2018 - 8. Sınıf Türkçe 2. Dönem 1. Yazılı Soruları - (2)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uyanan Gençlik

• Yer: HATAY
  • 7462
  • +547/-0
I. Ben, odaya girdiğim hâlde Salih Efendi’yi görmemiştim.Ta köşede bir koltuğa oturmuş, yüzünü bir gazete ile örtmüştü. Abdurrahman Efendi’nin seslenmesi üzerine gazeteyi indirdi. Tıknazca, koca baş, çıkık alın, basık burun, sarı bıyık, sakallı bir zat gözlüğünü çıkararak vaktiyle Phare de Bosphore’den çizmiş olduğu bir iki haberi gösterdi.

II. Başkaları insanoğlunu yetişedursun, ben onu anlatıyorum ve insanlara kendi şahsımda pek fena yetişmiş bir örneğini gösteriyorum. Kendimi anlatırken söylediklerim değişik ve değişken olmakla beraber, hiç gerçeğe aykırı bir laf etmiyorum. Çünkü biliyorum ki her insanda insanlığın bütün halleri vardır.   

1- Yukarıda verilen paragrafların yazı türlerini  belirleyiniz ve I.paragrafın  türüne  ait üç özellik yazınız.(10P.)                     
I.Metin Türü :........................... 
Özellikleri: ------------------------                         

II.Metin Türü:.........................     
Özellikleri: ------------------------ 

2- Aşağıdaki cümleleri sebep,amaç,koşul sonuç bakımından inceleyiniz.  (6P.)                                                                                                   
                                                          Sebep-sonuç   Amaç-sonuç Koşul-sonuç
Memleketine gideceği için herkesle vedalaştı.
Havalar kötü olursa dışarı çıkamayız.
Onunla karşılaşmamak için yolunu değiştirdi.
Biraz daha dikkatli olursan hata yapmazsın.
Öğretmeni yeterince dinlemediğinden sınavda çok yanlış yapmış.
Hemen harekete geçersek bütün işlerimizi bitiririz.

3- Aşağıdaki cümlelerdeki altı çizili sözcüklerin karşılarına anlam özelliklerini (gerçek, yan, mecaz) yazınız.(10P.)
CÜMLELER                                             ANLAM
[u][b]Çemberimde[/b][/u] gül oya.
O senin [u][b]dengin[/b][/u] değil.
Kursta en iyi [u][b]dereceyi[/b][/u] ben yapmışım.
Bugün çok [u][b]dolu[/b][/u] olduğundan benimle görüşemedi.
[u][b]Engin[/b][/u] denizlere yelken açtık.
Günden güne [u][b]eriyip[/b][/u] gidiyordu.
[u][b]Garip[/b][/u] olaylar birbirini izliyordu.
Söylediklerinin hepsi [u][b]hatırımda.[/b][/u]
Olanlardan sonra beni bir güzel [u][b]haşladı.[/b][/u]
[u][b]Hazır[/b][/u] olunca haber ver.

4- Aşağıda verilen deyimleri anlamlarıyla eşleştirin.
Anlamları sütunundaki yay ayraca eşleştirdiğiniz deyimin numarasını yazın.(4P.)
DEYİMLER                       ANLAMLARI
1. Can çekişmek          (  ) Gücü yetmemek
2. Çorbada tuzu bulunmak (  ) Beğenmeyip küçümsemek
3. Burun kıvırma         (  ) Bir iş yapılırken küçük de olsa katkıda bulunmak
4. Diş geçirememek         (  ) Ölmek üzere olmak

5- Cebeci İstasyonu’nda bir tren
Nefes nefese soluyordu.
Gerilmiş bir keman teli gibiydik.
Ankara Kalesi’nde bir eski çalar saat
Bilmem kaçı vuruyordu.
Yukarıdaki dizelerde yapılan söz sanatlarından üç adet bulunuz.(6P.)
1)  ....................................
2) ....................................
3) ....................................

6-  I. Kasaba lodosu, poyrazı pek az tutan bir limanda kurulmuştu. Bütün şehir, deniz kenarına yığılmış evleriyle dar sokaklardan ibaretti. Kasabanın bir ana yolu doğruca gelir, limana dayanırdı. Bütün dükkân¬lar, bakkallar, berberler bu ana yolun üzerindeydi. Limanın tam karşısında büyük bir meydan vardı.         
*...............................................................                         

II. Bir yolcu dağların doruklarında, kalın kar tabakasıyla kaplı az kullanılan bir patikada tek başına yürüyordu. Kar giderek daha derinleşiyor, yol giderek daha tehlikeli olmaya başlıyordu. Sonunda yolcu soğuğa dayanamayacak hâle geldi ve yere yığıldı.  *................................................................                           
Yukarıdaki metinlerde kullanılan anlatım biçimlerini altlarındaki boşluklara yazınız.(4P.)