Antepfıstığının 9 Harika Faydası

  • 0 replies
  • 517 views

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimiçi D®agon

  • Her Şey Senin Rızan İçin Allah'ım.
  • *
  • 11539
  • +523/-0
  • Cinsiyet: Bay
    • bilyonmu
Antepfıstığının 9 Harika Faydası
« : 30 Kasım 2017, 10:21:27 »Antep fıstığının sağlığa olan faydaları sağlıklı bir kalp , kilo kontrolü, diyabet ve hipertansiyona karşı korunma ve sindirim düzeyini artırmayı içerir. Antep fıstığında bulunan vitaminler, mineraller, katı yağlar ve proteinlerin hepsi sağlık için iyi.Antep fıstığı nedir?

Antep fıstığı en eski yenilebilir fındıklardan biridir ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Asya'ya, özellikle de İran'da ve Irak'ta yetiştirilir. Arkeolojik kanıtlar, M.Ö. 6.000 yıllarına kadar antepfıstığı ile insanın bir araya geldiğini göstermektedir. İran, Irak ve Suriye'de yetiştirildi ve yalnızca MS 100'de Romalılara tanıtıldı. Günümüzde İran, Irak ve Suriye dışında pek çok ülkede, Birleşik Devletler, Avustralya, Türkiye ve Çin gibi pek çok ülkede antepfıstığı üretilmektedir.

Antepfıstığı fıstıkları anacardaceae familyasına aittir: Pistacia . Bir fıstık ağacı, ilk ürünün üretilmesi yaklaşık 10 ila 12 yıl alır. Meyvelerin ortasında büyük bir tohum olduğu mürdümdeler. Bu tohum yenilebilir. Antep fıstığı mevsimlik değildir ve yıl boyu kullanılabilir. Neredeyse her bakkaldan satın alınabilirler.

Antep fıstığı bugün çeşitli şekillerde, örneğin kabuksuz, unshelled, tatlandırılmış veya tuzlanmış olarak mevcuttur. Fındığın kabuğu fiziksel hasar ve çeşitli enfeksiyonlardan korur. Öte yandan, tuzlu ve tadlandırılmış antep fıstığı, yüksek sodyum ve şeker içeriğinden dolayı iyi bir seçim olmayabilir. İdeal yol, doğal haldeyken, unshelled fındık satın almaktır. Serin ve kuru yerlerde hava geçirmez kaplarda saklanmalıdır böylece kötü geçmeden aylarca dayanabilirler.

Antepfıstığı, insanlar tarafından genel sağlığını korumak için gerekli olan besin maddelerinin çoğunu içeren az sayıdaki fıstıklardan biridir.Antepfıstığı Besin Değerleri

Antep fıstığı, karbonhidrat, protein ve amino asitler, yağlar ve diyet lifi gibi besin maddeleri içerir. Minerallerde zengin fosfor , potasyum , kalsiyum , demir , magnezyum , manganez , çinko , bakır , sodyum ve selenyum gibi . Ayrıca vitamin A , K, C, E, B6, tiamin , riboflavin , niasin , folat, pantotenik asit kolin ve betain gibi gerekli vitaminleri sağlarlar.

Thomas and Gebhardt'a göre (2006), fıstık , fıstık, ceviz , badem , ceviz , fındık, Brezilya fıstığı ve kestane gibi diğer kuruyemiş ve kurutulmuş meyvelerle kıyaslandığında, bir ons başına sadece 160 kalorinin daha düşük kalorili bir içeriğini içeriyor.

Antep fıstığı, badem, kaju fıstığı, fındık, makadami, ceviz ve ceviz gibi diğer fındıklarla karşılaştırıldığında daha yüksek miktarda protein içeriyor. Antep fıstığında bulunan protein miktarı, diğer fındıklarla karşılaştırıldığında en yüksek olan 1 gramlık 6 gramdır.

Antep fıstığındaki yağ içeriği diğer fındıklarla karşılaştırıldığında en düşük seviyededir. Thomas ve Gebhardt (2006) tarafından toplanan istatistikler, yağ içeriğinin 1 gramda 13 gram olduğunu gösteriyor.

Ayrıca, oleik asit ve antioksidan gibi mono-doymamış yağ asitlerinin iyi bir kaynağıdırlar. Onları düzenli olarak kullanmak, 'kötü' kolestrol olarak bilinen düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL) azaltılmasına ve yaygın olarak 'iyi' kolesterol olarak bilinen yüksek yoğunluklu lipoproteinin (HDL) miktarının arttırılmasına yardımcı olur.


Antep Fıstığının Sağlık Faydaları

Antep fıstığının sağlık faydaları şunları içerir:

Sağlıklı kalp

Antep fıstığının en büyük sağlık yararlarından biri, kalp dostu fındık olmasıdır. Araştırmalar, normal antep fıstığı tüketiminin vücuttaki kötü LDL kolesterol seviyelerini azaltabileceğini gösteriyor. Antioksidanlar, fitosteroller ve doymamış yağ asitleri (hem çoklu doymamış hem tekli doymamış yağ asitleri) sağlıklı bir kalbi teşvik etmek için mükemmeldir.

