Son İletiler

Sayfa: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10
41
DİB-MBSTS / 2019 MBSTS Sınav Konuları ve Soru Dağılımı
« Son İleti Gönderen: Ders Hocası 14 Ocak 2019, 12:21:52  »
2019 Diyanet İşleri Başkanlığı MBSTS (Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı)

Adaylara, çoktan seçmeli 60 sorudan oluşan bir test uygulanır.

MBSTS (Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı) Konuları:
Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi),
- Tefsir,
- Akaid ve Kelam,
- Fıkıh ve İlmihal,
- Hadis, Siyer ve İslam Tarihi,
- Dinler ve Mezhepler Tarihi
42
5. Sınıf - Ev Ödevleri / Albert Einstein - Hakkında Bilgi
« Son İleti Gönderen: Konacık Kursu 10 Ocak 2019, 19:06:47  »
Albert Einstein ,(14 Mart 1879 - 18 Nisan 1955); Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi ve bilim insanı. 1921 yılında Einstein, Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür.

Albert Einstein 14 Mart 1879’da Almanya’nın Ulm kasabasında dünyaya geldi.1880 yazında ailesi Münih’e taşındı. Münih’te babası Hermann Einstein ve amcası Jakob bir elektrik şirketi kurdular. Annesi Pauline Einstein yetenekli bir piyanistti. Albert iki buçuk yaşındayken kız kardeşi Maja dünyaya geldi. Okula başlamadan önce konuşma zorlukları yaşıyordu, annesi ve babası kaygılanarak onu doktora götürmüşlerdi.

Dört beş yaşlarında hasta bir şekilde yataktayken babası neşelendirmek için ona manyetik bir pusula vermişti. Pusula ibresinin hareketini o yaşta oldukça gizemli bulmuştu ve kendisinde büyük bir merak uyandırmıştı.

Einstein’ın ailesi, eski bir Yahudi geleneği olarak yoksul bir öğrenciyi evlerinde yemeğe davet ediyordu.Max Talmud isminde yoksul bir Yahudi üniversite öğrencisi her hafta bir akşam yemeğine katılıyordu.Talmud’un ziyaretleri Einstein on yaşındayken başlamıştı ve beş yıl boyunca sürmüştü.

Einstein kendisinden büyük bir üniversite öğrencisi ile konuşmaktan hoşlanıyordu ve Talmud kısa sürede Einstein’ın sıradan bir çocuk olmadığını fark etmişti. Birlikte bilim, matematik ve felsefe konuşuyorlardı. Einstein on üç yaşındayken, Talmud Immanuel Kant’ın “Saf Aklın Eleştirisi” kitabını getirdi. Einsten o yaşta kitabı anlamakta hiç zorlanmamış ve okulunda sürekli Kant hakkında konuşmaya başlamıştı.

Ailesi Albert’ın Münih’te kalıp okulunu Gymnasium’da bitirmesine karar verdi. Bu sırada Einstein on beş yaşındaydı ve liseyi bitirmesine daha üç yıl vardı. Münih’te tek başına altı ay geçirdikten sonra Einstein bunalıma girdi ve gerginleşmeye başladı. Aile doktorunu ikna ederek sinir sorunları nedeniyle kendisinin ailesinin yanında bulunması gerektiğini belirten bir rapor aldı. Einstein ailesine haber vermeden Gymnasium’dan ayrıldı ve İtalya’daki ailesinin yanına geldi.

Einstein, İtalya'ya geldiğinde teknik olarak bir lise terk olsa da, eğitimini yarıda bırakma niyeti yoktu. Ailesine Zürih, İsviçre’deki Federal Politeknik Okulu’na girmek için tek başına ders çalışacağına söz verdi. Politeknik kabul için bir lise diploması istemiyordu. Einstein’ın tek yapması gereken kabul sınavlarını geçmekti. Einstein için İtalya’da yaşam oldukça rahattı. Ders çalışmayı İtalya’yı gezmek ile birleştirdi, pek çok müze ve sanat galerisi gezdi.

Einstein, 1895 Ekiminde Zürih’e gitti ve Politeknik’te kabul sınavına girdi. Sınava girmek için on sekiz yaş üstü olmak gerekiyordu ve on altı yaşında girebilmesi için özel bir izin almıştı.Einstein babasının tavsiyesine uyarak mühendislik bölümüne başvurdu.

Kabul sınavında matematik ve fizikte çok üstün dereceler aldı ama diğer bölümlerde başarısız olmuştu. Politeknik’in yöneticisi Einstein’ın potansiyelini görmüştü ve onun bir İsviçre lisesinde diploma alıp tekrar başvurmasını tavsiye etti. Einstein’ın ailesi Politeknik’in önerisini kabul ederek Einstein’ı İsviçre’nin Aarau bölgesinde bir liseye gönderdiler.

Einstein mezun oldu ve gerekli yaştan altı ay küçük olmasına rağmen Politeknik’e kabul edildi. Einstein ile birlikte yaklaşık bin yeni öğrenci o sene Politeknik’te eğitime başlamıştı. Çoğu öğrenci mühendislik okullarına katılmıştı ama Einstein fiziği tercih etti.

1900 yılında Einstein üniversiteden fizik diploması ile mezun oldu. Üniversitede bir asistanlık pozisyonu bulmak istiyordu, böylece doktorası için araştırma yapabilecekti. Fakat üniversite yıllarında pek çok profesörünü isyankar tavırları ile kızdırmıştı.

Profesörleri ayrıca Einstein’ın derslere girmemiş olmasından, kendi istediği konuları çalışmasından hoşlanmamıştı. Profesörler tavsiye mektuplarını yazdıktan sonra Einstein Politeknik’te bir pozisyon bulamadı. Başka üniversitelerde, kendi araştırma makalelerini göndererek pozisyonlar aradı ama hiç olumlu cevap alamadı.

Bern Patent Ofisi

Mezun olduktan sonra Einstein iki yılını sıkıntılı bir şekilde bir öğretmenlik işi bulmak için harcadı. Eski bir sınıf arkadaşının babası kendisine Bern’de bir patent ofisinde, asistan müfettiş olarak iş buldu. Elektromanyetik cihazlar için patent başvurularını inceledi.

1909'da patent ofisindeki işinden ayrılmış ve Zürih Üniversitesi'nde kuramsal fizik profesörü olmuştur.

Mileva Maric ile Evliliği
Politeknik'ten sınıf arkadaşı Mileva, hamile olduğu için eğitimini yarım bırakmak zorunda kalmış ve 1902’de Novi Sad'a ailesinin yanına giderek bir kız çocuğu dünyaya getirmişti. Lieserl adı verilen kızlarının akıbeti meçhuldür; hastalanarak ölmüş veya evlatlık verilmiş olabilir.

Albert Einstein Bern Patent ofisinde çalışmaya başladığı sırada Mileva yanına geldi ve çift evlendi (1903). Bu evlilikten Hans Albert (d. 1905) ve Eduard (d.1909) adlarında iki oğlu dünyaya geldi. Einstein'in 1912’de teyzesinin kızı Elsa Loewenthal ile yaşamaya başladığı ilişki üzerine Mileva ile evliliği bozuldu; 1914’te ayrı yaşamaya başlayan eşinden 1919’da boşandı.

1908’de artık oldukça tanınmış, büyük bir bilim adamı olarak tanınıyordu ve Bern Üniversitesinde öğretmen olarak atanmıştı. Sonraki sene patent ofisindeki işinden ve öğretmenlikten ayrıldı ve Zürih Üniversitesinde fizik doçentliğine başladı. 1911 yılında Prag’da Karl-Ferdinand Üniversitesinde profesörlük unvanı aldı. 1914 yılında Almanya’ya döndü, Kaiser Willhelm Fizik Enstitüsü'nde yönetici, Berlin Humboldt Üniversitesinde profesör oldu.

Elsa Einstein ile Evliliği
Mileva Maric ile evliliği sırasında kuzeni Elsa ile bir aşk ilişkisi yaşayan Einstein, 1919'da Mileva'dan boşandıktan birkaç ay sonra onunla evlendi. Çiftin çocukları olmadı ama Einstein Elsa'nın önceki evliliğinden olma Ilse ve Margot adlı iki kızını kendi kızları olarak benimsedi. Aile, ABD'ye göçene kadar Berlin'de yaşadı; yazları ise Potsdam yakınındaki yazlıklarında geçirdi.

Bilimsel Çalışmaları:
Özel görelilik kuramı
Genel görelilik kuramı
Kütle-enerji eşitliği
Fotoelektrik etki
Brown hareketi ve istatistiksel fizik
Kuantum fiziği ve belirsizlik ilkesi
Niels Bohr ile tartışmaları
Kozmoloji
Birleşik alan kuramı

Ölümü ve Beyninin Çalınması
18 Nisan 1955’te, Albert Einstein iç kanama geçirdi. İsrail’in kuruluşunun yedinci yıl dönümü nedeniyle bir televizyon konuşmasının taslağını hazırlıyordu ama bitiremeden hayatını kaybetti. Einstein ameliyatı şu sözlerle reddetti, “İstediğim zaman gitmek istiyorum. Hayatı yapay bir şekilde uzatmak tatsız. Ben payımı kullandım, şimdi gitme zamanı ve bunu zarif bir şekilde yapmak istiyorum”. 76 yaşında, Princeton Hastanesi’nde gece saat 01.55'te yaşamını yitirdi.

Otopsisi sırasında Princeton Hastanesi patolojisti Thomas Stoltz Harvey o gece nöbetteydi ve Einstein'ın ölüm nedenini belirlemesi gerekiyordu. Beyni kafatasından çıkardıktan sonra kendi kendine "Bu dünyamız hakkında her şeyi değiştiren beyindir" demiştir. Einstein öldükten sonra vücudunun putlaştırılarak tapılmasını istemiyordu. Fikirlerine ve bilime olan katkısına odaklanması gerektiğine inanıyordu. Bunun için ailesi tarafından öldükten sonra yakılması fikri ortaya atıldı. Harvey bedeni yakılması için hazırladı. Beyni ise kendi sefer tasına koydu ve evine götürdü. Böylece Einstein'ın beyni çalınmış oldu.

Kitapları
Görelilik; Özel ve Genel Kuram: Popüler Bir Yorum, 1920.
Görelilik’in Anlamı, 1921.
Tek Atomlu Ddeal Gazların Kuantum Kuramı, 1924.
Brown Hareketi Kuramı Üzerine Araştırmalar, 1926.
Siyonizm Hakkında, 1930.
Niçin Savaş, 1933.
Gördüğüm Kadarıyla Dünya, Denemeler, 1934.
Felsefem, 1934.
Fiziğin Evrimi, Leopold Infield ile birlikte, 1938.
Otobiyografik Notlar, Denemeler, 1949.
Denemeler, 1950.


