Turpun Şaşırtıcı 20 Faydası

  • 0 replies
  • 475 views

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı D®agon

  • Her Şey Senin Rızan İçin Allah'ım.
  • *
  • 11539
  • +523/-0
  • Cinsiyet: Bay
    • bilyonmu
Turpun Şaşırtıcı 20 Faydası
« : 30 Kasım 2017, 09:20:48 »Turplar köklü bir bitkidir ve sulu, keskin ve tatlı tatlıdır. Beyaz, kırmızı, mor veya siyah olabilirler ve şekil bakımından uzun ve silindirik veya yuvarlak olabilirler. Çiğ, pişmiş veya turşu olarak yenilirler. Turp tohumlarından elde edilen yağ, bir takım ürünlerde ve faydalı sağlık uygulamalarında kullanılır.


Turp nedir?

Turpların yaygın olarak tüketilen kısımları yapraklar, çiçekler, bakla ve tohumlardır. Turpun bilimsel adı, Brassicaceae ailesine ait Raphanus Sativus'tur . Turp dünyanın başlıca Asya pazarlarında olmak üzere dünyanın bazı yerlerinde daikon olarak da bilinir.

Turpun Sağlık Faydaları

Bazı rahatsızlıkların tedavisinde veya önlenmesinde ve belirli vücut parçalarında turpun faydaları aşağıda listelenmiştir:

Sarılık tedavileri

Turplar karaciğer ve mide için çok iyidir ve güçlü bir detoksifikatör gibi davranırlar. Kanları arındırır ve toksinleri ve atıkları elimine eder. Sarılık tedavisinde son derece faydalıdırlar çünkü bilirubin çıkarır ve üretimini istikrarlı bir seviyede tutar. Turplar aynı zamanda kana taze oksijen arzını arttırarak sarılık çeken insanlarda oluşan kırmızı kan hücrelerinin tahribini de azaltır. Sarılık tedavisinde siyah turplar daha çok tercih edilir ve turp yaprakları da tedavide çok yararlıdır.


Kabızlığı Önler

Turplar kaba yem olarak kabul edilir, bu da sindirilemez karbonhidratlardan oluştuğu anlamına gelir. Bu, sindirimi , su tutmayı kolaylaştırır ve kabızlığı düzeltir. Bu nedenle iyi bir detoksifikatör, Turp suyu aynı zamanda sindirim ve boşaltma sistemini de yatıştırır.

İdrar Bozukluklarını İyileştirir

Turplar idrar söktürücüdür, bu da idrar üretimini arttırdıkları anlamına gelir. Turpdan alınan meyve suyu ayrıca iltihaplanma ve idrara çıkma sırasındaki yanma hissini iyileştirir. Böbrekleri temizler ve böbreklerde ve üriner sistemdeki enfeksiyonları engeller, böylece sistemdeki fazla toksinler tarafından şiddetlenen çeşitli idrar durumlarının tedavisine yardımcı olur.

Kilo kaybı

Turplar çok doldurulmaktadır, bu da kalori miktarınızı arttırmadan açlığınızı tatmin ettikleri anlamına gelir. Ayrıca, sindirilebilir karbonhidratlar düşük, kaba yem oranı yüksektir ve çok miktarda su içerir, böylece kilo vermek isteyenler için çok iyi bir diyet seçeneği haline gelir. Dahası, fiberi yüksektir ve glisemik indeksi düşüktür, bu da kilo vermeye yardımcı olan düzenli bağırsak hareketlerini arttırdığı ve tüm vücut süreçleri için metabolizmanın verimliliğini arttırdığı anlamına gelir.

Kardiyovasküler Sistemi Geliştiriyor

Turpgiller, sadece turplara renk katmakla kalmayıp çok sayıda sağlık faydası sağlayan, bir tür flavonoid olan antosiyaninlerin mükemmel bir kaynağıdır. Antosiyaninler çok sayıda tıbbi araştırmanın konusu olmuştur ve kardiyovasküler hastalıkların oluşumunun azaltılması ile pozitif ilişkilendirilmiştir. Ayrıca anti- kanser ve anti-inflamatuar özellikler sergilediler.

Kanser Tedavisi

Turpgil detoksifikatör olduğundan ve C vitamini , folik asit ve antosiyaninler açısından zengin olduklarından, birçok kanser türünü , özellikle kolon, böbrek, bağırsak, mide ve ağız kanserini tedavi etmek için bağlanmışlardır. Turplar Brassica ailesinin bir parçasıdır ve bu taksonomik sınıflamanın diğer üyeleri gibi, bu turpgil sebzeler antioksidanlarla doludur. Ayrıca, turplarda bulunan izotiosiyanatların kanserli hücrelerin genetik yolakları üzerinde büyük etkisi vardır. Yolları o kadar çok değiştiriyorlar ki apoptoz, hücre ölümüne neden olabiliyorlar, böylece kanserli hücrelerin çoğalmasını ortadan kaldırıyorlar.

