Ders 24 - Hayatta bazı fırsatlar insanın eline bir defa geçer

  • 0 replies
  • 1507 views

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Nadya

  • *
  • 2940
  • +237/-0
  • Cinsiyet: BayanKırlangıçların ömrü 6 aydır; ya aile saadetinizin ömrü ne kadar?

Günlerden bir gün kırlangıcın biri bir adama âşık olmuş. Ve adamın penceresinin önüne konup adama şöyle demiş:

- Ben seni çok seviyorum lütfen pencereyi açıp beni içeri al da birlikte yaşayalım.

Adam:

- Olmaz alamam... Sen bir kuşsun hiç bir kuş adama âşık olur mu? demiş. Kırlangıç tekrar:

- Lütfen pencereyi açıp beni içeri al birlikte yaşarız. Hem ben sana dost ve arkadaş olurum canın da sıkılmaz birlikte yaşar gideriz, demiş.

Adam yine:

- Alamam... Git başımdan, diye cevap vermiş.

Üçüncü ve son defa kuş adamın penceresinin önüne konup adama tekrar şöyle demiş:

- Lütfen beni içeri al. Artık soğuklar da başladı, dışarıda kalamam biliyorsun; ben sıcak havalarda yaşayabilirim sadece. Beni içeri almazsan başka sıcak ülkelere gitmek zorunda kalırım. Lütfen beni içeri alda burada kalayım. Birlikte yemek yer, omzuna konar seni neşelendirir sana yarenlik ederim.

Sen de benim gibi yalnızsın, der... Adam ona:

- Git derhal başımdan! Ben yalnız kalırım demiş ve kuşu kovmuş...

Kırlangıç da bu cevap üzerine üzüntülü bir şekilde uçmuş ve uzaklara gitmiş. Adam bir müddetten sonra şöyle düşünmüş:

“Ben ne akılsız bir adamım, niye kırlangıçla birlikte kalmayı kabul etmedim? Ne güzel birlikte kalırdık.” demiş ve çok pişman olmuş, pişman olmuş ama iş işten geçmiş.

Kendi kendine “nasıl olsa sıcaklar başlayınca kırlangıcım yine gelir, ben de onu içeri alırım birlikte mutlu bir hayat sürerim”, demiş. Ve penceresini sonuna kadar açıp beklemeye başlamış.

 Yazın gelmesiyle kırlangıçlar da gelmeye başlamış. Ama onun kırlangıcı gelmemiş. Yazın sonuna kadar hiç penceresini kapatmadan pencerenin başında beklemiş ama boşuna. Kırlangıç yokmuş. Gelen kırlangıçlara sormuş ama onun kırlangıcını gören olmamış. Sonunda bir bilge kişiye halini danışmak ve ondan bilgi almak için gitmiş. Bilge kişiye olayı anlattıktan sonra bilge kişi ona şöyle demiş:

- Kırlangıçların ömrü 6 aydır...

--------------------------------------------------------------------------------

Hayatta bazı fırsatlar insanın eline bir defa geçer

Her bir günümüz, saatimiz ve hatta anımız kırlangıç misali bize bir kez gelir ve değerlendirmeyi bilmezsek elimizden uçup gider de, biz bir kez daha o güzel zaman dilimlerini yaşayamaz oluruz. Nice günlerimizi göz göre göre küskünlüklerle, tartışmalarla surat asıklılıkları ile geçirmişizdir acaba….

Lütfen siz de düşünün, acaba aile mutluluğunuz adına geçirebileceğiniz imkânların kaçını “Daha sonra” diyerek pencerenizden kovdunuz. Ve acı olan da şu ki, zaman geçer ve o zamanın coşkusu bir başka zamanda yaşanamaz. Yani aslında “daha sonra” hiç gelmez. Her halükârda kayıptasınızdır.

Mesela bir pazar sabahı incir kabuğunu bile doldurmayacak bir sebepten dolayı kızdığınızı ve bütün günü hem sizin ve hem de ailenizin bu gerilimden dolayı kötü geçirdiğini farz edelim. Bu durumda ailece geçirilen bu zaman dilimi güzel değerlendirilememiş, bilakis kapıdan kovulmuş olur. Bu tarz durumlarda “Belki de ailece geçirdiğimiz son pazar kahvaltısıdır.” veya “Başka pazarlar da olsa bu zaman aynen bir daha yaşanmayacaksa bunu boş yere ziyan etmemeliyim.” diye düşünün ve ufak tartışmalar nedeniyle aile huzurunuzu etkileyecek şekilde davranıp zamanın güzelliğini kapınızdan kovmayın.

