Mescid-i Haram’a Giriş

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı busegül

• Yer: Adana
  • 20005
  • +360/-0
  • Allah birdir ve Muhammed (s.a.v.) onun elçisidir.
    • Uyanan Gençlik
Mescid-i Haram’a Giriş
« : 31 Ağustos 2012, 18:42:08 »
    Bab-ı Selam’dan girilmesi müstehaptır.
    Sağ ayakla girilir ve Peygamber (s.a.v)’e salavat getirildikten sonra şu dua okunur:
    [Allahım! Günahlarımı bağışla ve rahmet kapılarını bana aç. (Allahumme ığfirlî zunûbî ve iftahlî ebvâbe rahmetike.)]

[Allahım! Burası Senin Harem’indir, muhterem ve emin kıldığın beldedir. Etimi, cildimi, kanımı, beynimi ve kemiklerimi Cehenneme Haram kıl. (Allahümme hâzâ Haram uke ve mavda’ emnuke feharrim lahmî ve beşeri ve demî ve muhhi ve ızâmî ala’n-nâr)]

Kabe’yi gördüğü zaman [Allah’tan başka ilah yoktur ve Allah en büyüktür. (Lâ ilâhe illallâhu vallahu ekber)] diyerek üç defa tehlil ve tekbir getirir. Sonra da ellerini kaldırıp dua eder. Çünkü Kabe ilk görüldüğü zaman yapılan dua kabul olunur:

[Allahım! Yaptığım dualarda benim için hayırlı olanları kabul eyle. (Allahümme ic’alnî mucâbe el-da’veti filhayri.)]

[Borçtan, fakirlikten, gögüs darlığından ve kabir azabından Beyt’in Rabbine sığınırım. (Eûzu bi rabbi’l-beyti min’ed-deyni ve min’ed-daygi’l-sadri ve azâbi’l-kabri.)]

[Allahım! Sen’den beni bağışlamanı, bana mağfiret etmeni ve beni Cehennemden kurtarmanı istiyorum. (Allahumme innî es’eluke en tağfirlî ve terhamnî ve tefukkî regabetî fi’n-nâr.)]

Veya kendi ihtiyacına göre Allah Teala’ya dua eder ve Peygamber (s.a.v)’e salavat getirerek şöyle dua eder:

[Allahım! Şu mübarek Beytin şeref, hürmet, azamet ve heybetini artır. O’na hürmet ve tazimde bulunan, hac ve umre yaparak O’nu ziyaret edenlerin de şeref, mertebe ve iyiliklerini artır. (Allahumme zid hâzâ’l-beyte teşriyfen ve ta’zıymen ve tekriymen ve mehâbbeten ve zid min şerefihi ve keremihi mimmen haccehu ev i'temerahu teşriyfen ve tekriymen ve ta’zıymen ve mehabbeten ve birran.)]

[Allahım! Sen selamsın, selamet ancak Sen’dendir. Bizi de selametle yaşat. Allahumme ente’s-selâm ve minke’s-selâm fahyinâ rabbina bi’s-selâm.)]