Siyer çalışmaları - Soru - Cevap (Testler - Özetler)

 • 9 replies
 • 13792 views

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı busegül

 • *
 • 20005
 • +359/-0
 • Cinsiyet: Bayan
 • Allah birdir ve Muhammed (s.a.v.) onun elçisidir.
  • Uyanan Gençlik
Ynt: Siyer çalışmaları (Testler - Özetler)
« Yanıtla #5 : 13 Eylül 2012, 12:28:49 »31- peygamber efendimiz kaç yilinda, nerede ve kaç yaşinda vefat etti? : Peygamber efendimiz hicretin 11. Senesi ,rebiülevvel ayinin on ikisi,pazartesi günü miladi, 632 yilinda, medine’de ve 63 yaşinda vefat etti.

32- peygamber efendimizin nesli kiminle devam etmiştir? : Peygamber efendimizin nesli, kizi hz. Fatma ve amcasinin oğlu hz. Ali’nin evlilikleri ile dünyaya gelen oğullari hz. Hasan ve hz. Hüseyin ile devam etmiştir.

33- aşere-i mübeşşere kime denir ? Dünyada iken cennetle müjdelenen 10 sahabeye denir.

34- aşere-i mübeşşere kimlerden oluşmaktadir. ? : Hz. Ebu bekir ,hz. ömer , hz. Osman ,hz. Ali ,hz. Zübeyr b. Avvam , hz. Abdurahman b. Avf , hz. Sa’d b. Ebi vakkas

hz.said b. Zeyd ,hz.ebû übeyde b. Cerrah , hz.talha b. übeydullah .

35- peygamberimizden sonra gelen 4 halife kimlerdir? Sirayla söyler misiniz? :
Hz. Ebu bekir : 2 yil ; hz. ömer : 10 yil ; hz. Osman : 12 yil ; hz. Ali : 5 yil


*

Çevrimdışı busegül

 • *
 • 20005
 • +359/-0
 • Cinsiyet: Bayan
 • Allah birdir ve Muhammed (s.a.v.) onun elçisidir.
  • Uyanan Gençlik
Ynt: Siyer çalışmaları (Testler - Özetler)
« Yanıtla #6 : 13 Eylül 2012, 12:32:47 »
Soru:
Ebu bera adinda bir münafik müslüman olduğunu ve kur’an’i kerim’i öğrenmek istediklerini söyleyip, peygamber efendimiz (s.a.v.)’den bulunduklari mevkide kendilerine kur’an öğretmeleri için kur’an okutabilecek sahabeler, hafizlar istedi. Peygamberimizin izni ile islam’i kabul eden bu yeni insanlara Allah (c.c.)’in dinini ve kitabini öğretmek için 70 tane hafiz sahabe, ebu bera ismindeki münafik ile yola çikti. Fakat bu güzide insanlar yolda pusuya düşürülerek şehit edildiler. Bu olayin haberi Allah resulü (s.a.v.)’e ulaşinca çok üzüldü, dayanamadi hatta namazlarda onlara kunut okudu (beddua etti). Bu hadise islam tarihinde 70 sahabenin şehit edildiği yerin ismi ile anilir. Bu hadisenin adi nedir?

Cevap : Bir-i mauna hadisesi.

Soru :
Hendek savaşinin diğerlerinden farki bir savunma niteliğinde olmasidir. Bu savunma medine’nin düşman gelecek olan tarafina hendek kazilmasidir. Hendek kazilmasi yönündeki fikir ise yapilan istişarenin sonucudur. Bu istişarede hendek kazma fikrini ortaya koyan kimdir

cevap : Selman-i farisi.


Soru
Umre maksadiyla mekke’ye gelip kendilerine kabe’nin olduğu yere sokulmayacaklari haberini alan Allah resulü (s.a.v.), hz. Osman’i elçi olarak mekke’ye gönderdi. Daha sonra hz. Osman’in öldürüldüğü haberi (yanliş) gelince efendimiz (s.a.v.) elçiyi öldüren bu müşriklerle savaşmadan vazgeçmeyeceğiz diyerek etrafindaki sahabeleri savaş için biat etmeye davet etti. Sahabeler de ölünceye kadar savaşacaklarina dair biat ettiler. Bu biate ne ad verilir?

Cevap : Ridvan biati.


Soru
Hicretin 6.ci yilinda hac için gelen müslümanlar müşrikler tarafindan mekke’ye okulmayip hatta elçi olarak gönderilen hz. Osman’in şehit olduğu (yanliş) haberinden sonra yapilan ridvan biatini duyan müşrikler o yil mekke’ye girilmemesi şartiyla aralarinda bir bariş anlaşmasi yapilmasini teklif ettiler. Bu teklif kabul edilerek anlaşmaya gidildi. Anlaşmanin tüm maddeleri ilk görünüşte müslümanlarin aleyhine gibi görüldü ise de netice müslümanlarin yararina sonuçlar çikan anlaşmanin adi nedir?

Cevap : Hudeybiye anlaşmasi.

Soru
Hudeybiye anlaşmasindan sonra müslüman olup medine devletine siğindiğinda anlaşma gereği mekke polisine rasulüllah (s.a.v.) tarafindan teslim edilen biri vardi. Yolda mekke polislerini öldürerek peygamberimiz (s.a.v.)’e “siz sözünüzü tuttunuz ya rasulüllah, ben ise işkenceden kurtulmak istedim” diyerek medine’den çikar ama mekke’ye de teslim olmadan medine dişinda el-iss denen yere yerleşip mekke’nin ticaret kervanlarini vurarak mekke devletini yildirdi. Aldiği işaretle bu hareketine mekke’den müslüman olarak çikan yeni müslümanlari yanina alarak bu harekete devam eder. Mekke devleti yapilan hudeybiye anlaşmasini bu şahsin hareketlerine dayanamayarak kendisi bozmak zorunda kalir. Bu sayede islam’in ve müslümanlarin aleyhine olan anlaşmayi lehe çeviren sahabe kimdir ve islam tarihinde bu yapilan harekete ne denir?

cevap : Ebu basir – vur kac taktigi


soru
Ebu basir’in vur kac hareketini başlatip hudeybiye anlaşmasini müslümanlarin lehine çevirmesi anlaşma maddelerinde bulunan ifadelere aykiri davranmayip usulüne uygun anlaşmaya sadik kalarak hareket etmesi Allah resulü (s.a.v.)’in bir siyaseti idi. çünkü anlaşmanin maddesi “mekke’den bir müşrik müslüman olup medine’ye iltica ederse, medine devleti bu müslümani medine’ye almayacakti.” bu madde de geçen ifadeye göre Allah resulü (s.a.v.) ebu basir’i medine’ye almamiş ama medine dişindaki gerilla hareketini duyunca da ona müdahale etmediği gibi “keşke basir yalniz olmasaydi” diyerek onun yaptiğini ima ile kabul etmişti. Allah resulü (s.a.v.)’nün bu olaydaki izlediği siyasetin bize verdiği anlam nedir?

Cevap : Beşer hukukunu müslümanlarin lehine kullanma siyaseti.

Soru
Müşriklerin önceden mekke’ye diktikleri putlari Allah resulü (s.a.v.) mekke fethinde teker teker işaret ederek putlari yiktirdi. Her putu işaret edip kirdirirken bir ayet okuyordu. Işte Allah resulü (s.a.v.)’in putlari kirarken okuduğu ayet meali nedir?

Cevap : Hak geldi batil zail oldu. Batil yok olmaya mahkumdur. (isra 81)

soru
Huneyn savaşinda Allah resulü (s.a.v.), ebu hadrat’i casus olarak havazin ahalisi için gönderdi. Havazin halkinin savaş için hazirlik yaptiğini duyan peygamberimiz (s.a.v.) hazirliklara başladi. Bu savaş için henüz müslüman olmamiş olan saffan bin ümeyye isimli bir kafirden 100 zirh ve silah geri verilmek üzere alip havazin üzerine yürüdü. Bu hareketle Allah resulü (s.a.v.)’in ümmetine verdiği ders nedir?

Cevap : Düşmanla savaşmak için kafirden silah alinabileceği hususu.

*

Çevrimdışı busegül

 • *
 • 20005
 • +359/-0
 • Cinsiyet: Bayan
 • Allah birdir ve Muhammed (s.a.v.) onun elçisidir.
  • Uyanan Gençlik
Ynt: Siyer çalışmaları (Testler - Özetler)
« Yanıtla #7 : 13 Eylül 2012, 12:36:10 »
Soru
Münafiklarin küba’da yaptiklari ve peygamber (s.a.v.)’e gelerek orada namaz kildirmasini isteyerek yaptiklari yerin meşrulaşmasini istedikleri ama efendimizin hz. Cebrail (a.s.)’in bildirmesiyle kabul etmediği gibi yiktirdiği ve hakkinda ayet inen mescidin adi nedir?

