Gönderen Konu: Yabancı cisim tıkanmalarında acilyardım  (Okunma sayısı 3590 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Black_house

• Administrator
  • Tecrübeli üye
  • +462/-0
  • Sen, Seni Sevdiğinle Bil Ey Can! "O" Seninledir.
    • Uyanan Gençlik
Yabancı cisim tıkanmalarında acilyardım
« : 13 Kasım 2010, 15:44:15 »
[b]Yabancı cisim tıkanmaları, genellikle birşey yerken veya içerken gülme ya da ani hareket etme sonucu ortaya çıkabileceği gibi, çocukların oyun oynarken cisimleri ağız ve burunlarına sokmaları sonucunda da görülebilmektedir. 

** Tıkanma nedeniyle kişi öksürüyorsa hiçbir girişim yapılmadan gözlenir.
Ta ki aşağıdaki belirtiler görülene kadar :

** Kişi konuşamıyor, öksüremiyor, iki eli ile boğazını kavramış ve  panik halinde ise, siyanotik görünümün yanı sıra aşırı zorlanarak nefes almaya çalışıyorsa, hemen müdahale edilmesi gerekir.
Eğer kısa sürede müdahale edilmezse bilinç kaybı ve ölüm meydana gelebilir.

Yabancı cismi çıkarmak üzere uygulanan yönteme
Heimlich ( Subdiyafragmatik -, batından  itme ) manevrası denilmektedir. 

ERİŞKİNDE VE ÇOCUKLARDA YABANCI CİSİM TIKANMALARINDA MÜDAHALE AŞAMALARI

Bu aşamalar, bir yaşın üstündeki çocuklardan itibaren her yaş grubuna uygulanabilir:
[color=purple]
1. Eğer kişide hafif soluk yolu tıkanması bulguları varsa,
[/color]
Öksürmeye devam etmesi için kişi teşvik edilir, başka bir şey yapılmaz.

[color=purple]2. Eğer kişide şiddetli soluk yolu tıkanması bulguları varsa ve kişinin bilinci açıksa;[/color]

Sırtına beş kez aşağıda anlatıldığı şekilde vurun

Tıkanan kişinin, hafifçe sırtına doğru olacak şekilde yanında durun

Bir elinizle kişinin göğsünden desteklerken, kişinin mümkün olduğunca öne doğru eğilmesini  söyleyin ki, tıkanmaya neden olan yabancı cisim bu şekilde soluk yolundan aşağı gitmek yerine ağza doğru hareket etsin

Diğer elinizi topuk kısmıyla, kürek kemiklerinin arasından 5 kez sert şekilde vurun

[img width=365 height=400]http://www.acilveilkyardim.com/acilbakim/yctsirt.jpg[/img]

Yabancı cisim tıkanması, bu 5 darbenin her birinin etkisiyle açılmış mı, kontrol edin.
Sert vuruşların amacı beş sayıdan ziyade tıkanmayı açmaktır

Eğer sırttan vurulan beş darbe ile yabancı cismi çıkarma çabaları başarılı olamamışsa, aşağıda belirtildiği şekilde, beş kere karından itme uygulayın:

Tıkanan kişinin arkasına geçerek, kollarınız (kişinin) üst karın bölgesine
(ÇN:göbek çukurunun yukarısına) gelecek şekilde kişiyi sarmalayın

Kişinin öne doğru eğilmesini sağlayın

Yumruk haline getirdiğiniz bir elinizi, göbek çukuru ile ksifoid çıkıntı arasındaki boşluğun ortasına yerleştirin

Diğer elinizle, önceki koyduğunuz elinizi kenetleyerek; içe ve yukarı doğru sert darbeler uygulayın

Beş kere tekrarlayın

[img]http://www.acilveilkyardim.com/ilkyardim/hamile.jpg[/img]

Tıkanma halen açılmadıysa, beş kez sırttan vurma ve beş kez karından itme şeklinde devam edin
[color=purple]

3. Tıkanan kişinin herhangi bir anda bilinci kapanırsa:[/color]

Bilinci kapanan kişiyi destekleyerek yere yatırın

Hemen 112 yi arayın

[img width=594 height=400]http://www.acilveilkyardim.com/acilbakim/yctcoc.jpg[/img]

