Gönderen Konu: Dostoyevski'den Güzel Sözler  (Okunma sayısı 5034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Black_house

• Administrator
  • Tecrübeli üye
  • +462/-0
  • Sen, Seni Sevdiğinle Bil Ey Can! "O" Seninledir.
    • Uyanan Gençlik
Dostoyevski'den Güzel Sözler
« : 18 Nisan 2011, 20:35:58 »
"İnsanoğlu kendini feda etmekte bulduğu mutluluğu başka hiç bir şeyde bulamaz."

"İnsanın ruhunu yücelten bir acı, ucuz bir mutluluktan evladır."

"Sıradan adam, karmaşık adamdan daha korku vericidir."

"Bir çok insan mutlu olduğunu bilmediği için mutsuzdur."

"Bir ağacın önünden onu sevmeden, onun var oluşundan mutluluk duymadan geçilebileceğini aklım almıyor."

"Rahatlıkla mutluluk olmaz. Mutluluk acıyla elde edilir, insanoğlu hayata mutlu olmak için gelmemiştir."

"İnsanın kendisinden yüz çevirmeye, dünyada olup bitenleri gormemezlikten gelmeye hakkı yoktur."

"Bir insan umudunu yitirir ve amaçsız kalırsa, sırf can sıkıntısı bile onu bir hayvana çevirebilir."

"İnsanların birbirini tanıması için en iyi zaman, ayrılmalarına en yakın zamandır."

"Bazı insanlar, ev köpekleri gibi, yamandıkları kapıdan ayrılmazlar."

"Çocuk, dünyanın en büyük saadetidir."

"Çocukları seven hayatı da sever."

"Evlenme, boşanma işi sırf kadınların elinde olsaydı, bir tek nikâh sağlam kalmazdı."

"Gözyaşları kurur."

"Hayata yeniden başlasaydım , saniyelerin nabzını tutardım."

"Hayatımızda en yüce, en güçlü, en faydalı dayanağımız ana baba evinden kalan hatıralarımızdır."

"İnsan yaşamayı ve yaşamamayı aynı şey diye kabul ettiği zaman hürriyete kavuşur."

"İnsanların bazen neye güldüklerini anlamak güçtür."

"İster tatlı, ister acı olsun, hatıra insana ıstırap verir."

"Kadını kalkındıran, onu uçurumun dibine kadar yuvarlanmaktan koruyarak hayata yeniden doğmasını sağlayan biricik kuvvet aşktır."

Herkes herşeyden sorumludur.

İnsanların saadet kadar felakete de ihtiyacı vardır.

İnsan yaşamayı ve yaşamamayı aynı şey diye kabul ettiği zaman hürriyete kavuşur.

Hayata yeniden başlasaydım, saniyelerin nabzını tutardım

Kadını kalkındıran, onu uçurumun dibine kadar yuvarlanmaktan koruyarak hayata yeniden doğmasını sağlayan biricik kuvvet aşktır.

Çoğu zaman, kelimenin gerçek anlamıyla acıyla farkına varıyorum ki, anlatmak istediğimin yirmide birini bile anlatamadım ve hatta hiçbir şey anlatamadım. Beni rahatlatan şey, tanrı�nın bir gün bana o gücü ve ilhamı göndereceğine, benim de kendimi eksiksizce anlatabileceğime, kısacası yüreğimdeki ve hayal dünyamdaki her şeyi ortaya koyacağıma dair olan umudumdur.

İnsanoğlu kendini feda etmekte bulduğu mutluluğu başka hiçbir şeyde bulamaz

Bir ağacın önünden onu sevmeden, onun var oluşundan mutluluk duymadan geçilebileceğini aklım almıyor.

Bir kadının yaşamı; herhangi bir erkeğe boyun eğip bağlanmak için bir arayıştan başka bir şey değildir.

Şuna kesinlikle inanın ki, halkını anlamayan, onunla bağlarını koparan insan bunu yaptığı ölçüde yurduna inancını yitirir, ya dinsiz olur ya da duygusuz bir odun.

Bir insan umudunu yitirir ve amaçsız kalırsa, sırf can sıkıntısı bile onu bir hayvana çevirebilir.

İnsanın kendisinden yüz cevirmeye, dünyada olup bitenleri gormemezlikten gelmeye hakkı yoktur.

Voiser