Bahane Yokkk.!!!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gule_sevdali

• кişi ѕєν∂iği iℓє вєяαвєя∂iя
  • *
  • Yer: Suskunlugun kirilma noktasindan.....
  • 40
  • +4/-0
  • HER NEFiS ÖLÜMÜ TADACAKTIR!!!
Bahane Yokkk.!!!
« : 19 Temmuz 2009, 17:11:53 »
[color=green][b][color=red]Namaza Bahane Yok [/color]

Rabbimiz, dînimizin direği olan namaza çook kıymet vermiş ve onun terkine hiçbir şekilde müsâade etmemiştir. Ayrıca namaz ibadeti için bütün kolaylık yollarını açarak âdeta kullarının öne süreceği bütün bahaNellleri ortadan kaldırmıştır. Meselâ kul, dese ki, Rabbim namaz için abdest alacak, temizlenecek su bulamadım. Rabbimiz:
«...Hasta yâhut yolculuk hâlinde bulunursanız, yâhut biriniz abdest bozmaktan gelirse, yâ­hut kadınlara dokunmuşsanız ve bu hâllerde su bulamamışsanız, temiz toprakla teyem­müm edin de yüzünüzü ve (dirseklere kadar da) ellerinizi onunla meshedin!  size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez; fakat sizi tertemiz kılmak ve size (ihsân ettiği) nî­metini tamamlamak ister; umulur ki şükredeRrsiniz.» (el-Mâide, 6) âyeti mûcibince,
“-Kulum su bulamadıysan, senin Bana (şahsıma) yaklaşman için sana kolaylık olsun diye «teyemmüm»ü ikram ettim!..” buyuracaktır.
* * *
Yine kul:
“-Rabbim, benn namaz kılacak yer bulamadım!..” diyecek olursa, Rabbimiz:
“-Kulum, senin için bütün yeryüzünü mescid kıldım!..” buyuracaktır.
* * *
Kul:
“-Rabbim, benn hastaydım!..” dese, Rabbimiz:
“-Kulum oturarak ya da yatarak kılsaydın ya!..” diyecek.
Kul:
“-Rabbim, benn yatalaktım!..” dese, Rabbimiz:
“-O hâlde îmâ ile kılsaydın!..” diyecektir.
* * *
Kul:
“-Rabbim, benn yolculuktaydım veya savaşta Ölüm (sonsuz başlangıç)le burun burunaydım!..” diyecek olsa, Rabbimiz, şu âyet-i kerîmeleri ve «salât-ı havf»’ı[1] (korku namazını) hatırlatacak:
“Yeryüzünde sefere çıktığınız zaman kâfirlerin size Kötü (kem)lük etmelerinden endişe edeRrseniz, namazınızı kısaltmanızda size bir gün ( Zaman Belli Edilmemiş)ah yoktur…” (en-Nisâ, 101)
“Sen de içlerinde bulunup onlara namaz kıldırdığın zaman, onlardan bir kısmı Sen’inle berâber namaza dursunlar, silâhlarını (yanlarına) alsınlar, böylece (namazı kılıp) secde ettiklerinde (diğerleri) arkanızda olsunlar! Sonra henüz namazını kıl­mamış olan diğer grup gelip Sen’inle berâber namazlarını kılsınlar ve onlar da ihtiyat tedbir­lerini ve silâhlarını alsınlar! O kâfirler arzu edeRrler ki, siz silâhlarınızdan ve eşyânızdan gâfil olasınız da üstünüze ansızın baskın yapsalar...” (en-Nisâ, 102)
“Namazı bitirince de ayakta, otururkenn ve yanınız üzerinde yatarkenn (daima) Allâh’ı anın. Huzura kavuşunca da namazı dosdoğru kılın; çünkü namaz mü’minler üzerine vakitleri belli bir farzdır.” (en-Nisâ, 103)[/b][/color]