Turpgillerin detoxifying ve anti-kanserojen özellikleri onları Leucoderma'nın tedavisinde kullanışlı kılmaktadır. Bu tedavi yönteminde turp tohumları kullanılır. Toz haline getirilmeli ve sirke , zencefil suyu veya inekler idrarıyla ıslatılmalı ve daha sonra beyaz lekelere uygulanmalıdır. Leucoderma'nın tedavisine yardımcı olmak için turpları da yiyebilirsiniz.

Sindirime Yardım Eder

Turplar elyafta çok yüksektir, bu da bağırsak hareketlerine önemli hacim kazandırdığı anlamına gelir, bu da düzenli boşaltma modelleri geliştirir ve kabızlık semptomlarını hafifletir. Ayrıca gevşek bağırsakları sağlamlaştırmaya ve gevşek dışkıdan veya ishaldan kurtarmaya yardımcı olabilirler . Ayrıca, turpların safra üretimini teşvik ettiği bilinmektedir. Safra, iyi sindirimin en önemli parçalarından biridir ve hem karaciğeri hem de safrayı korur.

Solunum Bozukluklarını İyileştirir

Turplar, diğer yandan soğuk algınlığı, enfeksiyon, alerji ve diğer nedenlerden kaynaklanabilecek burun, boğaz, solunum borusu ve akciğer tahrişi gibi solunum sisteminin tıkanıklığını azalttığı anlamına gelen bir konjestif anti-konjestiftir. Bunlar büyük bir dezenfektandır ve solunum sistemini enfeksiyonlardan daha fazla koruyan vitaminler bakımından zengindirler.

Kan Basıncını Düşürür

Turplar sağlık yararlarının büyük bir listesine katkıda bulunan, potasyum için çok iyi bir kaynaktır. Potasyum arteryal vasküler yataklarla etkileşime girdiğinde kan damarlarını rahatlatıp kan akışını artırabileceğinden, kan basıncını düşürmek için olumlu bir şekilde bağlıdır. Dar, dar kanallar yoluyla zorlamak yerine kan akışını genişleterek kan basıncını düşürür.

Diyabetleri Kontrol Ediyor

Turpun uzun zamandır düşük bir glisemik indeksi olduğu bilinmektedir, bu da bir turp yemenin kan şekeri düzeylerini etkilemediği anlamına gelir. Şekerin kan dolaşımına alınmasını düzenlemektedir; bu da şeker hastalarının yemek yediğinde ani yükseliş veya damlalar kadar endişelenmeleri ya da belirli bir süre yiyeceklerden uzak durmaları anlamına gelmez.

Cilt bakımı

C vitamini, fosfor , çinko ve turplarda bulunan vitamin-B kompleksinin bazı üyeleri deride iyi gelir. Turp içindeki su cildin sağlıklı nem seviyelerini korumaya yardımcı olur. Çöldürülmüş çiğ turp, iyi bir temizleyici ve verimli bir yüz paketidir. Turplar dezenfektan özelliklerinden dolayı kuru cilt , kızarıklıklar ve çatlaklar gibi deri hastalıklarını temizlemeye de yardımcı olurlar.

Ateş tedavisi

Vücut sıcaklığını düşürür ve ateşin iltihaplarını hafifletir. İyi bir alım metodu, siyah tuz ile karıştırılmış turp suyunu içmektir ve iyi dezenfektanlar oldukları için turplar da ateşe neden olabilecek enfeksiyonlarla savaşmaktadırlar.

Böbrekleri Korur

Bir diüretik, temizleyici ve dezenfektan olarak, turp birçok böbrek rahatsızlığının tedavisinde yardımcı olur. Diüretik özellikler, böbreklerde biriken toksinlerin yıkanmasına ve kandaki toksinlerin azalmasına yardımcı olur. Dezenfektan özellikleri böbrekleri herhangi bir enfeksiyona karşı korur.

Böcek sokmalarını tedavi eder

Turpların anti pruritik özellikleri vardır ve böcek sokmaları ve arı sokmaları için etkili bir tedavi olarak kullanılabilir. Turp suyu ayrıca ağrı ve şişmeyi azaltır ve etkilenen bölgeyi yatıştırır.

