Ders 2 - Çocuğunuza bilgisayarı nasıl kullanması gerektiğini öğrettiniz mi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Nadya

• Yer: Konya
  • 2940
  • +237/-0
[color=red]Siz de matbaaya karşı mısınız?[/color]

İslam dininin kurallarının günümüz için geçerli olmadığına inananların sürekli gündemde tutmaya çalıştıkları bir olay vardır:

“Osmanlılar, matbaayı bulunuşundan 250 yıl sonra kullanmaya başlamışlardır. Bunun sebebi İslam’ın gelişmelere kapalı bir din olmasıdır.”

Her olay, gerçekleştiği zamanın şartları dikkate alınarak değerlendirilmelidir. Osmanlıların matbaayı kullanmaya geç başlamalarının birden fazla sebebi vardır.  Fakat günümüzde de toplumumuz benzer bir YANLIŞI ısrarla devam ettirmektedir.

Günümüzün en gelişmiş buluşu BİLGİSAYARDIR.

Toplumumuzda kişiler BİLGİSAYARI KULLANMAMAKTADIR ve KULLANDIRTMAMAKTADIR.

Yukarıdaki cümleyi okuyan kişilerin bir kısmı hemen itiraz edecektir.  Ben, Word, Excel programlarını kullanıyorum, İnternette araştırma yapıyorum, akrabalarımla/arkadaşlarımla internette görüşüyorum, işyerimdeki tüm işlemlerimi bilgisayarla yapıyorum.

Eğer bütün bunları yapıyorsanız, buzdağının suyun üstündeki kısmıyla meşgul oluyorsunuz demektir. Bu yapılanlar bilgisayarınız ile yapabileceklerinizin çok az bir kısmıdır. 

[color=red]
Bilgisayarımla daha fazla ne yapabilirim ki?[/color]

Evet, sormanız gereken soru budur. Bu soruyu kendimize ve başkalarına sormadığınız için BİLGİSAYARI KULLANMAMIŞ oluyoruz.

Hayret ettiğim bir husus vardır. İşyerindeki işlemlerini bilgisayar olmadan yürütemeyeceğinin bilincinde olan kişiler bile, çocuklarına bilgisayar KULLANDIRTMAMAKTADIR veya kullanmalarına sınırlama getirmektedirler.

Çocuklarımız bilgisayar kullanmazsa, gelişmiş ülkelerdeki bilgisayar kullanan çocuklarla nasıl rekabet edebileceklerdir?

Çocuklarının bilgisayar kullanmasına kısıtlama getiren ailelerin kendilerince haklı gerekçeleri vardır; Çocuklar bilgisayarı oyun oynamak, internette kendileri için zararlı olabilecek siteleri ziyaret etmek veya internette sohbet amacıyla kullanmaktadır.

Bu gerekçeleri öne süren velilere bir soru sormak istiyorum. Çocuğunuza bilgisayarı nasıl kullanması gerektiğini öğrettiniz mi? Aynı soruyu öğretmenlerimize de sormak istiyorum. Çocuklarımıza bilgisayarı nasıl kullanmaları gerektiğini öğretiyor musunuz?

Okullarımızda Word ve Excel programlarının kullanılması öğretilmektedir. Fakat hiçbir okulda çocuklarımıza bilgisayarı FAYDALI BİR ŞEKİLDE NASIL KULLANABİLECEĞİ ÖĞRETİLMEMEKTEDİR.

Çocuklarımıza bilgisayarı nasıl kullanacağını öğretmediğimiz için çocuklarımız bilgisayarı kendilerine ZARAR VERECEK şekilde kullanmaktadır.

Son söz:

ŞİMDİ bilgisayarımı daha aktif olarak nasıl kullanacağımı ARAŞTIRIYORUM.

Saygılarımla…

Yusuf MİSKET