Wimdows Xp Hangi Yıl Satışa Sunulmuştur?

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uyanan Gençlik

• Yer: HATAY
  • 7462
  • +547/-0
Wimdows Xp Hangi Yıl Satışa Sunulmuştur?
« : 06 Aralık 2017, 12:05:16 »
Soru: Günümüzdeki windowsların öncüsü olarak kabul edilen windows xp hangi yıl satışa sunulmuştur?

A) 2000
B) 2001
C) 2003
D) 2004

[b]CEVAP:[/b] 2001

Windows XP (kod adı Whistler), Microsoft tarafından Windows NT işletim sisteminin bir parçası olarak üretilen bir kişisel bilgisayar işletim sistemidir.

24 Ağustos 2001'de imalata çıktı ve 25 Ekim 2001'de perakende satış için serbest bırakıldı.

Windows XP'nin geliştirilmesi, 1990'ların sonunda " Neptün " olarak başladı, Windows NT çekirdeği üzerine kurulmuş olan ve özellikle ana kullanıcı tüketimi için tasarlanmış bir işletim sistemi.

Windows 2000'in güncellenmiş bir versiyonu da başlangıçta iş piyasası için planlandı; Bununla birlikte, Ocak 2000'de her iki proje, hem tüketici hem de iş piyasaları için tek bir işletim sistemi platformu görevi görecek olan "Whistler" kod adlı tek bir OS lehine rafa kaldırıldı.

Windows XP, MS-DOS tabanlı Windows sürümlerinden güvenlik, kararlılık ve verimlilik  için Windows NT temellerini kullanması nedeniyle önemli bir gelişme oldu. Önemli ölçüde yeniden tasarlanmış bir grafik kullanıcı arabirimi getirdi ve Windows'un telif hakkı ihlalini azaltmak için ürünün etkinleştirilmesini kullanan ilk sürümü oldu.

Windows XP, piyasaya sürülmesinin ardından, artan performans ve genel kararlılığı (özellikle Windows ME'ye kıyasla), daha sezgisel bir kullanıcı arabirimi, geliştirilmiş donanım desteği ve genişletilmiş multimedya özelliklerine dikkat çeken eleştiriler aldı.

Yeni lisanslama modeli ve ürün etkinleştirme sistemi üzerine bazı kaygılara rağmen, Windows XP nihayetinde popüler ve yaygın olarak kullanılmaktadır. Windows XP'nin en az 400 milyon kopyasının kullanılabilirliğin ilk beş yılı içerisinde küresel olarak satıldığı, Nisan [ 2014 ] tarihine kadar en az bir milyar kopyanın satıldığı tahmin edilmektedir.

Windows XP lisanslarının satışa sunulması orijinal ekipman üreticileri (OEM) 30 Haziran 2008'de sona ermiş ancak netbooklar için Ekim 2010'a kadar devam etmiştir.

Windows XP için genişletilmiş destek, 8 Nisan 2014'te sona erdi; daha sonra işletim sistemi çoğu kullanıcı için daha fazla destek veya güvenlik güncelleştirmesi almayı bıraktı.

Ağustos 2017 itibariyle Windows XP masaüstü pazar payı, onu Windows 7, Windows 10 ve Windows 8.1'den sonra en popüler dördüncü Windows sürümü oldu.