Cevabı Karacaoğlan Olarak Kullanılan Sorular

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gece_mavisi

• Yer: Bursa
  • 3684
  • +299/-0
    • Uyanan Gençlik
Cevabı Karacaoğlan Olarak Kullanılan Sorular
« : 20 Ocak 2011, 08:41:01 »
1- Aşağıdakilerden hangisi bir halk ozanıdır?
2- "İncecikten bir kar yağar tozar elif elif diye" dizesi kime aittir?
3- Türküleştirilen "Bana 'kara' diyen dilber / Gözlerin kara değil mi / Yüzünü sevdiren gelin / Kaşların kara değil mi" dizeleri hangi ozanımıza aittir?
4- 17.yüzyıldaki duru Türkçesiyle tanınan ve "İncecikten bir kar yağar, toza Elif Elif diye" dizeleriyle başlayan şiirin yazarı halk ozanı kimdir?
5- "Elif kaşlarını çatar / Gamzesi sineme batar" dizelerinin sahibi halk ozanımız kimdir?
6- "Üryan geldim gene üryan giderim / Ölmemeye elde fermanım mı var / Azrail gelmiş de can talep eyler / Benim can vermeye dermanım mı var" dizeleriyle başlayan türkü hangi ozanımıza aittir?
7- "İncecikten bir kar yağar / Tozar Elif Elif diye" dizeleri hangi ozanımıza aittir?
8- 'İnceden bir kar yağar/ Tozar elif elif diye/ Deli gonul Abdal olmuş/ Gezer elif elif diye' mısralarının sahibi ünlü halk ozanı kimdir?
9- "İncecikten bir kar yağar / Tozar elif elif diye / Deli gönül abdal olmuş / Gezer elif elif diye" türküsünden hatırladığımız dizeler hangi ozana aittir?
10- "Bir Ayrılık Bir Yoksulluk Bir Ölüm" adlı türkü hangi ozanımıza aittir?
11- Türküleştirilen "Yeşil başlı gövel ördek / Uçar gider göle karşı / Eğricesin tel tel etmiş / Açar gider yâre karşı" dizeleri kime aittir?
12- Murat Kekilli'nin seslendirdiği, "Karadır kaşların kara, sineme açtın yara / Beni dünyada avara eden bin beter olsun" sözlerine sahip "Avara" isimli şarkının sözleri hangi ozanımıza aittir?
13- "Ben güzele güzel demem / Güzel benim olmayınca" dizelerinin sahibi halk ozanımız hangisidir?
14- "İncecikten bir kar yağar tozar elif elif diye" dizesi kime aittir?
15- "Ben güzele güzel demem, güzel benim olmayınca" dizeleri hangi ozanımıza aittir?

Cevabı Karacaoğlan  bow3