2020 - 8. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi - 2. Dönem 1.Yazılı Soruları (1)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ders Hocası

• Hocanın Biri
  • Yer: Hatay
  • 63863
  • +526/-0
    • Arif Arslaner
1.Üzerinde yaşadığımız dünyanın da içinde bulunduğu güneş sistemi, kendilerine takdir edilmiş bir yörüngede hareket eder. Dünyamız, ne diğer gezegenlere çarpar, ne de onlardan uzaklaşır. Yeryüzünde de hayatın devam edebilmesi için canlılar arasında bir besin zinciri vardır. Bu metni aşağıdaki ayetlerden hangisi destekler?
A) "Her nefis ölümü tadacaktır." (Âl-i İmran suresi, 185. ayet)
B) "Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık." (Kamer suresi, 49. ayet)
C) "Yeryüzündeki her canlının rızkı yalnızca Allah'a aittir." (Hûd suresi, 6. ayet)
D) "...Allah yaptıklarınızdan haberdardır." (Münafikûn suresi,11. ayet)

1. D - Dini sorumluluk ergenlikle başlar.
2. Y - İlim öğrenmek kadın erkek her müslümana farzdır.”
3. D - Kur’an’da aklı kullanmayla ilgili ayetler çokça yer alır.
4. D - Ölüm sonrası hayatla ilgili bilgileri deney gözlem ve akıl yürütmeyle elde edebiliriz.
2. Kerem, bir konuyla ilgili bilgileri doğru (D) ve yanlış (Y) olarak işaretleyecektir.
Buna göre kaç numaralı cümleleri işaretlerken hata yapmıştır?
A) Sadece 2     
B) 1 ve 3     
C) 2 ve 3
D) 2 ve 4

“Müslüman, ……………..den ve ……………….den diğer insanların zarar görmediği kimsedir”
3.Yukarıda Hz. Muhammed’in sözündeki boşluk nasıl  tamamlanmalıdır?
A) meslek- para  
B) göz- kulak                       
C) el- dil                   
D) iş- güç

4.  “... Anne babaya, yakınlara, yetimlere, düşkünlere, yakın komşuya, uzak komşuya,
yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve elinizin altında bulunan kimselere iyilik
edin...” (Nisâ suresi, 36. ayet.)
Aşağıdakilerden hangisi yukarıdaki ayette emredilen davranışlardan değildir?
A) Komşulara yardım etmek
B) Sadece tanıdıklara yardım etmek
C) Akrabalara yardım etmek
D) Anne babaya yardım etmek

5. “Hz. Peygamber’in (s.a.v.) sözleri, uygulamaları ve sahabilerin yapmış olduğudavranışları onaylamasıdır.”
Yukarıda tanımı yapılan kavram aşağıdakilerden hangisidir?
A) Kur’an   
B) Vahiy   
C) Tebliğ   
D) Sünnet

“İslam; aklı, canı, nesli, malı ve dini korumayı esas almış, bu değerlere herhangi bir şekilde zarar verilmesini de yasaklamıştır.”
6. Buna göre aşağıdakilerden hangisi İslam’ın yasakladığı şeylerden birisi değildir?
A)Sigara-Alkol             
B)Uyuşturucu
C)Spor yapmak      
D) Kumar-İddaa

7. Fakiri çaresizlikten, zengini de Allahu Tealaya isyan etmekten kurtarıp yoksulluğun ortadan kalkmasına yardımcı olan ibadet aşağıdakilerden hangisidir?
A- Namaz
B- Zekât   
C- Oruç   
D- Hac

“Ey İman Edenler! Mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin.” (Nisa Suresi 29.Ayet)
8- Yukarıdaki ayette biz Müslümanlara yasak edilen davranış aşağıdakilerden hangisidir?
a)İçki    
b) Sigara     
c) Uyuşturucu     
d) Kumar

9- Kur’an-ı Kerim, insanları iyiye, doğruya ve güzele yönlendirir. Müslümanların birbirleri ile ilişkilerinde sevgi, saygı, adalet gibi ahlaki değerlere uygun davranışlar sergilemelerini öğütler.
Yukarıda verilen bilgi aşağıdaki ayetlerden hangisi ile doğrudan ilişkilidir?
A) “... İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever.” (Bakara suresi, 195. ayet.)
B) “... Bunlar, gerçeği açıklayan Kitab’ın (Mübîn’in) ayetleridir. (Yûsuf suresi, 1. ayet.)
C) “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım” (Zâriyât suresi, 56. ayet.)
D) “Geçmiş her ümmet içinde de mutlaka bir uyarıcı peygamber bulunmuştur.”(Fâtır suresi, 24. ayet.)

“İyilikle kötülük asla bir olmaz.  O halde sen kötülüğü en güzel şekilde uzaklaştır.O zaman seninle aranda düşmanlık bulunan kimse candan, sıcacık bir dost oluvermiştir. “ (Fussilet Suresi 34)
10- Yukarıdaki ayette vurgulanmak istenene temel mesaj nedir?
a) Kardeşlik    
b) Hoşgörü ve bağışlama
c) İyilikte bulunmak    
d) Tevazu