Gönderen Konu: El yazısı yerine dik temel harfler kullanılmasına karar verildi  (Okunma sayısı 2449 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı D®agon

• Ezberletmez Öğretir
  • Administrator
  • Süper Mega üye
  • +524/-0
    • Arif Hocam
MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB), 12 yıldır okullarda zorunlu olan bitişik eğik el yazısı ile okuma-yazma modelini kaldırdı.
Yeni dönem dik yazıyla başlayacak, eğik yazıyla devam edecek.

[img width=140 height=200]http://www.uyanangenclik.com/gallery/1_24_05_17_6_07_49.jpeg[/img]

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, gelecek eğitim-öğretim yılından itibaren ilk okuma yazma eğitiminde el yazısı yerine dik temel harfler kullanılması kararını verdiklerini belirterek,
"Değişiklik için karar verdik. Bize yol gösteren husus, ilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.
Evlatlarımızı hayata hazırlayacağız. Çağın gerektirdiği bilgi, beceri ve değerleri vereceğiz.
Bunu yapabilmek için çocuklarımıza okumayı ve yazmayı sevdirmemiz lazım." dedi.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Sayın Alpaslan Durmuş tarafından
2017-2018 Öğretim yılından itibaren okuma yazma öğretiminde TTKB Dik Temel Abece fontu kullanılarak okuma yazmaya geçileceği bildirildi.

MEVCUTLARA BASKI YOK
Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu da, öğretmenlerin en çok merak ettiği sorunun mevcutta 2-3 ve 4’üncü sınıftaki öğrencilerin eğik yazıyla devam edip etmeyeceği şeklinde olduğunu belirterek, “Bu sınıflarda yazma eğitimi vermiyoruz. Mevcut için değişiklik öngörülmüyor. Ancak birçok öğretmen arkadışımız eğik bitişik yazıyı fiilen bitirdiğini de biliyoruz. Biz öğrencilere dayatma yapılmadan, kendilerine özgü okunaklı yazı türünü bulmalarını amaçlıyoruz. Bu nedenle ne dik ne eğik baskısı yapmayın. Ama öğrencilerin ödevleri, yarışmalara katılım çalışmalarında bilgisayar çıktısı yerine el yazısıyla yazdırmaya devam edin” dedi.

Voiser