DHBT - Mülakat Hakkında Soru ve Cevaplar

  • 0 replies
  • 265 views

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı Ders Hocası

  • Hocanın Biri
  • *
  • 63652
  • +524/-0
  • Cinsiyet: Bay
    • Arif Arslaner
DHBT - Mülakat Hakkında Soru ve Cevaplar
« : 05 Ocak 2019, 19:41:09 »1. girdiğimiz yazılı sınavın adı Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testidir. Yani kısa adı DHBT ''B'' ile yazılır DHPT şeklinde yazmayınız ''P'' bir anlam ifade etmez.

2. bu yıl alım olacak mı? cevap: elbette çalışmalar en yüksek seviyede devlete memur alma yönünde olur her zaman ancak mali bunalımlar veya isteklerin onaylanamaması gibi nedenler alımı geciktirebilir de olası bir alımı durdurabilir de (örn:2014 de sadece lisans düzeyinde birkaç bayan kkö alındı ve malesef başka bayan aday alınamadı), bizlere düşen devletin bekası için dua etmek, Allah devletimize güç hepimize memuriyet ihsan etsin.

3. ne kadar alım olur? genelde bu rakamlar son anda belli olur sağdan soldan duyduklarınıza kulak asmayıp diyanetin ilana çıkmasını bekleyin (ve o arada da lütfen ders çalışın guruplarda gezinip sürekli tartışmak ve endişe içinde olmak size zaman kaybettirir)

4. mulakata çağrılma puanı kaça düşer? Arkadaşlar ne kadar çok alım olursa o kadar puan düşer. alım 100 kişi olursa bunun 3 katı (belki bu yıl 5 katı) kişi mulakata hak kazanır, bu da demek oluyor ki sizin kategorinizde olmayan adaylar hariç tutulduğunda sınava 300 kişi çağrılacaksa sıralamanız ilk binde ise mulakata girme umudunuz vardır. 1000 kişi alınacaksa bu sıralama 10 bine yükselebilir.

5. henüz mezun değilim son sınıfım mulakat olursa girebilir miyim? Arkadaşlar elinizde mezuniyet notunuz yoksa sınava giremezsiniz. sisteminizde mezundur yazısı görünmeli, ancak diplomanız henüz basılmadıysa ''mezuniyet belgesi'' başvuru için yeterlidir.
mezun olmamış adayların üzülmesine gerek yok dhbt puanları 2 yıl gecerli, 2. yılda yapılabilecek olası bir sınava girme hakkınız var hatta önünüzdeki adaylar muhtemelen ilk alımda atanırsa sıralamanız yükselir bu da sizin atanma ihtimalinizi kuvvetlendirir.

6.puanım hesaplanmamış itiraz edeyim mi? ÖSYM klavuzunda yayımlanan bilgiye göre dhbt puanımız: GK+GY+DHBT1+DHBT2 puanlarımızın ortalaması alınarak hesaplanır. bu testlerden herhangi birinden 1 netiniz yoksa yani bir gurubun sorularını cevaplamayıp boş bıraktıysanız yada yanlışlarınız doğruları eledi ise malesef puanınız hesaplanmaz ve itiraz etmeniz kılavuzda bu bilgi mevcut olduğu için bir fayda sağlamaz.

7. kpss puanım şu dhbt puanım bu mulakata çağrılır mıyım?
arkadaşlar dhbt puanımızın açıklanmayı ile beraber kpss ile ilgili bağlantımız bitmiştir çünkü yukarda da belirttiğim gibi dhbt puanınız kpss ile hesaplanmış olarak size verildi ve mulakata girmeniz için kullanacağınız puan sadece dhbt puanınızdır.

8.atamada dhbt puanım mulakat puanımı etkiler mi?
dhbt puanınız ne kadar yüksek olursa olsun mulakat puanınızı etkilemez. elinizdeki dhbt puanı sadece mulakata hak kazanma için gecerli atamaya etkisi olacak olan puan henüz elinizde olmayan mulakat puanınızdır. bu nedenle okuyusunuzu geliştirmeniz çok önemli. Örneğin 90 puan alan bir hoca adayımız ve 50 puan alan bir hoca adayımız aynı kategoriden mulakata girsin. dhbt si 90 alan aday yine mulakattan 90 alsın ama dhbt si 50 olan aday mulakattan 92 alsın tercih yapma hakkı olarak öncelik mulakatı yüksek olan adayındır bilginiz olsun. bu nedenle herkese bir kurs bulun ve bir hocada hızlandırılmış eğitim alın derim. dhbt puanınıza cok güvenmeyin.

9. mulakata istediğim ilde girebilir miyim? arkadaşlar mulakatta dhbt gibi belli sınav merkezlerinde olur sınav merkezi açılan iller dışındaki illerde malesef giremezsiniz

10. mulakata hazırlanmak istiyorum nelere çalışmalıyım?

