ne de olsa kalbimiz temiz ??

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halime

• ***Sen kaldırım taşlarını dize dur önüme, ben toprağa basa basa senden uzaklaşıyorum ***
  • Yer: İsk€nd€run
  • 2695
  • +198/-0
  • Ve Birgün Bu Dünya Gül Bahçesine Dönecek..
ne de olsa kalbimiz temiz ??
« : 23 Ağustos 2008, 02:30:17 »
[center][b][color=red]AZİZ KARDEŞLERİM,
Nefsine zor gelip de namaz kılmayan kimselerin ağzından '' ben namaz kılmam ama benim kalbim temizdir, sen benim kalbime bak '' sözünü sık sık duyarız. Böyle kimseler can kurtaran simidi gibi bu sözün ardına gizlenirler. Ve onunla avunurlar. Fakat, ne yazık ki; bu sözün ne anlama geldiğini hiç düşünmezler. Çünkü bu konu da Cenab-ı Hak: '' sizin kalpleriniz ancak zikrullah ile namaz kılmak ile temiz olur'' buyuruyor. Demek ki bu sözü söyleyen, yani, ben namaz kılmam ama benim kalbim temizdir diyen kimse, ne yazık ki bu ayeti kerimeyi inkar ettiğinin farkına bile varamıyor. Çok tehlikeli... Lütfen kelime oyunlarına gelmeyelim. Manasını bilmediğimiz sözleri sarf etmeyelim.

Şu düsturu hiç bir zaman unutmayalım:
Biliyorsan doğru söyle ibret alsınlar,
Bilmiyorsan sus adam sansınlar.

Şunu gayet iyi bilmek lazımdır ki; Laf ile peynir gemisi yürümez. İcraat gerekir.
Kalbim temiz demekle hiçbir şey elde edilemez. İslam bir bütündür... Kim bütününü alırsa işte o Müslüman'dır.
Kim de, onun bir kısmını alıp bir kısmını inkar ederse, işte o kimse İslam ile cahiliyeti birbirine karıştırmıştır.
Her iki tarafı da idare etmek, her iki tarafında gönlünü almak isteyen kişi arada kalmıştır.
Şu hadis-i şerif ile yerini tespit edebilirsin; '' Kim kime benzerse onlardandır' başka söze hacet yok...

Şairlerimizden bir zat kalbim temiz diyenlerin söz ve tavırlarını şöyle izah ediyor:
Vakit namazlarında meşgulum harıl harıl
Akşam-yatsı çekerim şarabı varil varil
Sabah ezanlarında uyurum horul horul
Namazlarımı kılarım her bayram gürül gürül
Fakat kalbim temizdir hem de pırıl pırıl

Helal yok, doğru yok, yalan mubah
Zina yapmak, ırza geçmek, neden olsun günah?
Aksa da paçamdan günahlarım şırıl şırıl
Yine de kalbim temizdir hem de pırıl pırıl

Müslümanlık dediğin temiz kalpten ibaret
Bu zamana uymuyor beş vakitte ibadet
Bayram namazında tövbe ve istiğfar et
Avunur aldanırsın sen de bu düstura sarıl
Dönersin ortada hesap günü fırıl fırıl...

Bir ata sözümüzde de; '' küp içinde olanı dışına sızdırır '' denir. İç ile dış birdir. Dış içe uygun bir boya ile boyanır.
Bir su testisi düşünelim... Testinin dışına mutlaka su çıkar, pekmez çıkmaz. Çünkü testinin içerisinde su var pekmez yok. Testinin içerisine sirke konursa, dışına da sirke çıkar, bal çıkmaz... Çünkü testinin içerisinde sirke var, bal yok...
Öyle ise bir insanın kalbinin temiz olup olmadığı dışına sızan hal ve hareketlerinden belli olur.

Yani, bir kimse Allah'ın emri olan namaz kılmaya tenezzül etmez de, meyhaneye, kumarhaneye, umumhaneye, giderse, o kimsenin kalbinin içinde ne olduğu zaten dışına sızmıştır. Gittiği yol bellidir.
Böyle kimselerin laf ile sen benim kalbime bak demesi sahtekarlıktan başka bir şey değildir.
Böyle kişilerin şerrinden Rabbim muhafaza buyursun.
Bizleri olduğumuz gibi görünen, göründüğümüz gibi olan kullarından eylesin. (AMİN ) [/color][/b][/center]

[color=black][b][b][b]            ALINTI..[/b][/b][/b][/color]