Albert Einstein
43
5. Sınıf - Ev Ödevleri / Isaac Newton - Hakkında Bilgi
« Son İleti Gönderen: Konacık Kursu 10 Ocak 2019, 19:05:11  »
Isaac Newton, 4 Ocak 1642 tarihinde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak Woolshrope, Lincolnshire‘da dünyaya geldi. Babası, Newton doğmadan üç ay önce ölmüştü. Erken doğumla dünyaya gelen Newton, çok zayıf ve çelimsizdi. Çevresindeki insanlar onun yaşayacağına inanmıyordu. 3 yaşındayken annesi ikinci kez evlendi. Bunun üzerine bakımı anneannesine kaldı. Annesinin yeni evliliğinden üç çocuğu daha oldu. Newton, çocukluğunda yaşıtları gibi dinç, canlı ve hareketli değildi. Bu nedenle arkadaşlarının oynadığı oyunların bir çoğuna katılmazdı. Eğlencesini ve oyuncaklarını kendisi tasarlıyordu. Geceleri köylüleri korkutmak için yaptığı kandilli uçurtmalar, zamanının büyük bir kısmını ayırarak yaptığı su çarkları ve güneş saatleri onun zekasının ne denli gelişmiş olduğunun göstergesiydi.

İlk öğrenimini bölgedeki okullarda tamamladı. Dayısı William, Newton’un zekasını farkeden ilk kişiydi. O sıralar annesi, ikinci kocasının da ölümü üzerine Woolshrope’a geri dönmüştü. Annesinin kasabaya dönmesi üzerine, Newton annesiyle birlikte yaşamaya başladı. Annesi, Newton'u babasından kalan çiftliği yönetmesi için yanından ayırmak istemiyordu. Fakat dayısı William, annesini Newton’u üniversiteye göndermeye razı etti. Bunun üzerine Newton, 1661 yılında Cambridge‘deki Trinity College‘a girdi. Newton’un öğretmeni Isaac Barrow hem ilahiyatçı hem de meşhur bir matematikçiydi. Barrow, geometri derslerinde kendine özgü yöntemlerle, alanları hesaplatmak, eğrilere üzerindeki noktalardan teğet çizmek için yollar gösteriyordu. Bu dersler Newton’u diferansiyel ve İntegral hesabı bulmaya yönelten ilk adımlar oldu.

Newton, Cambridge Üniversitesine gitmeden önce Rene Descartes analitik geometriyi, Johannes Kepler kendi adıyla anılan üç kanundan ikisini bulmuştu. Bu gelişmeler Newton için temel oluşturmuştu. Newton yaptığı araştırma ve deneyler sonucu kendi adıyla anılan “Hareket Kanunları“nı bulmasına karşın, yayınlamak için uzun yıllar beklemişti. Aynı şekilde “Yerçekimi Genel Kanunu“nu da yayınlamak için 20 yıl kadar bekledi. Bunun tek bir sebebi vardı. Bu da Newton’un eleştirilmeye tahammülünün olmamasıydı. Çalışmalarına bir itiraz gelecek diye hep huzursuzluk duyardı.

Newton’un en önemli buluşları diferansiyel ve integral hesaptı. Isaac Newton’u tarihin en büyük üç matematikçisinden biri yapanda bunlardı. Bu kavramlar sonucunda çok büyük kolaylıklar elde edildi. Newton’un bu buluşları yaptığı yıllarda Gottfried Wilhelm Leibnitz de aynı kavramlar üstüne çalışıyordu. Leibnitz ve Newton buluşlarını yardımlaşarak geliştirmeye başladılar. Birbirlerinin niteliklerini çok iyi biliyor ve takdir ediyor olmaları çalışmalarına hız kattı.

Newton, tarihdeki diğer bilimadamlarına kıyasla farklı bir hayat yaşadı. Bir çok bilimadamının hayatı zorluk ve sıkıntılarla geçmesine karşın, Newton uzun yıllar boyunca rahat ve mutlu bir yaşam sürdü. Isaac Newton, 20 Mart 1727 tarihinde 85 yaşında öldü.
44
5. Sınıf - Ev Ödevleri / Aziz Sancar Hayatı - Hakkında Bilgi
« Son İleti Gönderen: Konacık Kursu 10 Ocak 2019, 19:03:10  »
Türk akademisyen, yazar, biyokimyacı, moleküler biyolog, profesör, Aziz Sancar. Aziz Sancar kimdir? İşte Aziz Sancar'ın biyografisi.
Aziz Sancar 1946 senesinde Mardin'in Savur ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Savur ve Mardin'de tamamladı. Sonrasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim gördü.

Savur'da iki sene doktor olarak çalıştıktan sonra, Teksas Üniversitesi'nde doktorasını, Moleküler Biyoloji dalında, DNA onarımı üzerinde yaptı. Yale Üniversitesi'nde DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı.

1982 senesinde UNC Chapel Hill'de Biyokimya ve Biyofizik alanlarında çalıştı. Burada DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalıştı. 288 makale ve 33 kitap yayınladı.

1997 senesinden beri Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Karolina Üniversitesi, Chapel Hill'de Biyokimya ve Biyofizik Bölümü'nde Sarah Graham Kenan Profesörü olarak görev yapmaktadır. ABD Ulusal Bilimler Akademisi'ne seçilen ilk ABD'li Türk olarak tanınır.

Hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanmıştır.

ABD'de Ulusal Bilimler Akademisi ve Amerikan Sanat ve Bilimler Akademisi, Türk Bilimler Akademisi üyesidir. Vehbi Koç Vakfı'nda 2007 senesinde ödül aldı. Chapel Hill'de eşi Gwen Sancar ile yaşıyor. Aziz ve Gwen Sancar, Carolina'daki Türk Evi'nin kurucuları arasında.

Aziz Sancar'ın geliştirip adını koyduğu “maxicell” tekniği ile buluşunu yapıp adını koyduğu “excinuclease/excision nuclease” enzimi terimleri Oxford Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Sözlüğü'ne girmiştir.
45
- Evrenin yaratılmadığını, başı ve sonu olmadığını iddia eden felsefi düşünceye ne  ad verilir: Dehriyye

- Müslüman Meşşâî filozofların ilimler tasnifi içerisinde yer almaz?
Hadis

- hangisi Fârâbî’nin ilimleri sınırlandırdığı beş ana başlıktan biri değildir?
Fıkıh

- Suhreverdî’nin, önce Aristo’nun kategori anlayışına karşı çıktığı, daha sonra Kant’ın da söyleyeceği gibi kategorileri, varlığın değil zihnin kategorileri olduğunu söylediği, Aristo’nun on kategorisi yerine iki kategoriden bahsettiği eseri:
Pertevnâme

- hangisi İslam’ın temel inanç esaslarına yönelik bir eleştiri veya saldırıyı
doğrudan yöneltmemiştir?
Meşşailik

- halindeki aklın güç durumunda bulunan akla etki etmesiyle özne-nesne
ilişkisinde akıl işlemeye yani nesnelerden soyutlama yaparak bilgi üretmeye başlar. Bu aşamada akıl ile kavram birleşir, özdeşleşir.
İstediği her an bilgi üretebilen bu aklın en belirgin özelliği, önsel bilgileri, tümelleri yani varlığa ait tür cinsleri algılamasıdır. Yukarıdaki paragrafta hakkında bilgi verilen akıl türü Kindi'ye göre aşağıdakilerden
hangisidir?
Fiil Alanına Çıkan Müstefâd Akıl

- Meşşai filozoflara göre, tümel kavramlar oluşturma, yargıda bulunma ve düşünme potansiyeline sahip olsa da daha aktif hale geçmemiş, insanın küçüklük döneminde içinde bulunduğu akıl haline ne ad verilir?
Kuvve halindeki akıl

- Yunan felsefesinin tercümesiyle beraber, Müslümanlar tarafından tanınan felsefe, Müslüman düşünürleri üçe ayırmıştır.
Aşağıdakilerden hangisinde bu üç grup doğru olarak verilmiştir?
Sırf felsefe yapanlar - Felsefeyi dinle uzlaştıranlar - Felsefi metotla dini
savunanlar

- "Tehâfüt geleneğinin" ortaya çıkışının temel nedeni :
Felsefe-din ilişkisini açıklamaya çalışmak

- Yunanca “hyle (heyula)” kavramının Arapça karşılığıdır: imkan

- İbn Sina’nın bilgi teorisi ve mantık konusundaki düşünceleri ile ilgili aşağıdaki
ifadelerden hangisi yanlıştır:
Akıllar konusunda İbn Sina, Kındî ve Fârâbî ile aynı teoriyi kabul eder.

- Farabi’ye göre insan gerçek mutluluğunu nasıl gerçekleştirebilir?
Erdemli devlet içinde

- İbn Bâcce’ye göre aşağıdaki akıl yetkinliğindeki insanlardan hangileri aklın
konusu olan şeyleri ancak “maddi suretler aracılığıyla idrak edebilirler” ve yetkin bir soyutlama yapamadıkları için eşyanın zihinlerindeki karşılıklarını tam
oluşturamazlar: Cumhur mertebesi

- Klasik metafizikten modern metafiziklere geçiş Osmanlı düşüncesinin hangi dönüşüm dönemini karakterize eder?
Son tarihsel dönüşümü dönemini

- hangisi Gazali’nin felsefi ilimleri değerlendirdiği başlıklardan biri
Tehâfüt

46
- Yunanca yargılama, ayırt etme anlamına gelen krisis sözcüğünden türeyen kelime: Eleştiri

- hangisi Müslüman düşünürlerin girdiği kategorilerdendir?
Felsefeyi dinle uzlaştıranlar
47
Konu Anlatımı / Ünite 7 - Osmanlı Düşüncesi - Kısa Kısa
« Son İleti Gönderen: Ders Hocası 09 Ocak 2019, 17:10:26  »
- Orhan Gazi tarafından İznik’te kurulan Osmanlı Devletinin ilk medresesinde uzun yıllar müderrislik yapmış olan Kayserili Davud (Davud el-Kayseri),
hangi alanda eğitim görmüştür?  Mantık

- Metafiziksel felsefelerin önde gelen düşünürlerinin temsil ettikleri yaklaşım hangi seçenekte doğru verilmiştir? Materyalist - Baha Tevfik

- Geldiğimiz noktada Osmanlı düşünürlerinin temeldebir mimar anlayışıyla hareket ettiklerini görebiliriz. Bu anlayışın en önemli kaygısı ‘estetik’tir. Osmanlı
düşünürleri için ihtiyaç duydukları estetik ahenk eşleştirmelerinden hangisi doğrudur? Sözün estetik ahengi için şiire

- Estetik imar bilincini yönlendiren alanlarda (kelamcı, mutasavvıf, fıkıhçı, felsefeci, hat vs.) üretim yapan Osmanlı düşünürlerinin hangi Yunan düşünürün ‘asılkopya’ ikiliğine dayalı felsefe yapma tarzını sürdürdüğü söylenebilir?
Platon

-  hangisi Osmanlı düşüncesi açısından estetik imar konusu değildir?
Sihir ilimleri

- Bölünmüş (yatay) bilincin en belirgin özelliği :
Farklı mekanlar arasında aşağılık-üstünlük ilişkisi kurmaması

-  Taşköprülüzade’nin ilimlerin tasnifiyle ilgili kitabı: Mevzûâtü’l-ulûm


- Katip Çelebi’nin akıl-nakil ilişkisindeki temel tutumu:
Önce akli sonra nakli ilimlerin öğrenilmesi

- Son Osmanlı düşünürlerini metafizik olarak felsefeye yönlendiren temel sorun:
Osmanlı toplumunun temel sorunlarına genel bir çözüm zemini bulabilmek

-  Aşağıdaki kavramlardan hangisi günümüz için geçerli olan bir takım kavram ya da anlayışları, bu kavram ya da anlayışların söz konusu olmadığı zaman dilimlerinde aramakla ortaya çıkmaktadır?
Anakronizm

- Geleneklerden hangisinde mevcut bir genel dünya görüşü içinde metinler ve metinlerde ele alınan konular yeniden konumlandırılmaktadır?
Şerh ve Haşiye

- hangisi Osmanlı Dönemi’nde Sezgici yaklaşımı temsil eden düşünürlerden birisidir? Mustafa Şekip
 
- Molla Fenari için verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?
Şerh-i İsagoci adlı dini kitabın yazarıdır.
Şerh-i İsagoci adlı eseri yazmakla beraber bir dini kitap değildir.
Kitap medreselerde okutulan bir mantık kitabıdır.

