Past Continuous Tense Kullanım Alanları

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uyanan Gençlik

• Yer: HATAY
  • 7462
  • +547/-0
Past Continuous Tense Kullanım Alanları
« : 21 Şubat 2015, 11:10:53 »
[size=12pt]PAST CONTUNUOUS / PAST PROGRESSIVE TENSE Kullanım Alanları / Usage

Geçmişte başlayan ve belli bir zaman diliminde devamlılık gösteren eylemleri anlatırken kullanılır.
Dikkat edilmesi gereken eylem geçmişte başlamıştır ve devamlılık da geçmişte olmuştur yani şu anda devam etmemektedir.

[color=red]Türkçede şimdiki zamanın hikayesine karşılık gelmektedir.[/color]

Türkçeye [color=orange][size=14pt]“-yordu” [/size][/color]olarak çevrilir.

[color=red][size=12pt][b]Yardımcı fiil olarak “was, were” fiilleri kullanılır ve bu fiillerden sonra gelen ana fiile “ing” takısı eklenir.[/b][/size][/color]

[color=red][size=12pt][b]Subject + was / were VERB ing[/b][/size][/color]

I was waiting for you. (Seni bekliyordum.)
They were watching TV. (Onlar televizyon izliyorlardı.)

[color=orange][size=14pt][b]“PAST CONTINUOUS TENSE” KULLANIMI[/b][/size][/color]
[b]
1. Geçmişte belli bir zamanda hareket halinde olan eylemleri anlatmak için “past continuous” tense kullanılır.[/b]
I was reading a book at 8 o’clock yesterday evening.
(Dün akşam saat 8’de kitap okuyordum.)

Kitap okumaya 8’den önce başladım ve sonra da devam ettim. Fakat bahsedilen zamanda, yani 8’de eylemim hareket halindeydi.

A: What were you doing at 3 o’clock last Sunday afternoon?
B: I was studying English.
[b]
2. Geçmişte daha kısa olan bir eylem tarafından bölünen uzun bir eylemle “past continuous tense” kullanılır. Bu durumda kısa olan eylemi anlatmak için ise “past simple tense” kullanılır.[/b]

I was sleeping when the phone rang.
(Telefon çaldığında, ben uyuyordum.)
Uyuma eylemi telefonun çalmasıyla bölünmüştür ve uyumak telefonun çalmasına kıyasla daha uzun bir eylemdir.

I didn’t hear you because I was listening to music.

While I was walking down the street, I saw an accident.

The teacher entered the classroom while the students were fighting.

When the guests arrived, I was cooking the dinner.

[b]3.Geçmişte belli bir zamanda devam eden paralel eylemleri anlatmak için “past continuous tense” kullanılır.[/b]

I was studying while my sister was watching TV.

They were dancing and I was watching them.

I was singing while I was having a shower.

[b]4. Geçmişle ilgili bir hikaye anlatıldığında o esnada çevrede olanları anlatmak için “past continuous tense” kullanılır.[/b]

I left work early yesterday and I decided to walk home. It was very crowded in the street. Two children were running and their mother was looking at the shop windows. There was an old man. He was carrying an umbrella. ....

[b]5. “Present Continuous Tense” de olduğu gibi “Past Continuos Tense” ile de hareket bildirmeyen fiiller kullanılmaz.

[size=14pt][b]I was wanting a car.  [color=red]Yanlış[/color]
I wanted a car.          Doğru[/b][/size]

want (istemek) hareketli bir fiil olmadığından “past continuous tense” ile kullanılmaz; bunun yerine past simple tense kullanılır.[/b]