Hangi Eğitimi Nerden Alacağım?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Aşık-ı sadık

• Yer: İzmir
  • 840
  • +230/-0
  • Âşîk-ı sâdık
Hangi Eğitimi Nerden Alacağım?
« : 10 Mart 2009, 22:52:21 »
[b]Hangi Eğitimi Nerden Alacağım?

Kenan Cavnar
Satış Müdürü
Datatraining

2000�li yılların ortalarına kadar bilişim sektöründe sıkça rastladığımız benzer başlıkları son zamanlarda gazete ve dergi köşelerinde yeniden görmeye başladık. O dönemlerde Türkiye�nin bilişim sektöründeki personel açığını, yaptığı araştırmalar ile kamuoyuna duyuran Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), yeni bir araştırma ile önümüzdeki 10 yıl içinde sektörde en az 500 bin kişilik istihdam yaratılması gerektiğini duyurmuştu.

Söz konusu araştırmalarda verilen rakamlar konusunda farklı yorumlar olabilir ancak sektördeki personel açığının gün geçtikçe arttığını söyleyebiliriz. Microsoft�un teknik eğitimlerini veren bir eğitim merkezi olmamızdan dolayı özellikle firmaların bilgi-işlem bölümlerinde çalışan kişiler ile sıkça görüşme fırsatımız oluyor. Birçok işyerinde bilgi-işlem bölümleri, ihtiyaç duyulan personelin çok altında çekirdek kadro ile çalışıyor. 500 personelin çalıştığı, birden fazla lokasyonda faaliyet gösteren firmalarda iki bilgi-işlem personelinin, olası sorunları çözmede ne kadar yeterli olacağını sizlerin takdirine bırakıyorum.

Bu sebeple bilişim sektöründe giderek artan personel açığı önemle düşünülmesi gereken konuların başında yer alıyor. Kişilerin kariyerlerini yönlendirirken tercih ettikleri sektörlerin başında bilişim sektörü geliyor. Sektörün en büyük personel tedarikçileri arasında ise teknik eğitim konusunda hizmet veren eğitim firmaları bulunuyor. Microsoft ve Cisco başta olmak üzere, bilişimde öncü eğitim firmalarının �Sistem Uzmanlığı�, �Sistem Mühendisliği� ve �Yazılım Mühendisliği� gibi uluslararası geçerliliğe sahip kurslarına olan ilgi günümüzde yeniden artmaya başladı. Bu olumlu gelişme, kişilerin ilgi duydukları eğitimler ve bu eğitimi alacakları firma tercihlerini daha özenle yapmaları sorumluluğunu da getirdi.

Bilişim sektöründe kariyer yapmak isteyen ve teknik eğitimlere ilgi duyanların, egitim firması tercihlerini yaparken beş önemli konuyu dikkate almaları gerekiyor.

Kurumun Yetkili Eğitim Merkezi Olması

Türkiye�de teknik eğitim veren eğitim firmaları ile bilgisayar eğitimi veren firmalar maalesef aynı kategoride değerlendiriliyor. İyi ve kaliteli eğitim firması, hangi büyük kuruluşun eğitimini veriyorsa mutlaka o kuruluşun �yetkili eğitim merkezi� ünvanına sahiptir. Böylece, gerek kurumun kendisi gerekse çalışanları belli bir çalışma disiplini ve kalite çerçevesinde hizmet etme anlayışına sahip olacaktır.

Eğitmen Kalitesi

Bir eğitim firmasının yetkili eğitim merkezi olması tek başına yeterli değildir. Kurumun bu ünvanı alabilmesi için en önemli faktörlerin başında, kurumun bünyesinde çalışan eğitmenler geliyor. Söz konusu eğitmenler, eğitim verdikleri alanda gerekli teknik ve pedagojik yetkinliklere sahip kişilerdir. Eğitmenlerin sadece teknik konularda uzman olmaları, sundukları eğitim kalitesinin yüksek düzeyde olacağı anlamına gelmez. Eğitmenlerin bilgi birikimlerini mutlaka saha tecrübesi ile pekiştirmeleri gerekir. Bu farklılıkları anlayabilmeniz için mutlaka görüşmelerde sadece satış temsilcilerinden bilgi almakla kalmayın, eğer imkan varsa ilgilendiğiniz konunun eğitmenleri ile de görüşün. İyi ve kaliteli eğitim firması aynı zamanda bünyesinde en iyi eğitmenlere sahip olan eğitim firmasıdır. İyi eğitmenlerin çoğunluğu da kariyerlerini sadece bu alanlarda yürüten kişilerden oluşur.

