eba e-devlet e-okul milli egitim osym Acik lise fatih egitek Youtube Facebook alexa twiter gmail google

İletileri Göster

Bu özellik size üyenin attığı tüm iletileri gösterme olanağı sağlayacaktır . Not sadece size izin verilen bölümlerdeki iletilerini görebilirsiniz


Mesajlar - D®agon

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 2227
1
http://www.uyanangenclik.com/gallery/1_31_01_15_3_27_57.jpeg

Tür: Tarihi
Senarist: Mehmet Bozdağ
Yönetmen: Metin Günay

Oyuncular    
Engin Altan Düzyatan, Kaan Taşaner, Hülya Darcan, Didem Balçın, Osman Soykut, Mehmet Çevik, Esra Bilgiç
Hande Subaşı, Serdar Gökhan, Cengiz Coşkun, Hakan Vanlı

Dizinin Konusu:
Türlü oyunlara karşı göğüs geren, kurulan tuzağı tersine çeviren ve nihayet tekfurun kızını kurtararak kaleden sağ çıkmayı başaran Ertuğrul Bey ve alpları Tekfur’la dostluk ilişkisi kurmuşlardır. Fakat hain emelleriyle bu oyunu bozmak isteyen Vasilius boş durmayacaktır. Şimdiki planı Ertuğrul’un hanında Tekfur’u öldürterek Ertuğrul’u zor durumda bırakmak ve Türklerle Bizans arasında savaş başlatmaktır. Peki, Vasilius bu planında başarıya ulaşacak mıdır?

http://www.uyanangenclik.com/resimler/film/1dizieklenmedi.jpg2
Yemeklerde kullanılan bezelye ayrıca lüks restoranlarda süs olarak salataya katılrı.
http://www.uyanangenclik.com/gallery/1_05_08_14_11_44_38.jpeg

Bezelyenin naif imajı ve otantik tadının dışında sağlığa da ciddi faydaları vardır.
Bezelyenin sağlığa katkılarını içeriğindeki besinler sağlar.
100 gram bezelye yaklaşık olarak 80 kaloridir. K, E, A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin bir vitamin kaynağı olan bezelye
ayrıca bakır, demir ve magnezyum mineralleri bakından da çok zengindir.

Bezelye vitamin ve mineralleri itibari ile sağlığa sayısız fayda sağlar.

Bezelye mide başta olmak üzere tüm sindirim sistemini destelemektedir.
Ayrıca bağırsakları ve diğer organları birçok hastalığa karşı koruduğu bilinir.

Cilt sağlığı açısından da birçok fayda sağlayan bezelye kozmetik alanında da kullanılmaktadır.
Özellikle çil kremlerinde çil ve kir giderici olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca bezelye östrojen özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde keten tohumu ve buna benzeye meme büyümesi için önerilmektedir.

Bezelyenin Hastalıklar Üzerindeki Etkileri
Bezelye Kilo Aldırmaz: Bezelye tüketimini en çok engelleyen şey, ‘bezelye kilo aldırır mı’ sorusudur. Halbuki, bezelye düşük kalorili ve düşük yağlı gıdalar arasındadır. Bezelye, bu özelliğinden dolayı vejeteryanlar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Yeşil sebzeler zaten kilo vermeye yardımcı olur, bezelyede kilo vermeyi kolaylaştıran sebzeler arasındadır.

Mide Kanserini Engeller: Plaka ve küçük maddeler mide kanseri gibi riskli hastalıklara neden olmaktadır. Bezelye mide kanseri gibi hastalıkları önler. Bezelyenin içerdiği ‘‘polifenol’’ olarak adlandırılan madde, kanser hastalıklarını engeller.Bezelyenin mide dostu olduğunu söyleyebiliriz.

Bağışıklığı Güçlenirir: Bezelye kaliteli antioksidanlar içerir, böylece ciddi hastalıklara neden olan sorunları giderir. Bezelye, bağışıklık sistemini destekleyen, kalsiyum, demir, çinko, bakır, manganez gibi mineraller açısından çok zenginidir.

Bezelye Anti-Aging Özelliği: Bezelye cilt için faydalıdır. Bezelyenin cilde faydaları hakkında, yazının ilerleyen kısmında daha detaylı ele alacağız. Alfa karoten, kateşin, epakateşini karotenoid gibi antioksdianlar içeren bezelye, cildin yaşlanmasını engeleyerek, cilde doğal bir parlaklık kazanıdır.

Alzheimer ve  Artrit: Bezelye, K vitamini içerdiğinden dolayı Alzheimer ve artrit gibi ciddi hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir. Alzheimerdan etkilenen hastalarda, düzenli bezelye tüketimi nöronal hasarların sınırlanmasını sağlar.

Kan Şekeri: Bezelye, yüksek lif ve protein içeriğinden dolayı, şeker sindirimi kolaylaştırır. Bezelye beyaz şeker veya kimyasal maddeler gibi herhangi bir ilave şeker içermez, dolayısıyla, vücutta, kan şekerinin düzenlemesini sağlar. Bezelye proteinleri bunun için çok önemli görevler üstlenir.

Hamile Kadınlara Bezelye: Taze bezelye folik asit bakımından mükemmel kaynak olarak kabul edilir. Folatlar hücre içinde DNA sentezi için gerekli olan B-kompleks vitaminleri içermektedirler. Araştırmalar sonucu, anne adaylarının folat yönünden zengin besinleri yeterli miktarda tükettiklerinde, yeni doğan bebeklerde nöral tüp defekti önlemede yardımcı olacağın düşünülmektedir. Yani bezelye, anne adayları ve yeni doğan bebeklerin sağlığı için faydalıdır.