- Osmanlıların fizik ve metafizik araştırmalarına verdikleri addır?
Hikmet

- Duraklama döneminde Osmanlı düşünürlerin karşı karşıya kaldıkları sorun aşağıdakilerden hangisidir?
Bilincin kendi içinde bölünmesi sorunu

- Molla Lütfi’nin hangi eserinde, bilimleri tasnif etmesi ve onları tanımlamaya çalışması açısından hem klasik ilimler tasnif geleneğini sürdürür hem de yaşadığı dönemde ilim zihniyetini sergilenmektedir?
Mevzuâtü’l-Ulûm

-  Osmanlı Dönemi’nde Sezgici yaklaşımı temsil eden düşünürlerden birisidir?
Mustafa Şekip

-  hangisi mizahi yolla ahlak eleştiri düşüncesini sağlayan eserin adıdır?
Harname

- Metafiziksel felsefelerin önde gelen düşünürlerinin temsil ettikleri yaklaşım hangi seçenekte doğru verilmiştir? Materyalist - Baha Tevfik

- Bedreddin Simavi’nin felsefe, tasavvuf ve kelam alanlarını kapsayan eserinin adı nedir? Vâridat

- Osmanlı düşünürlerinin kullandığı dış estetik tanımının açıklaması aşağıdakilerden hangisidir?
İmar alanının dışında kalan dünya

- Osmanlı düşünürlerinin kullandığı iç estetik tanımının açıklaması aşağıdakilerden hangisidir?
Estetik imar faaliyetinin gerçekleştiği mekanlar


 
 
48
- Muhammed Abduh’un üzerinde düşündüğü en önemli mesele aşağıdakilerden hangisidir?
Kur'an'ın lafzî anlamında takılıp kalmayıp özünü ve genel anlamını açıklamak

- hangisine göre İslam alemi manen Batı’ya süratle yol almaktadır ve bunda yanlış birşey yoktur: Muhammed İkbal

- hangisi Hilmi Ziya Ülken'in "Bizdeki Fikir Cereyanları" başlıklı yazısının içeriğini kapsamaktadır?
Tarihimizdeki düşüncenin önemini ve onun toplum sorunlarıyla ilişkisini içerir.

- “Peygamberlik bir sanattır.” sözü üzerine dinsizlikle itham edilen çağdaş Müslüman düşünür: Cemâleddîn Afgânî

- hangisi hareket felsefesinin etkisinde kalmış, bu felsefenin kavramlarını ve metodunu kullanarak meselelere kendi kültürümüz açısından yaklaşmıştır?
Nurettin Topçu

- Muhammed Abduh’un görüşleri arasında değildir?
İlim ve felsefe terimlerinin mümkün olduğu ölçüde, İslâm Osmanlı felsefe-kelam-tasavvuf-dil geleneği hesaba katılarak üretilmesini savunmuştur.

- Hareket Felsefesi’nin kurucusu olan Maurice Blondel ile tanışan ve ondan etkilenerek bu felsefenin kavramlarını ve metodunu kullanarak meselelere kendi kültürümüz açısından yaklaşan Nurettin Topçu'nun vefat edene kadar çıkardığı dergi: Fikir ve San’atta Hareket
Katolik Kilisesinin Filistin meselesi hakkındaki menfi tutumunun içyüzüne vakıf olduktan sonra İslâm a girmeye karar veren, Türkçe’ye Jean Paul Sartre ve Marksizm, Sosyalizm ve Ahlak, İslâmiyet ve Sosyalizm adlı eserleri çeviren yazar kimdir? Roger Garaudy
-
49
Konu Anlatımı / Günümüz Fıkıh Problemleri - Dönem Sonu - Kısa Kısa
« Son İleti Gönderen: Ders Hocası 08 Ocak 2019, 16:41:52  »
Ünite 6 - Eğlence, Spor Ve Sanat - Kısa Kısa

-  Bedeni ve zihni güçlendirerek birçok faydaya esile olan eğlence türü:
Spor-müsabaka faaliyetleri

-  Hz. Peygamber döneminde heykelcilik ve resmin yasaklanmasının asıl amacı nedir: Putçuluk ve putperestliği engelleme

- Arapların öteden beri var olan hıda adeti aşağıdakilerin hangisinde doğru olarak açıklanmıştır?
Yolculuk esnasında şiir ve şarkı söyleme

-  Kur’ân’da güzel sese övgü vardır. Kuran-ı Kerimde güzel sesli olduğu bahsedilen Peygamber : Hz. Davut

-  İslam dininin meşru saymadığı, yasakladığı eğlencelerden biri olan ve Arapça da‘meysir’ diye adlandırılan davranış : Kumar

-  “Katılımcıların belli miktarlarda para koyarak katıldıkları ve kurum tarafından paranın bir kısmını katılımcılara dağıtıldığı ve paranın geri kalan kısmını
kâr olarak alıkonulduğu, katılanlardan kazanacak olanın belirlenmesi çekilişe bağlı olduğu” kumar : Piyango

- Hz. Peygamber'in düğünlerde müzik icrasını teşvik etmesinin asıl amacı nedir: Düğünün topluma duyurulması

-  Eğlence karşılığı olarak Arapça’da kullanılan en yaygın terim :  Lehv

-  hangisi eğlence kavramının kapsamı dışındadır: Alışveriş

-  hangisi Peygamberimizin zamanındaki bayram uygulamalarından birisi
değildir:  Horoz dövüşü yaptırılması

- Düğün ziyafetinde müzik icra etmenin mubah ve müstehap olduğu da ifade eden fakihlerin dayanak noktası nedir: Müziğin meşru evlilikleri gizli olandan ve zinadan ayırması.

-  Hz. Peygamber'in zaman zaman bazı eğlenceleri seyretmesi, ashabını bayram ve düğün gibi özel günlerde eğlencelere teşvik etmesi hangisini gösterir:  Düğünlerde eğlenmenin mubah olduğunu

-  Meşru görülen eğlence türlerinin spor yapma, geçim kaynağı olma, dinlenme ve sağlıklı yaşam gibi çeşitli meşru amaçlarının olması hangisine delâlet eder:
Eğlencenin amaçsızca vakit harcamak olmadığına

-  İlâhî dinlerde resim ve heykel yapımına olumsuz yaklaşımın aşağıdakilerden hangisiyle yakın bağlantısı vardır:  Putperestliği engelleme

- Fertlere veya topluma zarar veren sporların meşru olmaması İslâm’da hangi ilkenin gereğidir: Zarar vermenin yasak olması

-  İslâm âlimleri müziğe dair değerlendirmelerde bulunurken hangisini dikkate almamışlardır: Müziğin ses sanatı olması

- Alimler hangi durumda resim ve heykeldeki canlı tasvirlerine izin vermiştir:
Çocuk oyuncağı yapımı

- Hz. Peygamber’in “Ödüllü Müsâbakalar” olarak naklettiği müsabakalardandır: At Yarışları

- Resim, Arapça literatürde daha çok hangi kelime ile karşımıza çıkmaktadır? 
Suret

- Bir rivayete göre, resmin olduğu yere hangi melek girmemiştir?
Cebrail

- Kutsal kitabımız tarafından en çirkin ses olarak nitelenen ses:
Etrafına aldırmaksızın alabildiğince çıkan eşek sesi

- Hz. Peygamber Dönemi müzik uygulamalarından birisi değildir?
Hz. Peygamber’in gelişiyle Arapların geleneksel müzik sözlerinde hiçbir değişim olmamıştır.

- İslam dininde müziğin meşru olması için aşağıdaki özelliklerden hangisini taşıması gerekir?
İnsanların kalbinde Allah ve Peygamber sevgisine yol açması

-  hangisi kumar olarak nitelendirilemez?
Bir yarışmada ödül kazanmak

- Peygamber efendimizin ilk müezzini olan sahabe: Hz. Bilal

- Hz. Peygamber'in eğlenceyi teşvik ettiği zamanlardan biri değildir?
Yılbaşı kutlaması

- Binicilik ve at yarışları, atıcılık, halter, koşu ve güreş Hz. Peygamber döneminde yapıldığı bilinen spor türleridir.

- spor türlerinden hangisi Hz. Peygamber döneminde yapılmamıştır?
Basketbol

-  hangisi Kumar’a örnektir?
Yarışanların tümü ortaya  para koyar ve “kazanan parayı alır ” şeklindeki anlaşmaları.           

- hangisi kumar kapsamına girmez?
Bir kurum veya şahsın, açtığı bir yarışmada kazananlara ödül vermesi.

-  Eğlencenin mubah olarak değerlendirilebilmesi için aşağıdaki hangi özelliği taşıması gerekir?
İslâm dininin inanç, ibadet ve ahlâk esaslarını, düşünce ve hayat tarzını yansıtacak olması

- hangisinde eğlence mubah olarak değerlendirilemez: Bahis oynamak

-  İslam’da meşru görülen eğlence türlerinin amaçlarından birisi değildir?
Vakit harcama

Ünite 7 - Ticarî Hayat - Kısa Kısa

- Vade farkının caiz olmadığını söyleyen İslam alimlerinin delilleri
arasında yer alır:
Fiyattaki belirsizlik nedeniyle sözleşme fâsid ya da batıl olur.

- Günümüz fıkıh alimlerinden Vehbe Zuhayli’nin “fiyat belirlenmeden
yapılan veresiye alışveriş” ile ilgili görünüşünü yansıtmaktadır?
Gelecekte belirlenecek bir fiyatla yapılacak satış uygun değildir

- İslam fıkıhçılarına göre “hava parası” alınması uygun olduğu durumlar:
I. Kira sözleşmesi devam ederken, kiracının iş yerini boşaltmasının istenmesi
II. Kiralanan iş yerinin sözleşme süresince kiracısı tarafından bir başkasına kiralanması


-  “selem alışverişi” olarak bilinen alışveriş şeklinin doğru açıklaması:
Para peşin mal veresiye

- Sünnet’le sabit olan "selem" ne anlama gelmektedir?
Peşin ödenen para karşılığında malın veresiye satışı

 - Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 2005 yılında sigortalar
hakkında aldığı kararlarda şartlı olarak caiz gördüğü sigorta türü:
Kâr payı esasına dayalı hayat sigortaları

- Hangileri, canlı tartı hayvan alımı gibi “malın bir kısmının fiyatını belirleyerek yapılan alışveriş” için alışveriş şartlarının dine uygun olduğuna işaret eder?
I. Taraflar
II. İcab-kabul
III. Akit mahallinin mevcut olması
V. Teslimin mümkün olması


-  Bir ticarethanenin devri durumunda ticarethanenin yeri, müşterileri, şöhreti gibi nedenler göz önünde bulundurularak asıl değerinin yanında alınan/ödenen
paraya ne ad verilir: Hava parası

-  Fıkıh kurallarına göre bir satışın geçerli olması için gerekli şartlardan biri
değildir: Akdin yazılı bir sözleşmeye dayanıyor olması

-  Vadeli alışveriş çeşitleri ile ilgili verilen tanım ve hükümlerin hangisi tam olarak doğrudur:
Taksitli alışveriş: mal peşin, para veresiye (caiz)

- Taksitli satışta vade farkının yasaklanması sebebiyle esnaf vadeli satış yapmazsa, toplumda bir takım olumsuzluklar yaşanabilir. Hangisi bu olası olumsuzluklardan biri değildir?
Her türlü mal ve hizmet alım-satımında israfın önüne geçilemez

- hangisi ticaret malında bulunması gereken özelliklerden biri değildir:
Malın satışı peşin olmalıdır.

