Mevlid Kandili'nde neler yapılır?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zeron

• Yer: Kayseri
  • 3335
  • +426/-0
    • Uyanan Gençlik
Mevlid Kandili'nde neler yapılır?
« : 23 Ocak 2013, 12:50:49 »
1. Kur'ânı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli;
Kelamullaha olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli. 💚

2. Peygamber Efendimiz (S.A.V.)e salât ü selâmlar getirilmeli; Onun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. 💚

3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar,111 onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli. 💚

4. Tefekkürde bulunulmalı; Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allahın benden istekleri nelerdir? gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli. 💚

5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli. 💚

6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı. 💚

7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı. 💚

8. Müminlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı. 💚

9. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli 💚

10. Kişi kendine ve diğer Mümin kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli. 💚

11. Tesbih Namzı Kılmalı 💚

12. Hatm-i Enbiyâ yapmalıdır. 💚

Çevrimdışı Bilgecan

• Yer: İstanbul
  • 3279
  • +521/-0
  • 1 Soru - 1 Cevap
Ynt: Mevlid Kandili'nde neler yapılır?
« Yanıtla #1 : 11 Aralık 2016, 12:52:57 »
aro1  ggüüll