Bilmeniz Gereken Rezene Çayının Faydaları

  • 0 replies
  • 525 views

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı D®agon

  • Her Şey Senin Rızan İçin Allah'ım.
  • *
  • 11539
  • +523/-0
  • Cinsiyet: Bay
    • bilyonmu
Bilmeniz Gereken Rezene Çayının Faydaları
« : 28 Ağustos 2017, 20:16:23 »Bilimsel olarak Foeniculum vulgare olarak bilinen rezene, şifalı bitki (havuç ailesinden) hem tıbbi amaçlı hem de mutfak amaçlıdır. Akdeniz'e özgü, artık tüm dünyada bulunuyor. Rezene tohumları, anason benzeri bir lezzete sahiptir. Tohumlar ve yağları ilaç yapmak için kullanılır.

Hindistan, Çin ve Orta Doğu'da geleneksel tıp olarak kullanıldı ve bugün kullanımı dünyaya yayılmıştır. Antik Yunan doktorları emziren annelere anne sütü alımını teşvik etmek için rezene çayını önerdi.

Rezene çayı, rezene tohumlarını suda kaynatarak, uçucu yağların da suyla iyi karışmasıyla hazırlanır. Ve evet, göreceğimiz gibi, çay sizin için son derece iyidir.


Rezene Çayının Faydaları Nedir?

Çok sayıda rezene çayı sağlık yararları vardır. Çok çeşitli antioksidanlar ve diğer bileşikler içerir. Enkele of zijn voordelen omvatten verbeterde spijsvertering ve verbeterde immuniteit en ooggezondheid.

Rezene çayının sağlık özellikleri o kadar popüler ki, Hindistan ve Çin gibi ülkelerde yılan ve böcek sokması tedavisinde kullanılıyordu. Eski Yunan'da, Olimpiyat sporcular rezene dayanıklılığı arttırmak ve ömrünü uzatmak için kullanıldı.

Şüphesiz, A, B kompleksi, C ve D, amino asitler ve diğer birçok besin maddesi bakımından zengindir, hepimizin diyetine dahil etmesi gereken bir bileşendir.

1. Gastrointestinal Sorunları Davranır ve Sindirimi Geliştirir.

Bu Sonunda verbeteren sindirmek - rezene çekirdekleri Sonunda ağrıyı azaltır safra akışını, kasları gevşetmek ve stimuleren bilinmektedir. Rezene, sindirim özelliklerini arttıran otlardan biridir.

Rezene ayrıca vücuttan gaz çıkarır ve şişkinliği hafifletir. Kan dolaşımını sindirim sistemine teşvik eder, böylece genel sindirim sürecini geliştirir.

Geleneksel Pers alimlerine göre, rezene şişkinlik hafifletmeye yardımcı olabilir birkaç bitkisel bileşiklerin biridir. Ve sayısız tıbbi çalışmalar, rezene'nin gastrointestinal sistemin sağlığını iyileştirme kabiliyetini kanıtladı. Fiberin iyi bir kaynağı olduğundan, kalın bağırsak ve bağırsakta sağlıklı kalır.Yenidünya de bağırsak temelli gaz üretimini hafifletmeye yardımcı olan bu baharatlardan biridir.

Önemli bir kanıt olmasına rağmen, IBS (irritabl bağırsak sendromu) belirtileri hafifletmek anlamına rezene çayı destekleyecek anekdot kanıt yoktur.

2. Aids Kilo Kaybı

Rezene çayının faydalarının kilo kaybı olduğunu merak ediyor musunuz? Evet, öyle! Hepsi rezene sindirime yardım etme yeteneğine kadar kaynar. Geliştirilmiş özet besinler daha iyi özümsemek için vücut sağlar. Bu sizi doyurucu tutar ve istek duygusunu azaltır. Sonuç olarak, bu kilo vermeye yardımcı olur.

Rezene de sıcak mizaç yeniden olarak kabul edilir ve bu AZALTILMASI serum glukoz seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur ve insanlarda kilo kontrolü de desteklenmiş olur. Aynı zamanda iştahı bastırır ve vücuttan fazla sıvı ve atıklardan kurtulmaya yardımcı olur.

3. Solunum Yolu Bakımına yardımcı olur.

Mısır'da yapılan bir araştırmada, rezene, solunum bozukluklarının iyileştirilmesi için yüzyıllarca kullanılmıştır. Yeniden üst solunum sisteminde işlem nezle (mukus aşırı birikmesini) tedavi edilmesi için kullanılmaktadır.

Rezene solunum sistemindeki spazmları sakinleştirmeye de yardımcı. Bronş pasajlarını temizler ve solunum rahatsızlıklarını korur.

Beslenme Coğrafyası web sitesine göre, rezene ciğerler için son derece iyidir.

Ontario Veteriner College tarafından yapılan bir çalışmada, bir bitkisel bileşik ihtiva eden rezene atlarda solunum bozukluğu semptomlarını hafifletmek için bulunmuştur. Mensen te zijn'deki son gelişmeler ve beklentileri karşısında.

Başka bir Portekiz çalışma bronşit ve kronik öksürük gibi solunum koşullarının tedavisi için rezene önerir.

4. Kalp Sağlığınızı Teşvik Ediyor

Çoğumuzun farkında olmadığı karaciğer ve kalp sağlığı arasında bir bağlantı var. Karaciğer, kolestrolün üretildiği ve parçalanmış olduğu yerdir. Sağlıklı bir karaciğer, kolesterolü daha verimli şekilde parçalayıp onu düzenler. Rezene karaciğer işleyişini destekleyen bir gıdadır ve dolaylı olarak kalp sağlığını destekler.