-  Fiyat belirlenmeden yapılan satışla ilgili ifadelerden hangisi yanlıştır?
 Enflasyonun yüksek seyrettiği dönemlerde fiyatın satış anında değil de borcun ödenmesi anında belirlenmesi hiçbir mezhep müçtehidine göre sahih
değildir.

- İslam dünyasında hükmü tartışılan sigorta çeşitlerinden biridir?
Sabit pirimli sigortalar

- Sigorta çeşitlerinden hangisinin meşrûiyeti hakkında farklı görüşler ve tartışmalar mevcuttur?
Ticari sigortalar

-  kiralamanın kuralları arasında yer almaz?
Kiracının kiralama süresi içinde kiraladığı işyerini bir başkasına kiralaması halinde ondan hava parası alması caiz değildir.

-  Vade farkınının caiz olduğunu öne sürenlerin görüşleri arasında yer almaz?
Harama götüren helal yolları kapatma (sedd-i zerîa) ilkesi gereğince taksitli satış peşin fiyatına yapılmalıdır.

- vade farkının caiz olmadığını öne sürenlerin delilleri arasında yer almaz?
Meşrû kazanç yalnızca emeğin mahsulü değildir

- fıkıh kurallarına göre bir satışın geçerli olması için gerekli şartlardan biri değildir?
Akdin yazılı bir sözleşmeye dayanıyor olması

- Modern iletişim araçlarıyla (telefon, internet vb.) yapılan alışveriş, klasik İslam fıkıh kaynaklarındaki hangi uygulama ile açıklanır?
Mektup veya elçi ile yapılan akidler

- hangisi Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun 4.7.2005 tarihinde sigorta hakkında aldığı kararlardan birisi değildir?
Hayat sigortası yaptırmak hiçbir şekilde caiz değildir.

- "İslam’daki muamelat ilkelerine uygun alternatif sigorta sözleşmesi, teberru ve karşılıklı yardım esasına dayalı yardımlaşma sigortası akdidir, bu esasa dayalı reasürans işlemi de aynıdır" kararı nerede ve ne zaman alınmıştır?
İslam Konferansı Teşkilatına bağlı İslam Fıkhı Akademisi’nin 1985 yılında gerçekleştirdiği II. Dönem toplantısında.

- “hava parası”nın eş anlamlısıdır? Peştemallik

- Sadece Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nunticari sigortasına cevaz vermiştir. Geri kalan üç kuruluşun üyelerinden bazıları ticari sigortaya cevaz vermemişlerdir.
- Dünya İslam Birliği’ne bağlı Fıkıh Akademisi
- İslam Konferansı Teşkilatına bağlı İslam Fıkhı Akademisi
- Uluslararası İslam Ticaret Hukukunun Günümüzdeki Meseleleri Kongresi

“Gaibler arasında akitleşme” bunda taraflar aynı mekânda buluşmayıp, bir aracı vasıtasıyla hükmen bir araya gelmektedirler.

- Gaibler arasında akitleşmeye örnek değildir?
Dükkan sahibi ile işyerinde sözleşme yapmak

- Hangileri, İslam alimlerinin bazı alışveriş şekillerine dair farklı hükümler ortaya koymasına sebep vermektedir?
I. Nassların sıhhat durumları
II. Nassların değişik yorumlanması
III. Sosyal hayattaki değişiklikler


-  Hangisi, vade farkının caiz olmadığını söyleyen İslam alimlerinin delilleri arasında yer alır?
Fiyattaki belirsizlik nedeniyle sözleşme fâsid ya da batıl olur.

- Mezheplerden hangilerinin İslam fıkıhçıları, müşterinin alışverişten vazgeçmesi durumunda kaparonun satıcıda kalmasının caiz olmadığı görüşünü benimsemektedir?
Hanefîler, Malikîler ve Şafiîler

- Kaporalı sözleşmenin caiz olduğu görüşünde olan alimler hangi mezheptendirler?
Hanbeli

- Hangisi İslam dünyasında sigortacılıkla ilgili tartışmanın temelini oluşturmaktadır?
Güven satışının caiz olup olmadığı konusu

Müslüman bilginlerin tartıştığı şey, sigortanın faydalı olup olmadığı değil, sigortacılıktan para kazanmanın caiz olup olmadığıdır.

- Kiracının kiraladığı yeri, bir başkasına kiraya vermesi ya da ödünç vermesi hangi durumda caiz değildir?
Ödünç alanın söz konusu gayrimenkule birinci kişiden daha fazla zarar verecek şekilde kullanması halinde.

- Kapora konusundaki tartışma hangi durum için geçerlidir?
Müşterinin sözleşmeden cayması halinde verdiği kaporanın satıcıda kalması

-  İslam fıkhına göre eşya, hak ve menfaatten oluşan ticaret malında bulunması gereken özelliklerden biri değildir?
Ödeme nakit olmalıdır.

- Hangisi, ticari sigortaların bütün türlerinin caiz olduğunu söyleyenlerin görüşlerinden değildir?
İhtimal ve aşırı garar (aldanma) içeren alışverişin her türlüsü bir nevi kumardır.
Bu görüş, Ticari sigortaları caiz görmeyen alimlerin görüşleri arasında yer almaktadır.

- Kira müddeti devam ederken mal sahibinin kiracıdan kirada bulunduğu iş yerini boşaltmasını istemesi halinde, aşağıdakilerden hangisi caiz değildir?
- Mal  sahibinin kiracıdan tazminat istemesi.

Ünite 8 - Faiz, Kredi Ve Finans İşlemleri - Kısa Kısa

-  İslam’da faizle borçlanma meşru olmadığından, kredi bulma imkânı karzı hasen denilen borç/ödünç, kredili satışlar ya da çeşitli
ortaklıklar
kurma yollarından biriyle gerçekleştirilmiştir.

-  İslamda meşru olmayan verilen bir miktar paraya karşılık belli
bir vadede aynı paranın fazlası ile istenilmesini ifade eden kavram:
Faiz

- Bir kişinin birine verdiği parayı aynı cinsten fazla olarak geri almasının İslam literatüründeki tanımı nedir?
Faiz

-  Aynı cins mislî malların ya da aynı cins paranın peşin mübadelesinde bedellerden birinde ölçülebilir bir fazlalığın bulunması halinde gerçekleşen faiz :
Fazlalık Faizi

-  Kuran- ı Kerim de hangi surede geçen ayetlerde faiz kesin olarak yasaklanmış, faizden vazgeçilirse anaparanın borç verene ait olduğu vurgulanmış ve anaparaya yapılacak az veya çok her türlü ilavenin
faiz kapsamına gireceği ifade edilmiştir?
Bakara Suresi

-  hemen hemen bütün sahih hadis kitaplarında yer almakta olan ve “altı mal
hadisi” olarak bilinen hadis:

Ubâde b. Sâmit'in rivayet ettiği hadisin meali şöyledir: "Altına karşılık altın, gümüşe karşılık gümüş, buğdaya karşılık buğday, arpaya karşılık
arpa, hurmaya karşılık hurma, tuza karşılık tuz cinsi cinsine eşit ve peşin olarak satılır. Malların cinsleri değişirse peşin olmak şartıyla istediğiniz gibi satın."

- hemen hemen bütün sahih hadis kitaplarında yer almakta olan ve “altı mal
hadisi” olarak bilinen hadiste yer alan mallardan biridir?
Hurma

- Hâmiline sadece hesabında para bulunduğunda harcama imkanı veren kartlardır.  Debit Kartı

-  “Bir kuyumcu 10 gram altını vadeyle 10 gram altın veya 75 gram gümüş karşılığında satarsa” hangi faiz durumu ortaya çıkar?
Veresiye Faizi

-  hangileri fıkıh literatüründe faizin türleri arasında yer almaz?
Temettu faizi modern Türk hukunun faiz terimlerindendir.
Kredi faizi ise bankacılık faiz terimidir.

- Fıkıh kitaplarında mezhep imamlarının faizle ilgili değerlendirmelerinde hareket noktasını "altı mal hadisi" diye meşhur olan rivayet oluşturur. bu
rivayette geçmeyen mal hangisidir: yulaf

 "altı mal hadisi" içinde geçen mallar:
"Altın,gümüş, buğday, arpa, hurma, tuz"

- Faizsiz bankacılıkta sermayeyi işletme yöntemleri şunlardır:
Murâbaha, ortaklıklar ve kiralama.

- Sözlük anlamı: bir malın üstüne kar koyup almak terim anlamı:peşin satın alınan malı belli bir kâr ilave ederek vadeli satmak demektir. Bu tür satım
akdinde, malın alış fiyatı ve üzerine konulan kâr miktarının bilgisi müşteriye verilir ve anlaşma sağlanır. yukarıda sözlük ve terim anlamı verilen
fıkhi kavram:  Murabaha

- Fıkıhta güvene dayalı satış (buyû’u’l-emânât) olarak bilinen sözleşme türü :
Murabaha

- Çalışma, emek ve sermaye ile kâr- zarar paylaşımı esası ile kurulan ortaklığa ne ad verilir?
Mudârebe

- Katılım bankacılığı kurumlarına katılım hesabı yoluyla para yatıranlar, belirlenen süre sonunda kâra veya zarara ortak olduklarını bilmekte, katılım bankası da bu sermayeyi borç olarak değil ortaklık sermayesi olarak kabul etmektedir. Dolayısıyla kurum ile hesap sahibi arasındaki ilişki ortaklık ilişkisidir. Bu tür ortaklıklara Fıkıhta ne denir?
Mudârebe

- Vadeli borçlanmalarda alınan karşılıksız fazlalık hangi tür faizdir?
Nesîe faizi

-  hangisi katılım bankacılığında cârî hesabın özelliklerinden biri değildir?
Sadece hükmî şahısların açabilmesi

-  Kâr ve zarara katılma şartıyla oluşturulan hesap türü:
Katılım hesabı

- murabaha akdinin tanımı: 
Peşin alınan malın alım fiyatı ve kâr oranı belirtilerek satılmasıdır.

-  Kredi kartı kullanıcısı (müşteri) ile alacağını kart yoluyla tahsil eden taraf (işyeri) arasındaki ilişki, alacağın tahsil edilmesi bakımından ne tür bir
ilişkidir:  Havâle

- Faizin yasaklanmasının sebeplerinden biridir ?
Haksız ve aşırı kazanç sağlaması

-  Faizsiz bankacılık/katılım bankacılığı uygulaması ilk hangi ülkede başlatılmıştır: Mısır

-  hangisi faizsiz bankacılıkta sermayeyi işletme yöntemlerinden değildir?
sadece kar ortaklığına katılım bankaları girmez.

bir malın üstüne kar koyup vadeli satmak (murabaha)

- Banka ile kart hâmili arasındaki ilişki kefâlet ilişkisi olarak görülürse, bankanın kefil olması karşılığında lehine kefil olduğu tarafın (tüccar) alacağından belli bir oranda kesintiye gitmektedir. Bankacılıkta bu işleme verilen ad nedir:
iskonto payı  ( hanefi fıkhına göre caizdir.)