Cevap : Mescidi dirar.

Soru
Peygamber efendimiz (s.a.v.)’in zevcelerinin (hanimlarinin isimlerini söyleyiniz.

Cevap : A- hz. Hatice b- hz. Sevde c- hz. Aişe d- hz. Zeynep e- hz. ümmü seleme f- hz. Hafsa g- hz. Zeynep (cahşin kizi) h- hz. ümmü habibe i- hz.cüveyriyye j- hz. Safiyye k- hz. Mariyye l- hz. Meymune (r. Anhüma).

Soru
Peygamber efendimiz (s.a.v.)’in incil ve tevrat’ta geçen isimleri nelerdir?

Cevap : Incil’de; baraklit, tevrat’ta; münhemenna.

Soru
Hz. Hacer validemiz mekke topraklarinda oğlu ismail’e su aramak için safa ve merve tepelerinde koşup dururken, biraktiği yerde kendi kendine ayaklarini yere vurarak eşinen hz. Ismail’in ayaklari altindan Allah (c.c.)’in izni ile çikan ve bugün dahi müslümanlarin faydalanip içtiği, tüm hacilari doyuran, şifali, bereketli, bu gün yer itibariyle kabe’nin altindan çikan suyun adi nedir?

Cevap : Zemzem.

Soru
Peygamber efendimiz (s.a.v.)’in doğumu ne zamandir?

Cevap : Miladi 571 yili (fil vakasinin olduğu yil), rebülevvel ayinin 12.ci gecesine tesadüf eden pazartesi günü dünyaya geldi.

Soru
Peygamber efendimiz (s.a.v.)’in annesinin ismi nedir?

Cevap : Vehb’in kizi amine.

Soru
Peygamber efendimiz (s.a.v.)’in süt annesinin adi nedir?

Cevap : Hz. Halime.

Soru
Peygamber efendimiz (s.a.v.)’in süt kardeşinin ismi nedir?

Cevap : Hz. şeyma.

Soru
Peygamber efendimiz (s.a.v.)’in dedesinin adi nedir?

Cevap : Abdulmuttalip.

Soru
Peygamber efendimiz (s.a.v.)’in babalarinin ismi nedir?

Cevap : Abdullah.

Soru
Peygamber efendimiz (s.a.v.)’in dedesinin vefatindan sonra büyüten amcasi kimdir?

Cevap : Ebu talip.

Soru
Peygamber efendimiz (s.a.v.) kaç tarihinde mekke’den medine’ye hicret etti?

Cevap : 622 yilinda.

Soru
Ganimet ne demektir?

Cevap : Harpte düşmanlardan alinan mal demektir.

Soru
Islam’da ilk ganimet ve esir ne zaman alindi?

Cevap : Abdullah bin cahş komutasinda yapilan seriyyede alindi.

Soru
Ilahi vahye göre ganimetlerin taksimi nasil yapilirdi?

Cevap : Ganimetlerin beşte biri Allah’a ve resulüne, beşte dördü ise mücahitlere aitti. Beşte bir de beşe ayrilarak peygamberimiz (s.a.v.)’in akrabasi, yetimler, fakirler ve aciz yolculara verilirdi.

Soru
Hz. Peygamber efendimiz (s.a.v.)’in: “eğer zeyd bin harise şehit olursa yerine cafer bin ebu talip, oda şehit olursa komutanliğa abdullah bin revaha geçsin, şayet oda şehit olursa müslümanlar içlerinden birini seçsin” diyerek orduyu gönderdiği ve bu tüm söyledikleri şeylerin gerçekleştiği savaş hangisidir?

Cevap : Mute savaşi.

*

Çevrimdışı busegül

 • *
 • 20005
 • +359/-0
 • Cinsiyet: Bayan
 • Allah birdir ve Muhammed (s.a.v.) onun elçisidir.
  • Uyanan Gençlik
Siyer çalışmaları - (SİYER TEST 1)
« Yanıtla #8 : 13 Eylül 2012, 12:41:52 »
SİYER TEST 1

1-Batısında Tihâme ile doğusunda Necid’i birbirinden ayıran bölgeye ne ad verilir?
A)Arap yarım adası B)Hicaz C)Mekke D)Necran

2-Aşağıdakilerden hangisi Hicaz şehri değildir?
A)Şam B)Medine C)Taif D)Mekke

3-Hz İsmail gibi aslen Arap olmayıp, sonradan Araplaşan kabilelere ne ad verilir?
A)Arab-ı Âribe B)Arab-ı Müsta’ribe C)Arab-ı Müsta’ceme D)Arab-ı bâide

4-Arap yarım adasında köy, kasaba ve şehirlerde yerleşik hayat yaşayanlara ne ad verilir?
A)Bedevi B)Medeni C)Asliye D)Hadari

5-Aşağıdakilerden hangisi Arap toplumunda akrabalık çeşidi değildir?
A)Hilf B)Cariye C)Civar D)Vela

6-Hz Peygamberin soyu Hz İbrahim in torunlarından kime kadar uzanır?
A)Haşim B)Adnan C)Fihr D)Amr

7-Hz Peygamberin babaannesinin adı nedir?
A)Fatıma bint Amr B)Fatıma bint Esed C)Saiyye D)Selma bint Amr

8-Hz Peygamberin dedesinin asıl adı nedir?
A)Haşim B)Nadle C)Şeybe D)Abdülmenaf

9-Hacılara yemek ikramı görevine ne denir?
A)Sikaye B)İmare C)Rifade D)Hicabe

10-Aşağıdakilerden hangisi Peygamberimizin amcası değildir?
A)Haris B)Zübeyr C)Ebu Süfyan D)Hamza

11-Aşağıdakilerden hangisi peygamberimizin halası değildir?
A)Ümeyme B)Fatıma C)Beyza D)Erva

12-Hz Peygamberin Anne annesinin adı nedir?
A)Fatıma bint Amr B)Berre bint Abduluzza C)Amine bint Vehb D)Atike bint Abd

13-Hz Peygamberin Baba ve Annesinin soyu kimde birleşir?
A)Kusay B)Abdül menaf C)Kilab D)Adnan

14-Hudeybiye anlaşması gereği iman eden müşrikler medineye giremiyorlardı.Bunlarda müşriklerin kervan yolu üzerine üstlenerek kendilerinin medineye girmeleri için adeta Mekkelilere baskı yapıyorlardı.Müslümanların üstlendiği bu bölgenin adı nedir?
A)İs B)Bedir C)Hudeybiye D)Beni Nahle

15- İslam tarihinde okçuların emiri (komutanı) adıyla meşhur olan sahabe kimdir?
A)Abdullah b. Cahş B)Abdullah b.Zübeyr
C)Abdullah b.Cübeyr D)Abdullah b.Mesud

16-Aşağıdakilerden hangisi Hz peygamberin eşlerinden değildir?
A)Hz Meymune B)Hz Berre C)Hz Cuveyriye D)Hz Zeynep

17-Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in bizzat orduya komutan olarak ilk katıldığı
savaşın, başka bir ifade ile ilk gazvenin adı nedir?
A)Bedir B)Ebva(Veddan)Gazvesi C)Buvat Gazvesi D)Safaven

18- Uhut savaşında Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in kılıcıyla savaşan sahabe kimdir?
A)Ebu Cendel B)Ebu Dücane C)Mus’ab b.Umeyr D)Sad b.Ebi Vakkas

19- İfk olayı hangi gazve esnasında gerçekleşmiştir?
A)Uhud Gazvesi B)Gatafan Gazvesi C)Bedir Gavesi D)Mustalik Gazvesi

20- Aşağıdakilerden hangisi Peygamber Efendimize en çok düşmanlık yapanlardan değildir?
A)Velid b. Muğire B)Utbe b. Rebia C)Mut’im b.Adiy D)As b. Vail

21-Aşağıdakilerden hangisi Hz. Aişe ile ilgili bir bilgi değildir ?
A)Peygamber ile mekkede evlenmiştir.
B) Hz.Ebubekir’in kızıdır.
C) İlmiyle, zekasıyla ve bizlere bir çok hadis ulaştırmasıyla tanınmıştır.
D)Hz peygamberden sonra vefat etmiştir.

