Kekik Yağının İnanılmaz 11 faydası

  • 0 replies
  • 514 views

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı kardelen

  • *
  • 3198
  • +238/-0
  • Cinsiyet: Bay
Kekik Yağının İnanılmaz 11 faydası
« : 30 Kasım 2017, 12:43:04 »Kekik (Oregano) uçucu yağın sağlığa olan faydaları, antiviral, antibakteriyel, antifungal, anti-paraziter, antioksidan, anti-inflamatuar, sindirim, emmenagog ve anti-allerjik bir madde olarak özelliklerine atfedilebilir.Kekik Yağı Hakkında

Kekik, daha yüksek rakımlara özgü bir bitkidir ve normalde dağlarda yetişir; "Dere'nin Lokumu" anlamına gelen "Oregano" olarak adlandırılır.

Kekik esansı yağının dezenfektan ve antibakteriyel özellikleri ilk önce antik Yunanistan'da ciltte veya yaralarda bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanıldığı yerde tespit edildi. Ayrıca gıdayı bakterilerden korumak için kullanılıyordu. Kekik özlü yağı, Oreganum vulgare adlı bilimsel adı taşıyan taze kekik yapraklarının buharla damıtılması yoluyla çıkarılır. Başlıca bileşenleri karvakrol, timol, simen, karyofılen, pinen, bisabolen, linalool, borneol, geranil asetat, linalil asetat ve terpinendir.

On yıllardan beri en çok kullanılan aromaterapi gibi pek çok açıdan kullanılır. Ayrıca, cildinizin kalitesini artırmak için topikal olarak cilde veya Hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yoldan uygulayabilirsiniz. Sonunda, genellikle bal veya diğer süt ürünleri içermeyen içeceklerle seyreltildiğinde, çok az miktarlarda diyet takviyesi olarak yutabilirsiniz.

Kekik özlü yağın sağlık yararları

Antimikrobiyal özelliklerine saygı duyulmasının yanı sıra, bu yağın birçok tıbbi özelliği de vardır.
Solunum Durumlarını İyileştirir

Kekik özü, solunum yolları ve sinüslerde mukus ve balgamın rahatsızlık verici artışını gidermekte veya ortadan kaldırmaya yardımcı olan bir balgam söktürücü olarak görev yapabilmektedir. Ayrıca, çoğunlukla öksürük uyanlmasını teşvik eden, iltihaplı akciğerler ve boğaz için yatıştırıcı bir balsamdır. Bu nedenle, kekik gerekli solunum rahatsızlıklarının semptomlarını engeller ve tedavi eder.

Anti-inflamatuar özellikler

Bu yağ, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan, içte veya dışta birçok iltihaplanmanın yatıştırılması için iyidir. Topikal olarak uygulandığında, uygulanan bölgeye kızarma ve tahrişi azaltabilir, artrit veya yaralanma ile ilişkili ağrıları giderebilir. Tüketildiğinde vücudun her tarafına yayılmış olmasına rağmen aynı etkinin çokluğu vardır, bu nedenle acıyı ve rahatsızlığı çabucak azaltmaz.
Enfeksiyonları Önler

Tıpkı sizi viral enfeksiyonlara karşı koruduğu gibi, kekik yağları da bakteriyel enfeksiyonlara karşı sizi korur. Bu, kolondaki ve idrar yollarındaki enfeksiyonların yanı sıra tifo , kolera, yara, cilt enfeksiyonları ve gıda zehirlenmesi gibi bakteriyel hastalıklara karşı ilave bir koruma düzeyi sağlar. Ayrıca, kekikteki antibakteriyel etkilerin sağlığa engelleyici etkisi yoktur, bu nedenle korunmasız olmanın kötü etkilerinden çekinmezsiniz.


Antifungal Özellikler

Virüsler, bakteri, mantarlar ve protozoa, bulaşıcı ve bulaşıcı hastalıklardan sorumlu olan dört ajandır. Bunların dışında mantarlar, iç ve dıştaki en korkunç ve ölümcül enfeksiyonlardan sorumludur. Kulak, burun ve boğazda çürük, ağrılı ve ölümcül enfeksiyonlara neden olabilirler; erken tedavi edilmedikleri takdirde beyne ulaşabilir ve ölümcül olabilirler.

Birçok cilt enfeksiyonuna bu mantar neden olur. Kekik yağ, eğer içten veya dıştan düzenli kullanılıyorsa, vücudu bu mantar enfeksiyonlarına karşı etkili bir şekilde koruyabilir.

Viral Enfeksiyonları Önler

Kekik sos esans yağı, viral enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Bu, soğuk, kabakulak, kızamık , çiçeği ve virüslerin yarattığı diğer sorunlara karşı bağışıklığınızı güçlendirdiği anlamına gelir. Bağışıklık sistemine yapılan bu destek, ölümcül viral enfeksiyonlara ve hatta otoimmün bozukluklara karşı savunmaya yardımcı olur. Kekik özü yağı, vücudun ana savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini ve işlevini uyarır.

