Anne ve Babalar İçin 24 Kural

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nadya

• Yer: Konya
  • 2940
  • +237/-0
Anne ve Babalar İçin 24 Kural
« : 19 Mart 2018, 18:16:38 »
• Tüm acıyan yerleri öpün.

• Parklara çocuğunuzla gidip birlikte sallanın.

• Anne ve babaların da hata yapabileceğini gösterin, yeri geldiğinde ondan özür dileyin.

• Çocuğunuzun, yanınızda olmadığı anlarda onu ne denli sevdiğinizi, özlediğinizi açıkca belirtin.

• Çocuğunuzu bir meyve, sebze bahçesine götürüp, meyveleri ya da sebzeleri kendisinin kopartmasına izin verin, bunun yanında meyve, sebzelerin ne biçimde büyüdüklerini ve hangi ağaçlarda yetiştiklerini gösterin.

• Birlikte gazete, dergi okumaya çalışın, eğer okuyacak düzeydeyse bırakın, onun o komik okumasıyla zevk almaya çalışın.

• Eğer koşmaktan zevk alıyorsanız, onun yanınızda bisikletle eşlik etmesine izin verin.

• “Ben sana demiştim” demek yerine, “Olmadığına üzüldüm canım”, “Bir keresinde bana da aynısı olmuştu” ya da “Biliyorum bu senin için çok zor, tatlım” gibi sözler söyleyin.

• Çocuğunuzun yaptığı resimleri, karalamaları duvara yapıştırın ya da çerçeveleyip odasına asın.

• Çocuğunuzu aile içindeki haberlere, olaylara yakın tutmaya çalışın böylece çocuğunuz kendisini bu ailenin parçası olarak hissedecek, ileride sizinle olayları paylaşmakta zorlanmayacaktır.

• Çocuğunuzu duygularını söylemesine alıştırmak için onu devamlı destekleyerek, yanıt verin. Örneğin, onun teşekkür etmesi gerektiğinde, siz öne atılıp, “İkimiz birden size teşekkür ediyoruz” deyin.

• Çocuğunuzla birlikte mutfakta birlikte bir yemek hazırlayın, sonra da oturup ikiniz birlikte yiyin, pizza, makarna, sandviç gibi pratik şeyler...

• Çocuklarınızla oynarken, öğrenmelerine de dikkat edin.

• Çocuğunuzun odasını onun seçeceği renklere ve dekorasyona  göre olmasına dikkat edin, eğer özel bir oda hazırlayamayacaksanız, onun istediği renk ve biçimde olması gibi küçük  detaylarla onun olduğu hissini verebilirsiniz.

• Çocuğunuz için, güzel bir doğum günü hazırlayın, onun sevdiği renklerden pasta, güzel armağanlar, şarkılar...

• Birlikte oturup video izleyin.

• Çocuğunuzla birlikte bir vazoya çiçek yerleştirin, birlikte çiçekleri seçip, yaprakları ayırıp, boylarını kesip, birlikte renklerine ve çiçek türlerine göre bir düzen yapın.

• Çocuğunuzun, iyi bir insan olmasına yardımcı olun, (teşekkür ederim, beni rahatsız etmeden telefon konuşması yaptırdığın için, gibi.)

• Çocuğunuz için çocuk dergilerine üye olun.

• Onun resim yapması, oyun oynaması için boya kalemi, kağıdı, yapışkan, çocuklar için özel makas bulunduran bir kutu hazırlayın.

• Çocuğunuzun arkadaşlarını eve özel olarak çağırıp, onlar için kurabiye, meyve suyu hazırlayıp, videoya güzel çocuk kasetleri koyup, güzel bir zaman geçirmesini sağlayın.

• Çocuğunuza asla tutamayacağınız sözlerde, vaatlerde bulunmayın; söz verirseniz mutlaka yerine getirmeye çalışın.

• Bazen sizin yatak odanızda uzanıp televizyon izleyin; onun istediği birşeyi yaparak onu da sizin özel odanıza katın.

• Özel günlerin önemini birlikte karşılayın, sizin doğum gününüz, onunki, bayramlar, yılbaşı, bu gibi özel günlerin gelmesini heyecanla beklemesine yardımcı olur.