I. “Allah ancak kendisinin emrine uyan karşı gelmekten sakınanlardan kurban

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kardelen

• Yer: Hatay / İskenderun
  • 3198
  • +238/-0
SORU: I. “Allah ancak kendisinin emrine uyan karşı gelmekten sakınanlardan kurban kabul eder.”
II. Ben ancak sizi öldürecek olan Allah’a kulluk ederim. Ben Mü'minlerden olmakla emrolundum.
III. “Doğrusu ben, dilerim ki benim günahım ile kendi günahını yüklenesin de cehennemliklerden olasın. İşte zalimlerin cezası budur.”
IV. “Andolsun ki beni öldürmek için elini bana uzatırsan, ben öldürmek için sana elimi sana uzatacak değilim. Çünkü ben alemlerin Rabbi olan Allah’tan korkarım.”
Yukarıda verilenlerden hangisi/ hangileri “Seni mutlaka öldüreceğim.” diyen Kabil’e karşı Habil’in verdiği cevaplardan biri değildir?

A) Yalnız I
B) Yalnız II
C) Yalnız III
D) I ve II
E) II ve III

[b]CEVAP:[/b] Yalnız II

MAİDE Suresi 27. ayet:
Ey Muhammed!) Onlara, Âdem’in iki oğlunun haberini gerçek olarak oku. Hani ikisi de birer kurban sunmuşlardı da, birinden kabul edilmiş, ötekinden kabul edilmemişti. Kurbanı kabul edilmeyen, “Andolsun seni mutlaka öldüreceğim” demişti. Öteki, “Allah, ancak kendisine karşı gelmekten sakınanlardan kabul eder” demişti.

MAİDE Suresi 28. ayet:
“Andolsun! Sen beni öldürmek için elini bana uzatsan da ben seni öldürmek için sana elimi uzatacak değilim. Çünkü ben âlemlerin Rabbi olan Allah’tan korkarım.”

MAİDE Suresi 29. ayet:
“Ben istiyorum ki, sen benim günahımı da, kendi günahını da yüklenip cehennemliklerden olasın. İşte bu zalimlerin cezasıdır.”

MAİDE Suresi 30. ayet:
Derken nefsi onu kardeşini öldürmeye itti de (nefsine uyarak) onu öldürdü ve böylece ziyan edenlerden oldu.