- hangisi faizin yasaklanma hikmetlerinden biri sayılamaz?
zenginleşme ile ortaya çıkan lüks hayatın yerine zühd hayatını yaygınlaştırmak

- Kişinin hesabında nakit para olmasa da bankanın tanıdığı limit ölçüsünde mal/hizmet alım imkanına sahip olur. Bu harcamalara belirlenen süre için faiz uygulanmaz: Charge kart

Ünite 9 - Menkul Kıymetler  - Kısa Kısa

-  “Mali hakların yanı sıra yönetime katılma gibi hakları da sağlayan ve gerçek bir ortaklık ilişkisi kuran hisse senetlerine ne ad verilir:
Ortaklık senetleri

-  hangisinde hisse senedinin sahibine sunmadığı bir imkan paylaşılmıştır?
Ortaklığın tek taraflı fesih hakkı

- İslam dinine göre aşağıda verilen menkul kıymet türlerinden hangisinin faizle ilişkisinin bulunmadığı, bu sebeple bazı kesimlerce caiz olduğu söylenilmektedir: Gelire endeksli senet

- Çoğu İslam alimi ''hisse senedinin ihracının ve borsadan alınıp satılmasının caiz olduğunu'' savunmaktadır. Onların bu görüşü savunmasındaki en
temel gerekçe: Hisse senedinin kâr ve zararı ile birlikte şirketin
malvarlığına ortaklığı temsil etmesi


-  Çekleri üzerinde yazılı değerden düşük değerle satmaya bankacılıkta:
"İskonto", tüccar arasında ise "çek ve senet kırdırma" denir.

-  Çağdaş fıkıh bilginlerinin bir kısmının senet kırdırmanın caiz olamayacağını ileri sürmeleri aşağıda verilen gerekçelerden hangisiyle ilişklendirilmektedir?
Aynı tür iki malın farklı miktarlarla vadeli değişiminin yasaklanmış olması

-  Bankadan alacaklı bulunan bir kişinin, hamiline veya adı yazılı kişiye para ödemesi için bankaya verdiği yazılı emri taşıyan kağıt:
Çek

- Çek veya senedin ciro edilmesine İslam hukukunda ne ad verilir?
Havale

- Havale,  satış değil, bir kişideki alacağın bir başkasına devridir.

- Anonim şirketlerin kâr ve zararda ortak olmak üzere finansman ihtiyaçlarını karşılamak için yurt içinde ve yurt dışında satılmak üzere çıkardıkları  kıymetler:
Kâr ve zarar ortaklığı  belgeleri

- İlk çıkarıldıklarında/ihraçlarında şirketin bütün mal varlığına (aktif ve pasifine) ortaklığı ve ortakların şirketteki paylarını ifade eden kavram:
Hisse senedi

- Bir anonim şirketin sermayesinin eşit paylara bölünmesi sonrasında bu paylardan her birini temsil eden kıymetli evrak aşağıdakilerden hangisidir?
Hisse senedi

 -  Çağdaş fıkıh alimleri menkul kıymetler borsasında alınıp satılarak ve ticareti yapılarak kazanç elde edilmek amacıyla işlem gören hisse senetlerinin
hangi oranda zekata tabi olacağında görüş birliği etmişlerdir?
%2,5

- Menkul kıymetlerde zekat yüzde kaç olarak hesaplanır?
%2,5

-  "İntifa senedi" hangisidir?
Belli bir kamu altyapı tesisinin belli bir süre içindeki gelirinin belli bir oranındaki karşılık gösterilen, kamu ortaklığı idaresi tarafından çıkarılan menkul kıymettir.

- Değişken gelirli kıymetli evraka örnektir?
Hisse senedi

- Vadesi bir yıldan az olan devlet iç borçlanma senetleri:
Hazine bonosu

-  kıymetli evrak çeşitlerinden hangisi faizli borç kapsamına girer?
Hazine bonosu

-  kıymetli evrakın borsadan satın alınmasının caiz olmadığını savunan
araştırmacıların ileri sürdükleri görüşlerden biri değildir?
Borsalar sermaye piyasası kurulu tarafından yeterince denetlenmekte olup, hisse senedi fiyatlarında sun’i dalgalanmaların gerçekleşmemesi

-  Tahvil ve hazine bonosu gibi kıymetli evraklardan zekat verildiği halde bunların faiz gelirlerinden zekat gerekmemesi hükmün gerekçesi :
Faiz İslam fıkhına göre meşru bir mal/mülk edinme yolu olmaması

-  Ziraî şirketlerin hisse senetlerinin zekatı hangisine göre hesaplanmalıdır?
1/10 veya 1/20

- Bazı araştırmacıların ''borsadan şirketlerin hisse senedi satın almalarının caiz olmadığı'' görüşünde bulunmalarında verilen unsurlardan hangisi bir neden olamaz?
Fiyatların serbest iradelerle teşekkül etmesi

- Kişinin hisse senetlerinden zekat vermesi aşağıda verilen durumların hangisinin gerçekleşmesi neticesinde geçerli olur?
Ticaretini yaparak kazanç elde etmesi

-  "Kamu kuruluşları veya özel şirketlerin ödünç para (kredi) bulmak için çıkardıkları bir yıldan uzun vadeli olan borç senetleridir"
Tahvil

- hangisi faizle ilişkilidir?
Tahvil ve hazine bonoları birer faizli borç senedidir

- hangileri İslam alimlerine göre ittifakla haramdır?
I. İçki satan firmanın hisse senedi
II. Tahvil
III. Hazine bonosu


-  İslam Konferansı Teşkilatı’na bağlı İslam Fıkıh Akademisi, hisse senetlerinin kâr ve zarara iştirak etmesi sebebiyle kural olarak helal olduğunu, fakat şerî hükmünün bunu çıkaran şirketin ticari işlem ve amaçlarının meşrû oluşuna bağlı olduğunu hangi yılda Cidde'de yaptığı toplantılarda açıklamıştır?
1992

- Hisselerin zekatlarını verme yükümlülüğü sahiplerindedir. Ancak, şirket
gelirinin zekatının ödenmesi şirket yönetimine bırakılmışsa, şirket
yönetimi hisse sahiplerini temsilen hisselerin zekatını verir.
Bu karar İslam Fıkıh Akademisin'in neredeki toplantısında alınmıştır?
1988-Cidde

-   kıymetli evrakın borsadan satın alınmasının caiz olmadığını savunan araştırmacıların ileri sürdükleri görüşler:
I. Borsada kıymetli evrakın fiyatları serbest iradelerle teşekkül etmemesi
II. Borsada açıkça birisi lehine diğeri aleyhine haksız kazançlar söz konusu olması
III. Borsada batık şirketlerin hisse senetleri satışa arz edilebilmesi
IV. Hisse senetlerinin fiyatları gerçek fiyatıyla yeniden değerlendirmeye tabi tutulmaması


- Çağdaş fıkıh bilginlerinin bir kısmının senet kırdırmanın caiz olamayacağını ileri sürmeleri aşağıda verilen gerekçelerden hangisiyle ilişklendirilmektedir?
Aynı tür iki malın farklı miktarlarla vadeli değişiminin yasaklanmış olması

Ünite 10: Gayrimüslimlerle İlişkiler - Kısa kısa

-  Zimmet sözleşmesinin yapılabileceği din mensuplarını en çok sınırlayan fukaha : İmam Şafiî – Ahmed b. Hanbel

- Gezi veya ticaret amacıyla İslâm ülkesine gelen gayrimüslimler için kullanılan
hukukî bir tabirdir: Müste’men

- İslam alimlerinin geneline göre durumlardan hangisinde eşlerden biri müslüman olduğu takdirde ayrılık zorunlu değildir:
Eşlerden ikisi de ehl-i kitaptan iken erkek müslüman olursa

- İslam bilginlerinden hangisi din ayrılığını bir miras engeli olarak görmez?
Saîd İbnü’l-Müseyyeb

- İlk kez din ve inanç özgürlüğünü tanıyan müslümanlara ait bir sözleşmedir?
Hudeybiye Sözleşmesi

- Yahudi ve Hıristiyanları ifade etmek için ehl-i kitap,
ateşe tapanlara mecusî,
yıldızlara tapanlara sâbiî,
putperestler içinse müşrik denilmektedir.

-  Şaffi ve hanbeli imamlara göre "Ehl-i Kitap" teriminin kapsadığı inançlar:
Hristiyanlar - Yahudiler

- Zımmî kime denmektedir?
İslam ülkesi ile arasında vatandaşlık sözleşmesi yapmış ehl-i kitaplara

- Harbilerin hiçbir sözleşmesi ve izni yoktur.

- Sarhoş olup topluma zarar vermeye başlayan bir zımmî hangi yaptırıma maruz kalır: Kamu düzenini korumak için uygun bir ceza vermek

- Bir müslüman erkekle bir müşrik kadının evliliklerinin hükmü nedir?
Bu tür evlilikler baştan batıldır.

-  İslam ülkesinde bir müslümanın kaza ile zımmi bir vatandaşı öldürmesinin hükmü Hanefiler açısından hangisidir?
kasıt varsa kısas uygulanır

- Müslüman kadınların ehl-i kitap erkeklerle evlenebileceğini savunan bir kişi iddialardan hangisini savunması beklenemez:
Müslüman kadının ehl-i kitapla evlenebilmesinin uygunluğu için nakli delil bulunabilir

- bir müslüman bir zımminin domuzunu telef ederse ne yapılır?
müslümanın tazmin sorumluluğu vardır

50
Konu Anlatımı / İslam Mezhepleri Tarihi - Dönem Sonu - Kısa Kısa
« Son İleti Gönderen: Ders Hocası 07 Ocak 2019, 13:32:54  »
- Hariciler Hz. Ali’yi kötülemek için ayetlerden deliller getirmeye çalışırken, Şiiler de yine onu ve diğer imamların üstünlüğünü ortaya koymak için Kur’an ayetlerine müracaat etmişlerdir.

- hangisi mezhep kavgalarının sonuçları arasında yer almaz?
Mezhebi kimlikler hiçbir zaman dinî kimliği bastıramamıştır.

- hangisi Din Fenomenolojisinin özelliklerindendir?
Olay ve olguları mukayeselerle anlaşılır kılar.

