. Bu kanamalara subdural hematom adı verilir. Ayrıca beynin üzerini örten çok ince bir zar olan araknoid zarın altına doğru da kanama olabilir. Bu tür kanamalarada subaraknoid kanama adı verildir.

Kafa travmalarından sonra özellikle hastalar 24 saat müşahade altında tutulurlar. Bunun sebebi; beyin içinde başlayan bir kanama ilk başlarda belirti vermeyebilir. Ancak ilerleyen saatlerde kanamanın artması ve beyine baskı yapması sonucunda hasta komaya girebilir. Bu nedenle kafa darbelerinden sonra 24 saat hastanede gözlem altında tutulurlar. Hasta kazadan sonra ilerleyen saatlerde kusmaya başlarsa ve dalgınlaşırsa vakit geçirmeden hastaneye yetiştirilir.

Tedavi:
Beyin kanaması olduğu takdirde hemen cerrahi müdahale ile kanın beyin üzerine yaptığı basınç hafifletilmelidir. Hemen müdahale edilmezse hasta ölür.


 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

  Konu / Başlatan replies Son İleti
2 replies
2212 views
Son İleti 22 Temmuz 2008, 20:54:42
Gönderen: Asilzade
0 replies
2265 views
Son İleti 02 Şubat 2009, 05:44:20
Gönderen: Aşık-ı sadık
0 replies
1634 views
Son İleti 25 Mart 2009, 21:39:11
Gönderen: Black_house
0 replies
1465 views
Son İleti 25 Mart 2009, 21:40:08
Gönderen: Black_house
0 replies
2290 views
Son İleti 15 Şubat 2010, 22:34:11
Gönderen: D®agon
0 replies
5740 views
Son İleti 04 Ağustos 2014, 18:07:09
Gönderen: D®agon
0 replies
881 views
Son İleti 04 Ağustos 2014, 18:13:25
Gönderen: D®agon
0 replies
958 views
Son İleti 04 Ağustos 2014, 18:15:40
Gönderen: D®agon
0 replies
1816 views
Son İleti 04 Ağustos 2014, 18:20:01
Gönderen: D®agon
0 replies
2118 views
Son İleti 04 Ağustos 2014, 19:30:22
Gönderen: D®agon