[img width=600 height=246]http://www.acilveilkyardim.com/ilkyardim/bebekteyabcisim.JPG[/img]

[color=red]Yabancı Cisim Tıkanması ile Oluşan Hafif Soluk Yolu Tıkanmaları[/color]

Öksürme, yüksek ve sürekli bir basınç oluşturarak yabancı cismi dışarı atmaya çalışır.
Öksüren kişilere uygulanacak sırttan vurma, karından itme ve göğüs basısı;
ciddi sorunlara yol açabilecek olasılıklardır ve hatta soluk yolu tıkanmasının daha kötüleşmesine neden olabilirler. O nedenle bu uygulamalar şiddetli soluk yolu tıkanmalarına saklanmalıdır.
Hafif tıkanmalarda kişi göz önünde tutulmalı tıkanıklık geçene ya da şiddetli soluk yolu tıkanması oluşana kadar.   

[color=red]Yabancı Cisim Tıkanması ile Oluşan Şiddetli Soluk Yolu Tıkanmaları[/color]

Tıkanma sonucu boğulmalarla ilgili klinik veriler, çoğunlukla, geriye dönük ve fıkra/kısa hikayeler niteliğindedir. Bilinci açık erişkinlerle, 1 yaşın üstündeki çocuklarda oluşan tam YCT ile ilgili vaka kayıtları, sırttan vurmanın, karından itmenin ve göğse bastırmanın ne kadar etkili olduğunu göstermektedir. Aşağı yukarı olguların % 50 sinde, tek yöntem kullanılarak soluk yolu açılamamıştır. Oysa, sırttan vurma, karından itme ve göğüsten itme uygulamaları birlikte kullanıldığında daha başarılı olunmuştur. Anestezistlerin gönüllü olarak gerçekleştirdikleri iki (prospektif) araştırma ile kadavralar üzerinde yapılan araştırmalarda; yapılan kıyaslamada göğüsten itmede karından itmeye göre soluk yolunda daha yüksek basınç oluştuğu saptanmıştır.

Göğüsten itme ile göğse bası aynı gibi olsalar da;
YCT nedeniyle bilincinin kapandığı bilinen ya da YCT nedeniyle kapandığından şüphelenilen kişilere, TYD başlanmasının gereği kurtarıcılara öğretilmelidir.
TYD esnasında, soluk yolunu açarken, yabancı cismin çıkma olasılığı nedeniyle her seferinde, kişinin ağız içi, zaman kaybına fırsat vermeden kontrol edilmelidir.

Tıkanma şüphesi olmayan bilinç kapanmalarında ve kalp durmalarında TYD uygulanırken, ağız içini alışkanlı haline getirip kontrol etmek gereksizdir.

Heimlich manevrasını kişi kendi kendine de uygulayabilir; bir sandalyenin arkalığına göbeğin üstündeki boşluktan abanarak yabancı cisim çıkarılabilir.

İleri dönem hamilelerde heimlich manevrası  göğüs kemiğinin alt yarısına ( kalp masajı yapılan kısma ) uygulanır.

** Bebeklerde(1 yaşın altında),  karaciğeri yaralayabileceği için, heimlich manevrası önerilmemektedir.

Bebeklerde yabancı cismi çıkarmak üzere, bebeği önkolunuza yüzüstü yatırıp elinizle çenesinden kavrayın; kolunuzu üstbacağa dayayın bebeğin başı aşağı doğru olacak şekilde (yerçekimini sağlamak üzere, bakınız:şekil) tutup, kürek kemiklerinin ortasından diğer elinizin topuk kısmıyla 5 kere sert ve hızlı darbeler vurun. Sonra Vurduğunuz el ile bebeğin başını kavrayıp kolunuzu bebeğin sırtına dayayıp (sandviç gibi görünecek) bebek o kol üzerene sırt üstü yatırılır ve göğüs basısında olduğu gibi 5 kere bası yapılır. Yabancı cisim çıkana, bilinci kaybolana, yardım gelene kadar 5 sırt 5 göğüs basısı olarak devam edilir.
[/b]

Voiser