- Babilik-Bahailik hareketi ne zaman ve hangi ülkede ortaya çıkmıştır?
19. Yüzyıl ve İran

-  günümüzde Nusayrî toplumunun yaşadığı ülkelerden biridir?
Suriye, Türkiye ve Lübnan

- On iki imamın her birinin isimleriyle anıldığı ilk rivayetin yer aldığı Tefsîr, hangi alime aittir? Kummî

- Hâricîlğin doğuşunu tarihçiler hangi savaştaki hakem olayına bağlamışlardır?
Sıfin Savaşı

- Mürcie kelimesi, "tehir etmek, "ümit vermek" anlamlarına gelen arapçada hangi kelimenin kökünden türetilmiş çoğul bir isimdir? İrca

-  İmamîyye on ikinci imamın gelişini beklemeleri sebebiyle hangi isimle de anılmaktadır? Ashâbu’l-intizâr

-  İmâmiyye tarafından imâmetin nübüvvetin devamı olduğuna delil olarak getirilen ve farklı varyantlarla hem Şiî ve hem de Sünnî kaynaklarda geçen bir rivayette, Hz. Peygamber şöyle demektedir: “Ey insanlar, size iki değerli hazine bırakıyorum, onlara sarıldığınız sürece asla dalalete düşmeyeceksiniz. Bunlardan birisi Allah’ın kitabı, diğeri ise benim ‘itretim, yani Ehl-i Beyt’imdir… Bu ikisi, (cennette) havz başında bana ulaşıncaya kadar birbirinen ayrılmaz; bunu Rabb’imden diledim. Benden sonra bu ikisine yapışır, sıkıca sarılırsanız ebedî olarak sapmaz ve dalalete düşmezsiniz”. ifadesi yer almaktadır. Bu rivayet hangi isimle anılmaktadır?  Sekaleyn hadisi

-  Efdal-mefdûl görüşünü ortaya çıkaran Şii fırka: Zeydiyye

- Hz.Ebu Bekir'in halife olduktan sonra üstesinden gelmesi gereken ilk işi aşağıdakilerden hangisi olmuştur?
Hz.Muhammed'in ölümünden sonra zekat vermeyi kabul etmeyerek dinden dönen kabilelerle mücadele etmek

-  Nihavend Savaşı hangi tarihte gerçekleşmiştir?  644

- Nusayrîlik hangi yüzyılda kurulmuştur?
Nusayrîlik 9. yüzyılda Muhammed b. Nusayr en-Nemirî (ö. 270/883) tarafından kurulmuş batınî bir fırkadır.

-  İslâm âleminin geri kalmasını ve sömürgecilerin istilasını engelleyecek olan ittihad-ı İslâm, yani panİslâmizmi bir devlet politikası haline getiren padişah aşağıdakilerden hangisidir?
II. Abdülhamid

- Sipahi Ayaklanması kaç yılında olmuştur? 1857

- Bâbîlik-Bahâîliğin inanç ve ibadet esaslarının temelini oluşturan ve “beklenen imama açılan bir kapı” anlamına gelen sıfat: Bâb

- Bahâîlikte ibadet için kıble kabul edilen yer neresidir? Akka

- hangisi medrese geleneğine yaslanan oluşumlarla ilgili doğru bir bilgidir?
Bu oluşumun en tipik örneği Diyobendiye cemaatidir. 

6. ünite - Kısa Kısa

hangisi İmamiyye Şiası'na verilen isimlerden biri değildir? Karmatiyye

-  Kulun irade ve fiillerinde hür ve muhtar olduğu anlayışı İmamiyye’nin hangi prensibi ile doğrudan alakalıdır? Adalet

- Usûlü’l-Kâfî adlı Şiî hadis eseri yazarı: Küleynî 

- İsmailiyye'ye verilen isimlerden biri değildir: Sufriyye 

- Allah’ın zâtının, sıfatlarının aynı olduğu görüşü, aşağıdaki itikadî görüşlerden hangisiyle doğrudan irtibatlıdır? Tevhîd

- Abbasî halifesi Memun’un, Ali Rızâ’yı veliaht olarak tayin etmesi, İmâmiyye mezhebi için niçin bir dönüm noktası olmuştur?
Memun dönemi ve daha sonraki tartışmalar, Şiî imâmet nazariyesinin olgunlaşmasını ve İmâmiyye çizgisinin aşırı (ğulât) fırkalardan ayrılmasını ve daha mutedil bir yapı kazanmasını sağlamıştır.

- Gaybet-i Suğrâ Dönemi ile Gaybet-i Kübrâ Dönemi arasındaki ayırt edici özelliklerden biridir:
Liderliğin, imamlardan ve onların özel temsilcileri olan sefîrlerden Şiî ulemâya geçmesi

- Allah’ın, ölenlerin bir bölümünü öldükleri surette dünyaya getireceğine, böylece bir insan kesiminin yükseltileceğine, bir insan kesiminin de alçaltılacağına, hak sahibi insanların haklı olduklarının, zâlimlerin ise haksız bulunduklarının meydana çıkacağına inanılan İmâmiyye itikadî görüşü:
Rec‘at

- Ulema'nın gücünü sınırlayan ve Ulema'yı en çok rahatsız eden olaylardan biri olarak Şia tarihinde yer alan yaşantı:
1963 Ak Devrimi

- Mut'a nikahı aşağıda verilen mezheplerden hangisinde caiz görülmektedir?
İmâmiyye

- Hz. Ali aşağıdaki gazvelerden hangisine katılmamıştır? Tebük

- Allah’ın zâtının, sıfatlarının aynı olduğu görüşü, aşağıdaki itikadî görüşlerden hangisiyle doğrudan irtibatlıdır? Tevhîd

-  İmâmiyye günümüzde hangi devletin resmî mezhebidir? İran

- Usûlîlik aşağıdakilerden hangisini kabul etmez?
Kıyamete kadar Müslümanlar’ın ihtiyaçlarının karşılanmasında imamların ahbârı yeterlidir.

- On iki imamın her birinin isimleriyle anıldığı ilk rivayetin yer aldığı Tefsîr, hangi alime aittir? Kummî

- İmâmiyye mezhebinde geçen on iki imamdan ilk altısının isimleri sırasıyla aşağıdakilerden hangisinde doğru şekilde verilmiştir?
Ali b. Ebî Tâlib, Hasan b. Ali, Hüseyin b. Ali, Ali b. Hüseyin Zeyne’l-Âbidîn, Muhammed el-Bâkır b. Ali Zeyne’l-Âbidîn, Cafer es-Sâdık b. Muhammed el-Bâkır

-  İmâmiyye Şîası’na göre halen gaybet halinde bulunan, fakat gelecekte ortaya çıkıp dünyada adil bir düzen kuracağına, halen sağ olduğuna inanılan imam :
Muhammed el-Mehdî b. Hasan el-Askerî

- İmamiyye'nin imamet inancına göre aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
İlk halifeler Hz. Ali’nin hilâfet hakkını gaspeden gâsıplardır.

- İmâmiyye’nin imâmet anlayışında geçerli değildir?
İmamın ilminin vehbî değil kesbî olması

- hangi hanedan zamanında İmâmiyye Şiası devletin resmi mezhebi olarak kabul edilmiştir? Safeviler

- hangisi Hasan el-Askerî’nin vefatından sonra ortaya çıkmamıştır?
Askerî’nin imâmetinin bâtıl olduğunu düşünenler

- Ahbârîlik, aşağıdakilerden hangisini benimsemektedir?
Sünnet

- İmamîyye on ikinci imamın gelişini beklemeleri sebebiyle hangi isimle de anılmaktadır?
Ashâbu’l-intizâr

- Hayatında yüzden fazla evlilik yaptığı söylenen ve bu yüzden mitlak (çok boşayan) olarak anılan,  Rivayete göre Muaviye tarafından Yezid b. Muaviye ile evlendirilmek vaadi ile kandırılan hanımı Ca‘de tarafından 49/669’da zehirlenerek öldürülen imam aşağıdaki şıklardan hangisinde doğru olarak ifade edilmiştir? Hasan b. Ali

-  İsnâaşeriyye'nin ortaya çıkışına giden adımları hazırlayan belirleyici olay:
Askerî’nin, göz önünde olan bir oğlu bulunmadığı için kendisine bir halef tayin etmeden hicri 260 yılında Samarra’da vefat etmesi.

- İmâmiyye’nin diğer mezheplerle ihtilaf yaşadığı ve diğer mezheplerin belli bir güvensizlik duymakta kendilerini haklı gördükleri konu aşağıdakilerden hangisidir? Takiyye

7. ünite kısa kısa

- “Ayn-mim-sin” (AMS) hangi batınî fırkanın sembolüdür? Nusayrîlik

- Nusayrilikteki inanç esasını ifade edenlerden biri :
Melek inancı

-  Nusayrîlik fırkasında dinî hiyerarşiyi oluşturanlardan biri değildir?
Dürzîlik

- hangisi Nusayrîlik’teki “din amcası”yla ilgili olarak kabul edilen bir doğrudur?
Ergenlik çağına gelen erkek çocuğu evladı kabul eder ve “sırlar”ı  öğretir.

-  hangisi Nusayrilik'teki "büyük şeyhlik" için söylenemez?
Babadan oğula intikal eden bir özellik taşır.

-  hangisi Yezidiler'deki ibadet anlayışları için doğrudur?
Genel oruç, Aralık ayının başından itibaren tuttulan üç günlük oruçtur.

-  Bir ilah inancı bulunmakla beraber bazen Melek Tavus’a da ilahi özelliklerin verildiği inanış : Yezidîlik

-  Nusayrîlik fırkasının namaz esnasında yerine getirmesi gereken kurallardandır?
   I. Özel bir mekana ihtiyaç duyulmaması
III. Siyah takke giymek


- Dürzîliğin inanç ve amelle ilgili esaslarından biri değildir?
Muhammet (sav) peygamber olduğuna inanmak

-  Yezidilik fırkasının temel aldığı dini yapılar arasındadır?
I. Sabiîlik
II. Nasturîlik
IV. Zerdüştîlik


- hangisi Dürzîliğin inanç ve amelle ilgili esaslarından biri değildir?
Dini toplantılara katılmak

-  Nusayrîlik fırkasının ana kaynağı kabul edilen Kitâbü’l-Mecmû kim tarafından yazılmıştır?  Hasibî

- Yezidîliğin en önemli sembolü aşağıdakilerden hangisidir? Horoz

- hangisi 9. yüzyılda kurulmuş batıni bir fırkadır? Nusayrilik

- Nusayrilik fırkasının sistemleşmesi ve yayılmasında büyük rol oynayan isim:
Hasibi

-  hangisi Nusayrilik’te kutlanan bayramlardan biri değildir?
Ökaristi

- Nusayrilerin ahiret inancına göre verilmiş yanlış bir bilgidir?
Yeniden doğuş (reeankarnasyon) öykülerine inanmazlar.

-  Dürzi davetinin taraftar topladığı dar hatlar arasında yer almaz?
Hindistan

- Nusayrîlik tarihi açısından önemli bir şahsiyet olan ve bazen fırkanın ikincikurucusu olarak kabul edilen şahıs: Hamdan el-Hâsibî

- Nusayrîlik’te “isim-mânâ-bâb” ile kast edilenler kimlerdir?
Ali-Muhammed-Selman

- hangisi Dürzîliğin temel inançlarındandır?
Hâkim-Biemrillah’ın uluhiyetine inanmak

- Nusayrîlik fırkasının ana kaynağı kabul edilen Kitâbü’l-Mecmû kim tarafından yazılmıştır? Hasibî

- hangisi Yezidiler'e göre Şeyh Adi'nin kardeşleri arasında yer almaz?
Şeyh Hasan

- Yezidi inancın dini hiyerarşisinde aşağıdaki sınıflardan hangisi görülmez? Diyakonlar

- hangileri Dürzîlik fırkasının inanç esasları ve amelî hayatla ilgili anlayış ve uygulamaları yüzyıllarca bilinememesine neden olmuştur?
Mensuplarının kapalı toplum olarak yaşaması

-  Yezidilik fırkasına göre haram olan yiyeceklerden biridir?
Yezidilikte yiyeceklerden marul, bakla, lahana, balık, geyik ve horoz eti yemek yasaktır.