Vücudunuzda Suyu Tutar

Turplar çoğunlukla sudan oluşur ve vücudunuzun sulu tutulması için harika bir yoldur, bu da sağlığınız için çok faydalıdır. Sulu kalmanın en önemli bölümlerinden biri suyun sindirim sistemi üzerindeki etkisi. Nemlendirici kaldıkça kabızlık giderilir, sindirimi iyileştirir ve yediğimiz gıdalardan besinlerin düzgün şekilde alınmasını sağlar.

Solunum Durumlarını İyileştirir

Turpgiller kendilerine karşı kuvvetli, doğal bir baharata sahiptirler ve aynı zamanda oldukça keskintirler ve bu hastalıkları önlemeye çok iyi gelir. Boğazdaki aşırı mukusu da giderirler. Ayrıca, boğaz boğazlarını yatıştırdığı ve sinüsleri temizleyerek tıkanıklığı hafiflettiği bilinmektedir.

Bağışıklığı Arttırıyor

Turpgillerin diyetinize iyi bir eklenmesinin sayısız nedeni vardır, ancak bağışıklık sisteminizin geliştirilmesi en önemli faktörlerden biridir. Bir salata ya da sadece bir atıştırmalık olarak günde yarım fincan turp, günlük C vitamini alımının yaklaşık% 15'idir. C vitamini alımının günlük dozunu tutarlı bir şekilde maksimize etmek antioksidanların çoğunu ve beyazın çoğunu değiştirerek bağışıklık sisteminizi canlandırabilir her hastalığı ortak soğuktan kansere karşı savaşta ayrılmaz olan kan hücreleri!

C vitamini sadece bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda vücuda sahip olan diğer tüm yüksek etkiler nedeniyle süper bir vitamin olarak düşünülür. Yağın kullanılabilir enerjiye dönüşmesini sağlayan metabolizmanızı düzenlemeye yardımcı olur ve kan damarı duvarlarını güçlendiren ve ateroskleroz ve çeşitli kalp hastalıklarının şansını azaltan önemli bir protein olan kollajenin oluşturulmasına ana katkıda bulunur.

Karaciğer ve Safra Kesesini Korur

Turplar özellikle karaciğer ve safra kesesi fonksiyonları için faydalıdır. Safra ve bilirubin, asitler ve enzimlerin üretimini ve akışını düzenlerler. Dahası, kandaki fazla bilirubini de çıkarırlar ve mikrosinaz, diyastaz, amilaz ve esteraz gibi enzimleri içerirler. Düzenli olarak tüketilen turplar karaciğerinizi ve safra kesesini enfeksiyonlardan ve ülserlerden korur.

Diğer Faydaları

Yukarıda özetlenen faydaların yanı sıra, turplar iyi bir meze, ağız ve nefes tazeleyicisi, müshil ve metabolizma regülatörü olarak çalışırlar. Diyetlerini normal miktarda turplarla destekleyen insanlar kan dolaşımında düzelme görürler ve turplar baş ağrısı , asidite , kabızlık, bulantı, obezite, boğaz ağrısı, boğmaca , gastrik problemler, safra taşları ve dispepsi için iyi birer tedavi yöntemidir.

Okuduğun her şeyi sindirmeyi zor buluyorsun? Midenizin düzgün çalışması için biraz turp parçanız olduğunu ve belki daha da besleyici gıdalar için aç olmasını öneririm!

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

  Konu / Başlatan replies Son İleti
0 replies
4257 views
Son İleti 18 Nisan 2008, 21:26:52
Gönderen: kardelen
21 replies
12422 views
Son İleti 27 Ekim 2013, 22:40:28
Gönderen: D®agon
0 replies
1940 views
Son İleti 15 Ocak 2010, 15:47:35
Gönderen: Şeyma©
3 replies
2514 views
Son İleti 17 Ekim 2012, 12:48:29
Gönderen: busegül
0 replies
1245 views
Son İleti 10 Nisan 2013, 22:00:15
Gönderen: Bilgecan
0 replies
3421 views
Son İleti 27 Mayıs 2013, 17:06:17
Gönderen: busegül
2 replies
2340 views
Son İleti 07 Kasım 2013, 22:15:11
Gönderen: D®agon
0 replies
1584 views
Son İleti 13 Nisan 2015, 19:40:02
Gönderen: Black_house
0 replies
461 views
Son İleti 30 Kasım 2017, 10:21:27
Gönderen: D®agon
0 replies
457 views
Son İleti 30 Kasım 2017, 12:43:04
Gönderen: kardelen