Facebook'ta Kendinizi Savunun - Facebook'ta Tacizlerle Savaşma Rehberi

  • 0 replies
  • 3594 views

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı D®agon

  • Her Şey Senin Rızan İçin Allah'ım.
  • *
  • 11539
  • +523/-0
  • Cinsiyet: Bay
    • bilyonmu500 milyon üyesiyle birlikte Facebook sadece bir site değil. İnsanların siyasi görüşlerini ve yaşam tarzlarını sanal bir ortamda paylaştığı bu site son aylarda milyarlarca dolar yatırım yaparak devletlere daha yakın hale geldi.

Barack Obama'nın da destek verdiği Facebook yavaş yavaş e-posta adresi almak gibi herkesin ihtiyacı olan bir platform haline gelecek.

Facebook'ta Kendinizi Savunun!

Çok yakında, cep telefonu mesajlarını da desteklemeye başlayacak olan ünlü sosyal ağ sitesi durdurulamaz şekilde büyümeye devam ediyor. 500 milyon kişinin bir arada toplandığı tüm platformlar gibi Facebook'ta suçun ve tacizlerin adresi haline geldi.

Karşıt görüşteki grupların ve kişilerin birbirlerini taciz ettiği bu ortam eğer dikkat etmezseniz sosyal eğlenceden çok stres yuvası haline gelebilir. Peki, Facebook'ta tacize uğruyorsanız bu konuda neler yapabileceğinizi biliyor musunuz? İşte her yönüyle tacize karşı savaş verme rehberi.


Rahatsızlık Veren Kişileri Şikayet Etmek

Facebook üzerinden bir kişi sizi sürekli rahatsız eden içerikler paylaşıyorsa o profili şikayet ederek sorununuzu çözebilirsiniz.Eskiden daha kolay olan bu şikayet sistemi yeni dönemle birlikte istismarlara karşı çözüm olması için detaylı hale getirildi.

Tacizciyi Şikayet Etmek

Bir önceki adımda şikayette bulunduktan sonra karşınıza o kişinin suçlarını ibraz etmeniz için detaylı bir alan çıkacak. Bu alanı doğru doldurmazsanız Facebook kuralları gereceğince siz de ceza yersiniz.
Sizi rahatsız eden kişinin profiline gelin ve sol alt köşede bulunan şikayet et /engelle tuşuna basın. Karşınıza gelen ekran ile şikayetinizi yapabilirsiniz.Sizi rahatsız eden kişiden sadece kurtulmak istiyorsanız kişiyi engelle seçeneğini işaretleyin. Ancak bu kişi sizin fotoğraflarınızı paylaşıp dalga geçiyorsa da ya da taciz edici davranışlarda bulunuyorsa ekranın altında bulunan kutucuğa tıklayın ve en uygun davranışları seçin.

Özel Mesajları Şikayet Etmek

Facebook'ta belki de en çok rahatsız edici kavga özel mesaj yolluyla gerçekleşiyor. Bu durumda yapmanız gereken mesaj zincirindeki en rahatsız edici konuya gelip  ekrandaki şikayet et tuşuna tıklamak olmalı.Facebook özel mesajlarda sadece iki tarz şikayeti kabul ediyor. Karşı taraf ya sizi ölümle ve şiddetle tehdit etmeli ya dasize cinsel tacizde bulunmalı. Bu kişiyle olan tüm mesajlarınızın inceleneceğini unutmadan size en uygun olan seçeneği işaretleyin.

Grubunuzda Rahatsızlık Veriliyorsa

Facebook'ta sadece kişisel anlamda tacize mahuruz kalmayabilirsiniz. Açtığınız grubun içeriğini beğenmeyenler ya da karşıt görüşlü insanlar sürekli mesaj atarak sizi rahatsız edebilir. Grubun yöneticisi olarak bu kişilere karşı daha fazla şikayet hakkınız bulunuyor.Rahatsız edici mesajın sağ tarafına gelin ve normalde görünmeyen 'x' işaretinin çıkmasını bekleyin. Buraya tıkladıktan sonra, o mesajı silebilir ya da kişiyi gruptan atabilirsiniz.

Ancak bu kişinin tacizlerinden dolayı Facebook yönetiminden ceza almasını istiyorsanız en alta bulunan seçeneği işaretleyin.

Grupta Kötüye Kullanımı Şikayet Etmek

Karşınıza gelen yeni sayfada normalde kişisel tartışmalarda sahip olmadığınız kadar şikayet seçeneği bulunduğunu görüyorsunuz.Grubunuzda rahatsızlık veren kişiyi neden şikayet ettiğinizi özetleyen kutucuğu işaretledikten sonra bu kişiyi tamamen sayfanızdan silmek ve tüm içeriklerini kaldırmak için en alttaki bölümü seçin.

Taciz İçerikli Grupları Şikayet Etmek

Bir Facebook grubunda sizi hedef alan içerikler bulunabilir. Bu durumda onlarla kavga ederek savaşmak sadece vakit kaybından ibaret. Bunun yerine sadece içeriği şikayet ederek grubun kapanmasını sağlayabilirsiniz.Grup sayfanın en altında bulunan şikayet et tuşuna tıklayın. Karşınıza gelen menüden ise grubu neden şikayet ettiğinizi işaretleyin. Burada taciz durumu varsa nefret söylemi kısmını işaretleyin karşınıza gelen kutucuktan ise tacizin türünü seçin.

Gruplardaki Fotoğrafları Şikayet Etmek

Facebook sayfa ya da gruplarında sizi rencide edecek fotoğraflar paylaşılıyorsa bu albümü şikayet edebilirsiniz. Albümün olduğu bölüme gelin ve oradaki 'x' işaretine tıklayın.Şikayet Edilen İçeriği Belirtmek

Karşınıza çıkan bu ekranda fotoğrafın size ait olduğunu belirten bölümü işaretleyin. Ancak Facebook'un bu konuda sizinle bilgi almak için geri dönüş yapabileceğini unutmayın. Fotoğrafın sizinle olan ilgisini kanıtlamak için elinizde mutlaka deliler olsun.

kaynak: Linkleri gorebilmeniz icin izniniz yok! Uye ol veya Giris yap

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

  Konu / Başlatan replies Son İleti
1 replies
2159 views
Son İleti 16 Şubat 2010, 08:31:14
Gönderen: Heaven
0 replies
1664 views
Son İleti 18 Şubat 2010, 22:16:52
Gönderen: D®agon
0 replies
3420 views
Son İleti 03 Ekim 2010, 07:05:38
Gönderen: Black_house
0 replies
1757 views
Son İleti 17 Ekim 2010, 19:25:24
Gönderen: Black_house
0 replies
2086 views
Son İleti 27 Ekim 2010, 02:44:47
Gönderen: Black_house
0 replies
2352 views
Son İleti 28 Kasım 2010, 18:35:44
Gönderen: Şeyma©
1 replies
6782 views
Son İleti 06 Aralık 2012, 14:26:58
Gönderen: busegül
0 replies
2235 views
Son İleti 19 Ocak 2011, 15:21:32
Gönderen: Black_house
13 replies
37632 views
Son İleti 23 Nisan 2013, 17:56:37
Gönderen: busegül
0 replies
1322 views
Son İleti 11 Ocak 2015, 17:41:12
Gönderen: D®agon