- Dürzîlik’in temel karakterini teşkil eder?
Dürzîlik bâtınî bir fırkadır.

- Ruhani kesimde yer alan Peşimamların en önemli görevi :
Nikâh kıymak

- Nusayri inancına göre "zâhirde imam, bâtında ilah" olan kimdir? Ali

- Nusayrilik'teki dinî hiyerarşinin bir öğesi değildir? İmamlık
Fırkada dinî hiyerarşi büyük şeyhlik, şeyhlik, nakiplik ve neciplikten oluşur. Büyük şeyh geniş bir otoriteye sahip olup Hz. Ali'nin yer yüzündeki gölgesi olarak kabul edilir.

- Nusayrilik ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
Kutsal Kitapları Kitabü’l-Cilve’dir.

- Nusayrilikteki melek inancına göre beş yetimden ilkidir?
Mikdâd b. Esved

- Nusayrilik fırkası aşağıdakilerden hangisi zamanında Hz. Muhammed ve Hz. Ali'den bahseden bazı ibarelerin yorumu ile ilgili konularda ikiye ayrılmıştır?
Muhammed b. Yunus el-Kilâzî

- Dürzîliğin inanç ve amelle ilgili esaslarına göre aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?Kelime-i şehadet getirmek
Hâkim’i her devirde tek ilah olarak tanımak. Kelime-i şehadet yerine ikame edilmiştir.

- Dürzîlik fırkasındaki İsmailî-Batınî-Ğâlî fikirlerin arka planında yer alan mezheplerden biri değildir? İslamiyet

- Dürzîliğin inanç ve amelle ilgili esaslarından biri değildir?
Muhammet (sav) peygamber olduğuna inanmak

- Nusayrîliğe göre Tanrı daha önce altı kez beşer olarak tezahür etmiş, yedincisi Hz. Ali'de gerçekleşmiştir. Aşağıdakilerden hangisi bunlardan birisidir?
Yûsuf
 
- Nusayrîliğe göre beş yetim, vaktiyle melek olan ve her biri bir gök mertebesini temsil eden şahsiyetlerdir. Bunlardan Zuhal yıldızı olarak kabul edilen  Mikail'in yeryüzündeki karşılığı beş yetimden hangisidir?
Mikdâd b. Esved

- Nusayrîlik Muhammed b. Nusayr en-Nemirî tarafından kaç yılında kurulmuştur? Ö. 270/883

- Yezidilerin Hasan-ı  Basri tarafından 1340’larda kaleme alındığı belirtilen kutsal kitabı : Mushaf-ı Reş

-  Nusayriliğe göre ergenlik çağına gelen erkekler sırları öğrenmek üzere aşağıdakilerden hangisine gönderilirler?
Din amcası

- Nusayrîlik'te, hicret esnasında Hz. Ali'nin Hz. Peygamber'in yatağında uyuduğu gece olarak kutlanan bayram hangisidir?
Firâş bayramı

- Şiî-İsmailî çevreden çıkan ve tamamen batınî bir karakter taşıyan Dürzîlik kim tarafından kurulmuştur?
Hamza b. Ali

8. ünite - kısa kısa

- Balım Sultan’ın Bektaşilik’teki rolü nedir?
Adâb-erkânı yeniden düzenlemek

- hangisi Aleviliğin yazılı kaynaklarından biri değildir?
Semahlar

- İslamiyeti ilk benimseyen Türkler: İdil Bulgar Hanlığı

-  Köyün ileri gelenleri toplanır ve Abdal Mûsâ kurbanına karar verirler. Görevli olanlar evleri dolaşarak lokma toplarlar. Kurbanlar kesilir, lokmalar hazırlanır. Cem gerçekleştirilir. Abdal Mûsâ kurbanı dolayısıyla o yıl insanların elem, keder, hastalık ve belâlardan korunacağına ve kazançların bereketli olacağına inanılır.  : “Abdal Mûsâ Erkânı”

- Alevilik ve Bektaşilikte önemli olan dört kapıdan biri değildir?
Zekat

- Yakın dönemle ilgili olarak söylenen hangi ifade yanlıştır?
Bektaşilik tamamen ortadan kalkmıştır.
Bektaşilik önce kaldırılmış ama sonra yeniden alan açılmıştır..

-  İşlediği suç dolayısıyla düşkün ilan edilen bir kimse aşağıdaki suçlardan hangisi için 3 yıl boyunca ceme girmesi engellenir?
Komşusunun bağına bahçesine zarar vermek, başkalarının malını çalmak
- Hak’ka yürüyen bir kimse için “helallik alma” temelli yapılan erkân:
Dardan İndirme Erkânı

-  Hz. Hüseyin hangi yıl şehit olmuştur? 680

- Alevilik en geç hangi yüzyıldan itibaren son şeklini almıştır?
16.yy

- Bektaşilik aşağıdan yukarıya doğru sıralandığında en alt seviyede hangisi vardır? Muhiplik
Aşağıdan yukarıya doğru sıralama şöyledir:
Muhiplik, Dervişlik, Babalık, Mücerretlik, Halifelik


- On İki İmam adına hutbe okutup para bastırarak 1501 yılında Safevî Devleti’ni kuran kimdir? Şeyh İsmail

- Alevilikte darda kalan muhiplere dağıtılmak üzere taksim edilen “hakkullah” payı aşağıdakilerden hangisidir?
Çerağ hakkı

- Bektaşîlikte mücerretlik makamı kimleri temsil eder?
Evlenmeyen halifeleri

- Azerbaycan, Nahçıvan gibi yerleri ele geçirip büyük zaferler elde ederek Tebriz’de şahlık tahtına oturan, On İki İmam adına hutbe okutup para bastıran ve 1501 yılında resmen Safevî Devleti’ni kuran isim: Şeyh İsmail

- Alevilik ve Bektaşilikteki inançlar ile ilgili  verilen ifadelerden hangileri doğrudur?
. Hak-Muhammed-Ali üçlerinde yer alan Ali tasavvuftaki velayeti temsil eder.
. Bazı kaynaklarda Hz. Ali’ye bir çeşit tanrısallık nispet edilmiştir
. İlk üç halife yerilmektedir

- Babaî Ayaklanması hangi yılda olmuştur? 1240

- “Hak-Muhammed-Ali” üçlemesindeki “Hak” kavramı neyi sembolize etmektedir? Uluhiyet inancını

- Aleviliğin 13. yüzyıldaki adı nedir? Babailik

- İlk dönem tasavvufi yapıların başında hangisi gelir? Yesevilik
Diğer bir tasavufi yapı Vefâîlik’tir. Diğer bir tasavvufi yapı ise Kalenderîlik’tir.

-  ilk dönem tasavvufi yapılardan biri değildir?
Türkmenlik

- Makâlât, Kitâbü’l-Fevâid ve Şerh-i Besmele gibi eserler kime aittir?
Hacı Bektaş Veli

- Muhammed b. Muhammed Arîzi tarafından kurulan ve 13. yüzyıl Anadolu’sunda Baba İshak ve Baba İlyas Horasanî tarafından temsil edilen tasavvufi yapı : Vefailik

- .........., Bektaşîlik’teki “ikrar cemi”ne tekabül eder.
Musahiplik Erkânı

- Hz. Hüseyin hangi yıl şehit olmuştur? 680

- Alevilikte makamları edepli olmak, heybet, sabır ve namazla Allah’tan yardım dilemek, kanaat göstermek, hayalı olmak, cömertlik, ilim sahibi olmak, teslimiyet ve rıza, marifet ve kendi özünü bilmek olan kapı:
Üçüncü kapı “marifet”

- Alevilikte en önemli erkan hangisidir? Muhasiplik erkanı

- Kalender Çelebi ayaklanması hangi yıl meydana gelmiştir? 1527

- Yol mensubu bir canın ikrarına bağlı kalmayarak büyük suç işlemesi üzerine pirin talimatıyla toplum dışına itilmesine “düşkünlük”, suçlunun cezasını çekip
pişmanlık duyması ve pîre teslimiyet arzusu üzerine yeniden topluma
döndürülmesi için düzenlenen merasime ne ad verilir?
Düşkünlük Erkânı

- Alevilik’te yol mensubu bir canın, ikrarına bağlı kalmayarak büyük bir suç işlemesi üzerine pirin talimatıyla toplum dışına itilmesine ne  ad verilir?
Düşkünlük

- Hacı Bektaş Veli ile ilgili olarak aşağıdaki ifadelerden  hangisi  doğrudur?
Hacı Bektaş Veli Makâlât isimli eserin sahibidir.

- Aşağıdakilerden hangisi Bektaşilikle ilgilidir?
Asıl kuruluşu Balım Sultan'ın başa geçmesiyle olmuştur

- Bugün daha çok Alevîlik diye anılan yapı  çeşitli mekan ve zaman dilimlerinde birçok farklı isimle adlandırılmıştır. Aşağıdakilerden hangisi bu yapı için kullanılan isimlerden biri değildir? Musahiplik
Yesevîlik,  Babaîlik, Kızılbaşlık, Bektaşîlik aldığı isimler.

- Bektaşîlikte mücerretlik makamı kimleri temsil eder?
Evlenmeyen halifeleri

- Aşağıdakilerden hangisi veya hangileri kapılar içerisinde yer almaktadır?
I.Şeriat    II.Tarikat   III.Marifet   IV. Hakikat

- Alevilik tarihinin ilk dönemi açısından önemli bir kişiliktir?
Ahmed Yesevî 

- Bektaşîlerin, yıllık gelirinin beşte birini Ehl-i Beyt hakkı olarak Hacı Bektaş Veli Dergahı’na, Kızılbaşların da dedelere ve ocaklara verdikleri uygulama :
Hakkullah

- Hak’ka yürüyen bir kimse için “helallik alma” temelli yapılan erkân:
Dardan İndirme Erkânı

- Bektaşîlik’te Hacı Bektaş Veli’den sonra ikinci pîr (pîr-ı sânî) Kabul edilen Balım Sultan’ın asıl ismi : Hızır Bali

- Bektaşilere ilişkin yakın dönemin en önemli olaylarından biridir?
Yeniçerilik’le birlikte Bektaşî tekkelerinin kaldırılması olmuştur.

- Alevîlik ve Bektaşîlik’te geçen dört kapıdan üçüncüsü olan “marifet” kapısının makamlarından biridir?
Kanaat göstermek

-  Bir âyinden ziyade gençleri toplantıya alıştırma, onlara âdâb ve erkân hususunda duygu verme, tarikat mefkûresini aşılama amaçlı bir muhabbet meclisine ne ad verilir?  Koldan Kopan Erkânı

9. ünite - Kısa kısa

-  Mehdilikle ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?
Sünnilikte mesih ve mehdi aynı kişiyi ifade etmektedir.

-  Ahmedîyye mezhebi için İslâm dünyasında kullanılan en yaygın isim:
Kadiyanîlik

- Bâbîlik mezhebinin kurucusu : Mirza Ali Muhammed

- Bahâîlerin kutsal kitapları arasında yer almaz:  Berâhin

- Bâbîlik-Bahâîliğin temel görüşlerine ilişkin aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?  İbadetler için kıble Şiraz şehridir.