22-Ficar Savaşları’na aşağıda verilen Rasullullah’ın amcalarından hangisi komuta etmiştir?
A) Abbas B) Hamza C) Zübeyr D) Ebu Talib

23-Aşağıdakilerden hangisi müşriklerin daveti önleme çabalarından değildir?
A) Alay safhası B) Hakaret safhası C) İşkence safhası D) Uzlaşma safhası

24-Ömer bin Hattab Efendimiz’i öldürmeye giderken karşılaştığı ve yolunu değiştirmesine sebep olan sahabe hangisidir?
A) Utbe b. Rebia B)Nuaym b. Abdullah C) Es’ad b. Zürare D) Zeyd b. Harise

25-Rüyasında ezanı Muhammedi’yi bugünkü şekliyle işiten ve rüya yoluyla ezan kendisine öğretilen sahabi aşağıdakilerden hangisidir?
A) Ubeyde b. Cerrah B) Sad b. Ubade C) Abdullah b. Zeyd D) Bera b. Marur

26-Peygamberimiz (sas)’in, Uhud Savaşı’ndan hemen sonra, Mekke ordusunun geriye dönüp tekrar Medine üzerine gelebileceğini düşünerek onları takip ettiği ve Medine’ye 16 km uzaklıktaki bir vadide yaklaşık 5000 ateş yaktırarak geriye dönme niyetindeki düşmana göz dağı verdiği gazvenin adı nedir?
A)El-Vadi Gazvesi B)Ayneyn Gazvesi C)Batn-ı Nahle Gazvesi D)Hamrâü’l-esed Gazvesi

27-Peygamber Efendimiz (sas)’in, hicri IV. yılın Şevval ayında evlendiği 44 yaşındaki dul bayan kimdir?
A) Hz. Zeynep binti Huzeyme B) Hz. Zeyneb binti Cahş
C) Hz. Ümmü Seleme D) Hz. Ümmü Habîbe

28-Hendek Savaşı’nda düşman ordusundan İslam saflarına katılan, savaş esnasında Müslüman olduğunu kimseye söylemeyip, Peygamberimiz (sas)’in izniyle, bu durumunu, İslam ordusunun savaşı kazanması için kullanan kişi kimdir?
A) Hz. Nuaym b. Mesud B) Hz. Huzâî C) Selman-ı Farisî D) Hz. Sad b. Muaz

29-Çevre ülkelerin hükümdarlarına, Peygamberimiz (sas), elçileriyle İslam’a davet mektupları göndermiştir. Aşağıdaki elçi ve gönderildiği hükümdar eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?
A) Dıhye b. Halife – Herakliyus B) Amr b. Ümeyye – Mukavkıs
C) Abdullah b. Huzafe – Hüsrev Perviz D) Amr b. Ümeyye – Necaşi

30-Aşağıdakilerden hangisi Ashab-ı Kiram’dan Amr b. Hâris’in ifadelerine göre Hz. Peygamber (sas)’in vefatından sonra bıraktıkları arasında yer almaz?
A) 7 dirhem altın B) Birkaç silah
C) Vakfettiği Fedek hurmalıkları D) Vakfettiği Hayber arazisindeki hissesi

31-Aşağıdaki olay ve gerçekleştiği hicri yıl eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?
A) Hayber’in Fethi – Hicri V. Yıl B) Benî Kureyzâ Gazvesi – Hicri V. yıl
C) Hudeybiye Antlaşması – Hicri VI. Yıl D) Kıblenin Değişmesi – Hicri II. Yıl

32-Mekke’ye ilk defa putu getiren ve Kabe’ye yerlestirilmesinin öncülügünü yapan kimdir?
A) Fihr bin Malik B) Amr bin Luhay C) Amr ibn-i Abbas D) Amr bin As

33-Peygamberimizin “Ben Abdullah bin Cuda’nin evinde bir antlasma yapılırken bulundum ki bu antlaşmayı güzel ve kızıl develere değişmem İslam’da böyle bir antlaşmaya çağrılsam derhal kabul ederim”dediği antlaşma hangisidir?
A) Hudeybiye Antlasmasi B) Hilfül Fudül Antlasmasi
C) Darul Erkam’da yapilan antlasmalar D)Akabe antlaşmaları

34-Haniflik dinine mensup olan kimseler hakkinda asagidakilerden hangisi yanlıstır?
A) Tevhid inancına sahiplerdi B) Hz.Ibrahim’in dinini yasatmaya çalısırlardı
C) Günün belli saatlerinde toplu ibadet ederlerdi D) Mensuplarinin çoğu okuma yazma bilirdi

35Asağıdakilerden hangisi Hz .Muhammed (sav)’in kendisine peygamberlik verilmeden önceki vasıflarından biri değildir?
A)Cesaret B)Uyumluluk C)Uyanıklık D)Tebliğ

36-İslam’ı kabul etmeleriyle Müslümanlarin güç kazandigi iki sahabe kimdir?
A) Hz.Hamza-Hz.Ömer B) Hz.Ali-Hz.Ömer
C) Hz.Ömer-Hz.Ebubekir D) Hz.Hamza-Hz.Ebubekir

37-Asagidakilerden hangisi Mekkeli müşriklerin müslümanlara uyguladıkları boykot kararlarından biri
değildir?
A) Kiz alıp vermemek B) Alıs veris yapmamak
C) Müslümanlarla konusmamak D) Müslümanları her yerde dövmek

38-Hz.Muhammed (sav) peygamberliğinin……yılında,Taif’te……kabilesini İslam’a davet etti. Bu
Yolculukta Peygamberimizin yanında……vardi. Peygamberimizi Mekke’ye girerken ……O’nu himayesine aldı.
Yukaridaki boş yerlere sırasıyla aşağıdakilerden hangisi gelir?
A)H.10.yılı –Hazrec – Hz.Ali – Mut’im bin Adiy
B)H.10.yılı – Sakif – Zeyd bin Harise – Mut’im bin Adiy
C)H.11.yılı – Evs - Hz.Ali – Süheyl bin Amr
D)H.12.yılı – Sakif – Zeyd bin Harise – Süheyl bin Amr

39-Akabe biatları hakkında asağıdakilerden hangisi yanlıstır?
A) Islam’ın Medine’de tanınmasında ve yayılmasında önemli rol oynamıstır
B) Akabe antlaşmaları dışa açılım stratejisidir
C) 1.Akabe biatinda 6 kisi 2.Akabe biatinda 12 kisi vardır
D) Her durumda Hz.Muhammed (sav)’i koruyacaklarina dair söz vermislerdir

40-Asagidakilerden hangisi Ficar savaşlarının sebeplerinden biri değildir?
A) Haram aylarında yasanan barışçıl ortamın ihlalini önlemek
B) Haksızlığa uğrayanların yanında yer almak
C) Ticari hayata vurulan darbeyi önlemek
D) Harem bölgesinin mukaddesliğine leke sürülmesine engel olmak
41-Hz Peygamber döneminde meydana gelen çarpışmalar, dünya harp tarihinin bilinen en az kan
dökülen savaşlarındandir.
Aşağıdakilerden hangisi bu anlamdaki ölü sayısını ifade eder?
A) Müslümanlardan 138 şehit , müşriklerden 216 ölü
B) Müslümanlardan 250 şehit , müşriklerden 315 ölü
C) Müslümanlardan 315 şehit , müşriklerden 435 ölü
D) Müslümanlardan 112 şehit , müşriklerden 316 ölü

42-Hz Peygamber’in emir ve komutasında kaç gazve gerçeklesti?
A) 36 B) 23 C) 27 D) 31

43-Aşağıdakilerden hangisi Tebuk seferine mazeretsiz olarak katılmayan sahabilerden değildir?
A)Ka’b bin Malik B)Mürare b. Rebi C)Hilal b. Ümeyye D)Said b.Zeyd

44-Hz. Peygamber oglu İbrahim’i dünyaya getiren Mariye’yi nasil mükafatlandırmıstır?
A) Azat etmiştir B) Gerdanlık almıştir C) Hurmalik vermiştir D) Yüzük hediye etmiştir

45- Hz. Peygamber bir gün bir sahabeye: “ Sen Süryanice biliyormusun? Bana mektuplar geliyor.” buyurmustur. O sahabenin ise bilmiyorum demesi üzerine Hz. Peygamber “ Onu öğren” buyurmustur. Bunun üzerine İbranice ve Süryanice öğrenen sahabe kimdir?
A) Hz. Ömer B) Hz. Ali C) Zeyd b. Sabit D) Enes b. Malik

46-Hadis-i seriflere göre en faziletli müslümanlar kimlerdir?
A) Ashab-ı Suffe B) Ashab-ı Bedir C) Ashab-ı Kehf D) Ashab-ı Uhud

47-Mekke’deki ailesini korumak amaciyla müşrikleri memnun etmek için, Mekke’nin fethinin hazırlıklarını
gizlice müşriklere bildirmek isteyen ve Cebrail (a.s) in haber vermesiyle yakalanan sahabi kimdir?
A) S ‘ad bin Ubade B)Huzeyfe C) Hatib bin Ebu Beltea D) Halid bin Velid