Rezene aynı zamanda mükemmel bir lif kaynağıdır. Elyaf, kolesterolün yeniden emilimini engeller ve kalp rahatsızlığına karşı koruma sağlar.

Rezene, potasyum mükemmel bir kaynak olan kan basıncını kontrol yardımcı olur ve sodyum istenmeyen etkilere karşı koyar. Bu, hipertansiyonu ve nihayetinde kalp rahatsızlığını önler.

5. Bağışıklık Sistemini Artırır.
Rezene, bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü bir antioksidan C vitamini için mükemmel bir kaynaktır. Rezene, aynı zamanda, T hücrelerinin üretimini uyarabilen selenyum da içerir (T hücreleri, bağışıklık tepkilerinde aktif katılımcılardır).

Rezene, ayrıca bağışıklığın geliştirilmesine yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

6. Göz Sağlığını İyileştirir.

Rezene tohumlarının ekstraktlarının glokoma tedavisinde potansiyel olarak yararlı olduğu bulunmuştur. Sık sık bir elmas gibi elle tutan kişinin elinde tonik - gjelder direkte som øyedråper eller.

İran'da yapılan bir araştırmaya göre, rezene özleri görmeyi iyileştirmede faydalıdır. Rezene çok zengin besinlerden biri olan C vitamini, gözlerin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Gözler daha yüksek bir metabolizma hızına sahip olduklarından, antioksidan korumaya ek bir ihtiyaçları vardır - bunlar C vitamini içeriği yüksek olması nedeniyle kolayca rezene tarafından sunulmaktadır.

Oregon Eyalet Üniversitesi'nden, kataraktdannelse için vitamin C vitamini içeriği gönderilir. Rezene antioksidanlar gözleri maküler dejenerasyonun etkilerinden korur. Konjunktivit tedavisinde rezene çayı ile gözlerini yıkayan bazı kişiler var.

Rezene aynı zamanda göz iltihabı tedavisinde de kullanılabilir.

7. Hormonal Dengeyi Geliştirir

Rezene, bir İtalyan araştırmasına göre hormonal dengesini teşvik eden fitoöstrojenler içeren gıdalardan biridir (20). Bir başka Amerikan araştırmasına göre, rezene tohumları, üreme çağındaki kadınlarda en yaygın hormonal bozukluk olan polikistik over sendromunu (PCOS) tedavi etme konusunda önemli bir yetenek gösterdi.

Rezene'deki fitoekstrojen içeriği, hormonu hormonal dengesizlikle ilgili semptomları azaltmak için otu ideal hale getirir.. Rezene, vücudun kendi hormonlarını düzenlemeye ve herhangi bir potansiyel dengesizliği önlemeye yardımcı olan fitohormonları da içerir.

Progesteron, tiroid ve glandüler sistemi dengelemek için en önemli hormondur. Ve rezene, bu konuda yardımcı olan progestojenik maddelere sahiptir

8. Artriti Düzeltmeye Yardımcı Olur

Bir çalışmada, bazı iltihaplı hastalıkların rezene karşı iyi yanıt verdiği bulundu. Ot ayrıca süperoksit dismutaz adlı bir antioksidanın aktivitesini arttırır ve bu da iltihap düzeylerinin azalmasına katkıda bulunur.

Mumbai çalışmasına göre, rezene artrit semptomlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan otlardan biridir. Bir başka İran araştırmasında, rezene mükemmel osteoprotektif özelliklere sahipti.

9. Adet Sorunlarıyla Başa Çıkılmasına Yardımcı Olur

Bazı çalışmalar, acılı menstruel krampların tedavisinde rezene etkisini göstermektedir. Rezene çayı ayrıca tiroidinizi düzenlemeye yardımcı olabilir, böylece sağlıklı bir akış elde edebilirsiniz.

2002 İran'da yapılan bir araştırmada, menstrual ağrı çeken lise kızlarının, rezene özüt alındıktan sonra durumun önemli ölçüde düzeldiğini bildirmişti Başka bir plasebo kontrollü çalışmada, rezene menstrüel ağrıyı önemli ölçüde azalttığı bulundu. Bir başka İran araştırması rezene alımının mide bulantısı ve zayıflık gibi menstrüel semptomları hafifletebileceğini belirtmiştir.

Adet ağrısı, bazı çalışmalara göre, muhtemelen uterin kasların aşırı kan dolaşımına uğramasından kaynaklanır. Rezene, bu kasları rahatlattığı için semptomları iyileştirdiği bulundu.

10. Sakız Sağlığını Geliştirir
Rezene, mükemmel bir antimikrobik madde olup, sakız inflamasyonunun tedavisine yardımcı olur.

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

  Konu / Başlatan replies Son İleti
3 replies
2574 views
Son İleti 31 Aralık 2008, 17:28:29
Gönderen: Nadya
6 replies
14801 views
Son İleti 15 Şubat 2009, 15:27:29
Gönderen: falcon42
2 replies
2305 views
Son İleti 15 Haziran 2009, 01:46:30
Gönderen: ukde
0 replies
2264 views
Son İleti 25 Ağustos 2009, 15:37:18
Gönderen: Black_house
0 replies
1840 views
Son İleti 22 Eylül 2009, 20:39:05
Gönderen: Black_house
0 replies
1830 views
Son İleti 02 Ekim 2010, 22:01:27
Gönderen: Black_house
0 replies
1604 views
Son İleti 15 Şubat 2011, 12:27:45
Gönderen: busegül
0 replies
1327 views
Son İleti 22 Mayıs 2011, 22:33:50
Gönderen: busegül
0 replies
1774 views
Son İleti 19 Ocak 2013, 21:38:39
Gönderen: Black_house
0 replies
1350 views
Son İleti 28 Kasım 2013, 21:22:34
Gönderen: D®agon