- Babilik-Bahailik inancının dini hüküm ve esasları temel olarak aşağıdaki dinlerden hangisinden alınmıştır?  İslam

-  Ahmedîlik hareketinin kurucusu kimdir: Mirza Gulam Ahmed Kadiyânî

-  İmamiye mezhebinde Mehdi olarak kabul edilen kişi : Muhammed bin Hasan el-Askeri

-  Allah tarafından insanlara gönderilen bir peygamber olduğunu ileri süren Mirza Ali Muhammed'in bu yeni peygamberliğin kutsal kitabı olarak nitelediği kitabı : El-Beyan

- Sünni kaynaklarda mesih kavramı ile anlatılmak istenen kişi : Hz. İsa

-  Bahailik kim tarafından kurulmuştur: Mirza Ali Muhammed

-  Ahmediliğin, Sünni mezheplerle en önemli ayrılık konusu: Cihad

-  Ahmedilik ibadet konusunda hangi mezhebin yaklaşımını benimsemektedir?
Hanefilik

- . Babilik-Bahailik hareketi ne zaman ve hangi ülkede ortaya çıkmıştır?
19. Yüzyıl ve İran

- Hıristiyanlık inancına göre mesih kimdir?  Hz. İsa

-  İmâmiyye Şîası'na göre beklenen kurtarıcı(mehdi) kimdir?
Muhammed b. Hasan el-Askerî

- Şeyh Ahmed el-Ahsaî’nin 1825’de ölmesi üzerine yerine halife olarak kim geçmiştir: Kazım Reştî

- Gulam Ahmed’in ölümü sonrasında Ahmedîlik hareketinin başına kim getirilmiştir: Hakim Nureddin

- XIX. yüzyılın sonlarına doğru kurulan bir dini hareket olan Ahmedîlik başka hangi isimlerle de anılmaktadır: Mirzaîlik ve Kâdiyânîlik

- On ikinci imam olan Muhammed b. Hasan el-Askerî’nin mehdi olduğu düşüncesi aşağıdaki mezheplerden hangisine aittir: İmâmiyye mezhebi

- Bâbîlik-Bahâîliğin inanç ve ibadet esaslarının temelini oluşturan ve “beklenen imama açılan bir kapı” anlamına gelen sıfat : Bâb

- Şeyhîlik hareketi'nin kurucusu: Şeyh Ahmed el-Ahsaî

- Müslüman Sufilerin Hindistan’a gittikten sonra benimsedikleri davranışlar :
I. Aşırı inzivacı ve zühtçü olmaları
II. Dış dünyaya tümüyla kapalı olmaları
III. Hurafelere inanmaları


- İngiliz sömürüsüne karşı kaç yılında Müslümanlar tarafından Sipahi Ayaklanması başlatılmıştır? 1857

- Bahâîlerin ana mabetlerini oluşturan, dokuz cepheli olarak kurulan ve dünyanın yedi kıtasında bulunan yapılara ne isim verilir: Meşriku’l-Envar
- Mirza Gulam Ahmed, adını ilk kez kaç yılında Hindu ve Hıristiyanların Müslümanlara saldırılarını yoğunlaştırdığı bir dönemde Kadiyan'da, yerel gazetelerde İslâm'ı savunan yazılarıyla duyurmuştur : 1877

- Abbas Efendi’nin 1921 yılında ölmesiyle, Bahâîlik hareketinin başına kim geçmiştir: Şevki Efendi

- Pakistan’da Pakistan Parlamentosu’nun aldığı  bir kararla Ahmedîliğin “İslâm dışı azınlık” olarak kabul edilmesi hangi yıl olmuştur: 1974

- Mehdilik kavramı, aşağıdaki hangi mezhep ile birlikte farklı bir içerik kazanmıştır: İmâmiyye (İsnâaşeriyye) Şîası

-  Mirza Ali Muhammed tarafından yazılan ve  Bâbîliğin kutsal kitabı sayılan eserin adı: El-Beyan

- Bağdad’dan gizlice kaçıp, Süleymaniye dağına yerleşerek iki sene süren bir çile hayatı yaşayan kişi : Mirza Hüseyin Ali

-  Mirza Gulam Ahmed Kadiyânî (1835-1908) tarafından XIX. yüzyılın sonlarına doğru kurulan olan Ahmedîlik, Mirzaîlik ve Kâdiyânîlik adlarıyla da anılan dini hareket nerede başlamıştır: Hindistan

- Gulam Ahmed kaç yılında müceddid olduğunu ve İslâm dinini yenilemek üzere gönderildiğini ilan etti: 1885

- Gulam Ahmed’ın biat için öngördüğü şartlardan biri değildir:
Namazın günde üç defa Allah’ın anılarak yapılması

- hangisi İslam’da Mehdi’nin gelişinin habercileri arasında değildir?
İslamiyetin yayılmasının durması

- Sünni kaynaklarda  mehdinin kıyamet kopmadan önce dünyaya gelip mehdiliği ilan edeceği şehir: Mekke

- Bahâîlikte ibadet için kıble kabul edilen yer neresidir: Akka

-  İslam’da Mesih inancının dayandığı temeller : Hadis ve rivayetler
 
- Ahmedîliğin kurusucu Gulam Ahmed’in kendisini mecâzî anlamda bir nebi ve resul olarak tanımlamasına karşın, yeni bir şeriat getirmediğini belirtmesi aşağıdakilerden hangisine yol açmıştır:
Ahmedîliğin İslam dini ekseninde şekillenmesi

- Mirza Ali Muhammed’in görüşlerinin şekillendiği evreler:
I. İmama açılan kapı olduğunu iddia etmesi
II. mehdilik iddiasında bulunması
III. Peygamberlik iddiasında bulunması


- Ahmedîlik, hangi olayla birlikte Lahor ve Kadiyan şeklinde iki kola ayrılmıştır: Hakim Nureddin’in ölümüyle

Şiilikte Mesih inancının ortak noktaları :
 I. Adı geçen imamların ölmediği
II. Belirli bir yere gizlenmiş olması
III. Zamanı geldiğinde mutlaka döneceği

- Zeydîler'e göre hangisi mehdi olarak nitelendirilmiştir:
Muhammed b. Abdullah

10. Ünite - kısa kısa

- 19. Yüzyılda Hindistan’da yaşamış, laik İslam düşüncesinin bir öncüsü sayılan ve İslam’da ilk ihyacılardan biri olarak değerlendirilen kişi:
Seyyid Ahmed Han

- Haricilerden sayılan, Osmanlılara karşı sıcak bir mücadele de yürütmüş olan, Müslümanların canlarını ve mallarını helal sayan mezhep : Vehhabiler

- Mısırlı bir öğretmen olan Hasan el Benna tarafından 1928 yılında kurulan ve siyasal İslamcı bir düşünceye sahip olan örgütlenme: İhvan-ı Müslimin

- Damad Ferid hükümetinde şeyhülislâmlık görevine getirilen, Sevr Antlaşması’nı savunan ve Anadolu’daki Milli Mücadele hareketine karşı tedbirler alınmasını öneren İslâmcı : Mustafa Sabri Efendi

-  "Tehzibü'l-Ahlâk" adıyla aylık bir gazete çıkararak Müslümanları Batı kültürüne ve İngiliz hükümetine ısındırmak için çaba gösteren İslâmcı:
Seyyid Ahmed Han

- Bazen kısa bazen uzun süreler kaldığı her ülkede milli ve dini şuur uyandırmak, İslâm ülkeleri arasında sağlam bağlar kurmak, mezhebi çatışmaları önlemek, güç birliği oluşturarak sömürgeciliğe karşı mücadele
etmek üzere siyasi, ilmi ve kültürel faaliyetlerde bulunan İslâmcı:
Cemâleddin Efgânî

- Urâbî Paşa’nın İngiliz sömürgeciliğine karşı başlattığı direniş hareketini desteklediğinden dolayı sürgün cezasına çarptırılarak Beyrut’a gönderilen İslâmcı :  Muhammed Abduh

- İttihad-ı İslam kavramının diğer adı nedir: Panislamizm

-  ihyacılığı doğuran nedenlerden biri değildir:
  Moğol istilası ve Haçlı seferleri

- İslâmcılığın temel meseleleri arasında yer almaz?
Hilafetin kaldırılması

- Gelenekçi akımlara özgü bir özelliktir:  Silsileye önem vermesi

- Hangisini İslâm modernizmi dışında görmek gerekir:
Mustafa Sabri Efendi

- Afganistan’da Diyobend medreselerinde eğitim gören öğrencilerden oluşan, 1979 yılında Sovyet işgaline karşı başlatılan mücadelede yer alan ve işgalden sonra istikrarsızlaşan ülkede 1995 yılında ülkenin bir bölümünü ele geçiren örgüt : Taliban

-  Kur’ân ve sünnetin belli bir yönetim şekli ortaya koymadığını, genel esaslar belirlemekle yetindiğini savunan İslâmcılar, hilafet kurumunu, onu “peygamber vekâleti” kabul eden geleneksel anlayıştan farklı olarak ne şekilde takdim etmişlerdir: Millete Vekalet

- İhya hareketilerini doğuran nedenlerden biri olan Mısır'ın İngilizlerin eline geçmesi kaç yılında gerçekleşmiştir: 1882

- Arabistan haricindeki müslümanlar üzerinde daha çok 20. yüzyılda tesiri bulunan oluşum: Vehabbiye

- Medrese geleneğine yaslanan oluşumlardan biri: Diyobendiye

-  1857’deki Sipahi Ayaklanmasında İngiliz sömürgeciliğinden büyük yara alan Müslümanların eğitimine ağırlık verilmesinin düşünen bir grup alimin öncülüğünde kurulan cemaatin ismi: Diyobendiye

- Tecdid terimi ne anlama gelmektedir: Yenileme

- Doğu Anadolu’da Zehrâ Medresesi adıyla açmayı düşündüğü bir yüksek öğretim kurumunu projelendiren kişi: Said Nursî

- Aligarh Mektebi’ni kim kurmuştur: Seyyid Ahmed Han

- Azerî, Fars veya Afgan kökenli olduğu hakkında iddialar bulunan Cemâleddin Efgânî, on sekiz yaşına kadar nerede bulunmuştur: Kabil

 İbn Abdülvehhâb ile Muhammed b. Suud arasındaki siyasi sözleşme kaç yılında gerçekleşmiştir: 1744

- Şeyh İsa Nûreddîn Ahmed Şâzelî Meryemî'nin diğer ismi :Frithjof Schuon

- "İslâmcılara göre ittihad-ı İslâm, yani panİslâmizm adını da verdikleri müslümanların siyasal birliği, İslâm âleminin geri kalmasını ve sömürgecilerin istilasını engelleyecek tek çaredir"   görüşünü devlet politikası haline getiren Osmanlı Padişahı : II. Abdulhamit

- İslam modernizmi içinde sayılabilecek isimlerden biridir: Fazlurrahman

- Yeni selefilik ile günümüz selefiliği ( Vehhabbilik'le özdeşleştirilen ve geleneksel Ehl-i Hadis Çizgisini Sürdüren ) arasındaki ortak payda:
Ana kaynaklara dönüşçü

- Ebrehe ordusunun helâkını Muhammed Abduh hangi hastalık ile izah etmiştir: Çiçek

Sayfa: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10