MÜLÂKAT KAYNAKLARI

1.Kur'an-ı Kerim (Hattat Hafız Osman Efendi hattı veya TDV Bilgisayar hatlı) özellikle mülakatta yüzüne okuyuşlarda önünüze bu ikisinden biri gelir. Ama yoğunluk Bilgisayar hatlı olandır. Lütfen yüzüne okuyuşlarda zorlanmamak için şimdiden bu ikisinden okuyun.
2.Diyanet yayın evi İlmihal 1 ve 2 cilti
3.Diyanet yayın evi Evrensel Mesaj
4.Diyanet yayın evi Dini Terimler sözcüğü
5.Diyanet Fetvalar konusu (Diyanet sayfasında veya grubumuzun dosyalar
6.Diyanet yayın evi, Dinler Tarihi (bu mülakatta çok gelmiyor ama bazı komisyonlar sordu ondan bakmanızda fayda var en azında Dhbt çalıştınız bir göz gezdirmeniz yeterli olacaktır.)
7.Dini Hitabet (ihl konu anlatımlı kitabı)

Yukarıda verdiklerimiz kaynaklardan çalışan hocalarımız hiç zorlanmadan geçeceklerdir.

11.ve bir UYARI!!!!
gurubumuzda oldukça fazla hoca adayımız var, her yastan erkek ve bayan arkadaşımız var. benim gibi ileri yaşta olan veya ilk defa bu sınavlarla tanışan çokça soru soran abileriniz ablalarınız var, bir soru sorulduğunda konu hakkında bilgi sahibi iseniz açıklayıcı bir şekilde izah ediniz. yok bilgi sahibi değilseniz yaşıyla cinsiyetiyle puanıyla sorusuyla dalga gecerek veya azarlayarak işi tartışma boyutuna taşıyarak kimseye yorum yapmayın, uslubu sert ters ve enaniyet olanlara müsamaha göstermeyeceğim baştan uyarayım. hepimiz hoca olmak insan yetiştirmek için buradayız önce kendimiz olgun davranalaım. özellikle kadın ve erkeklerin birbirleri ile ne lakayıt davranmalarına nede ters konuşmalarına izin vermeyeceğim.

12. umarım kalbinizden geçen aklınıza takılan sorulara bi nebze de olsa cevap olmuştur . hepiniz her an mulakata çağrılacak gibi Kuranı Kerim derslerine ağırlık verin, kimseye kulak asmayın özellikle sizi olumsuz etkileyecek kişilerle muhatap olmayın. MEVLA GÖRELİM NEYLER NEYLERSE GÜZEL EYLER!
selam ve dua ile....

*******Ilave bilgi:
Soru: bundan sonraki süreç nasıl olacak, mulakat ne zaman, nereden başvuru yapmalıyım?
Cevap: Arkadaşlar Diyanet eksik olan kadro bilgisini belirledikten sonra maliyeye durumu iletir, oradan onay çıkarsa (ki genelde talep adilen sayının ya yarısı yada 2/3 i onaylanır) diyanetin kendi resmi sitesinden ilan yayınlanır. Ilanda hangi kategoriden kaç kisi icin kadro açılacağı, açılan kadronun kac katının mülakata çağrılacağı ve ön kayıtla ilgili bilgiler olur. Ön kayıtlar alındıktan sonra sisteme girebilir ve oradan mülakata katılmaya hak kazanıp kazanmadığını öğrenirsiniz. Kazandıysanız yeni bir duyuru ile mülakat yer ve saatiniz yayınlanır.
Sınavlardan sonra tercih yapamaya hak kazandıysanız sisteminizde tercih ekranı açılır ve tercih yaparsınız. Genelde tercihe hak kazanan herkes yerleşir ama seçtiğiniz yeri sizden daha yüksek puan alan biri tercih ettiyse oraya o kişi yerlesir. Siz açıkta kalmazsınız diyanet resen atama yaparak bos kalan herhangi bir kadroya sizi yerlestirir .

**** alım duyurusu yayınlandığında mutlaka gurupta duyuracağız biz takipdeyiz siz de bizi takipte kalın. Ancak şu bir gercek ki 2014 de hiç bayan kkö alınmadı (az bir miktar lisans haric) 2 yıl beklenmesine rağmen puanlar yandı. 2016 puanıyla da 2018 in ilk aylarında beklenen alım oldu. Herkesin istediği tabi ki biran önce olması. Siz heran olacakmış gibi hazır olun fakat aşırı telaşa kapılmayın, beklemekten yorgun hissedebilirsiniz ancak bu tek başına diyanetin vereceği bir karar değil alım onaylanınca duyuru yapılır. Yani duyuru hemen önümüzdeki haftalarda da yapılabilir gecikme de olabilir.

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

  Konu / Başlatan replies Son İleti
0 replies
2154 views
Son İleti 25 Kasım 2008, 17:02:20
Gönderen: Aşık-ı sadık
0 replies
1915 views
Son İleti 23 Ekim 2012, 09:51:47
Gönderen: Şeyma©
4 replies
2027 views
Son İleti 09 Eylül 2015, 09:08:20
Gönderen: Şeyma©
0 replies
203 views
Son İleti 19 Ağustos 2018, 12:58:47
Gönderen: Ders Hocası
0 replies
221 views
Son İleti 19 Ağustos 2018, 14:14:42
Gönderen: Ders Hocası
0 replies
197 views
Son İleti 25 Ağustos 2018, 10:09:11
Gönderen: Uyanan Gençlik
0 replies
152 views
Son İleti 25 Ağustos 2018, 10:10:49
Gönderen: Uyanan Gençlik
0 replies
143 views
Son İleti 25 Ağustos 2018, 10:13:14
Gönderen: Uyanan Gençlik
0 replies
104 views
Son İleti 25 Ağustos 2018, 10:39:56
Gönderen: Uyanan Gençlik
0 replies
203 views
Son İleti 09 Eylül 2018, 19:22:56
Gönderen: Uyanan Gençlik