48-Tevbe suresi 25-27 inci ayetlerde belirtildigi üzere ,hangi savaşta müslümanlar Allah’ı unutup kendi
sayısal çokluguna güvendi ve bu kibrinin cezasını çekti?
A)Uhud B)Mute C)Huneyn D)Taif

49-Hz Peygamber müslümanların savaşlarda da sözlerinde durmalarını, aşırı gitmemelerini, çocukları,
kadınları, manastırlara çekilmiş din adamlarını öldürmemelerini, hurmalıklara zarar vermemelerini,
ağaç kesmemelerini ve binaları yakmamalarını tenbih ve tavsiye ettiği savaş hangisidir?
A)Hayber B)Mute C)Tebuk D)Kureyza saldırısı

50-Hz. Paygamber’in mehir olarak hürriyetine kavuşturduğu hanımı kimdir?
A)Ümmü Seleme B)Hz Hz. Cüveyriye C)Hz.Zenep binti Cahş D)Hz. Safiyye

51-Hz. Peygamberin 5 yasındayken yanına aldığı ve ömrü boyunca yanından ayırmadığı sahabe kimdir?
A)Zeyd Bin Harise B)Hz. Enes C)Hz. Ali D)Selman-ı Farisi

52-Müslümanların resmen tarih başlangıcı olan olay hangisidir?
A)Miraç B)Veda Haccı C)Hicret D)Peygamberlik

53- Aşağıdakilerden hangisi Hudeybiye Barış antlaşmasının maddelerindendir
A)Bu anlaşma 3 yıl geçerli olacak
B)Taraflar Kureyş dışında kabilelerden her hangi birini himayelerine alabilecekler
C)Müslümanlar Ka’be’yi bu yıl ziyaret edecekler
D)Mekkelilerden umrede her konuda müslümanlara yarımcı olacak.

54-Aşağıdaki mescilerden hangisi yapılışı itibari ile en son yapılandır?
A)Takva mescidi B)Dırar mescidi C)Nebevi mescidi D)Harameyn

55-Aşağıdakilerden hangisi Nübüvvetin 5.yılında olan olaylardanır?
A)Boykot kararı B)Miraç olayı C)Habeşistan göçü D)Taif ziyareti

56-Aşağıdakilerden hangisi Mescid-i nebinin içinde değildir?
A)Hücre-i saadet B)Lübabe sütunu C)Suffe D)Hz Aişenin kabri

57- Aşağıdakilerden hangisi İslamın doğduğu dönem Arap yarımadasında inanç mozaiğine işaret etmez?
A)Sabiilik B)Haniflik C)Satanistlik D)Musevilik

58-“Fatıma binti Esed” Peygamberimizin neyi olur?
A)Baba annesi B)Dadısı C)Ebu talibin hanımı D)Halası

59-Aşağıdakilerden hangisi nübüvvet öncesi olan bir olay değildir?
A)Ficar harbi B)Kabe hakemliği C)Fil olayı D)Garanik vakası

60- Müslümanlarla yaptıkları antlaşmayı ilk bozdukları için Medine'den H. 6, M.627 yılında çıkarılan kabile aşağıdakiler hangisidir?
A)Nadir oğulları B)Kaynuka oğulları C)Kureyza oğulları D)Evs Oğulları

61-Hicret esnasında Hz peygamber ve Ebubekir’e aşağıdakilerden hangisi yardımcı olmamıştır?
A)Hz Ömer B)Esma binti Ebubekir C)Amir b.Füheyra D)Abdullah b.Uraykıt

62-Aşağıdakilerden hangisi Mekki bir olaydır?
A)Hac B)Ezan C)İsra D)Rec’i vakası

63-Bi’r-i Maune olayında kaç hafız şehit edilmiştir?
A)75 B)70 C)40 D)20

64-Aşağıdakilerden hangisi Mekkelilerin,Müslümanları bir güç olarak kabul ettiklerini gösteren bir kanıttır?
A)Davet mektupları B)Akabe antlaşmaları C)Hudeybiye antlaşması D)Hicret

65-Hz Osman’ın ikinci hanımının adı nedir?
A)Hz Zeynep B)Hz Ümmü gülsüm C)Hz Rukiyye D)Hz Şeyma

66-Aşağıdakilerden hangisi Mekke’de İslâm’ı kabul eden ilk Müslümanlar arasında yer alır?
A) Amr b.As B) Zübeyr İbn Avvâm
C) Halid b.Ziyad D) Halid b Velid

67-İfk olayında aşağıdakilerden hangisi olmamıştır?
A)Müslümanlar iftiraya inandıkları için kınanmıştır.
B)Olay nur suresinde bahsedilmektedir
C)Olay da iftirayı atanlar Mekke müşrikleridir
D)Olaya sebep olan konu gerdanlığın kaybolmasıdır.

68-Aşağıdakilerden hangisi Hz Ömer’in müslüman olması ile gerçekleşen bir olaydır?
A)Putların yıkılması B)Müslümanların işkenceden kurtulması
C)İslamın hızla yayılması D)Kabede aşikara ibadet yapılması

69-Peygamberimizin kızları küçükten büyüğe doğru hangisidir?
A)Fatıma,Rukiyye,Ümmügülsüm,Zeynep B)Ümmügülsüm,Fatıma,Rukiyye, Zeynep
C)Zeynep,Ümmügülsüm,Fatıma,Rukiyye D)Fatıma,Ümmügülsüm, Rukiyye, Zeynep

70-Hz Peygamber için aşağıdakilerden hangisi kullanılmaz?
A)Ebul Kasım B)Nikateyn C)Üsve-i Hasene D)Emin

71-Aşağıdaki savaşlardan hangisi Peygamber Efendimizin nübüvvetinde olmuştur?
A)Ahzap B)Yemame C)Yermük D)Ficar

72-Bedir savaşına katılmadan savaşın mağlubiyeti haberi üzerine kederinden ölen islam düşmanının adı nedir?
A)As b.Vail B)Velid b.Muğire C)Ebu Leheb D)Ebu Cehil

73-Aşağıdaki mescidlerden hangisi K.Kerimde bahsedilmez?
A)Kıbleteyn Mescidi B)Takva Mescidi C)Dırar Mescidi D)Aksa Mescidi

74-Mescid-i Nebideki Mihrap ile Peygamberimizin kabri arasındaki yere ne ad verilir?
A)Hücre-i Saadet B)Suffe C)Ravza-i Mudahhara D)Cennet’ül Baki

75-Müşriklerin Haşimoğullarına aldıkları bokot kararını kim yazmıştır?
A)Mansur b.İkrime B)İkrime b.Ebu Cehil C)Umeyye b.Halef D)Halid b.Velid

76-Taif dönüşünde Hz Peygamber ve Zeyd kimin bağına sığınmıştır?
A)Addas B)Sehl ve Süheyl C)Mut’im b.Adiy D)Utbe ve Şeybe

77-Aşağıdakilerden hangisi Uhud savaşının şehidlerinden değildir?
A)Abdullah b.Cübeyr B)Abdullah b.Zübeyr C)Hanzala D)Musab b Umeyr

78-Müslümanlar Hudeybiye anlaşmasından önce ne amaçla Mekkeye gitmek istemişlerdi?
A)Mekkeyi Feth B)Sıla-ı Rahim C)Umre D)Hacc

79-Hz Peygamberin İsra Yolculuğu nereden başlamıştır?
A)Mescid-i Aksa B)Beyti Atik C)Safa tepesi D)Dar’ul Erkam

80-Aşağıdakilerden hangisi Bedir savaşında öldürülen ileri gelen müşriklerden değildir?
A)Utbe Bin Rabia B)Ebu Süfyan C)Ümeyye Bin Halef D)Nadir Bin Haris

81-Davet mektupları hangi ülkeye gönderilmemiştir?
A)Habeşistan B)Sasaniler C)Hindistan D)Mısır

82-Uzza isimli putu kıran sahabe kimdir?
A)Zeyd b.Sabit B)Muaz b.Cebel C)Ömer b.hattab D)Halid b.Velid

83-Rasulüllah (s.a.v.)’in şairinin ismi nedir?
A)İzzet B)Ka’b b.Züheyr C)Hassan b.Sabit D)Ebu Zerril Ğıfari

84-Hz Peygamberin vefatında aşağıdakilerden hangisi olmamıştır?
A)Cenaze Namazı cemaatsız teker teker kılınmıştır B)Hz Aişe’nin odasına defnedilmiştir.
C)Hz Ebu Bekir yıkamıştır D)Zilhicce ayında vefat etmiştir.