Eğitim Materyalleri

Amacınız belirli bir konuda sertifika sahibi olmaksa, eğitim süresi boyunca size fayda sağlayacak en büyük araçlardan bir tanesi eğitimde kullanacağınız kaynaklardır. Bu kaynakların başında da aldığınız kursa ait kitaplar gelir. Günümüzde sadece yetkili teknik eğitim merkezleri, ünvanlarının sorumluluğunu yerine getirerek orijinal kitap setleri ile hizmet veriyor. Bu kitaplar size sadece belli bir ünvanın sorumluluğunu yerine getirebilmek için sunulmaz. Orijinal kitap setlerini size eğitim boyunca rehber olacak ve sizi hedefinizdeki sertifikaya götürecek doğru klavuz olarak algılamanız ve bu yönde ısrarcı olmanız, eğitiminizin sağlıklı ve problemsiz devam etmesi açısından önemlidir.

Eğitim Sonrası Destek

Bu konu özellikle bilişim sektöründe aktif olarak çalışan ve çalıştıkları firmalarda bilgi-işlem konusunda önemli sorumlulukları olan eğitim adaylarının, eğitim merkezlerinden en çok şikayette bulundukları konular arasında geliyor. Bu şikayetlerin başlıca sebepleri arasında ise eğitmenlerin eğitim süresince veya eğitim sonunda katılımcılara verdikleri destek yetersizliğidir. Bu sorunlarla özellikle bünyesinde part-time eğitmen bulunduran firmalar karşılaşıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz iyi ve kaliteli bir eğitim firmasını, diğer eğitim merkezlerinden ayıran en önemli özelliklerden biri de bünyesinde full-time çalışan eğitmenlere sahip olması, eğitmenleri kendi bordrosunda çalıştırmasıdır. Bu özelliğe sahip teknik eğitim firmalarında hizmet veren eğitmenlere, dilediğiniz zamanda ulaşabilir ve problem yaşadığınız konularda zaman sınırlaması olmadan destek alabilirsiniz.

Eğitim Ücretlendirme

Bu konuda kamuoyunda iki temel yanlış anlama bulunuyor. Bunlardan ilki eğitim fiyatı yüksek olan kurumun en kaliteli eğitim firması oluşu veya tam tersi fiyatları düşük olan eğitim kurumunun ise kalitesiz olacağı düşüncesidir. Teknik eğitim almak isteyenleri, eğitim firması tercih ederken yanılgıya düşüren bu konuya dikkat etmelisiniz. Örneğin sistem mühendisliği eğitimi için araştırma yapıyorsunuz. Sektördeki eğitim firmalarını aradınız ve hepsinden fiyat teklifi aldınız. Burada dikkat edeceğiniz ilk konu ilgilendiğiniz eğitimin komple bir paket halinde mi yoksa sadece sizi ilgilendirebilecek kısmı ile mi sunuluyor olmasıdır. Komple bir paket programda, sistem mühendisliğinden önce alınması gereken bir takım eğitimler olabiliyor. Burada tercihinizi yaparken sadece sistem mühendisliği eğitiminin ne kadar sürdüğü ve fiyatı konusunda bir ayırıma gitmeniz gerekiyor. Bu şekilde bir ayırıma gittiğinizde aslında fiyatlarda çok yüksek farkların olmadığını sadece eğitim süresi uzatılarak ve kapsam genişletilerek hazırlanan bir pazarlama stratejisi ile karşı karşıya kaldığınızı görebilirsiniz.

Eğitim ücretlendirmesinde ikinci yanlış algılanan konu ise bütçeye en uygun olan eğitim firmasının tercih edilmesidir. Buradan kastımız cebimizdeki para değildir. Sistem mühendisliği eğitimi için verdiğimiz örneği farklı açıdan değerlendirelim... Örneğin söz konusu eğitime gitmek istiyoruz fakat maddi olarak gücümüz yeterli olmuyor. O zaman sektörde daha ucuz farklı alternatifler aramak yerine, bütçemizin belli bir seviyeye ulaşıncaya kadar beklenmesi daha akılcı bir stratejidir. Unutulmamalıdır ki, bu tür eğitimlerde firma seçiminde alacağınız yanlış karar sadece o eğitim merkezinden mutsuz ayrılmanıza neden olmayacak, aynı zamanda söz konusu eğitime ilgi ve merakınızı da kaybedeceksiniz. Bu sebeple bütçemiz iyi ve kaliteli eğitim firmasına yetebilecek seviyeye ulaşana kadar beklemeli ve en son saydığımız özelliklere sahip olan uygun firmayı tercih etmeliyiz.

Tüm bu özellikleri size sunabilen, sadece teorik bilgilerden çok uygulamalı eğitime de ağırlık veren firmalar günümüzde en çok tercih edilen eğitim kurumlarıdır. Bir eğitim firmasına gittiğinizde bahsedilen başlıkların her birini puanlandırın, içlerinde 100 üzerinden 100 alabilecek kaç tane eğitim merkezi çıkabilir onları tespit edin. Doğru yerden başlayın...[/b]