Gönderen Konu: Ad kavmine gönderilen Peygamber aşağıdakilerden hangisidir?  (Okunma sayısı 1683 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kardelen

• Administrator
  • Tecrübeli üye
  • +238/-0
A) Hz. Hud (as.)
B) Hz. Lut (as.)
C) Hz. Salih (as.)
D) Hz. Nuh (as.)
E) Hz. İbrahim (as.)

[b]CEVAP: [/b]Hz. Hud (as.)

Ad (Kavmi'ne), kardeşleri Hud'u (gönderdik).

(Hud): "Ey kavmim, Allah'a köle olun, sizin için O'ndan başka ilah yoktur. Hala korkup-sakınmayacak mısınız?" dedi.

Kavminin önde gelenlerinden inkar edenler, dediler ki:
"Gerçekte biz, seni, düşük akıllılık içinde görüyoruz ve doğrusu biz senin yalancılardan olduğunu sanıyoruz."

(Hud): "Ey kavmim, bende düşük akıllılık yoktur; ama ben gerçekten alemlerin Rabb'inden bir elçiyim. Size, Rabb'imin Risaleti'ni tebliğ ediyorum. Ben, sizin için güvenilir bir öğütçüyüm. Sizi uyarmak için aranızdan bir adam aracılığıyla, Rabb'inizden size bir zikrin gelmesine mi şaşırdınız? (Allah'ın), Nuh Kavmi'nden sonra sizi halifeler kıldığını ve sizin yaratılışta gelişiminizi arttırdığını hatırlayın. Öyleyse Allah'ın nimetlerini hatırlayın ki kurtuluş bulasınız" dedi.

Dediler ki: "Sen bize, yalnızca Allah'a köle olmamız ve atalarımızın köle olduğu şeyleri bırakmamız için mi geldin? Şayet sen doğrulardansan, bize vaad ettiğin şeyi(azabı) getir."

Dedi ki(Hud): "Muhakkak Rabb'inizden üzerinize, utanç verici bir azap ve gazab gerekli kılındı. Allah'ın kendileri hakkında hiçbir delil indirmediği ve sizin ile babalarınızın isimlendirdiği (düzüp uydurduğu) birtakım isimler(düzme ilahlar ve kurallar) adına mı, benimle mücadele ediyorsunuz? Öyleyse bekleyin! Şüphesiz ben de, sizlerle birlikte bekleyenlerdenim."

Böylece onu ve onunla birlikte olanları, Katımız'dan bir rahmet ile kurtardık. Ayetlerimizi yalan sayarak, inanmamış olanların kökünü kuruttuk.

[ARAF(7)/65-72]

Voiser