Evet, zaman hızla geçiyor, çocuklarınız büyüyor, evlilikleriniz olgunlaşıyor. Her anınızın kıymetini bilin. Sonra pişman olduğunuzda geriye dönüşünüz olmayacak. Ve hikâyedeki adam gibi “keşke”lerinizle kalmış olacaksınız.

Ben fark ettim ki, kızım her geçen gün farklılaşıyor ve bir daha bu anlarını göremeyeceğim, bu zamanda ona öğretebileceklerimi bir zaman sonra daha zor öğretecek, onunla kuracağım sevgi bağını ihmal edersem gelecekte bunu telafi etmede zorlanacağım. Sizler de çocuklarınız kaç yaşındaysa, bir daha bu yaş diliminde olmayacaklarını ve bu dönem paylaşımlarını yaşayamayacağınızı düşünün ve zamanınızı dolu geçirin.

--------------------------------------------------------------------------------

* Çocuklarınız henüz küçüklerse onları bol bol kucağınıza alın sevgi dolu paylaşımlar yaşayın, çünkü büyüdüklerinde bunu siz isteseniz bile onlar istemeyecektir.

* Tartışmalarla, küskünlüklerle zamanınızı öldürmeyin.

* Şayet ailece güzel bir akşam yemeğindeyseniz, bunu güzel bir şekilde değerlendirin. Sırf eşinize bir konudan dolayı kızdığınız için bu yemek anını kötü bir biçimde geçirirseniz hem çocuğunuza ve hem de kendinize haksızlık etmiş olursunuz.

* Unutmayın her bir an çok değerlidir. Kırlangıçların ömrü 6 aydır, ama sizin bu kadarcık bile zamanınız olmayabilir.

--------------------------------------------------------------------------------

TEBRİKLER; MEZUN OLDUNUZ...

Evet, anne- baba okulumuz artık bitti. Bizler bu eğitim serisi ile sizlere balık tutmayı öğretmeye çalıştık. Ve şimdi balık tutma sırası sizde. Unutmamalısınız ki, okuduklarınızı hayatınıza geçirmek için biraz zamana ve sabıra ihtiyacınız olacak. Fakat istikrarla uygulanan ve sevginizin eksik olmadığı tüm adımlarınızın neticesini, mutlaka alacaksınızdır. Evet, hikâyemizde vurguladığımız gibi elimizdeki imkânların ve zamanın farkına varın. Ve mevcut durumunuzu en iyi şekilde değerlendirmek için lütfen bu okulda anlatılanları hayatınıza yerleştirin. Evet, artık mezuniyet belgenize adınızı yazabilirsiniz. Okulu başarı ile bitirip bitirmediğinizi ise zamanla anlayacaksınız. Notlarınızı ise aileniz verecek.

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

  Konu / Başlatan replies Son İleti
0 replies
1638 views
Son İleti 13 Haziran 2008, 09:15:57
Gönderen: şahmeran
1 replies
2311 views
Son İleti 16 Temmuz 2008, 23:32:03
Gönderen: Ahmedim
7 replies
3634 views
Son İleti 18 Ocak 2009, 23:21:22
Gönderen: falcon42
6 replies
3445 views
Son İleti 15 Aralık 2008, 10:21:03
Gönderen: Black_house
0 replies
1816 views
Son İleti 16 Mayıs 2009, 13:34:47
Gönderen: falcon42
0 replies
1962 views
Son İleti 18 Mayıs 2009, 09:35:40
Gönderen: sultane
0 replies
2331 views
Son İleti 26 Eylül 2011, 21:19:04
Gönderen: busegül
0 replies
1847 views
Son İleti 03 Aralık 2011, 19:09:55
Gönderen: busegül
0 replies
1544 views
Son İleti 09 Şubat 2013, 12:59:33
Gönderen: Bilgecan
0 replies
124 views
Son İleti 12 Mayıs 2018, 14:32:12
Gönderen: Uyanan Gençlik