85-Aşağıdakilerden hangisi Yesrib (Medîne)’nin yerleşik halkından değildir?
A)Kaynuka Kabîlesi. B)Sakif Kabîlesi. C)Hazrec Kabîlesi. D)Kurayza Kabilesi

86-Peygamberimizin “Annemden sonraki annem” diye iltifat ettiği kadın kimdir?
A)Halime B)Ümmü Eymen C)Fatıma D)Süveybe

87-Peygamberimiz Mekkelilerin eziyetlerinin artması sonucu İslamiyeti anlatmak için ilk olarak nereye gitmiştir?
A)Medine B)Habeşistan C)Taif D)Hayber
88-Medine’de Peygamberimize inandığını söylediği halde en büyük düşmanlığı yapan kimdir?
A)Abdullah b Übeyy B)Ebu Süfyan C)Ebu Cehil D)Abdullah b Vasi

89- Peygamberimizin “Peygamber zırhını giydikten sonra çıkarmaz” diyerek katıldığı savaş hangisidir?
A)Tebük B)Uhut C)Hayber D)Huneyn

90- Peygamberimizin hayatındaki olaylardan hangisi takvim başlangıcı kabul edilmiştir?
A)Veladeti B)Mekkenin fethi C)Nübüvveti D)Hicreti

91-Hudeybiye antlaşmasından sonra kendisine kırılan sahabelere karşı peygamberimize hanımı nasıl bir yol gösterdi?
A)Onların ihramdan çıkması için uyarmasını istedi
B)Onlara karşı merhametli olmasını istedi
C)Cehennemle korkutmasını istedi
D)Bir şey söylemeden kurbanı kesmesini ve traş olmasını istedi

92-Huneyn savaşı kime karşı yapılmıştır?
A)Ben’i Bekr B)Huzaa C)Hevazin D)Mekkelilere

93-Hz peygamber Mekke yi fethedince kabenin anahtarlarını kime bırakmıştır?
A)Ebu Süfyan B)Osman b.Talha C)Abbas b.Abdulmuttalip D)Abdullah b.Zübeyr

94-Hayber savaşının nedeni nedir?
A)Müslümanlara savaş açmaları B)Bazı Müslümanların şehit edilmesi
C)Düşmana yardım ve yataklık etme D)Antlaşmaları bozma

95-İfk hadisesinde Hz Aişe için iftira atılan kişi kimdir?
A)Safvan b.Muattal B)Abdullah b.Ubey C)Abdullah b.Cübeyr D)Halid b.Ziyad

96-Mekkeli müşriklere meydan okuyup Kur’ân-ı Kerimi ilk kez açıkça okuyan sahabi kimdir ?
A)Hz. Ömer B)Zübeyr b. Avvam C)Abdullah bin Mesud D)Hz. Hamza

97-Hz.Bilal’e, dininden döndürmek için kızgın taşla işkence eden ve Bedir Savaşında Hz.Bilal tarafından öldürülen islam düşmanı kimdir?
A)Ümeyye b. Halef B)As b. Vail C)Ebu Cehil D)Utbe b. Rebia

98- Aşağıdaki seçeneklerden hangisinde Allah Rasulü’nün yaptığı savaşlar oluş sırasına göre verilmiştir?
A)Bedir, Uhud, Hendek, Habyer, Huneyn, Tebuk
B)Bedir, Uhud, Hendek, Tebuk, Habyer, Huneyn
C)Bedir, Uhud, Tebuk, Hendek, Habyer, Huneyn,
D)Bedir, Uhud, Hendek, Huneyn, Tebuk, Hayber

99- Hz. Hamza’nın müslüman olmasına sebeb olan olay nedir?
A)Hz. Ömer’in kız kardeşi ve eniştesini dövmesi
B)Ebu Leheb’in Peygamberimize sövmesi
C)Ebu Leheb’in karısının peygamberimize hakaret etmesi.
D)Ebu Cehil’in peygamberimize sövmesi

100- Aşağıdakilerden hangisi ilk müslümanlardan olup en çok zulüm görenlerden biridir?
A)Hz. Ebubekir B)Ammar b.Yasir C)Hz. Ömer D)Hz. Ali

1-B 11-B 21-A 31-A 41-A 51-A 61-A 71-A 81-C 91-D
2-A 12-B 22-C 32-B 42-C 52-D 62-C 72-C 82-D 92-C
3-B 13-C 23-D 33-B 43-D 53-B 63-B 73-A 83-C 93-B
4-D 14-A 24-B 34-C 44-A 54-B 64-C 74-C 84-C 94-C
5-D 15-C 25-C 35-D 45-C 55-C 65-B 75-A 85-B 95-A
6-B 16-B 26-D 36-A 46-B 56-D 66-B 76-D 86-B 96-C
7-A 17-B 27-C 37-D 47-C 57-C 67-C 77-B 87-C 97-A
8-C 18-B 28-A 38-B 48-C 58-C 68-D 78-C 88-A 98-A
9-C 19-D 29-B 39-C 49-B 59-D 69-D 79-B 89-B 99-D
10-C 20-C 30-A 40-B 50-D 60-C 70-B 80-B 90-D 100-B

*

Çevrimdışı busegül

 • *
 • 20005
 • +359/-0
 • Cinsiyet: Bayan
 • Allah birdir ve Muhammed (s.a.v.) onun elçisidir.
  • Uyanan Gençlik
Ynt: Siyer çalışmaları - Soru - Cevap (Testler - Özetler)
« Yanıtla #9 : 13 Eylül 2012, 12:44:14 »
SİYER TEST 2

1-“Senetü’l-hüzün” aşağıdakilerden hangisidir?2005 HAC
A) Peygamberimiz (a.s.)’ın oğlu İbrahim’in öldüğü yıldır
B) Peygamberimiz (a.s.)’ın eşi Hz. Hatice ile amcası Hz. Hamza’nın öldüğü yıldır
C) Peygamberimizin eşi Hz. Hatice ile amcası Ebu Talib’in öldüğü yıldır
D) Peygamberimizin eşi Hz. Hatice ile oğlu İbrahim’in öldüğü yıldır

2-“Birinci Akabe Biatı” ile ilgili olarak aşağıdaki cümlelerden hangisi doğrudur? 2005 HAC
A) Medineli 12 müslümanın,Mîladî 621 yılında Mina hudutları içinde Peygamberimize biat etmelerine “Birinci Akabe Biatı” denir
B) Medineli 6 müslümanın, Mîladî 621 yılında Mina hudutları içinde Peygamberimize biat etmelerine “Birinci Akabe Biatı” denir
C) Medineli 12 müslümanın Mîladî 622 yılında Mina hudutları içinde Peygamberimize biat etmelerine “Birinci Akabe Biatı” denir
D) Medineli 6 müslümanın, Mîladî 620 yılında Mina hudutları içinde Peygamberimize biat etmelerine “Birinci Akabe Biatı” denir

3-Aşağıdakilerden hangisi Medine’de Peygamberimiz(a.s.)’ın Yahudiler ile yaptığı antlaşmanın maddelerinden değildir? 2005 HAC
a) Yahudiler kendi dinlerinde serbest olacaklar
b) Müslümanlar ile Yahudiler barış içinde yaşayacaklar
c) Taraflardan biri üçüncü bir tarafla sulh yaparsa diğer taraf bu sulhu tanıyacak
d) Müslümanların Kureyş ile ilişki kurmalarına engel olunmayacak

4-Aşağıdakilerden hangisi Hudeybiye Barış antlaşmasının maddelerinden değildir? 2005 HAC
A)Bu anlaşma on yıl geçerli olacak
B)Taraflar Kureyş dışında kabilelerden her hangi birini himayelerine alabilecekler
C)Müslümanlar Ka’be’yi bu yıl değil üç yıl sonra ziyaret edecekler
D)Mekkelilerden biri Müslümanlara sığınırsa Müslüman bile olsa geri verilecek, fakat
Müslümanlardan biri Mekkelilere sığınırsa geri istenmeyecek

5-Hayber’in fethi hangi tarihte gerçekleşmiştir? 2005 HAC
A) Hicri 7 / Miladi 628 B) Hicrî 7 / Miladî 630
C) Hicrî 8 / Miladi 627 D) Hicri 8 / Miladi 628

6-İslam tarihinde ilk yapılan mescid aşağıdakilerden hangisidir? 2005 HAC
A) Mescid-i Nebevî B) Mescid-i Haram C) Mescid-i Kuba D) Mescid-i Kıbleteyn

7-Peygamberimiz (a.s.), ilk cuma namazını nerede kılmıştır? 2005 HAC
A) Ranuna vadisinde Beni Avf yurdunda B) Ranuna vadisinde
C) Mescid-i Nebevî’de D) Mescid-i Kuba’da

8-Aşağıdakilerden hangisi Ravza-i Mutahhara’yı tanımlamaktadır?2006 HAC
A)Peygamberimizin minberi ile kabri arasındaki kısımdır.
B)Babüsselam ile Peygamberimizin kabri arasındaki kısımdır.
C)Babüsselam ile Minber arasındakikısımdır.
D)Mihrap ile Peygamberimizin kabri arasındaki kısımdır.

