Gençliğin imanını sorularla çaldılar

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kardelen

• Yer: Hatay / İskenderun
  • 3198
  • +238/-0
Ynt: Gençliğin imanını sorularla çaldılar
« Yanıtla #55 : 28 Ekim 2009, 17:57:22 »
[img width=567 height=400]http://www.ravda.net/download/kitaplar/Sorular/images/sorulari_img_0.jpg[/img]

Çevrimdışı Navras

• *
  • 1
  • +1/-0
« Yanıtla #56 : 25 Mayıs 2011, 22:46:52 »
İzin verirseniz, forumu tanımama vesile olan bu mesaja kendi çapımda yanıt vereyim. yanlışım varsa affola  billöö  uf1

Öncelikle yaşım 17, soruları soran bu arkadaştan pek bir yaş farkım olmasa gerek.
SORULAR
1) Allah'ın varlığını ispat eder misiniz?
2) Dinlerin sahibi madem ki Allah, o halde Hıristiyanlık niçin din kabul edilmiyor?
3) Annemle babam anlatıyorlar. Eskiden kızla erke . birbirini görmeden evlenirlermiş. Bana
bu tutucu kural çok saçma geliyor. Niçin İslâm'da bu kadar bağnazlık yar? Anlayamadım.
Bence flört etmeden evlenmek demek, evlenmeden önce boşanmak demektir. Birbirlerini
iyice tanımadan evlenenler boşanmaya itiliyorlar. Dini bu konuda çok dar görüyorum.
4) Kutuplarda 6 ay gece, 6 ay gündüz oluyor. Orada bulunan insanlar nasıl ibadet edecekler?
5) Eskiden kızlara önem verilmezmiş. Şimdi uygar dünyada yaşıyoruz. Kızlar, erkekler diye
bir ayırım yapılmıyor. Niçin İslâm'da kızlar hor görülüyor?
6) Ezan Türkçe okunsa olmaz mı diyorum? Ben Türküm, niçin Türkçe okunmuyor ezanlar?
Bana ne Arapça'dan.
7) İslâm'da, kadın evlendikten sonra erkeğin kölesi oluyor. Bu tür adaletsizlikler İslâm'dan çıkarılsa diyorum. Siz ne dersiniz? 8) Şu namaz konusu. Ben namaz kılmıyorum, ama benim kalbim namaz kılanlarınkinden daha temiz. Kalbim pis değil ki, niçin namaz kılayım? 9) Bazı aileler kızlarını çalıştırmıyorlar. Halbuki kadınların çalışması Türk ekonomisine katkı sağlıyor. Bu katkıyı reddetmek, bence saçma bir inanış. Siz, bunun doğru olduğuna inanıyor musunuz? 10) Kadınların kıskançlığı malum. Dört kadınlı evliliğe nasıl müsaade ediliyor? 295 11) Kur'an-ı Kerim'in mealini okudum. Fakat en ufak birşey anlamadım. Bu kitap nasıl oluyor da Allah'tan geliyor? 12) Geçenlerde ağabeyim Almanya'dan geldi. Ne söylese beğenersiniz? "Türkiye'de İslâm dini çok yanlış ve çok değişik tanıtılıyor. Bunu unutma" dedi. Bu ne demek canım? Din dindir. Türkiye'de din başka, Almanya'da başka mı? 13) Amerika aya çıktı. Biz yaya kaldık... Öğrendiğim kadarıyla bizim geri kalmamıza hocalar sebep olmuş. Niçin İslâm âlimleri ilerlemeye karşı çıkıyor?

