Sınavlardan Önce Okunacak Dualar

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ders Hocası

• Hocanın Biri
  • Yer: Hatay
  • 63863
  • +526/-0
    • Arif Arslaner
Sınavlardan Önce Okunacak Dualar
« : 06 Ekim 2018, 13:51:37 »
[size=18pt]رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا[/size]
"Rabbi edhılnî müdhalen sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.”

ANLAMI: ”Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar. Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”

[size=18pt]رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِي يَفْقَهُوا قَوْلِ[/size]
"Rabb’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî.”

[b]ANLAMI:[/b] ”Ya Rabbi! Göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır, Dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle.”

[size=18pt]ياَحَيُّ ياَقَيّوُمُ بِرَ حْمَتِكَ أَسْتَغِيثُ[/size]
"Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû."

[b]ANLAMI:[/b] ”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum."

"Allahümme rabbizitni ilmen ve fehmen ve imanen"
Anlamı: Allahım zihnimi aç, ilmimi artır, fehmimi aç, imanımı genişlet.

[b]Sınava girecek olanlar için küçük bir dua:[/b]

21 adet kuru üzüme besmele ile her bir tanesine fatihayı okuyorsunuz.
Sınav öncesi aç karna o taneleri yiyoruz.
Allah'a dua ediyoruz inşAllah hakkımızda hayırlı ise başarılı oluyoruz.
Birde ashabı keyf in isimlerini bir kağıda yazıp üzerimizde girersek sınava önce Allahın izniyle bildiğiniz tüm bilgiler aklımızda canlanır.

Ayrıca Ya Fettah ve Ya Mukaddim Esma-i Şerif'leri Ebced değerleri kadar okumanızı tavsiye ederim sınavdan önce.

[b]İmtihana (Sınava girerken şu dua okunur)[/b]

(isra suresi;80)
[size=18pt]رَّبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلِّي مِن لَّدُنكَ سُلْطَانًا نَّصِيرًا[/size]
“Rabbi edhılnî müdhalen sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.”

[b]ANLAMI: [/b]”Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”

[b]Sınav için sıraya oturunca şu âyet okunur;[/b]
[size=18pt]
رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِي يَفْقَهُوا قَوْلِي [/size]
“Rabb’şrah li Sadri ve yessir li emri, va’hlül ukdeten min lisani, yefkahü kavlî.”

[b]ANLAMI:[/b] ”Ya Rabbi!,Göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır, Dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle.”

[b]Sınav Başlayınca da şu dua okunur:[/b]

[size=18pt]ياَحَيُّ ياَقَيّوُمُ بِرَ حْمَتِكَ أَسْتَغِيثُ[/size]
"Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû."

[b]ANLAMI:[/b] ”Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum."

Sınava girecek tüm arkadaşlara başarılar dilerim...  11-01