9-Habeşistana yapılan birinci hicret hangi tarihte gerçekleşmiştir? 2006 HAC
A)Peygamberliğin 5.yılnda B)Hicretin 5.yılında
C)Miladı 617.yılında D)Hcretin 4.yılında


10-“İkinci Akabe Biatı” hakkın aşağıdaki cümlelerden hangisi doğrudur? 2006 HAC
A)İkinci Akabe Biatın’dan sonra Zeyd b. Sabit’i Kur’an öğreticisi olarak Medine’ye gönderildi.
B)İkinci akabe biatı sırasında Peygamberimiz,Hz Ömer ile Hz Osman’ı gözcü olarak görevlen dirdi.
C)Miladi 621 yılında Medineli altı Müslüman Mina hududları içinde Peygamberimize biat etti
D)Miladi 622 yılında Akabe’de ikisi kadın 75 Müslüman Peygamberimize biat etti.

11-Aşağıdakilerden hangisi “Medine Sözleşmesi”nin maddelerinden biri değildir? 2006 HAC
A)Hıristiyanlar,Müslümanlarla birlikte harp ettikleri müddetçe harcamalara katılacaklardır
B)Üzerinde ihtilaf edilen konular Allah ve Rasülü’nün hakemliğine arz edilecektir.
C)Kureyşli muhacirler kendi aralarında adet olduğu sürece kan diyetlerini ödemeye devam edecektir.
D)Müslümanlarla Yahudiler arasında,Yesrib’e hücum edecek kimselere karşı yardımlaşma olacak.

12-Peygamberimizin anneannesinin adı aşağıdakilerden hangisidir?2007 HAC
A) Zühre B) Berre C) Atike D) Ümeyme

13-Müşriklerin Hâşimoğullarına uyguladıkları boykot kaç yıl sürdü? 2007 HAC
A) Üç yıl B) Bir yıl C) İki yol D) Dört yıl

14-Taif dönüşünde Zeyd, Utbe ve Şeybe'nin bağında dinlenirken kendisine üzüm ikram eden ve Peygamberimizin teklifi üzerine Müslüman olan kişinin adı aşağıdakilerden hangisidir? 2007 HAC
A) Abbas B) Attas C) Addas D) Vakkas

15-Peygamberimizin vefatından sonra sahabenin Hz. Ebu Bekir'e biat ettikleri mahallin adı nedir? 2007 HAC
A) Sakîfetü beni Selîme B) Sakîfetü beni Sâide
C) Sakîfetü beni Adiy D) Sakîfetü beni Züreyk

16-Bedir Savaşında Müslümanların sancaktarları aşağıdakilerden hangilerdir? 2007 HAC
A) Mus'ab b. Umeyr, Ali b. Ebî Tâlib
B) Mus'ab b. Umeyr, Ali b. Ebî Tâlib ve Sad b. Muaz
C) Ali b. Ebî Tâlib, Mus'ab b. Umeyr ve Abdullah b. Ömer
D) Mus'ab b. Umeyr, Ali b. Ebî Tâlib ve Zeyd b. Sabit

17-Uhut savaşı hangi tarihte yapıldı? 2007 HAC
A) Hicrî 3/ miladî 625 B) Hicrî 4 / miladî 627
C) Hicrî 3/ miladî 626 D) Hicrî 3/miladî 624

18-Aşğdk. hangisi İslamın doğduğu dönem Arap yarımadasında inanç mozaiğine işaret etmez?2008 HAC
A) Manihaizm B) Hıristiyanlık C) Putperestli D) Haniflik

19-Aşağıdakilerden hangis Hz Peygamber'e süt emzirmemiştir? 2008 HAC
A)Amine binti Vehb B)Ebu Leheb’in cariyesi Süveybe
C)Halime binti Ebi Züeyb D)Ebu Talib’in eşi Fatıma binti Esed

20-Aşağıdaki cümlelerden hangisi yanlıştır? 2008 HAC
A) Hz. Peygamber yirmi beş yaşında iken evlendi.
B) Hz. Peygamber'e ilk vahiy Sevr dağındaki Hira mağarasında geldi
C) İlk vahiy geldiğinde Hz. Peygamber kırk yaşında idi.
D) Hz. Peygamber Kâbe Hakemliği yaptığında otuz beş yaşında idi.

21-Anneleri Hz. Hatice ile birlikte aynı anda Müslüman olanlar aşağıdakilerden hangileridir? 2008 HAC
A)Zeynep,Rukiye ve Ümmü Gülsüm C)Zeynep,Fatıma ve Rukiye
C)Ümmü Gülsüm,Fatıma ve Kasım D)Rukiye,Kasım ve Ümmü Gülsüm


22-”Hz peygamberin hicreti......yılında gerçekleşti” boş yeri aşağıdaki ifadelerden hangisi doğru olarak tamamlar? 2008 HAC
A)Birinci Akabe görüşmeşinden sonra 622 B)İkinci Akabe görüşmesinden sonra 622
C)Üçüncü Akabe görüşmesinden sonra 622 D)Dördüncü Akabe görüşmesinden sonra 622

23-Hz Peygamber ikinci Akabe biatinı nerede ve ne zaman yapmıştır? 2008 HAC
A) Mekke'de M. 622 tarihinde Zilhicce ayında B) Mekke'de M. 621 tarihinde Zilkade ayında
C) Mekke'de M. 621 tarihinde Zilhicce ayında D) Mekke'de M. 622 tarihinde Zilkade ayında

24-Asker sayısı az olsun, çok olsun, çarpışma olsun veya olmasın Hz. Peygamber'in bizzat katıldığı seferlere ne ad verilir? 2008 HAC
A) Cihad B) Seriye C) Gazve D) Kıta

25-Hz. Peygamber Hicretin 6. yılında Umre yapmak üzere 1500 sahabi ile birlikte Mekke'ye doğru yola çıkarken Medine'de yerine kimi vekil bıraktı? 2008 HAC
A) Abdullah b. Zeyd B) Abdullah ibn Ümmi Mektum
C) Abdullah b. Zübeyr D) Abullah b. Ziyad

26-Müslümanlarla yaptıkları antlaşmayı ilk bozdukları için Medine'den H. 4, M.625 yılında çıkarılan kabile aşağıdakiler hangisidir? 2008 HAC
A) Nadîro ğulları B) Kaynuka oğulları C) Kureyza oğulları D) Evs Kabilesi

27-H. 8. M. 629 tarihinde gerçekleştirilen Mute savaşı kimlere karşı yapılmıştır? 2008 HAC
A) İranlılara karşı B) Yahudilere karşı C) Bizanslılara karşı D) Müşriklere karşı

28-Hz peygamberin kızlarının en büyüğü hangisidir?2009 HAC
A)Fatıma B)Ümmü gülsüm C)Rukiye D)Zeynep

29-Hicret esnasında Hz peygambere Mekkeden ayrılırken kılavuzluk eden şahıs kimdir? 2009 HAC
A)Abdullah b.Revaha B)Hz Ali
C)Abdullah b. Ureykit D)Hz Ebu Bekir’in kızı Esma

30-Hz peygamberin yazıları mühürlemek üzere kullandığı mührün üzerinde belli sıra ile hangi kelimeler yer almıştır? 2009 HAC
A)Allah-Peygamber-İnsan B)Allah-Rasul-Muhammed
C)Muhammed-Rasul-Nebi D)Kelime-i tevhid

31-İslam tarihinde, içinde yaşadığı memlekette maruz kaldığı zulüm ve haksızlıktan kurtulmak ve dini daha güzel yaşamak için huzur ve barış ortamlarına yapılan göçe ne ad verilir? 2008 İH
A) Hicret B) Hac C) Namaz D) Bursâ

32-Rasulüllah Efendimiz (s.a.v.)’in bir gecede Mekke’den Kudüs’e oradan da Sidretü’l-Münteha’ya kadar gitmesine ne ad verilir? 2008 İH
A) Hac B) Gezi C) Vahiy D) İsra ve Mirac

33-Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in hicret es¬nasında Mekke’nin güney kısmında üç gün içerisinde gizlenip sonra yoluna devam ettiği mağaranın ismi nedir? 2008 İH
A) Hira B) Sevr C) Huneyn D) Dârunnedve