Sindirimi Arttırır: Bezelye, yüksek diyet lifi içermektedir. Diyet lifleri sindirim sağlığı için faydalıdır. Ayrıca bezelyede bulunan lifler, sindirimi geliştirerek genel olarak vücudun metabolizmasının artmasına katkıda bulunur.

Bezelyenin Gözlere Faydaları: Bezelye fazla miktarda lutein, karotenler, zeaksantin gibi güçlü antioksdianlar içermektedir. Ayrıca A vitamini açısından da zengin sayılan bezelye, mukus zarları, deri, özellikle göz sağlığının korunmasını sağlar.

Kırışıklıklar ve Osteoporoz: Antioksdidanlar bakımından güçlü olan bezelye, kırışıklık ve osteoporozun önlenmesinde yardımcı olur. Genel anlamda cilt sağlığının korunmasını sağlar.

Bezelyenin Cilde Faydaları: Sağlıklı bedenle, sağlıklı cilt arasında güçlü bağlantı vardır. Bezelyeyi yiyerek tüketmek, ne olursa olsun cilde yansır. Bezelyenin yenilerek tüketilmesi zengin vitamin ve minerallere dönüşerek cilt sağlığı için hayati önem taşıyan fonksiyonların yerine getirilmesini sağlar.

Bezelyenin Saça Faydaları: Vücudun diğer organlarında olduğu gibi, saç köklerinin hayati besin kaynağını sağlar ve sağlıklı optimal büyümeyi destekler.

Bezelyenin Diğer Faydaları:
    Bezelye kolesterolün sağlıklı seviyelerde seyretmesine katkıda bulunur.
    Güçlü antioksidan özelliği, bezelyenin cilt hücrelerini serbest radikallerin verdiği zararlardan korur.
    K vitaminini zengin miktarda içeren bezelye, bağışıklık sistemini güçlendirir, basura iyi gelir, sindirim sistemi için faydalıdır, kan hücrelerinin sağlığını korur.
    C vitamini ve folik asitler içerir, böylece bezelye cildin temizlenmesini sağlar.
    Bezelye, bir kaşık susam yağı ile uygulandığında mantar ve benzeri enfeksiyon hastalıklarına iyi gelir.
    Beyin sağlığı için faydalıdır, özellikle uzun süre bilgisayar karşısında radyasyona maruz kalan kişiler tüketmelidir.
    Ciltte meydana gelen yanma hissine karşı, etkilenen bölgeye bezelye, macun yapılarak uygulanabilir.
    Bezelyeyi kaynatarak bütün vücudunuza uygulayın. Bu uygulama cildinizi ve bütün vücudunuzu kaplayan deriyi temizler, parlak, sağlıklı bir görünüm kazandırır.
    Demir, manganez, kalsiyum içeren bezelye, sağlıklı iskelet yapısı yanında kemik sağlığına faydalıdır.
    Bezelyenin içerdiği vitamin ve mineraller, kalp damar sağlığı için faydalıdır.
    B6 vitaminleri içerdiğinden dolayı saç ve kafa derisi sağlığının korunmasına iyi gelir.
    Bezelye saç dökülmesini engelleyen unsurları ortadan kaldırabilir.
    Bezelye hazımsızlığı giderebilir, sindirim sisteminin görevini sağlıklı şekilde yapmasına yardımcı olur.
    Bezelye çok etkili bir enerji kaynağı olduğundan dolayı, çocuklar için faydalıdır. Kalsiyum ve demir gibi mineraller açısından zengin olduğu için çocukların düzenli olarak tüketmelerinde fayda vardır.
   
Bezelyenin Besin Değerleri
Bezelyenin 28 gramında 17,9 kalori bulunur. Ayrıca; 1,1 gr Protein, 2,5 gram Karbonhidrat, 5,9 mg Kalsiyum, 0,3 mg Demir, 22,7 mg Potasyum, 5,3 mg Magnezyum ve 85,1 IU vitamin A bulunmaktadır.

Öneriler
Bezelye tüketiminde tazelik ilkesine bağlı kalın. Aşırı tüketimlerden kaçının. Safra ve böbrek gibi rahatsızlıkları olanların aşırı tüketimden kaçınmalarını öneririz. Bunun dışında bezelyeyi her yaşta gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

3
Giriş - Selamlama / Ynt: merhaba...
« : 11 Nisan 2017, 08:05:05  »
Hoşgeldin  ggüüll

4
http://www.uyanangenclik.com/gallery/1_02_04_17_2_20_29.jpeg

Yapım:2006 – ABD
Tür: Aile, Aksiyon, Fantastik, Macera
Süre: 83 dakika
Yönetmen: Peter Hewitt

Oyuncular:
Kate Mara, Kevin Zegers, Courteney Cox, Tim Allen, Chevy Chase, Spencer Breslin, Thomas F. WilsonÖze

Filmin Konusu:
Jack Shepard, eski bir süper kahramandır. Bir grup iflah olmaz çocuğu, özel bir akademide eğitip yeni süper kahramanlar yaratabilmek için yeniden göreve çağırılınca bu ufak yaramazlarla zorlu ama bir o kadar da komik ve eğlenceli anlar geçirecektir.


5
Okuldaki başarı farklılığına neden olan faktörü araştırıyoruz.

Anketimize Buyurmaz mısınz?  okk okk

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 2227