Linux İşletim Sistemi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ders Hocası

• Hocanın Biri
  • Yer: Hatay
  • 63863
  • +526/-0
    • Arif Arslaner
Linux İşletim Sistemi
« : 24 Şubat 2018, 09:31:41 »
Linux, 1991 yılında Finli bilgisayar bilimi öğrencisi Linus Torwalds tarafından ortaya atı-
lan ve gönüllü yazılımcıların katkılarıyla geliştirilmiş özgür bir işletim sistemi çekirdeğidir.
Çekirdek, daha önce de açıklandığı gibi işletim sisteminin temelini oluşturur. Bu
bileşen tüm sistem kaynaklarını tam yetki ile yönetir ve bilgisayardaki uygulamalar ile donanım
arasında bir köprü işlevi görür. Linux başlarda IBM/PC uyumlu bilgisayarlar için
geliştirilmiş olmasına karşın, bugün Motorola, PowerPC gibi daha pek çok platformda
çalışabilen versiyonlara (dağıtım) sahiptir. Yani bir Linux dağıtımı, tam bir işletim sistemi
olarak çalışır hale gelmiş özgür yazılım uygulamalarının bütününü ifade etmektedir. Bugün
kişisel amaçla kullanımı en yaygın olan Linux versiyonu “Ubuntu” işletim sistemidir.

Çok yaygın bir uygulama olmasa da günümüzde bazı ülkeler Windows grubu işletim sistemlerinin
hem ücretli olmasından hem de kaynak kodlarının kapalı olmasından dolayı
açık kaynak kodlu Linux tabanlı işletim sistemlerine yönelmektedir. Bu kapsamda, Türkiye’
de TÜBİTAK BİLGEM-UEKAE (Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu,
Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi ve Ulusal Elektronik ve
Kriptoloji Araştırma Enstitüsü) birimleri tarafından geliştirilen Linux tabanlı Pardus, ilk
yerli işletim sistemimizdir.