34-Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in emriyle sa¬vaşa gidilen ama kendisinin iştirak etmediği seferlere (savaşlara) ne denir? 2008 İH
A) Hicret B) Hac C) Seriyye D) Vahiy

35-“Ridde” hareketleri hangi halife zamanında meydana gelmiştir? 2008 İH
A) Hz. Ebu Bekir B) Hz. Ömer C) Hz. Osman D) Harun Reşid
36-İslam’ın en önemli savaşlarından biri olan Uhut savaşının kazanılamamasının sebebi nedir? 2008 İH
A) Mekkelilerin modern silahlara sahip olması
B) Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in emrinin ihlali
C) Savaşın öğleden sonra yapılmış olması
D)Havanın çok sıcak olması

37-İslam’ı kabul ettiklerini söyleyen bir kabile¬ye Allah (c.c.)’ın dinini ve kitabını öğretmek için gönderilen 70 tane hafız sahabinin yolda pusuya düşürülerek şehit edildiği yerin ismi nedir? 2008 İH
A) Hayber B) Bi’r-i Maûne C) Batn-ı Rabiğ D) Batn-ı Nahle

38-Aşağıdakilerden hangisi Mekkelilerin, Hicret¬ten sonra Medine’de toplanan Müslümanları bir güç olarak kabul ettiklerini gösteren bir kanıt değildir? 2008 İH
A) Kervan ticaretini sürdürmeleri
B) Medinelilere karşı Uhut Savaşı’nı yapmaları
C) Müslümanların Kâbe’yi ziyaretlerini engelleme¬ye çalışmaları
D) Hz. Muhammed’le Hudeybiye Antlaşması’nı imzalamaları

39-İslamiyet’in ilk yıllarında Arapların özgün bir mimarileri yokken, giderek mimaride belirgin bir Arap sanatı ve üslubu doğmuştur. Bu kül¬türel gelişmeyi sağlayan başlıca etken aşağı¬dakilerden hangisidir? 2008 İH
A) Eski Arap uygarlığı B) Arap-Çin ilişkileri
C) Fethedilen ülkelerin kültürleri D) Hellen uygarlığı

40-Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in iki kızı ile evlendiğinden dolayı ‘Zinnureyn’ lakabını alan sahabi kimdir? 2008 İH
A) Hz. Ebu Bekir B) Hz. Osman C) Hz. Ali D) Hz. Hamza

41-Hz. Muhammed (s.a.v)’e gelen ilk vahiy aşağı¬dakilerden hangisidir?2008 KK
A) “Oku! Yaratan Rabbinin adıyla oku!”
B) “Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın adıyla”
C) “Ey Muhammed Deki o Allah birdir”
D) “De ki: Ey kâfirler! Ben sizin tapmakta oldukla¬rınıza tapmam…”

42-Aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur? 2008 KK
A) Kur’an, Peygamberimiz 25 yaşındayken indiril¬meye başlanmıştır.
B) Kur’an Hz. Osman zamanında çoğaltılmıştır.
C) Kur’an’ın indirilişi tam olarak 20 yıl sürmüştür.
D)Kur’an’ın indirilişi 15 yıl sürmüştür.

43-Vefat haberi duyulunca, bizzat Peygamberimiz tarafından kendisine ilk gıyabi cenaze namazı kıldırılan şahıs kimdir? 2008 KK
A) Ammar b. Yasir B) Abdurrahman b. Avf C) Necaşi D)Ebu Ubeyde b. Cerrah

44-Peygamber Efendimizin öz amcası olduğu hâlde O’na en çok işkence edenlerden olan, kendisi ve karısı hakkında ayet inerek lanetle¬nen şahıs kimdir? 2008 KK
A) Ebu Süfyan B) Ebu Leheb C) Abbas D) Hamza

45-Peygamber Efendimizin Hz. Mariye’den dünya¬ya gelen çocuğunun ismi nedir? 2008 KK
A) Kasım B) Abdullah C) Ümmü Gülsüm D) İbrahim

46-Aşağıdaki savaşlardan hangisi Peygamber Efendimiz zamanında olmamıştır? 2008 KK
A) Bedir B) Kadisiye C) Tebük D) Hayber

47-Peygamber Efendimizin soyu hangi evladı ile devam etmiştir? 2008 KK
A) Kasım B) Zeynep C) Fatıma D) Rukiye

48-Peygamber Efendimiz (s.a.v.) İslam’ın ilk yılla¬rındaki gizlenme döneminden sonra peygam¬berliğini açıktan nerede ilan etmiştir? 2008 KK
A) Dârü’l-Erkam’da B) Dâru’n-Nedve’de C) Dehnâ’da D) Safa Tepesi’nde

49-“Siyer-i Nebi” ya da “Siret-i Nebi” ne demektir? 2008 KK
A) Tarih alanındaki eserlerdir.
B) Hz. Peygamberin emirlerinin yazıldığı kitaplar¬dır.
C) Hz. Peygamberin sözlerinin yazıldığı kitaplardır.
D) Hz. Peygamber (s.a.v.)’in hayatını anlatan kitaplardır.

50-Tarihte ilk ezan hangi yılda okunmuştur? 2008 KK
A) Hicretin 1. yılında B) Hicretin 2. yılında
C) Hicretten önce D) Hicret esnasında

51- Ezanı Peygamberimiz (s.a.s.) döneminde rüyasında gören ilk sahabi kimdir? 2008 KK
A) Bilal-i Habeşî B) Hz. Ömer C) Hz. Peygamber D)Abdullah b. Zeyd el-Ensarî

52-Aşağıdakilerden hangisi Mekke’de İslâm’ı kabul eden ilk Müslümanlar arasında yer almaz?2010 MBS
A) Hz. Osman B) Zübeyr İbn Avvâm
C) Talhâ İbn Ubeydullah D)Ebû Eyyub el-Ensari

53-Aşağıdakilerden hangisi İslam öncesi dönemde hacılara verilen hizmetlerden biri değildir? 2010 MBS
A) Sikâye B) Îlâf C) Rifâde D) İcâze

54-Akabe Bîâtı’nın ardından Medine’ye gönderilen ve oradaki Müslümanlara imamlık yapan sahabi aşağıdakilerden hangisidir? 2010 MBS
A) Mus’âb bin Umeyr B) Amr bin Selime C)Salim bin Avf D) Ebu Huzeyfe

55-Tarihte Kâbe’deki vazifelerden hicâbenin anlamı nedir?2009 İM
A) Kâbe’nin perdedarlığını ve anahtarların elinde bulundurmaktır.
B) Kâbe’yi ziyarete gelen hacıların sularını tedarik etmektir.
C) Kâbe’yi ziyarete gelen hacıları ağırlamak ve barındırmaktır.
D) Kâbe’de yapılan toplantılara başkanlık etmektir

56-İfk olayı aşağıdakilerden hangisidir? 2009 İM
A) Hz. Aişe’ye iftirada bulunulmasıdır.
B) Yahudilerin Hz. Peygamber’e suikast teşebbüsüdür.
C) Medine yahudilerinin Kureyş müşrikleriyle işbirliği yapmalarıdır.
D) Uhud savaşına giderken münafıkların müslümanları terk edip geri dönmeleridir.

57-Habeşistan hicreti esnasında krala muhatap olan, müslümanların sözcüsü hangisidir? 2009 İM
A) Ebu Ubeyde B) Amr b. As C) Ammar b. Yasir D) Cafer b. Ebitalip

58-Uhud Savaşı’nda müslümanları arkadan kuşatan süvari birliğinin komutanı kim idi? 2009 İM
A) Hanzele b. Rebi B) Süraka b. Malik C) Halid b. Velid D) İkrime b. Ebi Cehil

59-İslâm’da ilk hicret nereye yapılmıştır? 2009 İM
A) Yemen B) Habeşistan C) Medine D) Küdüs

60-Tarihte Kâbe’deki vazifelerden sikayenin anlamı nedir?2009 KK
A) Kâbe’de yapılan toplantılara başkanlık etmektir.
B) Kâbe’yi ziyarete gelen hacılar ağırlamak ve barındırmaktır.
C) Kâbe’nin perdedarlığını ve anahtarlarını elinde bulundurmaktır.
D) Kâbe’yi ziyarete gelen hacıların sularını tedarik etmektir

61-Aşağıdakilerden hangisi doğrudur? 2009 KK
A) Hilfu’l Fudul Cemiyetini Ebu Leheb kurmuştur.
B) Hilfu’l Fudul Cemiyeti Peygamberimiz tarafından kurulmuştur.
C) Hilfu’l-Fudul, Peygamberimizin de katıldığı erdemliler cemiyetinin adıdır.
D) Hilfu’l Fudul Cemiyeti Mekke’nin ticaretini arttırmak için Âs b. Vâil tarafından kurulmuştur.