CEVAPLAR
1)Aynaya bak, kendini göreceksin. Yüzün büyük oranda dna'n sayesinde o şekilde. seni sen yapan dna'ların. Dna, protein, RNA ve şeker moleküllerinin bir birleşimi, canlıyı canlı yapan bir moleküldür. En basit dna bile ayısını bilmediğim atomdan oluşabilir. Atomlar, proton, netron ve elektronlardan oluşur. Atomun çekirdeğini ise hidrojen hariç netron ve protonlar oluşturur. Elektronlar atomun toplam ağırlığına kıyasla o kadar küçüktürler ki, pek çok işlemde yüksüz kabul edilirler. Buna rağmen molekül oluşumunda temel sebep elektronlardır.Atomun çekirdeğinin atoma oranı, bir toz tanesinin bir apartmana oranına yaklaşıktır. Proton ve netronların içinde kuark dediğimiz, inanılmaz derecede küçük yapılar mevcuttur. Bu yapılar o kadar çok ve o kadar fazla çeşitlidirler ki, bilim uzun süredir bunları kategorize etmekle meşgul. Bu kadar boşluktan oluşmana rağmen sen bir insansın, bir canlısın. Aynada kendini görebiliyorsun. Eğer hala kanıtlanmadığını düşünüyorsan devam edelim.
2) Hristiyanlık, başta Allah'ın gönderdiği, dönemin adet, gelenek, koşul vs. etmenlerine göre kuralları olan bir din. Tabi pek çok dine olan bu dine de olmuş, bazıları çıkarlarına göre kuralları değiştirmişler. Aslında öyle olması gerekiyordu, öyle olmalıydı. Zaten Allah, en son peygamberiyle en son dinini gönderecekti. Gerçek hristiyanlar, yine dinlerini kendilerine emredilen şekilde(veya yakın bir şekilde, o kadar emin olamam) yaşadılar. Son peygamberin ve dinin haberini alanlar, kendi dinlerinin emrettiğince zaten hak ve son dine geçtiler. Örnekleri var, uzatmaya gerek yok.
3)İslam'da böyle bir şey var mı yahu? Bu bir adet. Bana da saçma gelen bir adet. ötesi değil.
4)Güneşe göre. Eğer içlerine sinmezse(ki sinmeyecektir müslümanın) yakın bir yerin güneşine göre yani vaktine göre.
5)Kızlar hor görülmüyor. İslam'ı gönderen Tanrı olduğuna göre, neden soyun devamlılığında %50 pay vermiş ve doğurmak gibi en gerekli işlevi hediye etmiş?
Miras konusu var evet, ama şöyle düşün; Evlenipte kayınpederinin evinde kız mı kalır erkek mi? Aileden kız mı uzaklaşır, erkek mi? En önemli etken bu bildiğime göre.
6)Yabancı müzik dinler misin? bahse girerim seviyorsundur çoğunlukla ne dediğini anlamıyorsundur hatta umrunda değildir. Sadece kulağa hoş gelir. Aynı şarkının türkçesinde duyguların değişir. Ezanın arapçası da türkçesinden daha hoş gelir insana. Çünkü ilk öyle söylenmiştir, duyulmuştur. Ayrıca arapçada kelimeleri uzatmak serbest ve güzellik olarak görülüyor. Arapça Alaaaaaaaaahuekber Alaaaaaaahuekber demek Allahuekber Allahuekber demekten daha güzel oluyor. Türkçede Allaaaaaaaaaaaah en büyüktüür diye birşey biraz tuhaf olur sende anlayabilirsin.
7)Ne kölesi yahu? Hür eşini neden köle yapsın ki Allah?
8)Allah'ın onu hatırlaması için şart koştuğu, yapacaksın-yap dediği şeylerdendir namaz. Kalbini temizlemesi başka mevzu. Temel sebep Allah'ı hatırlamak. eğer yapmam, ben iyi biriyim, Allah yanlış düşünmüş gibi şeyler düşünürsen, böyle insanlar için yukarıdaki hristiyanlık mevzusunu okudun. Bozanlar da Allah'ın kurallarını dinlemeyenlerdi.
9)İsteyen ve iş bulabilen çalışsın ne diyebilirim ki. Engellemek normal şartlarda pek anlamlı değil bence.
10)Karın kıskanıyorsa evlenmeyeceksin, bu kadar basit.
11)www.mucizeler.org(site linki vermek yasak değildir umarım.
12)İslam dini başka değil, insanların yaşadığı din başka olabilir. Pek tabii hristiyanlık meselesi yine. Anlamışsındır.
13)Allah'ın ilmini bilimini öğrenmemeye zorlamanın mantığını anlamıyorum. sonuçta amerikalının yaptığı roket maddesiyle, bilimiyle, yakıtıyla yani herşeyiyle Allah'a ait. bunun neresi kötü ki biz böyle şeyler yapmayacakmışısız?(çevre konusu ayrı tabi)

Çevrimiçi D®agon

• Ezberletmez Öğretir
  • Yer: Ankara
  • 11650
  • +524/-0
    • Arif Hocam
« Yanıtla #57 : 25 Mayıs 2011, 22:54:45 »
akss  aarroo