Sorular ve Cevaplar => Sağlık => Bilgi Bankası => Ruh Sağlığı => Konuyu başlatan: Aşık-ı sadık - 02 Haziran 2009, 23:35:57

Başlık: Eğitimli İnsan Hastalığı.
Gönderen: Aşık-ı sadık - 02 Haziran 2009, 23:35:57

 
Özellikle eğitimli ve gelir seviyesi yüksek çalışan kesimde görülen kronik yorgunluk sendromu yaşamı kötü etkiliyor...

Gelişen Türkiye Batı'dan 'kronik yorgunluk' hastalığını da ithal etti!

Tedavi için stresle mücadelenin yanı sıra düzenli bir hayat tarzı gerekiyor.

Yoğun bir tempo stres ve aşırı rekabet ortamında çalışıyor üstelik "bir türlü dinlenemiyorum" diyorsanız sizde de kronik yorgunluk hastalığı olabilir. Hastalığın sebebi uzun süreli psikolojik yıpranma ve stres.

Özellikle eğitimli ve gelir seviyesi yüksek çalışan kesimde görülen kronik yorgunluk sendromu son yıllarda Türkiye'de artmaya başladı. Beyaz hastalığı olarak bilinen ve Batı ülkelerinde görülen 'kronik yorgunluk' iş verimini düşürerek ekonomik kayıplara sebep oluyor. Hastalık en çok kadınları etkiliyor. Yüzde 70 oranında kadınlar ve özellikle 30-50 yaş grubu kapsam alanında bulunuyor. Alman Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Jan Klod Kayuka'ya göre hastalık Türkiye'de yeni olduğu için henüz çok iyi tanınmıyor ve çoğu kez tanısı konulamıyor. Kayuka hastalığı 'tıpta nedeni ve başlangıç tarihi tam olarak bilinmeyen ancak çok da uzun süreli olmayan bir yorgunluğun en az 6 ay veya daha uzun bir süre devam etmesiyle ortaya çıkan bir durum' olarak tanımlıyor. Hastalığın doğuştan gelmediğini sonradan kazanıldığını anlatan Kayuka "Hastalık sinir sistemini bağışıklık sistemini ve hormonal dengeyi etkilediği için kompleks bir yapıya sahiptir." dedi. Hastalığı tetikleyen nedenler arasında uzun süreli psikolojik zorlanma çevresel toksinler kimyasallar fiziksel travmalar ya da cerrahi müdahaleler bulunuyor. Başlatıcı olaydan sonra hastalar sağlıklarında ilerleyici bir bozulma yaşıyor. Genellikle hissettikleri kadar hasta görünmüyor hastalık iddiaları da doktorlar tarafından haksız olarak şüphe ile karşılanıyor.

Kronik yorgunlukla baş etmek için ne yapılmalı?

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Jan Klod Kayuka hastalıkla mücadele için "Öncelikle stresi kontrol etmeyi bilmeliyiz. Herkesin bir stres eşiği vardır ve bu eşiği aşmamak gerekir. Düzenli hayat tarzı hafif fiziksel egzersizler sağlıklı beslenmek ve ideal kiloyu korumak da temel kurallardır." ifadelerini kullandı. Bunların da yanında alkol ve sigaradan uzak durmak hastalıktan kurtulmanın en önemli etkenleri arasında gösteriliyor.

Bu belirtilere dikkat!

Hafızada ve konsantrasyonda bozulma
Boğaz kas karın çene ve bazı eklemlerde ağrı olması
Uyanınca kendine gelememe
Yapılan bir iş sonrası 24 saatten fazla sürede geçen kırıklık hissi
Şişkinlik
Kronik öksürük
İshal
Sersemlik
Bulantı
Gece terlemesi
Nefes darlığı
Deri duyarlılığı
Karıncalanma hissi
Kilo kaybı
Hastalar ne hissederler?
Yıpranmışlık
Yorgunluk
Tükenmişlik
Güçsüzlük
Çalışmanın tatsızlaşması
Sıkıntı
Performans azalması
Halsizlik
Enerji yokluğu
Uykulu hal
Çalışmaya isteksizlik
Başlık: Eğitimli İnsan Hastalığı.
Gönderen: Black_house - 02 Haziran 2009, 23:38:49
paylaşım için  tşkk  eline sağlık aşık-ı sadık  gull
Başlık: Eğitimli İnsan Hastalığı.
Gönderen: D®agon - 02 Haziran 2009, 23:41:36
 tşkk aro1