62-Kâbe’de aşikare ibadet ne zaman başladı? 2009 KK
A) Hz. Ali’nin Müslüman olmasından sonra ve 610 yılında
B) Hz. Ömer’in Müslüman olmasından sonra ve 616 yılında
C) Hz. Hamza’nın Müslüman olmasından sonra ve 616 yılında
D) Hz. Ebu Bekir’in Müslüman olmasından sonra ve 610 yılında

63-Diğer adı “Ahzab savaşı” olan savaş hangisidir? 2009 KK
A) Uhud B) Bedir C) Huneyn D) Hendek

64-Mekke hangi tarihte fethedilmiştir? 2009 KK
A) 625 B) 630 C) 635 D) 640

65-Hicret esnasında Hz. Peygamber’i yalnız başına takip eden ve atının ayakları kuma saplanan kişi
aşağıdakilerden hangisidir? 2009 KK
A) Vahşi B) Ebu Cehil C) Süraka D) İkrime

66-Mekke’de müslümanların toplanıp sığındıkları yerin adı aşağıdakilerden hangisidir? 2009 KK
A) Daru’n-Nedve B) Daru’l-Erkam C) Daru’s-Seade D) Harem-i Şerif

67-Mûte Savaşı’nda Peygamberimiz tarafından tayin edilen komutanların şehit düşmesinden sonra ordunun seçtiği komutan kimdir? 2009 KK
A) Abdullah b. Revaha B) Halid b. Velid C) Zeyd b. Harise D) Cafer b. Ebitalip

68-Peygamberimizin İnsan haklarına ve evrensel ilkelere vurgu yapan Veda Hutbesini okuduğu Veda Haccı hicretin kaçıncı yılında gerçekleşmiştir? 2006-2007 YD
A) Hicretin 7. yılı B) Hicretin 8. yılı C) Hicretin 9. yılı D) Hicretin 10. Yılı

69-Aşağıdakilerden hangisinde İslam’ı kabul eden ilk erkek, ilk kadın, ilk çocuk ve ilk köle sırası ile doğru olarak verilmiştir? 2006 YD
A) Hz. Ebubekir-Hz.Hatice-Hz.Ali- Hz.Zeyd
B) Hz. Ebubekir-Hz. Aişe- Hz. Ali- Bilal-ı Habeşi
C) Hz.Ömer- Hz. Hatice- Hz.Ali- Bilal-i Habeşi
D) Hz.Ebubekir- Hz.Hatice- Hz.Zeyd -Hz.Ali

70- I. Mekke’den Medine’ye hicret
II. Habeşistan’a hicret
III. Hz. Peygamberin Kâbe hakemliği
IV. Bedir Savaşı
Yukarıdaki olaylar kronolojik olarak sıralandığında aşağıdakilerden hangisi doğrudur? 2006 YD
A) I, II, III, IV B) III, II, I, IV C) I, III, IV, II D) II, III, IV, I

71- I. Akabe Sözleşmesi
II. Hz. Peygamberin Taif Yolculuğu
III. Hz. Peygamberin Kâbe hakemliği
IV. Huneyn Savaşı
Yukarıdaki olaylar kronolojik olarak sıralandığında aşağıdakilerden hangisi doğrudur?2007 YD
A) III, II, I, IV B) I, III, IV, II C) II, III, IV, I D) III, II, IV, I

72-İslâm tarihinde mihne olayları olarak anılan Kur’anla ilgili tartışmaların odak noktasındaki sorun nedir?
A)Hangi surelerin Mekkî ve Medenî olduğu B)Surelerin tertibi meselesi
C)Kur’an’ın yazıya geçirilip geçirilemeyeceği D)Kur’an’ın yaratılmış olup olmadığı

73-Nübüvvetin on ikinci yılında (621) gerçekleştirilen birinci Akabe biatında hazır bulunan Medinelilerin sayısı aşağıdakilerden hangisidir? 2009 YD
A)12 B) 6 C)75 D)13

74-Aşağıdakilerden hangisi Hz. Muhammed’in peygamberliği ile ilgili özelliklerinden birisi değildir? 2009 YD
A)Ümmiliği C)İlahi vahye muhatap olması
C)Kendisine hikmet verilmesi D)Bazı işlerinde insanlarla istişare etmesi

75-Müslümanlar ile Bizans arasında yapılan ilk muharebe aşağıdakilerden hangisidir? 2009 YD
A)Kurayzaoğulları Gazvesi B)Tebük Muharebesi
C)Mute Savaşı D)Herakliyus Muharebesi

76-Hz. Peygamberin Ka’be’de sesli olarak Necm suresini okuması üzerine orada bulunan müşriklerin dinledikleri Kur’an’ın tesiriyle secde edip sonra da “Biz putlarımızın övüldüğünü zannederek secde ettik”
dediklerini konu edinen olay aşağıdakilerden hangisidir? 2009 YD
A)Hılfu’l-Fudul B)Garanik C)Beni Kurayza D)Bi’ri Maûne

77-Aşağıdaki ikili guruplardan hangisi Hz.Peygamberin damadı olan halifelerdir? 2009 YD
A)Hz. Ali- Hz. Osman B)Hz. Ebu Bekir- Hz. Ali
C)Hz. Osman- Hz. Ömer D)Hz Ali- Hz. Ömer

78- “Ridde Savaşları” denilinde aşağıdakilerden hangisi akla gelmektedir? 2009 YD
A)Huneyn Gazvesi B)Hayberin Fethi
C)Benî Kureyza gazvesi D)Hz. Ebubekirin halife olduğu yıl yaptığı ilk gazveler

79-Aşağıdakilerden hangisi Hz. Muhammed’in nübüvvetinden önce meydana gelen olaylardan değildir?2008YD
A) Ebû Talib’in ölümü B) Fil Olayı
C) Ficar Savaşları D) Hz. Muhammed’in Hilfu’l-Fudûl Cemiyetine katılması

80-Hz. Peygamberin aşağıdaki davranışlarından hangisi doğruluk ilkesine bir örnek teşkil eder? 2008YD
A) Savaşta alınan esirlere eziyeti yasaklaması
B) Cemaate namaz kıldırdığı zaman kısa tutması
C) Her zaman güler yüzlü ve hoşgörülü olması
D) Sözlerinin davranışlarıyla uyumlu olması

81-İlk Müslümanların, maruz kaldıkları sıkıntılardan kurtulmak için hicret ettikleri bölgenin bugünkü ismi aşağıdakilerden hangisidir? 2008YD
A) Sudan B) Mısır C) Etyopya D) Somali

1-C 11-A 21-A 31-A 41-A 51-D 61-C 71-A 81-C
2-A 12-B 22-C 32-D 42-B 52-D 62-B 72-D
3-D 13-A 23-C 33-B 43-C 53-B 63-D 73-A
4-C 14-C 24-C 34-C 44-B 54-A 64-A 74-D
5-A 15-B 25-B 35-A 45-D 55-A 65-C 75-C
6-C 16-B 26-A 36-B 46-B 56-A 66-B 76-B
7-A 17-A 27-C 37-B 47-C 57-D 67-B 77-A
8-A 18-A 28-D 38-A 48-D 58-C 68-D 78-D
9-A 19-D 29-C 39-C 49-D 59-B 69-A 79-A
10-D 20-B 30-B 40-B 50-A 60-D 70-B 80-D

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

  Konu / Başlatan replies Son İleti
0 replies
3776 views
Son İleti 23 Nisan 2008, 17:49:56
Gönderen: pusula
0 replies
3336 views
Son İleti 23 Nisan 2008, 17:51:22
Gönderen: pusula
2 replies
6093 views
Son İleti 31 Temmuz 2008, 17:47:47
Gönderen: Asilzade
3 replies
3071 views
Son İleti 30 Ocak 2009, 08:47:11
Gönderen: DIAMOND1997
3 replies
10186 views
Son İleti 22 Nisan 2009, 09:30:50
Gönderen: Asilzade
0 replies
1743 views
Son İleti 12 Eylül 2013, 14:38:18
Gönderen: Uyanan Gençlik
0 replies
5448 views
Son İleti 21 Mart 2014, 21:15:13
Gönderen: busegül
0 replies
3424 views
Son İleti 14 Mart 2015, 15:40:57
Gönderen: Uyanan Gençlik
0 replies
1221 views
Son İleti 16 Mart 2015, 13:27:58
Gönderen: Uyanan Gençlik
0 replies
1428 views
Son İleti 25 Mart 2016, 17:08:19
Gönderen: Uyanan Gençlik