Kilo yönetimi

Antep fıstığı da diyet yapan kişilerin ilk tercihi. Kanıtlar düşük kalorili, yüksek proteinli, düşük doymuş yağlı ve yüksek doymamış yağlı fıstıkların ideal kilo kontrolü için mükemmel bir yarışmacı olduğunu göstermektedir.

Macular Hastalığı veya AMD'yi Önler

Antep fıstığı lutein ve zeaksantin gibi karotenoid antioksidanları içerir. Amerika'daki Boston , Tufts Üniversitesi'nden Chen CYO ve Blumberg JB tarafından yapılan araştırmaya göre, bu antioksidanlar yaşlılarda maküler hastalıklara yakalanma riskini azaltmada yardımcı oluyorlar. Artan lutein ve zeaksantin kaynağı için sebze ile birlikte dahil edilebilirler.

Cilt Kurumasını Gidermektedir

Antep fıstığı ayrıca cildin kuruluğunu ortadan kaldırmada yardımcı olur. Doymuş yağ bu açıdan önemli bir rol oynamaktadır. Yağ aromaterapi ve geleneksel masaj terapisi gibi geleneksel terapilerde bir bileşen olarak kullanıldığı için iyi bir taşıyıcı veya baz yağ olarak da görev yapar.

Diyet lifi

Antep fıstığının diğer sağlık yararlarından biri, gıdaların pürüzsüz sindirimine yardımcı olan diyet lifi için iyi bir kaynak olmasıdır. Yaklaşık 1 ons veya 30 gram fıstık içeren bir porsiyon, sindirim sisteminizin optimum kapasitede çalışabilmesi için yaklaşık 3 gramlık diyet lifi içerir.

Afrodizyak Özellikleri

Aldemir ve diğerleri (2011) tarafından yapılan araştırmaya göre, antep fıstığı erkeklerde cinsel canlılığı büyük ölçüde etkiliyor. Çalışmalar, üç hafta boyunca yaklaşık 100 gram antepfıstığı tüketen erkeklerin erektil işlevlerini yaklaşık yüzde 50 oranında geliştirdiğini gösteriyor. Bu, penis kan akışının ultrason taramaları ile doğrulanmıştır.

Antioksidan Özellikleri

Antep fıstığı kabuğunun bile önemli miktarda antioksidan içerdiği tespit edildi. İran, Tahran'daki Tarbiat Modarres Üniversitesi'nden araştırmacılar , diğer gıdalara eklenecek bu antioksidanları başarıyla tespit edebildi ve ekstrakte etti. Antioksidanlar, hücresel metabolizma sonrası vücutta oluşan serbest radikalleri nötralize eder ve kanser ve kalp hastalığı gibi durumlara neden olabilir.

Diyabet'e Karşı Savunma

Antep fıstığının nihai sağlık yararlarından biri, diyabet kontrolünde işlev görmesidir. Şeker hastalığı olan insanlarda, şekerler proteinlerle uygun olmayan bağlar oluşturur ve onları kullanışsız hale getirir. Bu süreç glikasyon olarak bilinir. İçlerinde bulunan antioksidanlar, glikasyon sürecini azaltmada yardımcı olur ve böylece şeker hastalığını kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Demir Soğurma

Antep fıstığı yüksek bir bakır içeriğine sahiptir ve bu da gıda kaynaklı demirin vücuda daha fazla emilmesini sağlar. Bu, anemi gibi savaş koşullarına yardımcı olabilir .

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

  Konu / Başlatan replies Son İleti
5 replies
4780 views
Son İleti 01 Aralık 2008, 10:57:16
Gönderen: bad-ı sabah
21 replies
13740 views
Son İleti 27 Ekim 2013, 22:40:28
Gönderen: D®agon
0 replies
1849 views
Son İleti 23 Nisan 2009, 22:40:02
Gönderen: D®agon
0 replies
1980 views
Son İleti 15 Ocak 2010, 15:47:35
Gönderen: Şeyma©
30 replies
18199 views
Son İleti 05 Nisan 2010, 22:19:32
Gönderen: D®agon
0 replies
2150 views
Son İleti 05 Şubat 2011, 03:22:25
Gönderen: gece_mavisi
0 replies
1910 views
Son İleti 05 Haziran 2011, 19:16:49
Gönderen: busegül
0 replies
1282 views
Son İleti 10 Nisan 2013, 22:00:15
Gönderen: Bilgecan
0 replies
536 views
Son İleti 30 Kasım 2017, 09:20:48
Gönderen: D®agon
0 replies
536 views
Son İleti 30 Kasım 2017, 12:43:04
Gönderen: kardelen