Antiparazitik olarak davranır

Yuvarlak solucan, tenya, bit, böcek böcekleri, sivrisinekler ve pireler gibi birçok parazit türü insan vücudunun içinde veya dışında yaşar. Bu parazitler insan vücudunu gıda kaynağı olarak ve bulaşıcı hastalıkların bir gemisi veya taşıyıcısı olarak kullanmaktadır. Kekik özlü yağı, yutulduğunda, bağırsak solucanlarını ortadan kaldırabilir ve dışarıdan uygulandığında, bit, böcek böcekleri, sivrisinekler ve pireleri etkili bir şekilde uzak tutar. Bu nedenle organik böcek spreyleri ve kovucularının bir parçası olarak kekik özü yağını bulmak nadir değildir.

Kanseri Önlüyor

Bu özellik, sizi oregano uçucu yağların en ünlü özelliklerinden biri olarak görür; çünkü sizi serbest radikaller (oksidanlar) tarafından vücuda verilen hasarlardan korur. Yapılmış hasarı onarırken serbest radikalleri nötralize eder. Bu, yaşlanma sürecini yavaşlatır ve bazı kanserlere , maküler dejenerasyona, yaşlanmaya bağlı kasların yozlaşmasına, kırışıklıklara, görme ve işitme kaybına, sinirsel bozukluklara ve erken yaşlanmaya ve serbest radikallerin etkilerine bağlı birçok hastalığa karşı korur. Daha spesifik olarak, kekik esansı yağı, vücuda bulaşan ve hastalıklara neden olan serbest radikalleri ortadan kaldıran güçlü bir antioksidan olan fenolleri içerir .

Günleri Düzenler

Menstrüasyonun düzenlenmesi ve menopoz başlangıcının ertelenmesi için bu güçlü yağ yararlıdır. Ayak tıkanıklığı çeken kişiler, kekik özü yağ kullanarak rahatlayabilirler. Bir emmenagog olarak, bir kadının, mizaç dengesi ve hormonal değişimler gibi yaklaşmakta olan menopoz belirtilerini azaltmasına yardımcı olabilir.

Anti-alerjik

Bu, kekik uçucu yağların sedatif ve antienflamatuar özelliklerinin bir diğer yanını oluşturmaktadır. Alerjiler vücudun harici uyarılara karşı hiper reaksiyonlarıdır. Doğal bir yatıştırıcı olan kekik yağı, bu hiper duyarlılığı yatıştırır ve alerji semptomlarından kurtarıldığı bilinmektedir. Anti-inflamatuar kalitesi sayesinde alerjinin şiddeti azaltılabilir; bu, anafilaktik şok veya boğazdaki şişme gibi ciddi reaksiyonlar için önemlidir.

Sindirimi Teşvik Ediyor

Kekik özlü yağ, sindirim sularının salgısını artırarak sindirimi teşvik eder . Besin emiliminde yardımcı olan enzim ve besin sindirimini de arttırır. Bu, yiyeceklerden aldığınız besin maddelerini en üst düzeye çıkararak sağlığınızı artırabilir!

Diğer Faydaları

Kekik özlü yağın sedef , egzama , atlet ayağı, grip ve diğer bulaşıcı rahatsızlıkların iyileşmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir. Ayrıca, E. Coli , giardiasis ve gıda zehirlenmesi gibi bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde de kullanılabilir. Sıkışıklığı hafifletir ve bazı çalışmalar güçlü bir ağrı kesici olduğunu söyler; bunun yanında herhangi bir güçlü yan etki yaratmadan ekstra bir fayda sağlar.

Kekik yağı nedir?


Kekik yağ, kekik yaprağından ekstrakte edilen, son derece yararlı bir uçucu yağdır. Kekik ünlü bir baharat olarak ünlü olmasına karşın, kekik özü, yaygın olarak doğal ilaçlar için aranan yoğun bir formudur. Neyin bozulduğuna bağlı olarak topikal olarak tüketilebilecek ve ağız yoluyla tüketilen saf esansiyel yağı elde etmek için normal kekik yaprağı üzerinde bir buhar distilasyon işlemi kullanabilirsiniz.

Kekik yağı nasıl hazırlanır?

Kendiniz için kekik yağı yapabilirsiniz, ancak işlem biraz uzun. Önce bir tencerede veya tencerede suyu kaynatın ve sonra cam kavanoz içine doğranmış kekik yaprağı ve bir taşıyıcı yağ koyun. Taşıyıcı yağlar zeytin yağı, üzüm çekirdeği yağı veya badem yağı içerir. Kavanozu sıcak suya koyduğunuz zaman, kavanozdaki yağ ısınır ve kahverengi yapraklardan doğal yağ çıkarır. Kavanozu 2 hafta boyunca güneşli bir pencerenin yanına yerleştirin, birkaç günde çalkalayın ve ardından oluşan karışımı süzün.

Kekik yağı nasıl kullanılır?

Deri tahrişi ve yara bölgelerindeki kekik yağını topikal olarak uygulayabilirsiniz, çünkü iyileşmeyi hızlandırabilir. Kekik yağını gözlerinin altına ve kırışıklıkların üzerine koyabilirsiniz. Ayrıca, kekik yağını bir katkı maddesi olarak veya sindirim yardımcısı olarak günde 3-4 kez 500 mg'lık düz dozlarda tüketebilirsiniz. Unutmayın, son derece güçlü ve konsantre olduğundan fazla miktara gerek yoktur.

Kekik Yağı iyi neye yarar?

Kekik yağ insan sağlığı için çok önemlidir ve vücudun birçok bölümünde parazit ve mantar enfeksiyonlarının tedavisinde etkilidir. Aynı zamanda çok yönlü bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi olup tüketildiğinde sindirim sistemini geliştirmeye yardımcı olabilir. Hormonları dengelemek ve menstrüasyon semptomlarını azaltmak, kilo verme çabalarına yardımcı olmak ve hatta alerjik reaksiyonların ciddiyetini en aza indirgemek için yardımcı olabilir.

Kekik yağı nasıl alınır?

Kekik yağı ek formda, yani 500 mg doz formunda alabilir ya da yiyeceğinize az miktarda kekik yağı ekleyebilirsiniz. Kapsül, tablet ve sıvı halde bulunur ve 1: 1 oranında zeytinyağı ile seyreltilmesi koşuluyla topikal olarak kullanılabilir. Kekik yağ çok güçlüdür ve yoğunlaşmıştır ve büyük miktarlarda tüketilmemeli veya uygulanmamalıdır. Bu nedenle, kapsül ve tablet formları önerilir.

Kekik yağını nereden alabilirim?

Uçucu yağların satıldığı herhangi bir yerden kekik yağı, büyük mağazalar ve büyük kutu zincirleri satın alabilirsiniz. Kendiniz hazırlamanız nispeten kolaydır, ancak bekleyemezseniz birkaç hafta sürer. Bunun için doğal sağlık uygulayıcıları ve bitki sağlayıcılarının yanı sıra Walmart ve GNC gibi mağazalarda dikkat edin.

Kekik yağı nasıl kullanılır?

Dereboyundaki tahrişi ve yara iyileşmesini, dilin altındaki yağı tüketmek (yağın dilin altına düşmesi), belirli gıdalara eklenmesini ve hatta bir tablet veya kapsül biçiminde tüketilmesini de içeren farklı yollarla kekik yağını kullanabilirsiniz. Kekik yağ farklı sağlık sorunları için çok faydalıdır ve yağın kullanıldığı her yöntem, sahip olduğunuz rahatsızlığa bağlıdır. En iyi yöntemi önerebilecek bir profesyonelle konuşun!

Harmanlama : Kekik özü, Lavanta, Biberiye , Bergamot, Papatya, Selvi , Sedir Ağacı, Çay Ağacı ve Okaliptüs esansiyel yağlarına iyi uyum sağlar. Bu kombinasyonlar çoğunlukla aromaterapistler ve bitki sağlayıcıları tarafından yapılır ve yaygın olarak kullanılır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar : Kekik özü yağı, yüksek konsantrasyonda veya dozlarda alındığı takdirde deride ve mukoza zarlarında tahrişe neden olabilir. Hamile kadınlar diyet için önemli bir yol katmadan önce kullanmamaktan ve bir doktora danışmalısınız. Hormonları uyarabilme ve düzenleyebilme özelliğinden dolayı, hormonun uyarılması için potansiyel olarak düşük yapma olasılığı vardır. Ayrıca, herhangi bir yeni besin takviyesi veya gıdayla olduğu gibi, alerjiler konusunda doktorunuza danışın. Fesleğen, lavanta, marjor, nane veya adacık alerjisi olan insanlar da yaygın olarak kekik ve esans yağı için alerjiktir.

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

  Konu / Başlatan replies Son İleti
0 replies
4384 views
Son İleti 18 Nisan 2008, 21:26:52
Gönderen: kardelen
21 replies
13296 views
Son İleti 27 Ekim 2013, 22:40:28
Gönderen: D®agon
0 replies
1966 views
Son İleti 15 Ocak 2010, 15:47:35
Gönderen: Şeyma©
0 replies
1590 views
Son İleti 27 Ekim 2010, 00:32:32
Gönderen: Black_house
3 replies
2576 views
Son İleti 17 Ekim 2012, 12:48:29
Gönderen: busegül
0 replies
1269 views
Son İleti 10 Nisan 2013, 22:00:15
Gönderen: Bilgecan
0 replies
3472 views
Son İleti 27 Mayıs 2013, 17:06:17
Gönderen: busegül
0 replies
2368 views
Son İleti 09 Nisan 2014, 14:15:15
Gönderen: Uyanan Gençlik
0 replies
519 views
Son İleti 30 Kasım 2017, 09:20:48
Gönderen: D®agon
0 replies
498 views
Son İleti 30 Kasım 2017, 10:21:27
Gönderen: D®agon